Zdravim vsetkych, chystame sa s priatelkou na vyletik z SK do Maroka cez Madarsko,Slovinsko,Taliansko,Francuzko ,Spanielske Santiago de Compostela a Portugalsko.Vychadza to okolo 4000km tam co nieje malo ale mame vyhradeny cas pol roka, co myslim je dostatok, ide o nas prvy vylet tohto druhu.Potreboval by som poradit aky bike nato kupit ,hlavne co do kvality v pomere z cenou,popripade ak by vedel niekto nieco na mieru vyskladat+tasky a nahradne diely,taktiez planujem aj maly trailer tahat za sebou koli zasobam.Taktiez privitam aj nejake tipy ohladom cesty.Dakujem.
15.05.2012 - 16:20:49
00
Predpokladám, že sa chystáte zväčša po cyklotrasách, tj. prevažne asfalt + spevnené lesné/poľné cesty. Mohol si konkretizovať, pre ostatných. Typ bicykla ti radiť nebudem, lebo je to môj subjektívny pohľad (zvažoval by som 29-er a možno cyklokrosku). Tašky pozri Ortlieb alebo Sport Arsenal.
15.05.2012 - 16:29:14
00
Z toho čo si napísal sa dá usudzovať, že nemáš skúsenosti podobnými výletmi, a ani s bicyklovaním a servisovaním bajku. odporúčam ti vyskúšať si najprv niečo kratšie. Napríklad BA - KE. Keď ťa prekvapí nejaký problém, vždy môžeš sadnúť na vlak a za pol dňa si doma. Tiež nie je na škodu prvý krát vyraziť s niekým kto má skúsenosti. Ako plánuješ vlastne nocovať? Stan alebo penzióny? To je veľký rozdiel.
15.05.2012 - 17:10:27
00
taak trosku som to skusal sice len kratke 600km trasy.. nosic poriadny, bike spolahlivy nic zbytocne odlahcene.. dobre je mat aj kapsy v predu koli vyvazeniu biku... ideal nejaky HT kludne aj 29 na deore postaci.. hl pevny ram, ziadny superlajt stensovany , kruti sa jak had pri nalozeni 20kg materialu, na hrb nic neber .. po 1 dni sa ti zadok podakuje.. vyskusaj si vylet na 3-4dni.. zistis co potrebujes a co nechat doma... bal sa minimalisticky kazde kilo na viac poriadne po citis ...
15.05.2012 - 17:24:31
00
Ja zas radím na predné koleso a rajdy nedávať nič pokiaľ je to možné. Výrazne to zhoršuje manévrovacie schopnosti. Čo si myslel tým vyvážením bajku?
S ostatnými radami súhlasím.
15.05.2012 - 17:31:38
00
Skusenosti mam,ale je pravda ze na biku som nesedel hadam 10 rokov, spavat sa chystame prevazne v stane,mozno obcas penzion.Cesty prevazne asfaltky,spevnene polne lesne cesty.Premyslal som bud o nejakom treku alebo xc,do bikov sa nerozumiem co sa tyka kvality a znacky ,ale opravit si ho urcite dokazem, popripade ho potlacim k niekomu co mi ho opravi :) Vyrazame ak Boh da az na jar buduci rok,takze este casu kopec na skusenosti,hlavne bike by som chcel co najskor aby sme si na seba zvykli.Vdaka za kazdu radu.
15.05.2012 - 17:33:47
00
Cenový limit, cenový limit... :)
15.05.2012 - 17:35:33
00
Myslím, že by si mal začať čo najskôr a čo najviac bajkovať na hocijakom bajku. Skúšať dlhšie trasy za každého počasia, kopce aj roviny, asfalt aj poľné cesty. Aby si sám zistil, čo od takého bajku a ostatnej výbavy vyžadovať, a čo bajk bude vyžadovať od teba. Na jeseň, keď sa už v tom budeš orientovať si vyberieš nejaký vhodný bajk vo výpredaji, a do jari si na seba môžte zvykať ajajaj...
15.05.2012 - 17:41:50
00
nechcem prestrelit :) tak podla ponuky.
15.05.2012 - 17:43:59
00
jasne len som nechcel teraz kupovat nejaky bike a potom dalsi, navise 2x aj pre piranu
15.05.2012 - 17:51:03
00
Ešte by som doplnil, že je dobré vyberať z nižších spoľahlivých sád komponentov v štandardných rozmeroch. Na kolene opraviteľné komponenty, ktoré sa nájdu v šuplíku v hocijakom "servise" v každom zapadákove. Napr. odpružená vidlica býva na takýchto výletoch iba zbytočné kurvítko.

na začiatok môžeš zobrať niečo takéto z bazáru, možno sa ti aj osvedčí natoľko že nič ďalšie kupovať nebudeš musieť: http://sport.bazos.sk/inzerat/15375173/Bicykel.php
15.05.2012 - 18:00:37
00
ist na 4000km bez stanu sa neda, tam treba ratat aj s nocovanim v divocine :), do talianska po monfalcone som siel na bajku z blavy tak to ti viem poradit co kde ako ak chces

bajk cim jednoduchsi tym lepsie, ak tam nahodis daku hydraoliku abo vzduchovu vidlu a posere sa ti to cestou tak neviem kde to len tak opravis. ak idete obaja kupovat bajky tak kupte take aby nahradne diely navzajom pasovali, usetris na noseni suciastok ;), ak ides prevazne cestu ja by som isiel do krosu s dakym deore a Vcka brzdy, cena okolo 500e +-

oblecenie take aby nebola kosa aj keby si zmokol ale tak to je individualne, ak idete na pol roka tak asi casu mate habadej, do dazda postaci aj obycajny prsiplast a pockate kym doprsi niekde ked nepotrebujete denne najazdit hromadu km

ja osobne som nosil len 3 dielne cyklotasky dozadu na nosic a bolo tam vsetko od stanu cez spacak karimatku a veci na tyzden abo aj viac, ak by som stan a spacak vyhodil navrch tasiek tak dnu sa este pribalim aj na mesiac :), nie som haklivy tak nemusim menit veci kazdy den :) staci mat zo 3 sady a raz za tyzden to dako vyprat :)

nejake aspon zakladne naradie an opravu defektov, dake nahradne spice, kluce, nitovacku, na 4000km asi aj nahradnu retaz, plaste kup take co vydrzia tie nebude treba menit, ale ak kupis daky shit co po 2000km sa uz prederie tak je problem :), samozrejme zamok na bajk, svetla blikacky, hlavne treba poriesit nejak navigaciu a net, to ti to dost ulahci, ak mas dost miesta tak aj solarny panel, alebo nejake dynamo v naboji, elektriku proste treba ;)

my este mame taku sutaz na kazdom dlhsom vylete ze kto vezme co najvacsiu blbost ktoru nik nedokaze na nic pouzit ;)), minule som zobral asi 5m TP kabla, ale divili by ste sa na kolko sposobov sme ho nakoniec pouzili :D, odvtedy nosim asi 20m spagatu, ten sa hodi tiez na vsetko mozne od susenia pradla az po viazanie kadecoho na nosic

ved ak sa chces daco opytat kludne napis :)
15.05.2012 - 18:02:15
01
tak mechanické brzdy sú tiež celkom schodná cesta, mňa to zaujalo na tomto http://goo.gl/83fiH
:) Aktuálna diskusia o nich http://www.bike-forum.cz/forum/proc-vozite-mechanicke-kotoucovky.html#unread1 .
Pri v-čkach a lacnom bicykli by som sa bál hlavne osmičiek na kolese... Ak tam budú nejaké ráfiky z blata a zavíta aj mimo pekný asfalt :)
15.05.2012 - 18:07:45
00
Caupulo: s takouto vybavou si vystacis neobmedzene dlho, neobmedzeny pocet km. :D
Ked chces zobrat nieco, co nedokazes vyuzit, zober si napr. tri trická. To tretie vytiahnes az doma v takom stave ako si si ho tam zabalil ;-)

PatrikL: chcel by som vidiet ako v maroku zhanas do tych kotucoviek nahradne platnicky, novy kotuc alebo pruzinku do prasata. Osmicku na rafiku opravis hoci kde, pripadne zozenies nahradne koleso. Kludne aj na smetisku.
15.05.2012 - 18:15:44
00
4000km prežije všetko ak nie je nejaká výrobná vada alebo s tým nenarazí do stromu, nejaké tie náhradné spotrebné komponenty by mal určite so sebou... :)
15.05.2012 - 18:40:57
00
keyboard_arrow_up