A adoptovany?
06.10.2021 - 20:29:47
00
Pokial viem tak nie ale...
06.10.2021 - 21:03:24
00
thumb_up0thumb_down
15.11.2021 - 21:35:44
00
ivan výnimky sú cez leto nejaké ovocie s keď mi prepne tak všetko doradu. Niekedy to býva deň, inokedy mesiac. Hrdý na to niesom. 😂
08.12.2021 - 20:53:37
00
Trochu sa rozpíšem, ale nikdy by som o sebe nepovedal, že raz budem riešiť nejakú diétu. Dávno som jedol všetko, hmotnosť stabilne pod 70kg. Lenže dlhodobo som mal tráviace ťažkosti, zvaľoval som to na jeden syndróm (čo sa mi neskôr aj potvrdilo) ale neriešil. Ťažkosti sa stupňovali, skúšal som rôzne eliminačné diéty - viac nepoctivo ako poctivo, raz eliminoval mlieko, raz lepok, raz jendoduché sacharidy - všetky diagnostické vyšetrenia čo som si spravil boli negatívne. Ako som začal pracovať, tak sa celý jedálniček pokazil, veď poznáte to od rána do večera o hlade a smäde len aby som všetkým vyhovel (na začiatku som musel od rána do často 18:00 lebo bolo treba vyriešiť niekoľko oddelení naraz, sám. Tak hmotnosť podskočila na 70kg, neskôr na 72kg - čo som ešte neriešil :lol:

Ale k tým ťažkostiam, nakoniec mi ostala diagnóza per exclusionem, spĺňala Rímske kritéria, potvrdila sa mi aj po eliminačnej FODMAP diéte - syndróm dráždiveho čreva (široké spektrum rôznych ťažkostí od zápchy, hnačky po meteorizmus). Vo svojej podstate bezlepková, bezlaktozová a bezfruktozová diéta. A tu začal Ďalší problém. Síce mi tráviace ťažkosti ustúpili ale predstavte si čo som zrazu mohol jesť. Postupne som prestal variť, prestal piecť.

Teraz k veci, asi ten rok som už nabehol na prísnu diétu, ktorá pre mňa znamenala gro sacharidov. Bielkoviny za deň som mal len konzervu tuniaka (ak som si urobil šalát) alebo trochu tvrdého syra večer. Mlieko a syry som už pre diétu nejedol, mäso som si už nevaril, vajíčka som nikdy nejako nejedol. Môj prijem bol bezlepkový makovník, na obed šalát alebo ryžové cestoviny s paradajkovou omáčkou a večer bezlepkový chlieb z maslom a nejakými paradajkami či pár plátkami sušenej šunky. A celkom dosť, samozrejme som bol furt hladný, celý deň tlačil do seba čo malo aspoň trochu cukru lebo na obed nebol čas a večer keď som sa vrátil domov, tak som furt niečo do seba tlačil, samozrejme sacharidy. No a na dlhých výjazdoch som jedol bezlepkové makovníky a Redbull pred a po výjazde. V práci sa to začalo stupňovať, ambulancia, služby, COVID, Ukrajinci (že vraj z Ukrajiny už utieklo viac ako polovica tamojších detí), celé dni a noci v práci. A posledné mesiace hmotnosť šup na 78kg. Pocitovo psychika, výkon šiel dole.

Ako prvé som jedalníček nemenil, ale len zredukoval porcie na cca 2/3 alebo 1/2, až som bol prekvapený koľko toho som dokázal zjesť pri minimálnom energetickom výdaji. A to moje bezlepové pečivá a cukrovinky boli veľmi sladké. A v službe večer som tiež jedol hlavne bezlepkové buchty. Jedálniček geniálny a keď nebolo čo, tak ryža a lebo zemiaky to zachránili :) Dlho viem že je to zlé, len nebol čas, chuť a priestor to meniť. Ale už tá redukcia porcií a viditeľné celkom rýchle chudnutie ma nakoplo. Posledné dni som si začal aj počítať kalórie pre predstavu. Takže môj dlhodobý cieľ je navýšiť bielkoviny, tuky a v podstate prejsť na dlhodobú low carb diétu.

Tak uvidíme, ale musel som začať piť bezlaktózové mlieko, syry (parenicu nezvládam ani s laktázou, cottage cheese v pohode, dúfam že to bude také aj so skyrom čo mozzarellou), začal som jesť aj vajíčka, len k znovu vareniu mäsa sa stále ešte nedostanem (možno neskôr), aj teraz som si, keď som sa konečne v noci vrátil z práce domov, stihol zamiešať iba šalát. Ale prvé pozitívum je, že už nie som celý deň hladný, tie tuky a bielkoviny urobili zázraky :) Len pri IBS diéte by bolo asi najlepšie nejesť žiadnu laktózu (aj rozštiepenú v delaktazovaných potravinách) ale už nejako tie bielkoviny a tuky musím jesť a jesť nonstop vajíčka nechcem.

PS1: Ako lekár som o všetkých chybách v jedálničku, lenže lekári sú najhorší pacienti a byť 2 aj 3 dni nonstop v práci s improvizovaním čo dať do úst celkom naštrbí nejakú motiváciu.

PS2: ešte som napísal aj nejaký komentár k obrázkom...

Prílohy:

Komentár súboru: Pre porovnanie, takto som fungoval možno aj rok. A to tu mám už značne zredukované sacharidy. Kľudne tam niektoré dni mohlo svietiť 200 alebo 300% a nechcite vedieť koľko z toho jednoduchých sacharidov.
IMG_0985.PNG
IMG_0985.PNG 82.79 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Tu som sa to už snažil upraviť. Celkom to vyšlo.
IMG_0987.PNG
IMG_0987.PNG 81.81 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Výdaj počítam podľa Stravy odhadu z práce na pedáloch, je to presnejšie ako hodí Garmin, ktorý ani nezohľadňuje či idem na MTB alebo žiletke. Sedí to, necítim nedostatok energie. Ale na 100% presnosti si nezakladám.
IMG_0988.PNG
IMG_0988.PNG 82.34 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Dnes som si doprial pol bezlepkového makovníka a cukrovinkový úplatok od upratovačky :D Ale na raňajky si ten makovník nechám, na desiatu a obed to doženiem bielkovinami a tukmi...
IMG_0989.PNG
IMG_0989.PNG 82.59 KiB thumb_up0thumb_down

29.03.2022 - 00:42:23
00
Ahoj, prečítala som to poctivo celé a chcem sa opýtať, či som dobre rozumela, či mäso nemáš čas variť alebo nemôžeš? Niečo ti poradím.... A strukoviny tiež nemôžeš?
29.03.2022 - 09:51:33
00
fixska Mäso - boli časy keď som piekol koláče, aj do práce často niečo doniesol, aj som si niečo navaril. Ale po redukcii možných surovín som postupne prestal a zlenivel, a teraz "varím" len to čo rýchlo namiešam. Ale stejky môžem, tie som si robil vynikajúce aj boli keto, ale ako píšem, keď som zlenivel a pracovne som sa vyťažil, tak sa celé varenie zviezlo...

Strukoviny - pri IBS je dobrá FODMAP diéta + samozrejme vynechať strukoviny, kapustu a podobné veci čo nadúvajú. Síce teraz mám tuniekové šalátové konzervy, kde je v niektorých aj fazuľka, ale to jem minimálne len v noci v službe. Dojem tie čo mám a už budem kupovať tuniakový šalát v konzerve čo má v sebe 75% tuniaka a trochu zeleniny a nie 25% ako teraz. Takže aj strukoviny budú úplne vysadené

Akurát som do seba dotlačil cottage cheese, tak obedovať budem neskôr poobede až po preventívkach, do zeleninového šalátu si už hádžem viac syra a už aj vajíčko + konzervu čistého tuniaka :)
29.03.2022 - 10:31:21
00
Tu asi žiadne rady netreba, milos21 ty presne vieš, kde robíš chybu a ako ju napraviť :). Jednoducho, kde je vôľa, tam je cesta. Bohužiaľ/našťastie budeš niečo musieť vymyslieť a zmeniť svoje zabehnuté koľaje, teda ak chceš aj niečo zmeniť.
Sám rád minimalizujem prípravy jedál, pre mňa zdroje bielkovín:
- vajíčka na všetky spôsoby - rýchla príprava, napr. na tvrdo si môžeš zobrať aj do služby, vydržia v škrupine celkom dosť a máš ich po ruke, V chladničke vydržia aj pár dní, takže si môžeš spraviť aj 10 ks,
- domáce burgre - mám nakúpenú spravenú zmes od masiara v mrazničke, rozmrazím, pridám na 1 kg masa 2-3 vajíčka, osolím, niekedy pridám aj pomletú pečeň (tiež z mrazáku) a šup do rúry, 40-50 min a máš, robí sa to samo. Mám na viac dní (2-3)
- raz za čas ryby, ale skôr tučnejšieho charakteru (30 min a už dlabem)

Je to iba o plánovaní a chcení, všetko sa dá ;).
Držím palce.

PS: pre tvoje vyťaženie by som porozmýšľal nad keto stravovaním, takou nadstavbou je carnivore, kde fakt tá príprava a práca s potravinami je minimálna.
29.03.2022 - 13:05:35
00
Mne sa tiež nechce denne riešiť jedlo a pritom robím už 7 rokov z domu, tak som na to vlastne odkázaná :) Zistila som, že najlepšie lenivé jedlo s mäsom je hovädzí vývar. Mega veľa mäsa na polievku a kostí tam dám, aby bol "mastný" a teda zasýtil a vždy tam hodím aj veľký falát pekného chudého mäska, ktoré potom natrhám a odložím. Z neho sa úplne jednoducho robí burger do listov šalátu (alebo do žemle ako klasika) alebo si ho dáš s chrenom a tak ďalej, lebo mäso je už hotové... A hlavne, polievku si so zeleninou a mäsom zamrazím do misiek a vytiahnem keď "nemám čas". Vývar raz za mesiac uvariť zvládnem :)

Prílohy:

PXL_20220324_150838342.jpg
PXL_20220324_150838342.jpg 194.58 KiB thumb_up1thumb_down

PXL_20220106_131834321.jpg
PXL_20220106_131834321.jpg 270.83 KiB thumb_up0thumb_down

PXL_20211109_125701110.PORTRAIT.jpg
PXL_20211109_125701110.PORTRAIT.jpg 178.78 KiB thumb_up0thumb_down

20201126_181728.jpg
20201126_181728.jpg 266.35 KiB thumb_up0thumb_down

29.03.2022 - 15:41:20
13
milos21 a nerozmyslal si niekedy nad tyk krabickovym jedlom? co ti vecer donesu na cely dalsi den?
keby som nemal cas apotrebu varit celej rodine, celkom by sa mi to pozdavalo... samozrejme by bolo treba najst take co mozes
29.03.2022 - 15:46:02
00
Setsernica si tie krabičky pochvaľovala, pretože pracovala "od nevidím do nevidím", žila sama a nieže by nevedela variť, varí a pečie fantasticky ale jednoducho na to nemala čas, ani nakupovať ani variť a vymýšľať a chystať. Tak mala pravidelnú a pestrú stravu podľa vlastného výberu.
29.03.2022 - 17:55:14
10
jordi napísal:
milos21 a nerozmyslal si niekedy nad tyk krabickovym jedlom? co ti vecer donesu na cely dalsi den?
keby som nemal cas apotrebu varit celej rodine, celkom by sa mi to pozdavalo... samozrejme by bolo treba najst take co mozes


thumb_up1thumb_down
29.03.2022 - 18:41:39
00
Akoze najst si raz za dva - tri dni pol hodinu na urobenie jedla nemoze byt problem pre nikoho.
29.03.2022 - 18:46:59
01
milos21 Mozno je to cele inak

thumb_up0thumb_down

K tomu IBS

thumb_up0thumb_down

Vdaka tomu ze si jedlo tiez pisem do kalorickych tabuliek som zistil, ze som to hrotil s plesnami ( niva, camembert apod ) a to vyustilo do premnozenej candidy. Bolest, frkana a pod. Takze aj toto odsledovat. Ci nemas premnozene niektore kmene bakterii/plesni v crevach.
29.03.2022 - 18:49:16
00
scarinko napísal:
Akoze najst si raz za dva - tri dni pol hodinu na urobenie jedla nemoze byt problem pre nikoho.


Ten pravý to hovorí 😂. Ale keď tebe to šlo, každému pojde 😊.
29.03.2022 - 19:15:15
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up