caute,
mam giant fathom 2 (2021) 29er a rozmyslam ze by som tam dal 27.5 kolesa aby bol bike viac hravy.

nasiel som aj porovnanie geometrii 29/27.5 ramu:
https://gyazo.com/807eb8baf182c6271664688a1adf373c

jediny rozdiel je v traily a vyske bottom bracket - o 1.9cm nizsie pri 27.5

dalsia vec je ze som dal na bike vidlu s vyssim zdvihom o 10mm a vidla je celkovo dlhsia o 15mm, tak to by malo zvysit o nieco bottom bracket, tym padom by to malo vykompenzovat tie 27.5 kolesa ci?

mate s tym niekto skusenosti

vdaka
07.05.2021 - 14:11:04
00
To porovnanie podla mna skor vyzera na porovnanie rovnakeho ramu (29") s roznymi kolesami, 29" a 27,5". Vseobecne sa podobne zmeny na bikoch co na to nie su pripravene moc neodporucaju. Ak su na to biky pripravene tak tam sa predpoklada ze 650b kolesa budu pluskove a tym sa priemerom priblizia 29", vo vysledku nebude ram tak rapidne pri zemi. Osobne by som sa skor obaval ze to bude zmena k horsiemu, zadnu stavbu ti to neskrati cim sa tie jazdne vlastnosti az tak rapidne nezmenia ako pri original 650b verzii s kratsou zadnou stavbou. Rovnako offset na vidlici sa ti nezmeni cize to budes mat zase tupsie oproti original 650b. Sice budes mat mensie kolesa cize o nieco menej sily budes potrebovat na preklapanie biku co ti trochu zmeni ovladatelnost, na druhu stranu budes ale v terene urcite viac skrtat klukami, je to totiz znizenie stredu o skoro 2cm. Moznost je skusit pluskove kolesa ak sa zmestia alebo si niekde pozicat a vopred skusit klasiku.
07.05.2021 - 14:45:25
00
na oficialnej stranke giantu je ta geo taka ista aj pri 29 a 27.5 ramoch... resp vyzera to tak ze ram je ten isty

od akeho rozmeru su pluskove kolesa? 2.6?
07.05.2021 - 15:06:59
00
daj prosim odkaz na 27,5" a 29" model
07.05.2021 - 15:44:28
00
27.5
https://www.giant-bicycles.com/int/fathom-2-2021

29
https://www.giant-bicycles.com/int/fathom-29-2-2021
07.05.2021 - 16:09:03
00
Ano je to tak, ram je ten isty osadeny 29 a 27,5+ giantom znacenymi ako highvolume. Stale plati co som pisal vyssie.
07.05.2021 - 16:45:48
00
zaujimave, cize vsetci co si kupia 27.5 verziu tak az tak neziskaju a budu skrtat klukami?
resp myslis ze podla geo ramu, co je vyhodnejsie tam osadit?
btw diky za odpovede a tvoj cas
07.05.2021 - 17:10:51
00
Pises ze tam chces dat 27,5" kolesa aby si z toho spravil viac hravy bike. Ja pisem ze z toho nespravis taky hravy bike ako keby to bol original 27,5" bike. Ked si precitas moju prvu odpoved tak posledna veta je "Moznost je skusit pluskove kolesa ak sa zmestia alebo si niekde pozicat a vopred skusit klasiku." 2,6" bol najmensi rozmer ktorym sa uz oznacovali pluskove kolesa, standard bol asi 2,8". Pravda aktualne vela ludi vozi kolesa s 2.6" plastami a neberie to ako plusko. Kazdy vyrobca pristupuje ku geometriam a ponuke svojim sposobom, kazdy ale pocuva to co trch chce. Zazili sme napriklad specialized ktory vypocul ziadost o 650b enduro a bol to odflaknuty bike vychadzajuci z 29" verzie. Vela vyrobcov ide cestou moznej vymeny kolies 29 a sirsich 27,5, giant bude jednym z nich. Vela vyrobcov ale riesi pri vymene aspon skratenie zadnej stavby pri mensom rozmere, dovod je prave ta lepsia ovladatelnost/hravost. Ten giant asi nic take nema. Pripadne ako pisem davaju sa pluska kolesa, napriklad commencal dava 2,8" plaste pri mensom rozmere a rovnakom rame ako 29". Canyon ma mensiu velkost kolies len do S velkosti s tym ze sa tam upravuje geometria, okrem ineho skracuje zadna stavba. Z toho vsetkeho mi vychadza ze pri giante bude jedna ponukana velkost kolies na ukor druhej, teoreticky su to dva rozne biky v jednom. Vyssia 29ina na pohodovejsie jazdenie a nizsie agresivnejsie ht do rozbitejsieho terenu (stale ale rovnako dlhe cize hravsie ale nie az tak ako hravy bike rovno postaveny ako 650b).

Za mna:
- osobne urcite 29" s dvomi sadami kolies, 2,3" na dlhe jazdy a 2,6" na prasenie alebo 2,5/2,4 s jednou sadou kolies
- ak mensi rozmer zvazil by som 2,8" a nechal si 29" s uzsimi plastami na dlhe jazdy
- kedze male kolesa nemusim tak u mna by toto nemalo sancu ale tiez je moznost postavit to tak ako to ma verzia na 27,5" kolesach, ziskas trochu obratnosti ale necakaj ze to zrazu dostane uplne iny rozmer na pumptracku, postrehnutelna zmena to ale bude

Co sa zmeni mensimi kolesami je ze bude os kolesa nizsie pri zemi = rychlejsie budes vediet menit smer. U mna hravost znamena ze je s bikom zabava zdolavat prekazky popri traily, na hluchych miestach, poskocit si na kameni v trave, atd ... proste vzdy a vsade na tom biku nieco robit pretoze je to na nom zabavne. Skusal som biky na ktorych som sa nudil pretoze boli na take veci tazkopadne a biky na ktorych som proste taketo veci chcel robit. A mam pocit ze od velkosti kolies to nezavisi az tak ako od geometrie. Uz len ked porovnam dva biky na ktorych som dlho jazdil, obe endura na nizsich zdvihoch, jedna kratka 26" druha dlhsia 29ina tak ta 29ina je o dost hravsia a zabavnejsia. Skusal som dva rovnake ht biky 27,5" 2,8", jeden dlhsi druhy kratsi a ten kratsi bol citelne hravsi, dlhsi rychlejsi.

Odporucam ti ale vypocut si este nazor dalsich ludi.
07.05.2021 - 19:13:01
02
diky za vycerpavajucu odpoved, asi je najlepsie to vyskusat, kupim nejake koelsa na bazare a odjzadim si to. ja som sa najviac bal ze bude moc nizko bottom bracket ale trz som to meral a nova vidla mi ju zdvihla z 314mm na 320mm, cize ked tam dam 27..5 bude to na 301mm co by malo byt uplne ok.
07.05.2021 - 20:22:44
00
Na pumptracku, to fungovať bude, v teréne pri šľapaní budeš častejšie chytať pedálmi zem ako pri 29-palcovom setupe. Čiastočne to môžeš vylepšiť kratšími kľukami (ak teda nemáš rám vo veľkosti S, kde výrobca montuje 165 mm dlhé kľuky), užšími pedálmi s menším Q-faktorom a stredovým zložením s offsetom (veľa ich na trhu nie je). Ak použiješ vidlicu s vyšším zdvihom, skrátiš tým reach a zmenšiš uhol sedlovej rúrky. Radšej trochu popracuj na technike a bajk sa Ti bude hneď zdať hravejší - a ešte aj ušetríš :)
09.05.2021 - 21:42:08
00
keyboard_arrow_up