Ahoj,

dnes mi doktorka diagnostikovala herniu (ľudovo-pruh) v oblasti ľavého triesla.
Spätne si uvedomujem, že som s ňou musel jazdiť už dobrý mesiac, občas som mal pocit podchladenia, ale pripisoval som to močovým cestám.
Samozrejme ma čaká operácia, v ideálnom prípade laparoskopická. Prešli ste si niekto čímsi podobným? Ako dlho sa to hojí, kým budem schopný zase bikovať?

Dík za postrehy :)
08.09.2014 - 11:16:38
00
V prípade, že sa doktorovi vydarí deň a ešte k tomu ťa budú krájať v topoľčianskej nemocnici, tak máš šancu, že už nebudeš bikovať... Bratrancovej manželke tak úspešne operovali pruh, že ju museli ešte dvakrát reoperovať, po mesiaci ju vo veľmi zlom stave odviezli do Bratislavy, v Bratislave si s ňou nevedeli poradiť, tak vybavili transplantáciu pečene vo Viedni (bol tam vhodný darca). Avšak rakúšania ju najprv dávali 3 dni dohromady, až tam zhasla...

Ale upozorňujem, že takýchto prípadov nie je veľa.Väčšina pacientov tento zákrok prežije a dokonca žije plnohodnotný život.
10.09.2014 - 19:49:52
00
No to si ho povzbudil :D
Treba si ale uvedomit, ze nejaka nemocnica v mestecku s 27 tisic obyvatelmi jednoducho musi byt kvalitou niekde uplne inde ako nejaka univerzitna nemocnica v 400tisicovom meste. Statistika bohuzial nepusti.
10.09.2014 - 21:53:41
00
no ja vraj mam pruh uz par rokov (neviem kolko bo som to dako neriesil), a kedze mam teraz cas tak si to asi pojdem dat nejak pooperovat... ale zeby mi to nejak prekazalo sa neda povedat. vobec som to nevnimal kym mi jedna doktorka nevravela ze toto tu mate uz dlho? ja ze hej, roky. ze to mate pruh... no super :)
10.09.2014 - 23:39:00
00
capulo - a to ako poznala ta doktorka? vidno to zvonku?
10.09.2014 - 23:44:29
00
Bývam v Brne, tak hádam sa tu schopný lekár nájde :)

Včera som bol u chirurga a prekvapil ma - po tom, čo mi všetci odporúčali laparoskopiu, mi ju on začal vyhovárať. Vraj takú malú herniu spraví rezom o dĺžke 3cm, takže nie je dôvod na laparoskopiu (to súhlasím, načo mať tri rany miesto jednej). Čo ma prekvapilo bol jeho názor na sieťku. Vraj sa do nej môžu chytať infekcie, budem mať v tele cudzí materiál a nikto nevie čo to spraví o 15-20 rokov.
Aby to samozrejme bolo ešte trošku komplikovanejšie, na našom vševediacom internete som sa dočítal, že klasická operácia (na rozdiel od laparoskopickej) má vyššiu šancu recidívy.

Tak som z toho jeleň :/
11.09.2014 - 08:27:50
00
capulo - a to ako poznala ta doktorka? vidno to zvonku?

no ja to mam rovno na pupku, som furt myslel ze ked sa prezerem tak mi tak vylieza :D, v podstate to aj tak bolo ze ked som nazraty tak to vidno bo to vytlaca von kus a ked ne som tak ne :)
11.09.2014 - 09:10:14
00
Bývam v Brne, tak hádam sa tu schopný lekár nájde :)

Včera som bol u chirurga a prekvapil ma - po tom, čo mi všetci odporúčali laparoskopiu, mi ju on začal vyhovárať. Vraj takú malú herniu spraví rezom o dĺžke 3cm, takže nie je dôvod na laparoskopiu (to súhlasím, načo mať tri rany miesto jednej). Čo ma prekvapilo bol jeho názor na sieťku. Vraj sa do nej môžu chytať infekcie, budem mať v tele cudzí materiál a nikto nevie čo to spraví o 15-20 rokov.
Aby to samozrejme bolo ešte trošku komplikovanejšie, na našom vševediacom internete som sa dočítal, že klasická operácia (na rozdiel od laparoskopickej) má vyššiu šancu recidívy.

Tak som z toho jeleň :/

Cudzie materialy sa do tela zavadzaju uz stovky rokov :)
Co sa tyka laparoskopie, jasne ze pokial to je mozne, kazdy chirurg bude chciet rezat, lebo tak ma najlepsi pristup a prehlad a je to prenho aj jednoduchsie. Laparoskopia je ako ked das automechanikovi opravit motor cez predne svetlomety, lebo nechces otvarat kapotu :)
V kazdom pripade by som to nechal na chirurga nech on povie ako to chce opravovat. A ked sa ti nepozdava, chod sa spytat na nazor druheho chirurga. Tu - ani na ziadnom inom fore - ti nikto neporadi ktora metoda je pre teba vhodnejsia - aj keby tu bol nejaky chirurg, pokial ta nevysetri, moze len tipovat...
11.09.2014 - 10:04:10
00
Pepoxid zdravím ťa,
našiel som práve tvoj príspevok o hernii - pruhu. Mňa čaká operácia laparoskopiou budúci týždeň, predpokladám že ty máš už po nej, tak ťa chcem poprosiť o info ako to prebiehalo a teda kedy si sa po operácii dostal naspäť na bike :) V´daka
20.09.2015 - 16:32:53
00
ja som bol pred 5 rokmi.
obojstranne laparoskop. sietkou.
prve dva dni peklo a slzy, povedia ti, ked nezacnes chodit tak si ta tam nechaju tyzden.
potom ti povedia ze ked sa v ten den nevymocis, tak ta budu cievkovat.
tak sa skus radsej vymocit - a to je take peklo, ze dalsie slzy:-) votrelec z filmu je nic oproti tomu co prezivas pri tom.
ale su ludia, co tam cupkaju asi dve hodiny potom co sa zobudia - v mojom pripade to bola nejaka babicka...ehm...
po 2 tyzdnoch zacal s rehabkou.
po 3 tyzdnoch az mesiaci mozes zacat s bikom.
vsetko postupne, rehabka (posilnovanie a zapajanie brucha, chrbta, gluteusu) ma nezastupitelnu ulohu v tom ako rychlo sa vratis na bike.
vo vseobecnosti plati ze tato metoda je rozhodne menej invazivna, rychlejsie sa hojis a regenerujes a skor si funkcnejsi ako klasicka metoda.
mierna bolest, pichanie a diskomfort bude pretrvavat - mozno aj zopar mesiacov potom.
ale potom pride raz den ked si uvedomis ze vsetky priznaky zmizli.
tak drzim palce.
24.09.2015 - 22:55:33
00
omg, co by si robil keby ti to robili Shouldiceom :D

Mal som tu cest s obidvoma metodami a ti poviem ze sietka je tak 10%tna bolest v porovnani so Shouldice :D
To neboli 2 dni peklo, ale 2 tyzdne, a mesiac som krival. Po 6tich tyzdnoch zacinali bolesti ustupovat tak, ze som sa mohol normalnejsie hybat. Cvicit 2 mesiace po zakroku neprichadzalo do uvahy, pri kychani to bolelo 2-3 mesiace..
24.09.2015 - 23:16:34
00
keyboard_arrow_up