LOCUS, turistická navigácia pre Android, ktorá si mapy vyrobí sama.
( ... poteší aj GEOCACHEROV ... )


Na prvý pohľad výborný program pre Android. Je to turistická navigácia, ktorá vie pracovať aj s on-line aj s off-line mapami (najnovšie aj s vektorovými) a je samozrejme aj na Android markete. Aplikácia sa neustále vyvíja, v súčasnosti asi nič lepšie na Androide neexistuje. Dajú sa k nej doinštalovať aj viaceré "addony", napr. pre "Geocaching" ktoré tiež mono nájsť na Android markete.

chart.googleapis.comLocus Pro

chart.googleapis.comLocus Free

chart.googleapis.comLocus - addon Map Tweak

chart.googleapis.comLocus - addon Geocaching

chart.googleapis.comLocus - addon Contacts

chart.googleapis.comLocus - addon AR

chart.googleapis.comLocus - addon Foursquare

---- Pre zoskenovanie obrázkov s QR kódmi si z Android Marketu stiahnite a nainštalujte napr. "Barcode Scanner". ----



Off-line mapy sú buď ako cache dlaždíc, alebo sú to custom mapy vyrobené priamo v aplikácii. V aplikácii sa mapa vyrobí veľmi jednoducho. Nastaví sa zoom danej mapy (môže byť kľudne viacvrstvová), aby bolo vidno celú oblasť, ktorú chceme stiahnuť. Prstom potiahneme obdĺžnikový výber. V ponuke sa nám objavia všetky zoomy na stiahnutie, zaškrtneme tie, o ktoré máme záujem. Dáme mapu vyrobiť. Mapa sa uloží medzi osobné (custom) mapy a môžeme ju začať používať off-line.

STRÁNKA PROGRAMU: http://locus.asamm.cz/?lang=CZ
Fórum: http://forum.asamm.cz/viewforum.php?f=4
Fórum na Geocaching.cz: http://www.geocaching.cz/forum/viewthread.php?forum_id=8&thread_id=17490

Celkom dobrý popis programu: http://www.svetandroida.cz/locus-onlineoffline-prohlizec-map-pro-android-201106

Prílohy:

Komentár súboru: Ako sa v LOCUSe dá vyrobiť off-line mapa priamo v telefóne
3.jpg
3.jpg 242.86 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Mapa s pridanými "lesnými cestami a chodníkmi" v LOCUSe
2.jpg
2.jpg 128.73 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil laco dňa 28.05.2012 - 08:20:05, celkovo upravené 6 krát.

27.08.2011 - 20:47:12
03
Výroba mapy pre program LOCUS v PC

Pre LOCUS si môžeme vyrobiť mapu aj v PC. Použijeme na to program MOBAC (Mobile Atlas Creator): gps-navigacia-mapy/sasplanet-a-mobac-dva-programy-na-jednoduchu-vyrobu-map-t24405.html

Pre LOCUS vyberieme výstupný formát "RMaps SQLite" (cez tlačidlo "NEW"). Odporúčam zaškrtnúť všetky zoomy. Výsledkom je jeden súbor s príponou .sqlitedb. Ten si môžeme premenovať tak, ako chceme, napr. na "mojamapa.sqlitedb". Potom ho stačí iba nakopírovať do priečinka "Locus/maps/".

Poznámka: Týmto postupom tiež možno obísť limit 25000 stiahnutých dlaždíc na deň, ktorý je implementovaný v LOCUSe.

===========================================
Podrobný návod na výrobu mapy pre LOCUS pomocou programu MOBAC.

- Najprv je potrebné si stiahnuť Mobile Atlas Creator (MOBAC) z jeho domovskej stránky (stiahnutý archív rozbaliť do nejakého novovytvoreného priečinku). Domovská stránka MOBACu: http://mobac.sourceforge.net/

- MOBAC je potrebné doplniť užívateľskými mapovými zdrojmi. ADDON s mapovými zdrojmi pre MOBAC si stiahnete tu: http://www.4shared.com/file/CxE_gnpf/MOBAC_Addon_MapSources.html
- Rozbaliť celý obsah RAR archívu ADDONU do adresára Mobile Atlas Creatora (MOBAC) - zlúčiť priečinky a staré súbory prepísať novými. To znamená prepísať súbor "Mobile Atlas Creator.exe", nakopírovať súbor "rhino1_7R3.jar" do hlavného adresára Mobile Atlas Creatora a mapové zdroje pridať do adresára "mapsources".

Po spustení programu MOBAC doporučujem najprv urobiť niektoré nastavenia cez tlačidlo "SETTINGS" (nachádza sa v ľavej spodnej časti okna):
- v záložke "Tile update" nastavíme všetky bežce doprava
- v záložke "Map size" nastaviť pre veľkosť strany mapy najväčšie číslo
- v záložke "Network" nastavíme počet paralelných sťahovaní na 6 (ak máme rýchly internet)

Pre Československo sú určené mapové zdroje: ".Czechoslovakia Topo ..."
Iba pre Česko je zdroj: ".amapy"
Iba pre Slovensko sú zdroje: ".Slovakia Topo ..."

Zdroje pre Slovensko majú odlišnosť v zdroji TZT (presnejšie TZT) a naviac je pridaná možnosť doplňujúcej vrstvy s lesnými cestami, ktorých zdrojom sú dáta NLC (Národné lesnícke centrum) - nič lepšie a presnejšie pre Slovensko neexistuje.

AKO VYROBIŤ MAPU PROGRAMOM MOBAC je znázornené na obrázku v prílohe:

Naším cieľom je vyrobiť turistickú mapu časti Slovenska s pridanými TZT (turist. znač. trasy), lesnými cestami NLC (Národné lesnícke centrum) a tieňovaným reliéfom.

1 - vyberieme si zadanie pre nový atlas
2 - zvolíma názov atlasu (Mapa) -
3 - vyberieme formát atlasu pre Locus - RMaps SQLite
4 - výber potvrdíme
5 - vyberieme si mapový zdroj (.Slovakia Topo+TZT+LC+Relief)
6 - posuvníkom v hornej časti mapy si nastavíme taký zoom, aby sme videli celé územie, pre ktoré chceme mapu vytvoriť
7 - na mape si môžeme nastaviť pre lepšiu orientáciu mriežku (každých 5 geografických minút)
8 - s pridržaním ľavého tlačidla myši vyznačíme oblasť mapy (posun mapy je s pridržaným pravým tlačidlom myši)
9 - vyberieme zoomy mapy (7 až 15)
10 - zadáme názov výberu a klikneme na "Add selection"
11 - dáme vytvoriť mapu (atlas)
12 - hotový súbor mapy nájdeme pod názvom "Custom Mapa.sqlitedb" v priečinku "atlases", ktorý sa nachádza v hlavnom priečinku MOBACu
13 - súbor si môžeme ľubovoľne premenovať napr. na "Vychodne Slovensko.sqlitedb"
14 - súbor "Vychodne Slovensko.sqlitedb" umiestnime na SD kartu telefónu do priečinku "maps", ktorý sa nachádza v priečinku "Locus"
15 - mapu v programe Locus nájdeme pod názvom "Vychodne Slovensko"

!!! TIP: Pokiaľ by sme si chceli vyrobiť mapu celého Slovenska vo všetkých zoomoch (7 až 15), odporúčam územie Slovenska rozdeliť napr. na takých 6 mierne prekrývajúcich sa častí. Výsledné súbory môžeme nazvať "Slovensko1.sqlitedb" až "Slovensko6.sqlitedb". V telefóne na SD karte potom v priečinku "Locus/maps/" vytvoríme nový priečinok s názvom napr. "Slovensko s lesnymi cestami" a až do toho priečinku umiestnime všetkých 6 mapových súborov "Slovensko1.sqlitedb" až "Slovensko6.sqlitedb". Mapu v programe Locus potom nájdeme pod názvom "Slovensko s lesnymi cestami". Takto môžeme mať v Locuse pod jedným názvom viacero na seba naväzujúcich máp rovnakého typu.

Prílohy:

Mobac-Locus.jpg
Mobac-Locus.jpg 151.11 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil laco dňa 21.01.2012 - 16:33:15, celkovo upravené 8 krát.

27.08.2011 - 20:56:48
01
VEKTOROVÉ MAPY PRE LOCUS si môžete stiahnuť tu:
http://www.vectormaps4locus.eu/the-maps

Súbory s koncovkou .map (napr. "slovakia.osm.map") je potrebné uložiť do priečinka "mapsVector", ktorý sa nachádza v priečinku "Locus".

Prílohy:

a.jpg
a.jpg 395.62 KiB thumb_up0thumb_down

b.jpg
b.jpg 473.64 KiB thumb_up0thumb_down

c.jpg
c.jpg 183.52 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil laco dňa 07.12.2011 - 21:55:45, celkovo upravené 3 krát.

27.08.2011 - 21:00:16
00
GEOCACHING V PROGRAME LOCUS

chart.googleapis.comLocus - addon Geocaching


Stačí si pozrieť obrázky v prílohe. Зачем буквы? Всё ясно!

Prílohy:

x.jpg
x.jpg 185.55 KiB thumb_up0thumb_down

y.jpg
y.jpg 196.63 KiB thumb_up0thumb_down

z.jpg
z.jpg 196.09 KiB thumb_up0thumb_down

27.08.2011 - 21:07:45
00
Vyzerá to zaujímavo. Nevieš ak je rozdiel medzi verziou free a pro? Nikde som to nenašiel. Zistil som akurát že vo free verzii by mali byť reklamy, ale na stránke Locusu je aj odkaz na free verziu bez reklám.
29.08.2011 - 13:58:58
00
V prvom príspevku som dal odkaz na stránku programu. Tam to nájdeš. ("FAQ & INFO" ---> "PRO VERSION")

Celkom dobrý popis je tu: http://www.svetandroida.cz/locus-onlineoffline-prohlizec-map-pro-android-201106
29.08.2011 - 15:46:39
00
Super dakujem pekne :D
To som netusil ze gugel vsemohuci si to pamata :)
Mozete mi prezradit ako sa da najst vymazany link z fora?

Dakujem

A este jedna vec : ta spominana mapa na forum.asamm.cz mala okolo 5GB...da sa takato mapa nejako orezat? alebo rozdelit na viac map?



[quote=""]Locus alebo OruxMaps sú pre Android O.K.

Cykloatlas bohužiaľ už nefunguje. Mapy pre Locus nemám, ja používam rastrové mapy v JNX formáte v navigácii Garmin Oregon.

Nejaké vyrobené mapy pre Locus boli na Locus fóre: http://forum.asamm.cz/viewtopic.php?f=15&t=813

Odkaz je však vymazaný!
08.09.2011 - 11:34:52
00
... ta spominana mapa na forum.asamm.cz mala okolo 5GB...da sa takato mapa nejako orezat? alebo rozdelit na viac map?


Ona už je rozdelená.

Mapy sa dajú vyrobiť aplikáciou MOBAC, použije sa mapový zdroj začínajúci na "_Slovakia Topo ...", pre Locus treba vybrať formát atlasu "RMaps SQLite". Výsledný súbor treba premenovať tak, aký názov mapy chceme vidieť v zozname, napr. "Moja mapa.sqlitedb"

To som netusil ze gugel vsemohuci si to pamata :)
Mozete mi prezradit ako sa da najst vymazany link z fora?

Pamätá si to však iba dovtedy, kým sa neprepíše novšou informáciou vytvorenou novým hľadaním.

Ale v princípe to funguje takto:

Prílohy:

2.jpg
2.jpg 160.92 KiB thumb_up0thumb_down

12.09.2011 - 10:50:59
00
Laco prosím o radu: nakopíroval som priečinok custom podľa Tvojho návodu v 1. príspevku (mapy s lesnými cestami), ale nejak mi to nechce zobraziť mapy. Snažím sa otvoriť mapu Shocart a následne označiť jednu z ponúkaných možnosti (Cyklo, Cyklo + Ter,, Cyklo + LC a Cyklo + LC + Ter. V prípade možnosti Cyklo mi napíše "Prístup zamietnutý" v Prípade zadania ostatných možnosti mi napíše: "Neznámy Problém". Samozrejme že Wifi mam pri tom zapnuté. Ostatné mapy fungujú. Nevieš kde môže byť problém? Za radu vopred VĎAKA
18.09.2011 - 11:53:45
00
Fungovalo to, už to nefunguje.

Cykloatlas skomplikoval adresáciu tak, že sa nedá (aspoň ja neviem) urobiť užívateľský zdroj pre Locus s mapami Shocartu a vrstvou lesných ciest. V najnovšej verzii Locusu sa on-line mapy Shocartu zase objavili, v Locuse je ale zakázané ich sťahovanie a cache je platná myslím iba dva týždne.
Skús custom mapy, ktoré dávam do prílohy dole. Hodil som lesné cesty nad mapu Freemap Slovakia. Vyzeralo by to asi takto:

img4.imageshack.us

Prílohy:

custom.rar [86.17 KiB]


Naposledy upravil laco dňa 18.10.2011 - 08:26:44, celkovo upravené 1 krát.

18.09.2011 - 14:26:30
00
Doplnenie predchádzajúceho príspevku:

Off-line mapy pre LOCUS si môžeš urobiť aj v PC tak, ako som už písal vyššie, pomocou programu MOBAC. Treba si vybrať napr. mapový zdroj "_Slovakia Topo LC+TZT+Relief" (v zoome 14 a 15 obsahuje vložené lesné cesty) alebo iný mapový zdroj začínajúci na "_Slovakia Topo ...".


Výroba mapy pre LOCUS v PC

Pre LOCUS si môžeme vyrobiť mapu aj v PC. Použijeme na to program MOBAC (Mobile Atlas Creator).

Pre LOCUS vyberieme výstupný formát "RMaps SQLite" (cez tlačidlo "NEW"). Odporúčam zaškrtnúť všetky zoomy. Výsledkom je jeden súbor s príponou .sqlitedb. Ten si môžeme premenovať tak, ako chceme, napr. na "mojamapa.sqlitedb". Potom ho stačí iba nakopírovať do priečinka "Locus/maps/".

O programe MOBAC je táto téma: gps-navigacia-mapy/sasplanet-a-mobac-dva-programy-na-jednoduchu-vyrobu-map-t24405.html


Naposledy upravil laco dňa 18.10.2011 - 08:31:00, celkovo upravené 2 krát.

18.09.2011 - 14:33:49
00
OK ďakujem.
18.09.2011 - 16:04:36
00
LOCUS AKO AUTOMOBILOVÁ HLASOVÁ NAVIGÁCIA

Pre použitie Locusu ako autonavigácie potrebujeme vektorové OSM mapy. Tie si môžete stiahnuť tu: http://www.vectormaps4locus.eu/the-maps

Priamy link na mapu Slovenska: http://uploaded.to/file/cawoz58k/from/qbxnfn

Súbory s koncovkou .map (napr. "slovakia.osm.map") je potrebné uložiť do priečinka "mapsVector", ktorý sa nachádza v priečinku "Locus".



Ďalej si potrebujeme stiahnuť navigačný hlas odtiaľ: http://forum.asamm.cz/download/file.php?id=476 Navigovať nás bude Eliška. Je to český ženský hlas, celkom príjemný.
• obsah stiahnutého archívu rozbaliť
• nakopírovať všetky tri súbory (*.zip, *.bmp, *.vif) do priečinka Locus/data/nav_audio
• hlas je potom možné vybrať po spustení navigácie, ťapnutím na ikonu zobrazujúcu ďalšiu križovatku

*************************************************************************************
Pre neobmedzené použitie je potrebné zakúpiť verziu Locus Pro (3,99 €).
*************************************************************************************

Prílohy:

Image0007.jpg
Image0007.jpg 31.1 KiB thumb_up0thumb_down

Image0006.jpg
Image0006.jpg 30.17 KiB thumb_up0thumb_down

Image0005.jpg
Image0005.jpg 44.79 KiB thumb_up0thumb_down

07.12.2011 - 22:11:24
00
Chcel by som sa spýtať Laca, akú navigáciu odporúča pre bikerov. Som spokojný užívateľ Trekbuddy-ho, ale teraz hľadám niečo pre Android. Zatiaľ to vychádza na Orux alebo Locus. Na TB mi vadí iba manuálne zoomovanie - nie je vektorová. Zišiel by sa aj dobrý editor gpx dát - aby sa výškove dáta brali z mapy, ináč sú nastúpané metre hodne nepresné. A posledná otázka - je možné skonvertovať mapy vytvorené MOBAC-om pre TB do Locus-u alebo Orux-u?
Ďakujem.
15.12.2011 - 09:33:24
00
Ja môžem napísať iba svoj názor. Iní užívatelia môžu mať iný názor.

- Vybral by som si Locus, kvôli oveľa širším možnostiam a užitočným addonom.
- V Locuse si vieš v zázname tracku nahradiť nepresné GPS výškové dáta SRTM výškovými dátami, ktoré si aplikácia automaticky stiahne z webu.
- Locus podporuje aj trekbuddyovské TAR mapy. Hore máš odkaz na fórum, kde sa o tom píše v československej sekcii. Môžu sa však vyskytnúť problémy. Aj keby však žiaden problém nebol, odporúčam pomocou MOBACu si vyrobiť nové mapy. Však to nie je žiaden problém. V MOBACu si vyber mapový zdroj ".Slovakia Topo+TZT+LC+Relief", ktorý je s lepšími TZT a má vložené lesné cesty. To isté, ale bez vložených lesných ciest je ".Slovakia Topo+TZT+Relief". Pôvodné zdroje Cykloatlasu s pôvodnými TZT sa volajú ".Czechoslovakia Topo ... ".
15.12.2011 - 14:23:14
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Cyklopočítače a GPS / GPS prístroje)
keyboard_arrow_up