Ahojte mám brzdy Shimano SLX M7120, vpredu 203mm, vzadu 180mm.

No a môj problém spočíva vtom, že mi tieto brzdy zo starého bajku prehadzovali na novy a od tej dobi je pravá (zadná) brzda taka gumová alebo má proste slabý záber. Jedný prstom ju bez problému stlačím až ku gripu.

Skúsil som brzdy kompletne nanovo odvzdušniť s originál sadou Shimano a podla návodu čo má na youtube MTBiker, všetko prebiehalo v poriadku bez problému no problém stále pretrváva...

Nahodil som aj nové platničky (nebavíme sa tu potom o brzdnej sile ale o "gumovom-špongiovom" chovaní páky), ľavá brzdy je po stlačený už v cca štvrtine záberu krásne tvrdá a tuhá.

Brzdy majú cca 600km najazdené.
06.11.2022 - 09:15:42
00
máš tam možno nejakú netesnosť niekde na spojoch, alebo može byť aj hadica niekde prasknutá...
06.11.2022 - 09:46:54
00
Prd makový, netesnosť by znamenala zjavný únik oleja. Keď je problém na zadnej brzde ktorá musela byť rozpojena, tak to má jednoducho zavzdusnene. Pri odvzdusnovani treba byt trpezlivejsi, alebo to odniest do servisu na reklamaciu ...
06.11.2022 - 09:53:47
02
Už som to tu niekde spomínal. Mne sa pri odvzdušňovaní zadnej brzdy osvedčilo zhodiť prasa, ak nie je hadica vedená vnútrom, tak aj uvoľniť hadicu. Prasa aj s hadicou pustiť voľne dolu, prípadne aj bike na stojane natočiť tak, aby hadica s prasaťom išla čo najkolmejšie dolu. Aby tam nebol na hadici žiadny ohyb hore - dole.
06.11.2022 - 11:22:42
02
Tak by som to riesil aj ja, plus este sa mi raz stalo ze sa piesty vysuvali nerovnomerne. Nielen prava a lava strana ale aj jeden oproti druhemu na rovnakej strane strmena. Cize ich skus riadne vycistit a rozhybat.
06.11.2022 - 12:15:10
00
Hadice sú nové, piesty som riadne vyčistil a pretláčal som olej striekačkou cca 4-5 krát po sebe ?
06.11.2022 - 12:28:52
00
to ze si pretlacal 4-5x je fajn, ale treba tym celym aj pohybat a zaistit aby nezostalo "slepe" miesto v ktorom sa moze drzat bublinka. Niekedy staci zodvihnut predne koleso, aby cela hadicka bola naklonena dohora a nikde nesla ani kusok "dole" (napr. mas vedenie vnutrom, tak okolo stredu, na zadnej stavbe...), niekedy sa aj s prasatom treba pohrat - poklepkat ho, pripadne zhodit z ramu a natacat pri pretlacani/stlacani paciek.
06.11.2022 - 13:12:31
02
stanos4 napísal:
to ze si pretlacal 4-5x je fajn, ale treba tym celym aj pohybat a zaistit aby nezostalo "slepe" miesto v ktorom sa moze drzat bublinka. Niekedy staci zodvihnut predne koleso, aby cela hadicka bola naklonena dohora a nikde nesla ani kusok "dole" (napr. mas vedenie vnutrom, tak okolo stredu, na zadnej stavbe...), niekedy sa aj s prasatom treba pohrat - poklepkat ho, pripadne zhodit z ramu a natacat pri pretlacani/stlacani paciek.


Idem teda skúsiť nakloniť bajk, demontovať strmeň a znovu odvzdušniť.
06.11.2022 - 13:59:17
00
Len pre ilustráciu, toto je extrém. Si myslím, že je dosť veľká šanca, že v tom označenom mieste Nejaké bublinky ostanú, keďže je vyššie ako zbytok. Ale ak sa prasa odmontuje a spustí dole, tak hadice pôjde od prasaťa len nahor a nebude sa tam robiť ten hrb.

Prílohy:

CTMRascal_disc_cl.jpg
CTMRascal_disc_cl.jpg 48.8 KiB thumb_up0thumb_down

06.11.2022 - 14:31:47
02
frankie33 napísal:
Len pre ilustráciu, toto je extrém. Si myslím, že je dosť veľká šanca, že v tom označenom mieste Nejaké bublinky ostanú, keďže je vyššie ako zbytok. Ale ak sa prasa odmontuje a spustí dole, tak hadice pôjde od prasaťa len nahor a nebude sa tam robiť ten hrb.


Presne takto mám aj ja vzadu poťahané káble... No dal som bajk skoro do 90 stupňového uhlu a blabla... Pár bubliniek ešte vyletelo, skúšal som zasa striekačkou tretlačiť, demontoval som strmeň, zatlačil piesty atď.

Je to trochu ostrejšie ale nie tak ako to bolo rpedtým... No už neviem čo stým...
06.11.2022 - 15:08:41
00
....hlavne do systému kvapalinu netlač......ale vyťahuj !!!
06.11.2022 - 16:20:59
00
renovaziar napísal:
....hlavne do systému kvapalinu netlač......ale vyťahuj !!!


Podla tohoto som postupoval >

thumb_up0thumb_down
06.11.2022 - 17:22:32
00
0) vymedzovacie podlozky do strmena, nachystane veci po ruke (extra olej, etc....)
1) ubezpec sa za mas dost kvapaliny v striekacke dole a vzduch je prec aj z hadicky (striekacku s hadickou dat dohora a vytlacit olej az po okraj hadicky) (nevyuzity/cisty olej mozes streknut naspat do flasky na buducu vymenu). Takto nasad hadicku na strmen
2) lievik do packy, ako vo videu, a mozes povolit ventil na strmeni
3) popri tom ako pomalicky tlacis olej zo striekacky do lievika,
- tras s hadickami (aby si nemal ohyb ako dal frankie na foto - pri internom vedeni to moze byt napr. okolo stredu, preto je dobre ked ako si napisal, mas bike predkom dvihnuty hore)
- tras prasatom
- jemne klepkaj napr. imbusakom po prasati a packe
- vzdy/vsetky ukony postupuj od prasata (dola) postupne ku packe (hore)
4) Ak stale vychadzaju bublinky a uz nemas olej v striekacke (vsetok je v lieviku), tak proste striekackou potiahni troska oleja naspat a opakuj od (3)
5) ked nevidis vychadzat ziadne bublinky a olej v lieviku je cisty, tak zavri ventil na strmeni. Hadicku neodpajaj, prichyt si ju tak aby ostala prichytena na strmeni.
6) povol packu, tak aby si nou vedel tocit, ale aby sa netocila sama. Uisti sa ze mas dost oleja v lieviku - pre nasledujuce body je kriticke aby si mal otvor v packe VZDY pod hladinou oleja
7) stlacaj packu ako to len ide a vyklepkavaj vzduch ako v (3)
8 ) stlacaj packu a sucasne ju natacaj troska hore a troska dole. Opat poklepkavaj po nej napr. imbusakom

body (3), (7), (8) opakuj dookola, kym nebudes citit ze packa je tvrda.

Alebo to niekomu zanes.
06.11.2022 - 19:19:37
11
videl som aj postupy, že dajú lievik do páky, nalejú olej a potom to z prasaťa ťahali, prípadne tam ten lievik nechali celú noc... zatiaľ som nemal potrebu to skúšať, keďže štandardný vyššie popísaný postup mi funguje... doma mám aj taký bezmek z auto moto sektoru, že je to taká pištol čo vytvára podtlak a teda saje z hadičky do nádobky... odvzdušňoval som s tým úspešne brzdy na traktore, tiež je tam nejaký minerálny olej v brzdnom systéme...
06.11.2022 - 20:28:37
00
Pruser je ze netreba robit odvzdusnenie podla navodu mtbiker ale robit podla shimano odporucani. Ten chlapec z mtbiker si ide svoje a ignoruje navod odvzdusnovania doprucovane shimanom. Bohuzial nie je to prvy krat co po svojom pozmenil proceduru servisu.
06.11.2022 - 22:08:31
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty / Brzdy / Kotúčové brzdy)
keyboard_arrow_up