Ahojte, riešim vážny problém s kolenom. Kvôli artróze mám obmedzenú flexiu v pravom kolene. Nemôžem kvôli tomu jazdiť, pričom chýba len kúsok. Chcem riešiť bikefitting. Myslím, že menšia kľuka, by mi už dovolila točiť pedálmi. Len či niekto na tak malej kľuke jazdí... Máte s tým niekto skúsenosť? Je to porovnateľné s kľukou, ktorá má ramená 170 mm? Alebo sa na rovnaký výkon s menšou kľukou narobím jak ťažný kôň?
Ďakujem
19.03.2019 - 12:50:39
00
Nicoho sa neboj, rozdiel vo vykonnosti medzi klukami roznych dlzok pravdepodobne nepocitis, a ak ti to umozni bezpecne a dlhodobo jazdit na bicykli, urcite chod do toho. Aby si kratke kluky nekupovala zbytocne, zrejme si predtym hypotezu, ze ti kratke kluky umoznia jazdit, potvrd na fittingu.
V disciplinach ako casovka je beznou praxou, ze sa volia kratke kluky (kludne aj 150, 155mm a to hoc aj pre muzov vysokych 190cm a viac), lebo to dokaze otvorit uhol medzi torzom a femurom, co u niektorych jedincov, u ktorych je prave toto limiterom, umozni vyvinut vacsi vykon.
19.03.2019 - 13:17:29
01
za vyskusanie urcite stoji, presiel som neplanovane zo 175 na 170 a mojmu kolenu to prospelo :)
19.03.2019 - 14:13:38
01
Pri kratsej kluke je predpoklad, ze budes jazdit mierne vyssiu kadenciu a teda pri rovnakom vykone budes na pedal "menej tlacit". Nemusi byt pravda, ze budes musiet jazdit viac silovo. To by platilo pri rovnakej kadencii. Osobne mi tiez vyhovuju kratsie kluky okolo 165-170 mm pri 168 cm. Pri dlhsich si na cestaku, ako pise Rachela, kopem do brucha.
19.03.2019 - 21:27:51
01
20.03.2019 - 01:51:05
01
Ďakujem všetkým, ale žiaľ ani kľuka 160ka nepomohla ;(
21.03.2019 - 11:16:06
00
A nepomohla by viac totálna endoproteza kolenneho kĺbu ? Asi si bez nej dojazdila. Žiaľ
21.03.2019 - 19:50:16
00
Však to tu už rieši, či/ako s endoprotézou: https://www.mtbiker.sk/forum/post1461356.html#p1461356
Neviem, ako dnešné, ale čo mal kamoš/kolega, tak max. uhol ohnutia bol 90°. Takže čo sme spolu plánovali ešte pobehať ľahšie lezenie po Tatroch, zistil, že to už nepôjde - a to sa naozaj jednalo len o pokojný klasický alpinizmus, nie nejaké nohy za ušami v previsnutej osme. Inak si pochvaľoval.
21.03.2019 - 20:07:57
00
Veď tých 90°... toho sa bojím. Ty si už druhý, čo mi píše o niekom, kto to má ohne len na max. 90°. Teraz mám v pohode aj 110°, bez bolesti, len na bicyklovanie to nestačí. Včera som bola aj v Oslanoch na bikefittingu, skúsiť menšiu kľuku. Skúšali sme aj nájsť polohu, kde by to išlo, ale nešlo. Osobne by som vážne zvažovala endoprotézu, keby som vedela, že po operácii a rehabilitácii bude flexia 120-130°.
22.03.2019 - 12:28:55
00
Pani Inzinierka,

Ja by som urcite neodporucil totalnu endoprotezu kolenneho klbu... Zatial.
S ludskym telom to nie je ako v stavebnictve: vymenim prehnity nosnik v drevodome a hotovo. Takto to nefunguje.
A zaruku na operaciu ti neda nikto.

Mas aj nejaky graficky vystup z toho bike fittingu?
Ohyb 100-110° v kolene by mal byt dostacujuci na slapanie a okrem dlzky kluk sa da menit aj vyska sedla, aby sa dosiahlo optimalne nastavenie na dany problem...

Artroza sa velmi neda liecit, ked tak symptomaticky... ale da sa spomalit a zmiernit. Cyklistika je vhodny, ak nie jediny vhodny sport na tento ucel. Na tenis, squash, volejbal mozes zabudnut...

PS.: ked ta pohryzie pes, je dobre zajst na pohotovost, uz len kvoli tetanovke, lebo nikdy nevies ci ten pes bol /kedy bol ockovany... ;)
22.03.2019 - 15:07:03
01
ebike by nepomohol?
22.03.2019 - 15:48:55
00
Ad tetanovka- je úplne irelevantné, či bol pes ockovaný. Riziko infekcie tetanom nezávisí od nejakého očkovania psa......
22.03.2019 - 19:11:30
02
Tá nižšia ohybnosť kolena je daná technológiou výmeny kolena. Ak si to ešte nevidela, tak kuk sem http://www.profvojtassak.sk/index.php/operacia/item/113-tep-genus-mathys
Profesor to prevzal z citovaného zdroja... Neber ho ako modlu. Poznám hodne dochtorov, ktorí hovoria, že by sa k nemu nedali ani pitvať.
22.03.2019 - 19:56:20
00
ReHMn napísal:
Pani Inzinierka,

Ja by som urcite neodporucil totalnu endoprotezu kolenneho klbu... Zatial.
S ludskym telom to nie je ako v stavebnictve: vymenim prehnity nosnik v drevodome a hotovo. Takto to nefunguje.
A zaruku na operaciu ti neda nikto.

Mas aj nejaky graficky vystup z toho bike fittingu?
Ohyb 100-110° v kolene by mal byt dostacujuci na slapanie a okrem dlzky kluk sa da menit aj vyska sedla, aby sa dosiahlo optimalne nastavenie na dany problem...

Artroza sa velmi neda liecit, ked tak symptomaticky... ale da sa spomalit a zmiernit. Cyklistika je vhodny, ak nie jediny vhodny sport na tento ucel. Na tenis, squash, volejbal mozes zabudnut...

PS.: ked ta pohryzie pes, je dobre zajst na pohotovost, uz len kvoli tetanovke, lebo nikdy nevies ci ten pes bol /kedy bol ockovany... ;)


Popravde, ja sa do tej endoprotézy ani nehrniem a stále dúfam, že sa jedného krásneho dňa zobudím a budem môcť pedálovať. Zavrhla som všetky športy, ale že mám prísť o cyklistiku, s tým sa fakt neviem zmieriť. Z bikefittingu nemám žiadny výstup, chcela som len menšiu kľuku skúsiť, ale nepomohlo to. Skúšali sme tam aj iné varianty posedu, ale nič nepomohlo. Tá flexia v kolene je taká pri pedálovaní, že vždy príde to nechutné lupnutie. 17.november bol môj posledný deň na biku. Prešla som asi 46km v teplote mínus 4 až plus 2, potom som išla hrať volejbal. Nejaký zápal tam musel byť, že som to už nerozchodila.
PS: Pes Očo bol očkovaný ?
23.03.2019 - 21:02:54
00
MageZ napísal:
ebike by nepomohol?


Na ebiku by som mala tú istú flexiu v kolene ako aj na hocijakom inom bájku. Mimochodom ja som kruto antiEbike ? To fakt nikdy
23.03.2019 - 21:05:50
02
keyboard_arrow_up