Aj sa mi to zdalo divne, ale uz som nechcel rypat. :lol: Ono ovladatelnost a stabilita bajku nezavisi v podstate vobec od vysky ramu, zavisi od uhlu hlavy, dzky zadnej stavby, razvoru, dlzky hornej ramovky, dlzky predstavca, sirky a tvaru riadidiel... Kupovat väcsi ram bez overenia geometrie (stary mal mozno uplne nahovno geo), je chyba. Pre vysku 177-178 cm je bezne idealny ram velkosti 18".


Naposledy upravil Jezus dňa 24.03.2011 - 12:05:59, celkovo upravené 1 krát.

24.03.2011 - 12:03:27
00
veď práve že 18, alebo kľudne aj 17 ale nie 19 :) ale inak jasné
24.03.2011 - 12:05:41
00
No zmeral som trocha vzdialenosti. Od riadítok po koniec sedla mám takú istú vzdialenosť na tom 19.5 ako na 17.5 Na novom je kratší predstavec aj sedátko. Inak aj sedlo na 17.5 mám v podstate v rovnakej rovine voči riadítkam ako na 19.5 Takže vo výsledku mám takmer totožný pocit. Jediná zmena je, že sa cítim stabilnejšie a mám pocit že sa mi lepšie šlape /aj keď to je možno iba v hlave/.

Edit:

Ee, 17.5 je malýýýý, nie len že som sa cítil divne, ale aj na fotkách som vyzeral ako na detskom bicykli.
24.03.2011 - 12:12:24
00
Pre vysku 177-178 cm je bezne idealny ram velkosti 18".

Lenze velkost v palcoch sa uvadza vylucne vyska ramu (vyska sedlovej trubky), nie jeho dlzka, ktora variuje podla vyrobcu a modelu, takze orientovat sa podla palcoveho rozmeru je dost nanic. A potom na fore clovek najde 1000 odporucani , pricom sa ale nikdy nedocitas, aka vlastne dlzka toho ramu je. Co je to najpodstatnejsie, pretoze ked je vyska ramu mala, dotiahnes to sedlovkou, ale dlzku nedotiahnes nijak, pretoze sedlo musi byt dane presne (ziadne predozadne posuvania), inak bud slapes strasne neefektivne (lepsi pripad),alebo deries zadok, ci stehna, a doladovat dlzku predstavcom sa da v rozpeti 2cm, potom to uz zacne vplyvat na ovladanie. No a samozrejme, zalezi aj na tom, co kto jazdi, pretoze vzpriamenejsi posed je lepsi na AM/EN a kratke vyjazdy, ale horsie na platnicky chrbta, ked ma clovek batoh (tazsi), a natiahnuty posed je lepsi na chrbat a v dlhych stupaniach a dlhych jazdach (maratony a pod.)
A top expertom v blaznivych rozmeroch dlzky trubky je Merida .. to co vyvadzali, ked som mal ich ramy, som nikdy nepochopil .. rozdiel 4, mozno 5cm v dlzke pri rovnakom rozmere 18 ci 20" :x (HTcko 2001 vs. 2003) .. preto byva aj lepsie oznacovanie ramov velkostami S,M,L,XL kedze to cloveka nuti pozerat geometriu (kde je uvedena aj vyska). Lenze casto to konci ako s nohavicami .. Mko trochu male, Lko trochu velke :rofl: .. holt to je udel ludi s blbou vyskou okolo 176cm :lol:

edit: a to este nepisem o tom, ze kedze v palcoch sa uvadza vyska ramu(sedlovej trubky), ale ram moze mat kus trubky naviac nad ramovou, podla modelu rozne, peknych zopar cm hore dole :tmi:
24.03.2011 - 12:25:25
00
nedá sa než súhlasiť so všetkým :handshake: tá najhoršia výška.. ja som zobral to Mko a je to nielen krajšie ale aj ľahšie :]]
24.03.2011 - 12:31:33
00
No myslím, že Ito to vcelku vystihol. . . Nedá sa to jednoducho generalizovať.
24.03.2011 - 12:36:09
00
Vzdy som obdivoval pretekarov co aj na takomto posede dokazu davat dole kopcom:) Ale uz nejak vymizli/presli na lastovicky:)

má posed práve úplne nízko, XC borci to vozia tak 12-15cm nad kludne..

Uhol pohľadu... ;)

na tej fotke tie kolesá pripadajú ako 30" :lol:
24.03.2011 - 12:53:53
00
Lubo, a ja som pisal, ze vyska je jediny parameter abo co? ;) Ucit na fore ludi aku geometriu maju hladat nema prilis zmysel, je to prilis individualne a zavisi pripad od pripadu - nielen od stylu jazdenia ale aj fyzickych parametrov a ohybnosti jednotlivca. Preto sa stanovuju nejake vseobecne pravidla ohladne velkosti pre neskusenych a tam plati co som napisal - vseobecne by mal clovek s vyskou 177-8 cm volit velkost 18". Pokial vyrobca neurobi nejaku extra specialnu geo (neviem o takom v dnesnej dobe), tak to plati.

A geometrie z roku 2000 sem nema zmysel tahat, to je davna minulost. Pozri si geo Meridy teraz a porovnaj s inymi vyrobcami, rozdiely su zanedbatelne. O nieco dlhsie ramy razi akurat tak CD a Trek, ale taky bajk si uz väcsinou kupuje clovek, co vie co potrebuje, prip. take bajky uz predava skuseny predajca, ktory moze poradit. A to, ze vyrobca uvedie nejaku velkost ramu, ale nesedi to so skutocnostou, lebo je tam presah nad hornu ramovku? Si robis srandu, ze? Standardne kazdy vyrobca v geometrii uvadza, ci ide o velkost center - center abo center - top, takze je nezmysel tymto argumentovat.
24.03.2011 - 12:56:52
00
jedna vec: Fit Calculator http://www.competitivecyclist.com/za/CCY?PAGE=FIT_CALCULATOR_INTRO
Zhodou okolnosti moje XC splna do bodky odporucane hodnoty. Len vzdialenost spicka sedla-riaditka mam o nieco dlhsiu ;)
24.03.2011 - 13:41:04
00
este ze nemas taketo sedlo, bolo by to este horsie :lol:
http://www.ismseat.eu/
24.03.2011 - 14:00:00
00
Pani, uplne ste mi pokazili naladu tymi komentarmi na ten Hai Q :^) Planoval som kupit nizsiu verziu, tj Q SL. Vidim, ze by ste nadomnou vyriekli hned ortiel nevkusu :D
24.03.2011 - 21:22:02
00
Bike si predsa kupujes podla seba ,a podla toho ako sa paci tebe nie inym... nie? ;)
24.03.2011 - 21:26:23
00
Jazdit na tom budes Ty a zalezi len od Teba, ci Ta nazor inych trapi abo nie. ;)
24.03.2011 - 21:26:59
00
AdrianK, nenechaj sa odradiť. Dnes som sa bol previezť a opäť som si hovoril "krása, nádherný bicykel". Proste každému sa páči niečo iné. Kúp si to, čo sa páči Tebe a nie iným. :y: Za seba môžem povedať, že tá spodná trubka absolútne vzhľad nekazí. V druhej rade sa tu inak môže jednať o syndróm "čím viacej prúžkov, tým viacej adidas..." ale dúfam, že sa mýlim :wasntme:

Inak už len na margo, dnes som bol na Lietavskom hrade a ani náznak zlej veľkosti bicykla. Do kopca super, z kopca aj po technických úsekoch s koreňami ešte lepšie. Výborná ovladateľnosť aj držanie stopy. Poloha za sedadlom bez problémov. Howgh :sun:
24.03.2011 - 21:52:10
00
ee čím viac pokrutene tým viac Liberta a grc tak to je :D
24.03.2011 - 22:03:14
00
keyboard_arrow_up