Zdravím, som začínajúci biker a plánujem si kúpiť FS Bike. Doteraz som jazdil na entry level hardtaily s 29 kolesami. Mám rád dlhé výjazdy, nemám problém so stúpaniami ale mám rád aj nejaký ten downhill. Pozeral som nejaký trail bike ktorý by dobre zvládol aj kopec hore a aj kopec dole.
Našiel som Canyon Neuron. Páči sa mi na ňom že jeho geometria není moc agresívna, čo je dobré pre jazdenie hore kopcom, čo by som uvítal lebo po okolí chodím často hore kopcom.
Chcel by som sa spýtať že či je 400€ medzi týmito dvoma špecifikáciami 6.0 a 7.0 dobrý upgrade.
6.0 - https://www.canyon.com/en-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-al-6.0/2065.html?dwvar_2065_pv_rahmenfarbe=BK%2FBU&dwvar_2065_pv_rahmengroesse=XL
7.0 - https://www.canyon.com/en-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-al-7.0/2067.html?dwvar_2067_pv_rahmenfarbe=RD%2FOG&dwvar_2067_pv_rahmengroesse=M

Moja najväčšia dilema je vo vidlici, brzdách a v celej prevodovke. Či rockshox recon RL je dobrá vidlica, keďže je to entry level vzduchová vidlica.

Alebo keby niekto mal nejaký iný návrh na trail bike s 29 kolesami a max 140mm zdvihom do 2000€ tak kľudne napíšte :D
Ďakujem za rady.
06.09.2019 - 15:52:14
00
Ak ti nevadi jednoprevodnik, resp. GX Eagle sada (pozri skusenosti vo fore), siel by som do 7.0. Mas tam lepsie kolesa uz na loziskach vs konusoch na 6.0. Brzdy su z mierne vyssej rady, ale podla mna su aj tak slabe na trail bike. Minimalne dopredu by bol vhodny upgrade za silnejsiu. A hlavne je na 7.0 lepsia vidla s 34mm nohami vs 32mm na 6.0. TIez rozdiel v hmotnosti medzi nimi je 1kg, co urcite stoji za 400Eur.
06.09.2019 - 19:20:17
00
Práveže aj to sa neviem rozhodnúť lebo nemám s tým žiadne skúsenosti. Som zvyknutý jazdiť na 3x8 a často jazdím na strednom prevode a prehadzujem iba vzadu. Iba keď je nejaký dlhý asfaltový kopec dole alebo strmý kopec hore tak prehadzujem vpredu.
Všimol som si že najväčší problém na jednoprevodniku je zahnutie reťaze a možné rýchle opotrebenie a malý rozsah prevodov... tirovaf nejaké skúsenosti alebo tipy aj na toto nemáš? :D
07.09.2019 - 12:01:36
00
Ja som na jednoprevodniku zatial nejazdil iba skusal, ale netreba sa toho bat. Rozsah 10-50 kazety na eagle je dostatocny na trail bike. Chybat ti mozno bude len jeden tazsi prevod ako si zvyknuty. Neuron ma len 30z prevodnik vpredu, takze rozsah je umiestneny viac do pomala. Zahnutie retaze je fakt, ale nenapisem ti o kolko castejsie ju budes musiet menit oproti tomu co si zvyknuty. Pozri si skusenosti vo fore.
Opat podla toho co si pisal, ak mas rozpocet 2000E, tak chod do 7.0. Nestoji to za to, co by si usetril na 6.0.
07.09.2019 - 13:55:14
00
Tak vyzerá to tak že asi pôjdem do tej 7.0 :D Veľmi moc ti ďakujem za rady.
08.09.2019 - 21:17:39
00
Ahojte.
Tak využijem toto staršie vlákno a rozšírim. Stalo sa presne to čo som nechcel, aj keď som to vlastne chcel. Zo srandy som kamošovi ponúkol svoj bike a on sa chytil že by ho asi skúsil kúpiť. V konečnom dôsledku aj keď neviem či ho kúpi on, alebo ho dám na bazár, namotal som sa na kúpu nového. Aktuálne obrusujem NEURON 6,9/2017, upravený na bezduše a brzdy prehodené na SLX.
Nakoľko som s CANYONom spokojný, geometria mi sedí chcem ostať verný značke. A pravda je že že výber už toho roku nie je bohvie čo, všade majú všetko predané. NEURONy budú expedovať cca o mesiac, včera mi to potvrdila ČR podpora.
No a moja dilema.
Zvažujem AL 6, AL 7, možno CF 8.

https://www.canyon.com/cs-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-al-6.0/2467.html?dwvar_2467_pv_rahmenfarbe=BU%2FBK&quantity=1#!accordions=1_0

https://www.canyon.com/cs-sk/neuron-al-7.0/50006082.html?uuid=c1c6dc68c11353a06970dcbde5#!accordions=1_0_0

https://www.canyon.com/cs-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-cf-8.0/2471.html?dwvar_2471_pv_rahmenfarbe=BK%2FGY#!accordions=1_0

AL 6 a 7 mi prídu podobné, v podstate až na pruženie a pohon.
- momentálne mám RockShox a nepostrehol som že by na moje jazdenie nepostačovali, nikdy som ale FOX neskúšal. Stojí táto zmena za to? Postrehnem pri svojom hobby jazdení malej fatry rozdiel?
- druhá vec, pohon. Som skôr fanúšik Shimana, viem si ho servisovať, nastavovať, .... Na tie sady SRAM som tu na fóre myslím našiel dosť rozporuplné skúsenosti. Odskúšané ale nemám. Keďže som naučený na 2x11, myslím že Shimano by mi viac sedelo aj rozsahom kazety 10-51 + zvažujem 32 Z prevodník.
- v oboch verziách by som hneď od nova menil brzdy, aspoň za M6000 a IceTech platničky + prerábka na bezduše. Akurát pozerám, že skrz vnútorné vedenie bowdenov udem musiať brzdu rozpájať a skladať? Je nejaká možnos ťahať bowden aj vonkajškom ako na starých verziách?

Pri oboch AL verziách ma teda čaká ešte investícia cca 200-250 do zmeny komponentov. A preto mi napadla verzia či už by nestálo za to ísť do CF 8 a bez upgradu. Všimol som si tam lepšie kolesá, nižšiu váhu, lepšiu kazetu, lepšie brzdy (aj keď mi to nič nehovorí) ....
Zažívam si tým ale asi problém každého z nás, začínam sa dostávať slušne cez pôvodný cenový strop :D Tak by som si rád vypočul nejaké názory čo by bolo nebolo a prečo lepšie horšie, ....

Som skôr hobby ako výkonový jazdec. Na FULL som prešiel pre komfort svojej prdele, nie že by som ho zásadne potreboval. Ročne dám 1500-2000km, najmä v domácom prostredí, okolie Raj. Teplíc. Taká najvýstižnejšia trasa, kto pozná lokalitu bude si vedieť predstaviť. Od kúpeľov hore kalváriou na zvážnicu/chodník, tou na spodnú vyhliadku nad kúpaliskom. Nazad na chodník a smer Poluvsie, dole do Poluvsia cez pár klopeniek (skoky obchádzam :D ). A potom asfaltkou do Medzihorskej doliny k horarni, dole trailom popri potoku (skoky obchadzam :D ). A zase starou asfaltkou do Kuneradu a lukami domov, popripade smerom Turie. Asi je z toho jasne, ze zrovna moc neskacem (na skokoch), uzivam si skor jazdu terenom ako taku. Co to najazdim aj po asfaltoch a lukach. Aj preto sa mi pozdava kombinacia 32 prevodnik a 51 - 10 kazeta.

vďaka
16.07.2020 - 09:15:56
00
Pri AL 6.0 rataj so zmenou vidlice.. Rockshox je fajn, ale s tou judy silver asi nebudes spokojny.. tazka, kruti sa atd..
Pri CF 8.0 mne nesedi sedlo, neviem ci je to to iste, co mas teraz..
Co si tyka brzd, tak mozno ich budes menit aj na CF 8.0 (vonkajsie vedenie), lebo ak si zvyknuty na shimano, tak Sram ti pravdepodobne nesadne, kvoli modulacii (spongiovitost)

Preco si sa rozhodol pre taky upgrade, kedze mas stale dobry bike?
Len aby to bola citelna zmena, nie len rocnikovo novsi bike.
16.07.2020 - 12:38:21
00
Ako som hneď na začiatku piísal, "Stalo sa presne to čo som nechcel, aj keď som to vlastne chcel". Neviem, nejak som to riešiť ešte nechcel s tým že o rok dva vymením. A potom prišiel ten impulz že svoj bike môžem rozumne predať a už to šlo, namotal som sa kukol čo sa da kupit a ta myslienka uz nejde z hlavy :D RS Judy mi popravde nic nehovori, ale teda podla opisu asi od toho necakat nieco ako je REBA?
Sedlo mam svoje odskusane, to co bolo na biku od vyroby som po prvom dlhsom vyjazde zhodil.

Viac menej som zatial rozhodnuty pre AL7, bielo oranzovy. Tam ma ale máta ta SRAM sada a neviem co brzdy, kedze su vedene v rame.
16.07.2020 - 12:45:43
00
Tak som dnes objednal CF8. Povedal som si že keď už mám meniť tak nech to stojí za to a pojdem do karbónu. Budem pol roka suché rožky žuť že som si cenový limit nedodržal :D . Beriem na firmu, tak mínus DPH niečo pomôže. Tak už nech je september :)
17.07.2020 - 15:34:57
00
ja som si povedal to iste.. ze ked, tak ist do karbonu a foxu, nech neupgradeujem a nevymyslam do nekonecna..
Tak posiel stary bike, + nasa letna dovolenka na tento rok, kedze kvoli korone sa aj tak nikam neda ist..
17.07.2020 - 15:46:09
00
A preco ste vyradili AL6? Ja mam limit do 2K a myslim ze sa s tym da coto odjazdit. Ked tak vymenim brzdy a ostatok je OK. Ci sa mylim?
19.07.2020 - 21:28:06
01
pokial ti je judy silver v pohode, tak ok..
2,4 kg, 30mm ocelove vnutorne nohy.. no nic moc..
a ked ju mas menit hned po kupe, tak si na cene 7.0
19.07.2020 - 21:41:04
00
AL 6 je v podstate to iste co mam teraz, resp horsie. Cize vyznam by mal AL 7. Ale jednoducho som si povedal ze ked uz tak nech je ta zmena znatelna. Tym nechcem povedat ze AL 6 alebo 7 su zle.
Akurat som preklikaval stranku a na CF8 vyhodilo ze je skladom a expeduju hned. Aj na podpore mi potvrdili. Tak som stornoval staru a vytvoril novu objednavku a cakam na potvrdenie, ci som to stihol v ramci tych par kusov co im nabehli na sklad. Ak jo o tyzden by som ho mohol mat.
Lacika, mozem ta poprosit premerat dlzku hadiciek na brzdy? Objednal som Lko tak nech si ich viem dat skratit. Ako si spokojny s plastami? Nauceny som na Mountine King 2,3. Podrzia tie Forekastery aj na mokrom a korenoch?
20.07.2020 - 11:50:58
00
Nameral som krajcirskym metrom 167cm.
Od matky v pake az po strmen.
Ale taky 1cm je este skryty v pake.

Forekaster v predu je pekne na prd. :-)
Predtym som mal crossking na starom a podla mna drzal lepsie. Cize urcite vymenit.
Vzadu je ok..
20.07.2020 - 12:35:52
00
A este ta poprosim prednu brzdu. Dakujem. Plaste som chcel menit oba, len som si to chcel potvrdit.
Origo dlzka brzd je 1700, tak zvazujem ci tie 3cm budu problem.

Na podpore mi dali info ze hadice su 1600 a 800mm, toz som z toho vedla.
20.07.2020 - 12:43:44
00
keyboard_arrow_up