Ahojte, potreboval by som poradit ohladne biku.
Moja prva prosba je vsak o nacrtnutie velmi jednoducheho vysvetlenia rozdielov medzi BMX, Enduro, Down Hill, Cross Country a pod. MTB je vseobecny nazov pre vsetky terenaky? Ani nepoznam vsetky tie veci.
Len zakladny rozpis a charakteristiku by som poprosil, totiz, paci sa mi zjazd (ako je napriklad Rohatka), je to Down Hill? Mam za sebou vela zabavy na BMX po terenoch a v skate parku, no chcem vediet, co treba na Rohatku, o aky druh ide a preco to neni vhodne povedzme na iny druh biku ako je ten a ten. Alebo mam rozumiet tomu, ze napriklad na Rohatke sa da robit viacero druhov tohto odvetvia?
Dakujem za odpovede vopred.
13.10.2010 - 15:27:36
00
Verejna Cyklisticka Zjazdova Trat Rohatka... takze ano je to downhill...
o-hociom/slovnik-bike-vyrazov-t22151.html tu mas vysvetlene niektore pojmy

rohatku ist na BMXke je dost hard core a neviem co by si tam na tom daval... na kazdu disciplinu mas urceny typ bicykla...

Rohatka sa da dat na vselicom, ale zalezi kolko :cash: chces investovat do biku
BTW// kreativnost pri vybere nicku nadovsetko :)
13.10.2010 - 15:38:53
00
rohatku prejdeš aj na BMX, teda ak sa s ňou vytrepeš na kolibu :P otázka bude len čo prejdeš, čo skočíš, čo obídeš..
13.10.2010 - 16:16:19
00
Verejna Cyklisticka Zjazdova Trat Rohatka... takze ano je to downhill...
o-hociom/slovnik-bike-vyrazov-t22151.html tu mas vysvetlene niektore pojmy

rohatku ist na BMXke je dost hard core a neviem co by si tam na tom daval... na kazdu disciplinu mas urceny typ bicykla...

Rohatka sa da dat na vselicom, ale zalezi kolko :cash: chces investovat do biku
BTW// kreativnost pri vybere nicku nadovsetko :)


Dakujem za odpoved, ja som tu BMX nespominal preto, ze by som s nou chcel zjazdit Rohatku, ja som ju uvadzal preto, aby bolo jasne, ze nejdem skusat taketo veci so skusenostami s cestakov a pod. Ze mam volaco za sebou. To je vsetko. Akurat mam slabe poznatky v oblasti MTB, tak to tak mozno vyznelo, a prave preto som spomenul tu BMX. V mojom pripade BMX a Rohatka asi vela spolocneho mat nebudu.
13.10.2010 - 17:49:50
00
rohatku prejdeš aj na BMX, teda ak sa s ňou vytrepeš na kolibu :P otázka bude len čo prejdeš, čo skočíš, čo obídeš..


Mam pocit, ze vacsina bikerov vyuziva lanovku. Teda pokial sa jedna o bikerov jazdiacich po celej trase, kedze sa najde dost bikerov, co su na jednom mieste a tam si skacu.
13.10.2010 - 17:51:45
00
a ako to tam funguje? kolko stoji lanovka? aka dlha je trat?
13.10.2010 - 19:50:12
00
http://rohatka.bikemagazin.sk/
13.10.2010 - 19:59:57
00
lanoFka stoji 1 jazda-3e 2jazdy-4e 10jazd-10e... tych 10 si mozu zobrat aj 2ja
teraz sa tam stava nova trat DRIVER 8? konci pri lanovke... ale strasne dlho som tam nebol tak neviem v akom to tam je stave
13.10.2010 - 20:37:06
00
http://rohatka.bikemagazin.sk/


Je tam napisane, ze v zime je trat pocas lyziarskej sezony uzavreta. Mate dakto info preco? Pokial viem, hlavna zjazdovka (severna strana Kamziku) ma uz roky nefunkcny vlek. To sa tam lyzuje systemom dole zjazd, hore peso? Alebo je to kvoli bezkarskym trasam uzavrete?
13.10.2010 - 21:17:25
00
ja na toto budem vediet odpoved az ked nadrbe sneh a pojdem to omrknut :lol:
13.10.2010 - 21:19:45
00
na rohatku je podla mna ideal bike niekde medzi Enduro-Freeride, cize zdvihy vpredu vzadu od 150 do 180mm... kupovat zjazdak s 200mm zdvihmi a viac, ak sa kazdy vikend nechces venovat zjazdu, je podla mna zbytocne. Nic viac s tym totiz nezajazdis, kiezto na Endure sa aj normalne povozis po lese :)
13.10.2010 - 21:37:13
00
na rohatku je podla mna ideal bike niekde medzi Enduro-Freeride, cize zdvihy vpredu vzadu od 150 do 180mm... kupovat zjazdak s 200mm zdvihmi a viac, ak sa kazdy vikend nechces venovat zjazdu, je podla mna zbytocne. Nic viac s tym totiz nezajazdis, kiezto na Endure sa aj normalne povozis po lese :)


Tak toto je vyborna odpoved, presne taketo som potreboval. Dakujem pekne za cenne a prakticke info. Pod pojmom zjazdovy myslis DH (Down Hill)? A este k bajkom, medzi DH, Endurom alebo Freeride je laicky povedane rozdiel len v tom, kolko tlmice pojmu (zdvih)? Alebo tam je rozdiel aj v parametroch dacoho ineho? Pevnost rafikov, brzdy, ram (u DH odolnejsi?) a podobne?
13.10.2010 - 21:46:12
00
Pevnost, zdvihy, geometria... cize celkove prisposobenie ak to tak mozem povedat... kupovat zjazdaka s 200mm zdvihmy je naozaj blbost ako povedal Tidli... podla mna tam das ak nie vsetko tak vacsinu aj s nejakym hardtailom... netreba ani FS... vlastna skusenost ;)
13.10.2010 - 22:28:04
00
jasnacka ze su rozdiely aj vo vahe.

Enduro biky su v kategorii zdvihov okolo 160mm. Mali by byt trosku lahsie, aj ked primarny ucel tychto bikov je zabava dolu kopcom, sem tam skoky, kamene, korene, tak si na nich vacsinou vyslapes kopec aj smerom hore. Cize nizsia vaha je len +. Momentalne sa robi takychto bikov milion, je to v podstate ideal ked chce clovek z kazdeho rozku trosku. Ja na mojom Spesl Enduro jazdim od beznych chodnikov a singletrackov v lese cez narocnejsi teren az po Downhill a freeride.

Freeride biky maju zdvihy okolo 180mm alebo viac. tieto by uz mali zvladat drsne zaobchadzanie, sem tam nejake triky, vela skokov a proste volnu jazdu terenom. Slapanie na takomto biku je uz trosku tazsie, clovek sa potrapi, no zalezi aj od toho, ako si kazdy svoj ram ohadze - milion ludi milion chuti.

Zjazdove biky (Down Hill-ove :) ) maju zdvihy 200mm a viac. V podstate by mali vydrzat veeeelmi vela, maju geometriu a vsetky komponenty prisposobene len na jazdu dole kopcom a na najdrsnejsie podmienky. Novodobo sa ale vaha komponentov a ramov tlaci podstatne dole - su to zavodne stroje a ludia chcu vyhravat :) ucel takehoto biku je jasny.. hore kopcom ho ak tak potlacis alebo sa vyvezies lanovkou, zato dole to bude o to vacsia zabava. (aj ked poznam experta co na deme slapal na kamzik naucnym chodnikom pri Rohatke :) ) takze ak neplanujes kazdy vikend nejake preteky s vyvozom alebo jazdenie cisto Down-hillu takyto bike by som neodporucal.


no a k rohatke - tam sa da jazdit aj s hardtailom - cize pevny ram s odpruzenou vidlicou a lepsou geometriou. nie je to taky masaker. \o/
13.10.2010 - 22:29:55
00
Je tam napisane, ze v zime je trat pocas lyziarskej sezony uzavreta.

Uplne normalne sa jazdi aj pocas zimy, funguje aj lanovka pokial nie je prilis silny vietor :P. Minuli rok sme v poho jazdili :clap:
Edit: Nejake pics z tejto zimy. Este stare dobre XC a kokoska :mm:

Prílohy:

IMG_1651.jpg
IMG_1651.jpg 327.43 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_1619.jpg
IMG_1619.jpg 279.84 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil peppito dňa 13.10.2010 - 22:58:48, celkovo upravené 1 krát.

13.10.2010 - 22:49:15
00
keyboard_arrow_up