Zdravím,

110kg
194cm

Vyberam bicykel na celodenne výlety ale aj na hobby zjazdy - žiadny extrém. Skôr pre zábavu preto pozerám po typoch ako napr. Trail, Tu na shope:
Orbea Occam h20 29 2020

https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/celoodpruzene/orbea-occam-h20-model-2020.html?utm_source=heureka&utm_medium=cpc&utm_campaign=celoodpruzene_orbea#183470

mám na com jazdiť (ctm slash 1.0 2013 29") takže úplne mi to nesuri ale chcem sa posunúť ďalej a kúpiť full v cene max 2500 alebo aj menej.

Viete mi poradiť niečo podobne ako ten Orbea, uprednostnim fox a shimano komponenty. Kedy by sa orbea mohol vyskytnúť v nejakej zlave?
Oplatí sa počkať na jeseň?

Pacia sa mi aj Specialized stumpjumber, comp alebo niečo na tej štýl. Tlmič umiestnený pod vrchnou trúbkou sa mi viac páči.

Chcel by som sa zúčastniť prípadne aj nejakého amatérskeho mtb preteku. Malo by sa dať na tom biku aj dobre slapat do kopca ale aj skvelo zviesť dolu kopcom aj veľmi ťažkom teréne - pevná konštrukcia.

Ďakujem za rady.

    22.03.2020 - 00:08:02
    00
    alebo nieco ako Canyon Neuron CF rady, su to pevne ramy? nerozsype sa zadna stavba pri mojej vahe ak pojdem prilezitostne do bikepark-u, urcite 2m skoky nebudem davat, len take hobby jazdenie?
    22.03.2020 - 00:44:13
    00
    Postavou som asi ako ty takže ti rovno viem povedať, že prvé čo budeš na tej OCCAM-ke riešiť budú brzdy. Rýchlo zistíš, že budeš potrebovať nejaké 4-piesty. Ale ak tie brzdy vymeníš potom fajn výber.
    22.03.2020 - 11:46:24
    01
    napriklad nejake shimano mt520 je dostatocne ci nieco ine?
    22.03.2020 - 15:18:36
    01
    Rám a jazdné vlastnosti super ,ale slabšia výbava čo sa prevodov týka.
    http://www.cyklomax.sk/kategoria/horske-bicykle/trail/zdvih-140-mm/specialized-men-s-stumpjumper-comp-alloy-29-12-speed-satin-cool-grey-team-yellow/
    22.03.2020 - 15:19:36
    00
    skoda ze neni aj XL a v inej farbe, inak stumpJumper sa mi tiez paci.
    22.03.2020 - 15:58:38
    00
    harif napísal:
    napriklad nejake shimano mt520 je dostatocne ci nieco ine?

    stačí vymenť len prasiatka za 4 piesty a si v klude, bajčik , fajn, jazdím už druhu occamu starší model 29
    22.03.2020 - 16:08:07
    00
    harif napísal:
    skoda ze neni aj XL a v inej farbe, inak stumpJumper sa mi tiez paci.


    Ja by som vyslovene nešiel na silu do XL len kvôli nejakým papierovým odporúčaniam. Tá geo na OCCAMe môže byť pri L-ku napr. ako u iného výrobcu XL. Pri mojom bajku by som mal mať už XL podľa papiera, ale pritom L mi sedí úplne perfektne. Chcelo by to vyskúšať si to niekde na predajni.

    A zihadlo ti dobre poradil - na tej OCCAM-ke sú brzdové páky rovnaké (BL-MT501-tky) ako pri brzdovom sete MT520. Čiže stačí ti len vymeniť prasiatka za MT520. Brzdiť budú super, je toho o nich popísané dosť v časti fóra MTB Komponenty - vlákno "Ake kotucove brzdy?".Možno by nemali v MTbiker centre problém vymeniť ti to za nejaký príplatok navyše a rovno by si si prevzal bike s lepšími brzdami. A ušetril by si si zábavku s preťahovaním bowdenov skrz vnútorné vedenie v ráme.
    22.03.2020 - 16:26:10
    00
    A keby sme porovnali komponenty, kvalita rámu tak čo by ste vybrali? Spomínaný stumpjumper vs occam vs neurón cf 8 (prípadne aj 9 som videl v zlave za podobnú cenu) - najľahší bude neurón keď Je carbon, možno aj výbava najlepšia (plus hydraulicka sedlovka) ostatné neviem zhodnotiť.
    22.03.2020 - 16:33:00
    00
    harif napísal:
    A keby sme porovnali komponenty, kvalita rámu tak čo by ste vybrali? Spomínaný stumpjumper vs occam vs neurón cf 8 (prípadne aj 9 som videl v zlave za podobnú cenu) - najľahší bude neurón keď Je carbon, možno aj výbava najlepšia (plus hydraulicka sedlovka) ostatné neviem zhodnotiť.


    Za mňa na tom Stumpe alebo Neurone je toho viac než len brzdy čo by som menil. Ja sa neviem stotožniť s prevodovým ústrojenstvom od SRAMu takže menil by som celú techniku od SRAMu vrátane bŕzd za Shimano. A to už vybehne cena inde. Ale tebe to nemusí vadiť, aj keď si na začiatku písal, že uprednostňuješ Shimano hm..

    Teleskopickú sedlovku majú všetky bajky čo tu boli nastrelené...


    Naposledy upravil Matejos dňa 22.03.2020 - 16:40:42, celkovo upravené 1 krát.

    22.03.2020 - 16:37:38
    00
    na vahu nepozeraj pri tvojej kategorii tela :) dôležite aby ti to vydržalo...
    u Occamu mas 12sp Shimano, tam netreba nič meniť len na brzdach prasce... kolesá su sice priemerne, ale aj tak časom budeš pokukovať po širších :)
    22.03.2020 - 16:40:20
    00
    https://www.canyon.com/cs-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-cf-9.0/2472.html#all-components-section-tab

    Tento Je vo vypredaji za 2500bez pedalov v XL a ma shimano osadenie (link vyššie, jj cf 8 Je sram to som si nevšimol). Keby bol ešte ten neurón za tu cenu dostupny, čo myslíte? Napr. Proti tomu occamu keď porovnáme
    22.03.2020 - 16:47:35
    00
    harif napísal:
    https://www.canyon.com/cs-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-cf-9.0/2472.html#all-components-section-tab

    Tento Je vo vypredaji za 2500bez pedalov v XL a ma shimano osadenie (link vyššie, jj cf 8 Je sram to som si nevšimol). Keby bol ešte ten neurón za tu cenu dostupny, čo myslíte? Napr. Proti tomu occamu keď porovnáme


    Pekný stroj, ale osadený len dvojpiestami. Veď ak chceš tak ho zober ak trváš na tom XL rozmere. Keď ti brzdy nebudú stačiť tak ich vymeníš no čo už. Ono pri tvojim proporciách a požiadavkách nie je veľký výber bajkov.


    Naposledy upravil Matejos dňa 22.03.2020 - 16:53:17, celkovo upravené 1 krát.

    22.03.2020 - 16:52:29
    00
    Chlapci nikto z vás nemal problem s prasiatkami mt520 ? lebo ja som mal v servise už 3 kusy kde bol po krátkom čase použivania rozdrveny malý piest .
    Čo sa Stumpjumperu týka tak určite XL , L-ko bolo krátke a ja mám 190cm.
    22.03.2020 - 16:53:08
    00
    romanvtr napísal:
    Chlapci nikto z vás nemal problem s prasiatkami mt520?...


    U mňa bez problémov. Majú totožné keramické piesty ako napr ZEEčka. Nie je možné že tam niekto pri výmene dosiek tlačil na hulváta nejakým nevhodnými predmetom do piestika? Alebo to bol nejaký nešťastný kus. Si asi prvý čo píše na nete že má s nimi nejaký problém.
    22.03.2020 - 16:57:06
    00
    keyboard_arrow_up