...

pekne to je opísané v programe linkage - "main pivot" to je ten pri stredovom zložení, "swingarm/link pivot" je ten pred/nad osou náboja, "rear bar/rocker pivot" je na ľavej (opačnej ako je uchytenie tlmiča) strane vahadla, "rocker fix pivot" je miesto spojenia vahadla s rámom a potom je tam 2x "shock eye" - uchytenie tlmiča...
v podstate to druhé je stále jednočap, lebo máš iba jeden bod ktorým môžeš ovplyvniť trajektóriu zadného kolesa/niektoré vlastnosti pruženia :) Je konkrétne prepákovaný, preto sa tam zdá byť navyše nejako veľa čapov - ale fungovalo by to pruženie aj bez nich keby sa vhodne umiestni tlmič :D
02.02.2011 - 22:30:52
00
Asi najdolezitejsia vec v tychto systemoch, ktora ich rozlisuje je vlastne natahovanie retaze, kedze stred otacania zadnej stavby nieje totozna so stredovym zlozenim, a tak sa rozdeluju na 2 systemy (moj nazor), kde medzi bodom otacania zadnej stavby a osou zadneho naboja po prve je dalsi cap a po druhe nieje.
03.02.2011 - 00:12:10
00
Matso: tak,tak .. ten nazov 4-bar linkage asi dosiel z aut, tipoval by som :?: http://file.upi.edu/Direktori/E%20-%20FPTK/JUR.%20PEND.%20TEKNIK%20MESIN/197611162005011%20-%20RIDWAN%20ADAM%20MUHAMAD%20NOOR/Teknologi%20Sepeda%20Motor/suspension_bible.html
03.02.2011 - 08:22:39
00
DJ: minimalne specializedy a gianty sa daju pozicat v kazdom velkom meste, tak si nieco 140 alebo 150mm pozicaj a vyskusaj si svoju oblubenu trat. je to uplne tvoja vec ale kupovat bike podla obrazku je kravina, hlavne ked sam nevies co chces.

PS: pravdu mas v tom ze ten Ghost je otrasny..

PS2: a ze som svina, tak ti pridam do vyberu dalsi (podla mna minimalne dizajnovo ovela krajsi, vybavou ani nehovoriac) bike.. http://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=2099, maju ho sice len v L ale podla mna 20 palcov by ti mohlo stacit..
03.02.2011 - 08:35:05
00
bez vyskusania je to macka vo vreci a par vrasok navyse ;)
Nemusis skusat vsetky, ale ten co si vyberies treba vyskusat aspon na nejakej kratkej trati, kde vyskusas prudke stupanie, zjazd dole a nejaky ten skok. Vyberat bike podla dlzky hornej trubky a obrazkov lebo mas 2m je :lol:
Na kazdom rame sa sedi uplne inak takze aj tvoja vyska sa tam rozlozi inak a to zistis az ked si na tu vysnivanu kozu sadnes.
03.02.2011 - 09:31:53
00
pekne to je opísané v programe linkage - "main pivot"...

Ešte by som upresnil, že v tom Linkage-i s tým main pivot, teda hlavný čap zavádzajú, resp. ho mohli pomenovať inak. Ako som si všimol, v programe je uvedený či sa jedná o prep. jednočap alebo štvorčap.
Totižto pri klasických a prepákovaných jednočapoch je správanie pruženia dané polohou hlavného čapu k reťazovej linke, resp. k strednému prevodníku. Pri štvorčapoch, VPP, DW link a podobných virtuálnych systémoch pruženia nie je správanie pruženia dané hlavným čapom, ale IC (Instant center) a CC (center of curvature), teda virtuálnym stredom otáčania zadnej stavby a stredom zakrivenia.
03.02.2011 - 12:10:17
00
4 DJ Express - pozeral si tie Ghosty aj v nemecku.
Tam som este nasiel neajke 2010.
03.02.2011 - 12:54:00
00
No konečne som na PC... (neviem prečo ale zo smarphonu je mtbiker jediny web, na ktory sa neviem prihlásiť... píše neplatné množstvo prihlásení nech skúšam čokolvek) ale k veci.

Ad mnavak

nesnažím sa kupovať bike podľa obrázku ale podľa názorov diskutujúcich, či názorov ludí ktorí tie biky jazdia. napríklad k tomu AMR PLUS 7500, bavil som sa s týpkom čo jazdí už tretiu sezonu, a za každym novy model toho biku a nevie si ho vynachvaliť, mimochodom skusenosti ma aj s inymi bikmi.

Ten ghost otrasny si myslel design farebného napatlania alebo aj rám? Mne sa celkom rám páči, aj napriek tomu že nie je pokrútený ako je dnes trendom.

K tomu canyonu, celkom pekný v čiernom prevedení, výbava sa mi tiež páči, ale tá veľkosť L mi bude zaručene malá, tá geometria proste nie je stavaná pre vysokých aspoň podľa môjho názoru /aj keď je mi jasné že posed pri "endurovaní" je odlišný a nejazdí sa s vystretými nohami. Čo sa týka aj biku, ja ho potrebujem na všestrannejšie použitie, potrebujem ho aj na jazdenie po cestách, nie len výlučné hory, a práve ten ghost mi geometriou pripomína najviac XC bike. Takže hneď prvé čo mi tam vadí je prevodníky... 42 zubov tam proste mať musím.

Ak by som si mal vyberať Canyon tak by sa mi najviac podľa výbavy, geometrie atď... páčil Nerve AM 8.0, ALE stále mi chýba pevná oska... ja som ťažké hovädo, okrem iného každý kto jazdil aj Full-ku s pevnou oskou hovorí, že je to úplne iný pocit keď je ňou spevnená celá zadná stavba. Ak by som jazdil výlučne hory... tak neváham ani sekundu, oželiem aj tých pár eur naviac, a beriem Torque 8.0 Alpinist...

Písali ste mi že je lepšie sadnúť a vyskúšať... to áno ale všade majú len malé rámy... čo na tom vyskúšam? ak by som si bral napr ten canyon nemám ho ako vyskúšať a tiež nemám o nom ani žiadne referencie či ma aktívne pruženie (pohupovanie-blokovanie pruženia brzdou a pod...)

Čo sa týka giantov... neviem prečo ale tie rámy sa mi zrazu prestali páčiť.


mafo22

ako by som si to vyskúšal na trati? to by som musel mať na celý víkend žičnuté, v kaktuse mi to na víkend nepožičajú, v žiline síce áno ale musim kešnúť skoro celý bajk (čo síce nie je problém) ake zasa ma poslali do preč, že biky v zimnom období nežičnú - spešl.

Evo

písal som do Nemecka, písal som do Rakúska, do Česka... distribútorom, ten model 2010 je beznádejne fuč vo velkosti 22. pre ČR boli lendva kusy a aj to na objednávku, viac sa mi nepodarilo zistiť. Všetci ma odfajčili aby som si zobral model 2011 kým je... :tmi:

8) inak dík že tu so mnou strácate váš drahocenný čas, mne to už príde trápne, ale nemá mi kto iný poradiť, predajcom moc nedôverujem, tí sa snažia za každú cenu predať... tak nakecajú do hlavy rôzne omáčky o best-nosti biku.
04.02.2011 - 14:40:12
00
Aj tak mam pocit, ze to prilis analyzujes. Ked je ten Ghost vo vhodnej velkosti, tak ho zober - to je zaklad. Ma RP23, takze ak by sa Ti nebodaj zdalo, ze je prilis citlivy, tak zapnes propedal na jednotku a mas vyriesene. A ked nevies prezit farbu, tak prestriekaj ak Ti nevadi strata zaruky (co Ti asi vadi a teda prezijes farbu). Nemal si vymyslat, teraz uz nema zmysel riesit "keby som vedel, tak by som kupil 2010". Btw. osobne mi ten Ghost nepride vobec az tak strasny (podla mna celkom ujde a zladenie ako celok je dobre). Cube robi omnoho "cirkusovejsie" farby na niektorych modeloch.
04.02.2011 - 14:53:14
00
Jezus.... pomaly začínam mať schizofrenický dojem. polka fóra tvrdí tak, polka opak... :tmi:
04.02.2011 - 15:09:26
00
ak by sa Ti nebodaj zdalo, ze je prilis citlivy, tak zapnes propedal na jednotku a mas vyriesene.

Neviem ako Ty, ale citlivost tlmica u man nie je dovod zapinat nejake antipruziace systemy :lol: Ale mozno si myslel hupanie :?: .. lebo citlivy tlmic != hupaci tlmic


Naposledy upravil lto dňa 04.02.2011 - 16:12:05, celkovo upravené 1 krát.

04.02.2011 - 15:34:03
00
Djexpres - tento sa ti asi nepáči, že http://www.corratec.com/de/bikes2011/mtb/full_suspension/x-force03.php# :)
Je jeden z lacnejších a má všetko čo treba a aj niečo naviac :P
04.02.2011 - 15:36:03
00


:tmi: no uhádol si, nepáči sa mi, ale vidím prvý krát také niečo, ako vtedy ten bergamont...

EDIT:

toto čudo sa mi celkom páči, ale zasa je pre mňa cenovo nedostupné - carbon
http://velosprint.sk/shop/c.224_557/trek-remedy-9-7-e-svelte-carbon-11.p.23687
04.02.2011 - 15:55:53
00
Nemusis si poziciavat na vikend ani na cely den, netreba prehanat, staci kratky vyjazd nejaky prudsi kopec.
Napriklad ked som isiel kupit "papier" pozicial som si v kaktuse testovacku na necele dve hodiny, povedal som im aby mi to nastavili co najtvrdsie na moju vahu aby to nehupalo pri slapani :lol: vybehol takmer na Devinsku kobylu a pustil dole a mal som jasno. Sadnes pedalujes a citis hned ci stojis na mieste alebo ides, alebo ked prechadzas korene ci mas sedlo zarazene v zadku alebo iba citis ze na nom sedis.
Ak teraz nechcu poziciavat tak radsej pockaj, aj tak nebudes jazdit v tychto podmienkach.
04.02.2011 - 16:11:48
00
polka fóra tvrdí tak, polka opak... :tmi:
To tak bude vzdy a zavisi od toho ako to vnimas Ty, lebo su dve skupiny ludi - ti, co riesia ako to radi/pruzi/odvaluje atd. a potom ti, co to neriesia a jazdia na hocicom. Moj nazor samozrejme reprezentuje skupinu c. 2, teda "mafpičistov". :D A z toho vyplyva aj moje odporucanie - stvorcap je osvedceny system pruzenia a teda v principe nema zmysel zaoberat sa detailami a jazdit na 5 roznych bajkoch a porovnavat. Kup a jazdi - RP23 to isti ak budes mat specificke poziadavky.

Ale mozno si myslel hupanie :?: .. lebo citlivy tlmic != hupaci tlmic
Jo, samozrejme som myslel hupanie, len som to nerozpisoval. Ak sa mu nebude pozdavat vo vyslape alebo pri asfaltovom vyjazde prilisne pohupovanie, tak zapne ProPedal a je.
04.02.2011 - 17:05:13
00
keyboard_arrow_up