Po dvoch cyklovrcholoch s prívlastkom v názve „veľká“ (Javorina, Knola) nasleduje ako istá kompenzácia cyklovrchol s prívlastkom „veľký“ (Javorník)

VEĽKÝ JAVORNÍK, 1071 m (pohorie: Javorníky) – cyklovrchol 19

Najvyšší kopec pohoria Javorníky, ktoré sa tiahne od Čadce až po Francovu Lhotu (Lysú pod Makytou) v dĺžke asi 70 km http://www.treking.cz/regiony/javorniky.htm. Na vrchole je od roku 2007 umiestnený veľký drevený dvojkríž, starý hraničný kameň a vrcholová kniha. Necelý kilometer severne od vrcholu prechádza česko-slovenská hranica. Veľký Javorník je zalesnený, samotný vrchol je trávnatý a sú z neho dobré južné výhľady na hrebeň Javorníkov a západné výhľady na moravskú stranu, kde sa vynímajú Moravskosliezske Beskydy. Na východnú slovenskú stanu je výhľad obmedzený pre porast. Pod vrcholom sa nachádza sympatický penzión Javorník (1000 m) s možnosťou dobrého občerstvenia.

Najlepší prístup na vrchol je z lokality Kasárne, kde sa dá dostať z viacerých smerov: po kvalitnej lesnej asfaltke z Makova cez Kopanice, z moravských Veľkých Karlovíc, z údolia Váhu od Bytče cez Podkýčeru…Viac prístupových trás vedie zo západnej moravskej strany (viď mapka). Veľmi pekný je prístup po javorníckej hrebeňovke od Kohútky cez Malý Javorník - táto trasa patrí medzi skvosty slovenského MTB. Celá hrebeňovka má parametre 82 km s prevýšením 2800 m a je popísaná tu:
http://www.treking.cz/cyklistika/javorniky-hrebenovka.htm

Jednou vetou: Výhľadový najvyšší kopec na skvostnej javorníckej hrebeňovke.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 5

Prílohy:

CV_velky-javornik_mapa.PNG
CV_velky-javornik_mapa.PNG 819.96 KiB thumb_up0thumb_down

CV_velky-javornik_pod-vrcholom-na-hrebeni-javornikov-.jpg
CV_velky-javornik_pod-vrcholom-na-hrebeni-javornikov-.jpg 197.58 KiB thumb_up0thumb_down

CV_velky-javornik_na-vrchole-.jpg
CV_velky-javornik_na-vrchole-.jpg 206.83 KiB thumb_up1thumb_down

CV_velky-javornik_vyhlad-na-mor-sliezske-beskydy-.jpg
CV_velky-javornik_vyhlad-na-mor-sliezske-beskydy-.jpg 212.55 KiB thumb_up0thumb_down

CV_velky-javornik_pohlad z vrcholu-na-hreben-.jpg
CV_velky-javornik_pohlad z vrcholu-na-hreben-.jpg 230.83 KiB thumb_up0thumb_down

CV_velky-javornik_zjazd-z-kasarni-do-makova-.jpg
CV_velky-javornik_zjazd-z-kasarni-do-makova-.jpg 197.84 KiB thumb_up1thumb_down

11.05.2012 - 22:44:25
00
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.408303059193160.90965.100000404097674&type=3&l=18391e4ce2
:) kto pozná túto babu :D ?
24.05.2012 - 22:11:13
00
V úvode tejto témy som spomínal Volovec (Skalisko) ako kráľa cyklovrcholov. Rozhodol som sa, že ho uvediem ako jubilejný dvadsiaty v poradí :)

VOLOVEC / SKALISKO 1293 m (pohorie: Volovské vrchy) – cyklovrchol 20

Masív Volovca, po ktorom sú pomenované aj Volovské vrchy, patrí medzi najkrajšie lokality celého Slovenského rudohoria. Vedie naň viacero ciest pekným terénom a na vrchu má výraznú skalnú vyvýšeninu - Skalisko (1293 m). Miestni ho volajú aj Baračka. Výhľad zo Skaliska patrí medzi najhodnotnejšie na Slovensku. Kruhová široká panoráma zahŕňa od západu postupne Nízke Tatry s kráľovnou - Kráľovou hoľou (vzdušná vzdialenosť 35 km), Vysoké Tatry (Gerlach 57 km), pred nimi Slovenský raj, ďalej Levočské vrchy, Branisko, východné Volovské vrchy (Kojšovská hoľa 30 km), na juhu Slovenský kras a v diaľke maďarské pohorie Bükk (68 km), až sa zrak opäť vráti na západ, kde vidno Stolické vrchy s najvyšším vrchom Stolica (1476m). Okolo vrcholu rastie hojne kosodrevina a v lete množstvo čučoriedok, na západ sa tiahnu vrcholové lúky popretkávané kosodrevinou a čučoriedničím. Pod vrcholom vo vzdialenosti asi 800 m sa nachádza chata Volovec.
Na Volovec je výstup bicyklom možný z každej svetovej strany. Opis základných výstupových trás začnem od severu. Za východiskové body som zvolil miesta bežných cestných komunikácií.
Severná výstupová trasa (1) začína v Hnileckej doline, keď neďaleko Nálepkova (525 m) odbočuje do pekného údolia Tichej vody (množstvo rekreačných chalúp). Po siedmich kilometroch dôjdeme do obce Henclová. Tu na rázcestí pri krčme (645m) v miestnej časti Tichá Voda pokračujeme ľavou vetvou údolia stále Tichovodskou dolinou (zelená značka na hrebeň ide vpravo dolinou Henclová). Za dedinou ideme po rozbitej asfaltke, ktorá sa po 3,7 km vo výške 850 m mení na lesnú tvrdú cestu. Pravotočivou zákrutou vystúpime do výšky 960 m, kde na prvom rázcestí prudko odbočíme doľava na cestu, ktorá na mapách však nie je zachytená. O chvíľu míňame vľavo poľovnícku chatku, ktorá je mapám takisto utajená. Cesta sa trochu zhoršuje a stáva sa strmšou. Pri dobrej kondícii však možno v sedle dôjsť až na hlavný hrebeň Volovských vrchov, kde sa napojíme na červenú značku. Odbočíme doľava na hrebeňovú cestu, ktorou pohodlne prídeme po 1,9 km až pod Skalisko. Od Nálepkova zdoláme 765 metrov a 16 km.
Druhá (severovýchodná) trasa (2) začína tiež v Hnileckej doline, avšak východiskom je obec Stará Voda (535m), odkiaľ vedie malebnou Starovodskou dolinou. Tá je známa unikátnymi jedľovým lesmi, ktoré však boli dosť poškodené kyslými dažďami koncom minulého storočia. Najprv asfaltkou a v závere tvrdou lesnou cestou popri zurčiacom potoku Stará voda prídeme po 10 km do sedla Krivé (1109 m). Odtiaľ pokračujeme vpravo po červenej značke cez les smerom na Skalisko. Pred kopcom Ramzová, dôsledne sa držiac pravej dobrej zvážnice, sa oddeľujeme od červenej značky, ktorá ide priamo hore. Prejdeme peknými ramzovskými lúkami, odkiaľ sú veľmi dobré výhľady na cieľ výstupu – Volovec. Po 2 km sa cesta opäť spojí s červenou značkou, po ktorej sa dostaneme cez les a čučoredničie až pod samotné Skalisko. Zo Starej Vody tak prekonáme 16,7 kilometra s prevýšením 830 metrov.
Tretia – východná – výstupová trasa (3) začína v Úhornianskom sedle (999 m). Cez toto sedlo (niekedy nazývané aj Panské sedlo) vedie cesta z Gemera (z Krásnohorského Podhradia vo výške 365 m je to sem 9 km) na Spiš. Cesta do sedla zo spišského Smolníka (565m), bývalého kráľovského baníckeho mesta, vedie cez Úhornú veľmi pekným krajom. Meria tiež 9 km, pričom cestou je možnosť kúpania v úhornianskom jazere. Z Úhornianskeho sedla ideme po ceste, ktorá je zároveň červenou značkou až na hekerovské lúky. Pokračujeme rovno a potom mierne doľava po nevýraznej lúčnej ceste, červená značka ide viac vľavo. Veľmi pekným prostredím cez lúky prídeme na ich koniec, kde krátkym zjazdom doľava sa napojíme na cestu v závere Starovodskej doliny tesne pred sedlom Krivé. Odtiaľto už prídeme na Volovec presne v stopách prechádzajúcej trasy. Trasa z Úhornianskeho sedla na Volovec meria 12 km pri prevýšení 520 m.
Mesto Rožňava (350 m) je východiskom južnej (v poradí štvrtej) výstupovej trasy (4) na „kráľovský“ Volovec. Hlavný „južný ťah“ vedie cez Čučmu, rázcestie Greksa a Guľapalág až na chatu pod Volovcom (1123 m). Na chate je v letnej sezóne alebo cez víkendy možnosť občerstvenia, čo tomuto výstupovému variantu pridáva body navyše. Od chaty nasleduje strmší výšvih na Volovec. Z Rožňavy na Volovec je necelých 17 km s prevýšením 970 metrov. Z južnej strany je však možné vyjsť na hrebeň Volovca viacerými lesnými cestami, ktoré sú pomerne spoľahlivo zakreslené aj na turistických mapách.
A na záver západná, v poradí piata, výstupová trasa (5) s východiskom v sedle Súľová (909 m). V tomto sedle bola niekedy horáreň, teraz je tam žiaľ len opustená chátrajúca budova. Zo sedla pôjdeme krátky úsek po asfaltke smerom na Gemerskú Polomu a na prvej lesnej ceste vľavo odbočíme mierne hore do lesa. Držíme sa stále tejto cesty, ktorou sprvu ide aj červená značka. Nenecháme sa však zlákať červeňou, ktorá pokračuje doľava, ale stále ostávame verní dobrej zvážnici. Traverzujúc vrch Hoľa prídeme do sedla pod Čertovou hoľou (1086 m) Tu sa cesta opäť spája s červenou značkou. Ďalej po ceste aj značke zároveň prídeme až na krásnovyhliadkový Volovec. Údaje západnej trasy zo Súľovej na Volovec: 12,3 km. prevýšenie 650 m.
Poznámka: Opísané trasy sú základné. Na masív Volovca sa dá dostať aj inými cestami, napr. aj z Betliara či z Henclovej údolím potoka Henclová.

Jednou vetou: Kráľ slovenských cyklovrcholov s nádherným kruhovým výhľadom.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 6

Súvisiace linky:
http://www.inforoznava.sk/vsetky-clanky/gemerska-fudzijama
http://www.mtbiker.sk/trasy/ke/72/volovske-trojvrsie.html
http://www.treking.cz/cyklistika/knola.htm

Prílohy:

CV_volovec_mapa4.JPG
CV_volovec_mapa4.JPG 1017.99 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pohlad-z-vychodu-od-ramzovej-+.JPG
CV_volovec_pohlad-z-vychodu-od-ramzovej-+.JPG 95.65 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pod-skaliskom-.jpg
CV_volovec_pod-skaliskom-.jpg 440.54 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pohlad-zo-skaliska-.jpg
CV_volovec_pohlad-zo-skaliska-.jpg 248.1 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pohlad-na-kralovku (foto hiking.sk).jpg
CV_volovec_pohlad-na-kralovku (foto hiking.sk).jpg 79.02 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pohlad-na-tatry (foto hiking.sk).jpg
CV_volovec_pohlad-na-tatry (foto hiking.sk).jpg 76.77 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_na hrebeni-.jpg
CV_volovec_na hrebeni-.jpg 244.52 KiB thumb_up0thumb_down

29.05.2012 - 22:57:07
00
Forista Gete (uz sa tu dlho neukazal, tusim je z Roznavy) mi volakedy davno odporucil tuto trasu. Ale osobne nemam vyskusane. Cast pod chatou by mal byt lesny chodnik.
http://cmaps.gpsteam.eu/index_svk.html?plt=forum.mtbiker.sk/resources/file/101151

Karol, bolo by vhodne dat do prveho prispevku sumar vsetkych tu zverejnenych kopcov: meno kopca,pohorie a priamy link na prislusny prispevok. Bude to prehladne.

Prílohy:

Volovec-hore-track.plt [14.86 KiB]

30.05.2012 - 21:30:57
00
Forista Gete (uz sa tu dlho neukazal, tusim je z Roznavy) mi volakedy davno odporucil tuto trasu. Ale osobne nemam vyskusane. Cast pod chatou by mal byt lesny chodnik.
http://cmaps.gpsteam.eu/index_svk.html?plt=forum.mtbiker.sk/resources/file/101151

Karol, bolo by vhodne dat do prveho prispevku sumar vsetkych tu zverejnenych kopcov: meno kopca,pohorie a priamy link na prislusny prispevok. Bude to prehladne.


Trasa Gete je opísaná trasa číslo štyri.

Sumár (zoznam) som doplnil :)
vase-cyklotrasy/cyklovrcholy-t27290.html
04.06.2012 - 21:05:56
00
Zaverecna cast Gete trasy tvojej 4ke nezodpoveda. Nikdy som sice z juhu na Skalisko nesiel, ale pochybuje, ze po zltej znacke je to schopny vyslapat aj cyklista z lepsou kondiciou, vrstevnice su prilis nahusto.
04.06.2012 - 21:27:28
00
Zaverecna cast Gete trasy tvojej 4ke nezodpoveda

Palo, máš pravdu. Teraz zisťujem, že žltá značka je na mapách (VKÚ, Shocart) nakreslená zle, pretože v skutočnosti žltá ide ako je fialová trasa Gete. Mea culpa, v nákrese som to potiahol po zle nakreslenej žltej... Ale v podstate je to štvorka :)
04.06.2012 - 21:46:18
00
Skus pozriet nasu trasu http://www.tronkosice.sk/Akcie/A2008/Volovec/index.html i ked je mozne, ze sme sem tam potlacili.
04.06.2012 - 21:47:19
00
Toť môj posledný výšlap na Skalisko..
http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=86649&akey=c61437cdfeff2e76c7bac6933b333e90

ale chcem sa spýtať keď už si bol v tých končinách nebol si aj na Zlatom Stole alebo Jamine..? Na Jamine som nebol chodím okolo ale raz ju musím absolvovať... :^)vraj je tam pekný výhľad.. :o
09.06.2012 - 10:06:52
00
Nepomozem. Tam sa tiez uz dlho chystam a stale prefrcime okolo. :-(
09.06.2012 - 10:23:14
00
Len som cital, ze so Zlatym stolom to az take zlate nie je.
http://hiking.sk/hk/ar/1274/zlaty_kralovsky_stol.html
09.06.2012 - 22:02:07
00
Majestátna „cyklohora“. Už jej názov napovedá, že je uznávanou vládkyňou. Zaslúži si úctu, lebo kraľuje najväčšiemu horstvu na Slovensku.

STOLICA 1476 m, pohorie: Stolické vrchy – cyklovrchol 21

Stolica je najvyšším kopcom celého Slovenského rudohoria, ktoré je rozlohou najväčším horským celkom na Slovensku (Slovenské rudohorie sa tiahne v dĺžke asi 200 km od Banskej Bystrice až po Košice). Čiže je najväčšia horská kráľovná na Slovensku. Okolie Stolice je zväčša zarastené hustými lesmi. Na samotnom vrchole je malá čistinka s dreveným vrcholovým krížom, smerovníkom a vrcholovou skrinkou, výhľadu bránia smrekový porast. Pekné výhľady sú však z juhovýchodnej lúky na Volovské vrchy a najmä zo severovýchodnej lúky asi 300 od vrcholu), odkiaľ vidno hrebeň Nízkych Tatier od Ďumbiera až po Kráľovu hoľu (tá je vzdušne vzdialená len 13 km) a Vysoké Tatry. Vrcholové lúky s ojedinelými stromami a podmanivé výhľady spoluvytvárajú povznášajúcu horskú atmosféru.
Stolica a jej okolie je vďaka flóre a faune vyhlásené ako územie európskeho významu v rámci sústavy Natura 2000.

Najlepšia výstupová trasa na vrchol vedie zo sedla Javorinka (945 m) cez Slanské sedlo (1234 m) a sedlo Harová (1362 m). Trasa je plynule stúpajúca a príjemná až na krátky úsek za sedlom Harová, ktorý je hodne strmý a kamenistý. Vzdialenosť 10 km, prevýšenie 610 m.
Do Slanského sedla sa dá dostať aj lesnými cestami z Čuntavy popod Trsteník cez Priehybku, z Rejdovej Slanskou dolinou (záverečný úsek asi 500 m pod sedlom je dosť zarastený a odbočka zo zvážnice protismerne vpravo je nenápadná) alebo z Muránskej Zdychavy dobrou zvážnicou popri chate Janka. Po hrebeni od Faltenovho sedla je terén neprehľadný a „správnu stopu“ je ťažké nájsť. Zo Stolice by podľa mapy lesných ciest mali ísť aj cesty cez vrcholovú lúku a Janoškinú do Rejdovej, moje pokusy však v tomto smere skončili neúspešne.

Jednou vetou: Majestátna hora s krásnym vrcholovým prostredím a povznášajúcou atmosférou.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 6

http://www.treking.cz/cyklistika/stolica-na-kole.htm
sukromne-akcie/stolicke-vrchy-t25968.html

Prílohy:

CV_stolica_mapa.PNG
CV_stolica_mapa.PNG 635.54 KiB thumb_up0thumb_down

CV_stolica_pohlad-z-kralovej-hole+-.JPG
CV_stolica_pohlad-z-kralovej-hole+-.JPG 70.67 KiB thumb_up0thumb_down

CV_stolica_slanske-sedlo-1234m-.jpg
CV_stolica_slanske-sedlo-1234m-.jpg 219.2 KiB thumb_up0thumb_down

CV_stolica_cesta-zo sedla-javorinka-.jpg
CV_stolica_cesta-zo sedla-javorinka-.jpg 194.05 KiB thumb_up0thumb_down

CV_stolica_vrchol-1476m-.jpg
CV_stolica_vrchol-1476m-.jpg 209.96 KiB thumb_up0thumb_down

CV_stolica_pohlad-zo-SV-luky-na-kralovu-holu-.jpg
CV_stolica_pohlad-zo-SV-luky-na-kralovu-holu-.jpg 207.49 KiB thumb_up0thumb_down

CV_stolica_cesta-z-rejdovej-slanskou-dolinou-.jpg
CV_stolica_cesta-z-rejdovej-slanskou-dolinou-.jpg 215.83 KiB thumb_up0thumb_down

10.06.2012 - 22:04:22
00
No je to rozhodne zaujimave.. este som nad tym takto nerozmyslal skor ma kamosi odhovaraju: Na co sa tam hore trepat da sa to po vrstevnici obist a setris energiu.. a ja ze co na to tak furt taha na ten vrchol :D
11.06.2012 - 13:45:29
00
Princezná, ktorú som navštívil už veľakrát a vždy som odišiel obdarený a potešený :). Aj keď ju uvádzam ako dvadsiatudruhú v porad (dúfam, že sa preto neurazí), medzi cyklovrcholmi aj v mojom srdci jej patrí oveľa vyššia priečka.

KOJŠOVSKÁ HOĽA 1246 m, pohorie: Volovské vrchy – cyklovrchol 22

Jedinečná slovenská hoľa. A to vďaka viacerým vlastnostiam. Je najvýchodnejšia z hôľ s výškou nad 1000 metrov, má najviac miestnych názvov, výhľad z nej je kruhový a excelentný, je mimoriadne výrazná a symetrická. Ľudia z jej okolia ju volajú Kopas (preložené do slovenčiny Lysá) či jednoducho Hoľa, familiárnejšie sa nazýva Kojša či Kojšovka. Nachádza sa vo Volovských vrchoch, ktoré sú súčasťou rozložitého Slovenského rudohoria. Z okraja Košíc je vzdialená len 17 km. Kráľovnou hôľ (i cyklovrcholov) je síce Kráľova hoľa (1946 m), „Kojšovka“ je však jej dobrou spoločníčkou. Už podobnosť ich nadmorských výšok (výškový rozdiel je presne 700 metrov) evokuje pocit spolupatričnosti. Obe na seba dobre vidia (vzdušná vzdialenosť je 62 km), i keď „Kojšovka“ to má voči „Kráľovke“ o dosť ľahšie. Princezná hôľ – to je pravý a priliehavý názov tejto rudohorskej krásavice.

Na vrchol Kojšovskej hole, kde je umiestnená meteorologická stanica, vedie horská asfaltová cesta od chaty Erika (1130 m). Ku chate sa dá dostať zo všetkých svetových strán: zo západu po červenej značke od Trohánky a Kloptane, zo severu horskou asfaltkou cez Perlovú dolinu, z východu po červenej značke od Zlatoidských lúk (Idčianskeho sedla 954 m) alebo z juhu z dediny Zlatá Idka. Náročný výšľap je od severu po červenej značke od sedla Strieborná cez Jedlinky.
Okrem štyroch základných trás existujú ešte ďalšie možnosti ako sa dostať na niektorú prístupovú trasu. Napr. na Zlatoidské lúky vedú dve cesty zo Zlatej Idky a ďalšie z Opátky, od chaty Lajoška a zo sedla pod Suchým vrchom; na Trohánku vedú lesné cesty z Medzeva a z Prakoviec...

Jednou vetou: Jedinečná hora s dobrým prístupom a ďalekým kruhovým výhľadom.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 6

Odkazy:
http://www.zlataidka.sk/cestovny-ruch/kojsovska-hola
http://www.treking.cz/archiv/nejkrasnejsi-vyhledy.htm
http://www.youtube.com/watch?v=AkeITdaFpCE
http://www.mtbiker.sk/trasy/ke/72/volovske-trojvrsie.html

Prílohy:

CV_kojsovka_mapa2.JPG
CV_kojsovka_mapa2.JPG 452.56 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kojsovka_pohlad-od-severu-z-kurtavej-skaly(2012maj)-.JPG
CV_kojsovka_pohlad-od-severu-z-kurtavej-skaly(2012maj)-.JPG 45.96 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kojsovka_z-hrebena-od vychodu(2011nov)+-.JPG
CV_kojsovka_z-hrebena-od vychodu(2011nov)+-.JPG 98.56 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kojsovka_pohlad-z-juhu-.jpg
CV_kojsovka_pohlad-z-juhu-.jpg 115.49 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kojsovka_pod-vrcholom-vlavo-kralovka-vpravo-tatry-.JPG
CV_kojsovka_pod-vrcholom-vlavo-kralovka-vpravo-tatry-.JPG 116.18 KiB thumb_up1thumb_down

CV_kojsovka_vrchol1246m(2009sep)-.jpg
CV_kojsovka_vrchol1246m(2009sep)-.jpg 185.75 KiB thumb_up0thumb_down

24.06.2012 - 22:24:10
00
Viete, že na Kojšovke otvorili McDonald?

Prílohy:

mekdonald.jpg
mekdonald.jpg 272.79 KiB thumb_up0thumb_down

02.07.2012 - 15:17:42
00
keyboard_arrow_up