Zdravím všetkých členov,
Potrebujem poradiť pri výbere bicykla typu Cross pre bežné, každodenné rekreačné použitie po cestách typu asfalt. Cena by nemala presahovať 599 euro. Potrebujem poradiť vo výbere značky, modelu bicykla za čo najlepší pomer kvalita/cena. Doteraz som mal len horský Admiral, ktorý nepoužívam už hodne dávno :-) Je už dosť zničení. Ďakujem za každú radu, pomoc :-)
07.09.2015 - 12:08:59
00
Bicykle typu cross (predpokladam ze nepises o cyklokrosovom biku) maju odpruzenu prednu vidlicu. Otazka je, ci potrebujes odpruzenu vidlicu na asfalt. Ak by si usudil, ze nie, mozes sa pozriet aj na fitnes bicykle, cestne resp cyklokrosove.
Ja by som na tvojom mieste hladal nieco take.
http://www.kellysbike.com/SK/bicykle-2015/urban/fitness/physio-50#.Ve155ybovm8
http://www.lapierre-bikes.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_main.tpl&product_id=591&category_id=68&option=com_virtuemart&Itemid=139
07.09.2015 - 13:54:58
00
Cirdeman, nemáš v profile ani lokalitu, od kiaľ si, ťažko povedať, v akom teréne (myslené rovina/kopce) sa budeš pohybovať, či začínaš s cyklistikou alebo si jazdil. Pri vyššie spomínaných fitness bicykloch by v prípade začiatočníka a kopcov mohli byť limitujúce ľahké prevody (ten Kellys má 32x26, ten lapierre je na tom lepšie so svojimi 28x30). Osobne som dal prednosť stavbe na zakázku, koncept krossu s bikovými kľukami :) Pre Teba by tam stačilo vymeniť odpruženú vidlicu za pevnú. Aspoň ja si takto nejako predstavujem čisto krosový bicykel určený na asfalt (samozrejme aj s pevnou vidlicou by zvládol prípadnú nutnosť skrátiť si výlet nejakou poľnou cestičkou). Takže akú koncepciu zvolís je len na Tebe, sám vieš, čo plánuješ/neplánuješ jazdiť. Až keď si určíš tieto veci, potom sa dá baviť o modeloch/značkách.
07.09.2015 - 14:09:33
00
Tak potrebujem to skôr na rekreačné bicyklovanie a také na udržiavanie kondície :-) Tu v našom okolí sú aj kopce aj rovinky...tie kopce nie sú až také strašné (2x 12% stúpanie) inak bežné kopce...skôr rovinky...Prednú vidlicu by som chcel odpruženú pretože občasné výjazdy na poľné cesty sa môžu pritrafiť a na asfalte by to prekážať nemalo to predné odpruženie nie ? A podmienka je aby boli kotúčové brzdy !!! Ja som tiež už pozeral zn. Kellys aj Merida tak neviem čo vy na to ? Vďaka.
07.09.2015 - 15:26:15
00
No, podľa mňa sú kotúčovky v tejto kategórii zbytočné, ale proti gustu... Pozrel som v tvojom limite Meridu Crossway 100 a Kellys Phanatic 30 - asi by som sa im skôr vyhol, namiesto vydlice majú akurát pohupovacie ťažítko. Tú odpruženú vidlicu by som na tvojom mieste zvážil, tieto pružinovky sú zvyčajne na človeka s hmotnosťou 70-75ks, pri ľahších kusoch nefungujú. Pri ťažších nefungujú tiež. Či to je nevýhoda na asfalte - pokiaľ ju zamkneš, nie, no je to zbytočné kilo a pol navyše (ak to porovnám s nejakou pevnou karbonkou). Navyše, tie krosové vidlice NEX sa ti budú pri kotúčovkach aj kúsok krútiť pri brzdení.
07.09.2015 - 16:46:19
00
Presne tieto dva modely som pozeral a porovnával aj ja :-)
A akú veľkosť zvoliť aby bol ako sa hovorí na mieru :-) Mám asi 178 cm ? Podľa tabuliek to vychádza na 19" alebo 21" stačila by aj 19"-ka nie ? K tomu pruženiu len toľko, že na cesty typu fľak za fľakom je to si myslím vhodnejšie, trocha vytlmí rázy...alebo hlúposť ? No a ku kotúčovým len toľko, že vyzerajú na cykli lepšie ako klasika :-) inak neviem, či to brzdí lepšie ako bežné, alebo nie, ale mali by byť účinnejšie podľa mňa...možno sa mýlim. Vďaka za pomoc, radu.
07.09.2015 - 17:05:47
00
Pri výbere veľkosti je fajn okrem veľkosti odmerať aspoň inseam (výška rozkroku / dĺžka nohy). K tlmeniu - na "fľak za fľakom" bude mať skôr prínos správna pneu + tlak, ako som písal, tá lacná Suntourka akurát dvihne váhu bicykla a pri použití kotúčoviek sa bude navyše krútiť (proste má tenké nohy). kotúčovky vs. V-brzdy - opäť, v tejto cenovej relácii budú kotúčovky ťažšie (ďalšia hmotnosť navyše) a účinok? Za sucha a na asfalte bude ten prínos zanedbateľný. Pokiaľ by si jazdil za mokra, či nebodaj v bahne, tak áno, tam ten prínos je, ako v účinku, tak v dávkovateľnosti. Za sucha na asfalte to proste (podľa mňa) nevyváži tú vyššiu hmotnosť. Ale to sú len moje postrehy, sám pre seba som vyberal krossa 2 roky (za jedno financie, za druhé postupné sa dopracovávanie k tomu, čo bude pre mňa plus a čo mínus). Nad individuálnou stavbou si nerozmýšľal? I keď neviem, či aj na slovensku sa niekto niečomu takémuto venuje, poznám len pár ľudí od západných susedov, ale neviem, či posielajú na slovensko (ja mám priateľku na morave, takže problém som nemal).
07.09.2015 - 20:09:33
00
A ktore znacky bicyklov by si mi odporucil...Kellys a Merida mozu byt ? Ci skor len Kellys ? Alebo nieco uplne znackovo ine ? Vdaka za radu :-)
07.09.2015 - 20:18:27
00
Ako som písal, nevybral by som ani jeden, obe majú namiesto odpruženej vidlice nefunkčné ťažítka, minimálne pri Meride platíš troška aj za značku (i keď áno, sú tu aj väčšie značky). Dám tu zoznam, nech to netreba hľadať a prípadne sa môže vyjadriť aj niekto skúsenejší.

Merida Crossway 100
Kellys Phanatic 30

Ja tu píšem len vlastné postrehy, keďže som nedávno prešiel niečím ako Ty. Nešlo mi o značku, ale aby som za svoj peniaz dostal čo možno najvyváženejší bicykel pre moje potreby. Ak ale nemáš v pláne ani len zvážiť individuálnu stavbu, potom by som možno pozrel na tento model:

CTM Spark 1.0

Síce má tak, ako Merida a Kellys nefunkčnú vidlicu, ale táto NCX-ka má aspoň nižšiu hmotnosť. Ku zvyšku nech sa vyjadria fundovanejší.
07.09.2015 - 20:38:18
00
Ano, ja tiez len teraz chcem zacat s cyklistikou...Som v stadiu prvotneho rozhodovania sa :-) Som v tomto smere amater, preto si necham poradit, no a chcel by som hotovy bicykel, nie skladacku. Neviem vobec aku znacku, len viem ze by to mal byt krosovy :-) a do 599 € s kotucmi a prednim pruzenim...aj ked mi to neodporucujes :-(
07.09.2015 - 20:53:59
00
Aj hotový bicykel je skladačka, akurát to skladá niekto iný. Na "skladačku" je takisto normálna záruka (tí ľudia to robia na faktúru a navyše tam na "západe" už majú aj dosť referencií, takže si tiež nedovolia niečo oddrbať, lebo zlá reklama pri živnosti nie je to pravé orechové). Podstatný rozdiel je ale v tom, že ten bicykel je ušitý podľa mojich predstáv, nemá nezmyselné "krossové" kľuky ale bajkové (v stúpaniach plus, po rovine aj tak neutočím tie ťažké prevody čo má kross), má funkčnú vidlicu, doladené radenie (vidíš, paradoxne pri skládačke mám použitú komplet sadu Deore, naopak, pri "hotovkách" dostaneš zvyčajne vyššiu triedu prehadzovačky, zvyšok dve triedy nižšia rada - proste marketing, človeka ošáliť XT prehadzovačkou, čo tam po tom, že zvyšok je Altus). Ja chápem, že kotúče vypadajú "kúl", ale načo, keď mi to pri mojom fitnes rekreačnom jazdení netreba a je to len ďalšie závažie. To je samozrejme môj pohľad na vec, pokiaľ chceš kotúče, tak ich maj, Ty sa na tom bicykli budeš voziť a Ty z neho musíš mať radosť ;) K tým modelom vyššie sa musí aj niekto iný vyjadriť, ale z tých troch by som zvolil to CTM.

Btw. ako vypadá "skládačka" môžeš vidieť v mojom profile :)
07.09.2015 - 21:02:30
00
Ale ved aj ty tam mas odpruzenu vydlicu...co ta stal ten bike ? Kolko prevodovy je ?
07.09.2015 - 21:15:48
00
Ja mám túto meridu a som spokojný. Mám na nej najazdených 30 tis. km, takže aj voľačo znesie.
http://www.merida-bike.cz/prodej/crossway-tfs-800-d-2011
Mám výšku 178 cm, bike má veľkosť 52 cm.
Len cena bola trochu nad tvoj limit, 760 eur v posezónnej zľave.
K ráfikovým brzdám by som sa už vracať nechcel, oceňujem hydrauliku s kotúčovkami. Vidla asi nie je žiaden zázrak, ale radšej toto než pevná.
Toľko moje skúsnosti s meridou. Snáď ti to trochu pomôže.
A čo sa týka kellysu, ja by som sa tejto značke nebránil.
Voči tomu, čo píše Mirec_K - poskladať si bike je super, tiež som nad tým rozmýšľal. Len treba vedieť čo chceš, rozumieť tomu a mať na to chuť.
07.09.2015 - 21:48:03
00
Ja som nikde nepísal, že odpruženú vidlicu nemám, iba, že na Tvoje účely ju netreba. A navyše som predpokladal vyšší nájazd po poľných cestách :) Po tejto sezóne by som ju aj menil za pevnú, ale momentálne treba peniažky inde (vedieť ten nájazd pred sezónou, tak by som ešte aj ušetril - finančne aj váhovo). Ale zas treba povedať, že ja tam mám najvyššiu radu krossových Suntour-iek - vzduchová vidlica (žiadna pružina) + širšie nohy ako majú odkazované bicykle vyššie, takže podstatne tuhšia a vhodnejšia pre prípadné použitie kotúčov. Tie som ale nechcel.
Radenie je v popise bicykla - v predu 38/24 a v zadu 10 stupňová kazeta 11-32. Limit som mal vtedy 20 000 českých korún, a ten som prekročil o cenu toho košíka na fľašu :) V tvojej cenovej hladine sme dávali stavať ešte kross pre priateľku, ta má radenie komplet Alivio (3x9) akurát má bajkové kľuky, nie krossové, vidlicu ako to CTM a dostala sa pod 14 000, čo bolo vtedy asi 520-530 európskych peňazí. Plus to má postavené na ráme Scud.

Voči tomu, čo píše Mirec_K - poskladať si bike je super, tiež som nad tým rozmýšľal. Len treba vedieť čo chceš, rozumieť tomu a mať na to chuť.


No, ja som si ho sám neskladal (chuť odpadá, čas tiež) a rozumieť sa tomu? Práve preto som volil túto variantu. Staviteľovi napíšeš svoju výšku, výšku rozkroku, hmotnosť, aké trasy chceš s tým jazdiť a on Ti navrhne zostavu. Samozrejme, pokiaľ máš prehľad, je to len plus, no keďže on sám dlhé roky jazdí na krosse (čo je dosť veľkou raritou u nie víkendového cyklistu), má skúsenosť s jednotlivými vidlicami, komponentami, brzdami, tak vie vymyslieť zostavu šitú na Teba. Pri rešpektovaní tebou stanoveného limitu. Nevýhodou je naopak nemožnosť si bicykel vyskúšať (ja som si bol pre bicykel osobne a nebol problém s úrpavou drobností ako výmena sedla či predstavca - ale 95% zákazníkov volí dopravu domov).


Naposledy upravil Mirec_K dňa 07.09.2015 - 21:57:50, celkovo upravené 1 krát.

07.09.2015 - 21:49:07
00
http://www.specialized.com/sk/cs/bikes/multi-use/crosstrail/crosstrail-disc#geometry v eshope napríklad tu: http://www.rajbicyklov.sk/raj-bicyklov-sk/eshop/8-1-Treking-bicykle-Krosove/0/5/709-Specialized-Crosstrail-Disc-2015 ..... má to príjemnú geometriu

kukni aj toto, Spešlíkom niš nepokazíš .... ale ak domáce značky som jednoznačne za CTM čo sa týka crossu - z vlastnej skúsenosti
07.09.2015 - 23:43:17
00
keyboard_arrow_up