Dobry den,

par tyzdnov sa rozhodujem nad novym fullom a do vyberu sa dostali tieto tri. Mozem ich mat zhruba za rovnaku cenu. Ktory by ste brali, ci uz z vlastnych skusenosti, alebo vedomosti na AM, EN plus aj nejake XC jazdenie? Porovnavam hlavne kvalitu ramov, geometriu a vybavu.

Pridam aj linky pre prehladnost:

http://www.ctm.sk/bicykle/full/scroll-pro/matna-cierna/

https://www.kellysbike.com/sk/enduro-c0000000000507/swag-50-p0000000048471

https://www.canyon.com/sk/mtb/spectral/spectral-al-6-0-ex.html

Dakujem za nazory.
06.07.2017 - 09:14:28
00
Vsetky maju dobru vybavu canyon udava aj velmi slusnu vahu pri velkosti M , osobne by som si asi isiel posadat na vsetky a uvidis ktory ti sedi ak mas taku moznost lebo dat za bike nie malo penazi s tym ze si na neho nesadnes je troska loto , mozno sa vyjadri niekto kto ma realne skusenosti s urcitymi modelmi
06.07.2017 - 10:34:56
00
Diki za názor, tá váha je u Canyonu v L-ku vraj okolo 13,2kg, takže nie veľký rozdiel od Scrolla. Swag vraj ľahko cez 14kg. Osobne radšej pár gramov odignorujem ak len to bude hlavný prvok rozdielu medzi týmito tromi. Taktiež je tu riziko praskania rámov u Spectralu, aj keď to sa môže stať na každom...
06.07.2017 - 10:45:12
00
swag a scroll su enduro bajky, spectral je trail bike , ak planujes robit aj nejake "xc" jazdenie tak by som scroll ani swag nebral, spectral na to bude urcite vhodnejsi
06.07.2017 - 10:53:55
00
Takto sa spýtam, bude ťažšie robiť so Scrollom alebo Swagom nejaké to XC, alebo naopak so Spectralom ísť AM/Enduro?


Prehľadal som tu nejaké staré témy a na Scroll/Swag som nepočul sťažnosti pri XC, jazde do kopca, atď...
06.07.2017 - 10:59:33
00
podla mna tazsie so scrollom/swagom ist xc, trailbike na 140mm je taky univerzal, vhodny aj na celodenne vyjazdy aj na vyblbnutie sa na singloch
06.07.2017 - 11:31:00
00
Hlavne musis vediet aky styl preferujes , teraz bol kellys team v nepale a jeden isiel na swagu druhy na ht , ono zas slapat sa da vsetko len s akym comfortom ked budes jazdit parky a sem tam v nedelu slapnes kopec to prezijes akurat to bude unavnejsie
06.07.2017 - 12:14:15
00
Ja by som pridal ešte strive
https://www.canyon.com/sk/mtb/strive/strive-al-5-0.html
Taký mutant vďaka shapeshifteru menis jemne geometriu am/En, ale osobne som na tom ešte nesedel tak neviem posúdiť
06.07.2017 - 12:34:35
00
Ak máš v pláne sem-tam jazdiť v parku, skákať po trailoch, dávať 5-10m gapy alebo dvojáky, 2m a viac dropy (v parku alebo na traili) tak choď do Enduro bajku, inak zostaň pri tom Spectrale. Môj názor - ak hovoríš o čistom AMEN jazdení - šiel by som do Endura. Občasné XC to zvládne, tak do 50-60km denne, potom ti to bude už liezť na nervy.
06.07.2017 - 12:40:48
03
Pokial planujes zavodne XC, tak ani jeden. Pokial planujes vyskusat zavodne EN, tak hociktory ti v nasich koncinach postaci. Pokial chces len trosku lepsi bike do lesa/Karpat/Nizkych Tatier, tak ktorykolvek z nich bude fajn. Do bikeparkov radsej ani jeden. Dnes sa uz na vsetkych bikoch da zavriet pomala kompresia aj na tlmici aj na vidlici, takze sa nemusis bat toho, ze by si na tom nevedel slapat, alebo ze centi zdvihu naviac bude hupat - odost viac ta ovplyvnia plaste a to ako ich mas nafukane. Ak tie biky vazia plusminus rovnako a daju sa privriet tlmice, tak fakt tie rozdiely budu minimalne pri slapani. Alebo dofukas tlmenie na tuhsie. Zial, musis pogooglit testy aby si zistil, ktora geometria pruzenia je najviac pedal friendly, ci najcitlivejsia - osobne si myslim, ze to bude prast jak uhod.

Moj nazor z pohladu jazdca hladajuceho skor EN bike na agresivnejsie jazdenie, nie dlhe celodenne vyslapy:

CTM Scroll Pro - Slusne osadeny bike s univerzalnou geometriou. Hlavovy uhol je tak medzi endurom a trail bikom, bude to dost ovladatelne a kedze zadna stavba je skor z tych dlhsich, tak to aj trochu bude drzat smer. Vo vysledku ani ryba ani rak, no moze to fungovat. Slusna volba, hoci z dnesneho pohladu tie uhly/rozmery su uz prekonane, no este 2 roky dozadu by to bolo top geo.

Kellys Swag 50 - opat slusna vybava, nie je co riesit, len ta geometria! Neviem, ci to navrhoval diletant alebo zjazdar... zadna stavba s dlzkou 455 je ako na mojom oldschool zjazdaku a ver mi, ze do zavretych tociek, manualov a switchbackov sa tomu biku nebude chciet. Hlavak 65stupnov je presne to co moderne enduro vyzaduje - stabilitu v rychlosti, opat, nejake extra manevrovanie mu moc vonat nebude. Na druhu stranu, spomedzi tychto bikov to bude letiet dolekopcom po rovnej priamke asi najstabilnejsie. Rychly a stabilny.

Spectal AL6.0EX - junior enduro. Pokial nemas v plane vletiet s bikom do rozbitej pasaze hlava-nehlava, tak ti tieto zdvihy postacia. EX modely maju 150mm vpredu, aj vdaka tomu je ta geometria bez vyhrad z pohladu moderneho endura. S pomedzi menovanych bikov to bude najobratnejsi vdaka hlavaku 66.4 co je skor trailova geometria a zadna stavba 430mm tomu tiez pomoze. Rovnako pri slapani to nebude od veci. Dolekopcom asi najmenej stabilne, no stale sa bavime o marginalnych rozdieloch. A ta nizka hmotnost je len a len vyhodou, usetrili najma na kolesach, cize tam, kde sa to obzvlast rata. Akurat ten wheelset nie je urceny na EN, ale kym ho rozbijes prejdu aj 2 sezony a dovtedy uz beztak bude zase v mode novy rozmer kolies/nabojov/plastov. Ak mas v plane vela slapat ci jazdit technickejsie traily, jasna volba spomedzi tychto troch. Obratny a lahky.

Este doplnim mojho kandidata z danej cenovej kategorie, vhodnejsi aj na tvrdsie jazdenie - Radon Swoop 170 http://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/fullsuspension/swoop-170/swoop-170-70/
Takze preco Radon? Tiez direct-sale znacka, nepreplatis :) 170-170 zdvihy postacia uz na vsetko mozne vratane freeridu a nebal by som sa to zobrat ani do bikeparku. Rozhodne najviac vzdialene od XC spomedzi tychto bikov a rozhodne nie kandidat cislo 1 ak ta trapi slapanie - pripominam, ze dnes su uz tie rozdiely marginalne (tlmenie, hmotnosti, lockout, atd). Osadenie biku bez vyhrad, RS Yari je mozno "lacnejsia" volba nez Pike ale skus si blind test... Geometriu si mozes menit vdaka ich flip chipu na spodnom oku tlmica - od modernej enduro geo az po este modernejsiu a zjazdovejsiu. Dalsim bonusom tohto biku je zadna stavba s cca 430mm, co je taky standard, hoci kratsia by nebola od veci. Velkou devizou je vsak bezkonkurencny BBdrop (az o centi a pol menej nez cokolvek ine na trhu!), co spravi bike pocitovo odost ovladatelnejsi aj stabilnejsi. Uhly a progresivitu si mozes naladit podla toho, co jazdis viac a tento bike moze by aj napriek papierovo najvacsim zdvihom najuniverzalnejsi, pricom cena ta ista.
06.07.2017 - 13:32:15
04
Diki chalani všetkým za rady, hlavne Johny, hneď prvý príspevok a tak hodnotný a k veci :)
Ten Swag teda vypadáva z hry.

Bude citeľný rozdiel medzi Spectralom a Scrollom? Je tam 1 respektíve 2cm rozdiel v zdvihoch.
Tu som našiel myslím vynikajúcu ponuku, bicykel ešte vo fólii, zatiaľ je voľný, oplatí sa?: http://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-celoodpruzene/305516/full-275-ctm-scroll-pro-2017-l-uplne-novy-v-krabici-moc299999-eur.html
Výbava o kúsok niečo ako Spectral a cena ešte o 350,- nižšia, navyše by som nemal obavy z prasknutia rámu na Spectrale, akosi to mám v podvedomí zafixované.

Čo sa týka vychádzok, viac ako tých 60km denne na horskom ani neplánujem. Strive neriešim, ďakujem za tip.
06.07.2017 - 18:46:45
00
S kade mas to ze Spectral sa lame, praska?
06.07.2017 - 22:40:45
00
Posledné dva mesiace vyberám fulla tak som kopec zahraničných aj našich fór prečítal.
06.07.2017 - 22:47:32
00
neboj sa, nezlomis ten Spectral :)
06.07.2017 - 23:48:21
00
Zaujimave, ze ja som zatial na taku informaciu pri modeloch 2016-2017 nenatrafil.
07.07.2017 - 08:04:33
00
keyboard_arrow_up