Doteraz jazdim len jeden, HT 26. Na nom vsetky mozne tereny aj povrchy, vacsinou (a lepsie povedane najradsej) XC. MTB maratony len cca raz rocne. A potom dost casto, na cyklozajazdoch vonku hlavne, po asfalte, s vacsou partiou. Alebo po asfalte aj tu nie malo, napr. s priatelkou (ma trekovy bajk), pripadne po spevnenych lesnych ci polnych cestach. Ale velmi mam rad aj technicku jazdu. A prednu vidlu nezamykam nikdy. Skratka dokazem sa prisposobit roznym vyzvam len na jednom zeleze :), nechcem mat specialne 2 ci viac druhov.

Nechce sa mi robit na nom generalku, idem kupit nieco nove. Necham si ho uz len na doterajsie vozenie po meste a do prace.

Asi chcem:
- Full. Kvoli pohodliu v zlom terene, konecne to pustim v tazkych zjazdoch :) a tesim sa aj na taku obycajnu vec ako je jazda po velkom makadame, na HT neznasam, na fulloch vraj parada. Hmotnost a vyssie naklady za udrzbu tomu obetujem.
- Zaroven 29er. Myslim ze na moje vozenie by bol v priemere asi vhodnejsi ako 26. Pripadne 27,5" ale takych full je zrejme v ponuke este menej ako v 29er.

No zaspal som dobu a ponuka je siroka. Alebo aj uzka, v porovnani s 26 full. Mozte prosim niekto poradit?

Neviem, ci Dema Spurr 3.0 za 1300€ minus zlava by bola pre mna. Nenasiel som ziadne testy/recenzie/kritiky. Neviem, ci ten ram je novy, alebo prebraty.
- Zadne pruzenie vyzera byt jednocapove. To je zle? (spätné pohyby pri pedálovaní, blokovanie pruzenia pri brzdeni,...) Ved aj Cannondale Scalpel 29er vyzera byt jednocap a vraj je super. Pravda, geometrie som neporovnaval. A aj tak vraj nemalo zavisi aj od tlmica.
- To pohupavanie, a potom strata energie pri pedalovani, co pred rokmi byvali problemy, to je na bajkoch stale take neprijemne alebo uz viacmenej vyladene? Tento Spurr ma ake moznosti/stupne nastavenie/tlmenia pruzenia?
- Predna vidla vyzera byt fajn.
- A ostatnu vybavu a teda vlastne ani hmotnost asi neriesim. Lebo niekde skratka musim mat mensie naroky ked nechcem mat bajk za 2-4k€. Vozim sa casto s menej zdatnymi, alebo babou/ami a tak tazsi bajk vlastne na vacsine vyletov aj uvitam :) A na druhej strane aj s chalanmi s ktorymi frcim, vladzem v pohode. (Ono s postavou chrta, ked si dam aj 10kg kotuc do batohu, stale mam menej ako vacsina z nich.). Moj terajsi HT mal udanu hmotnost 12,5kg (18", lenze ja blbec som si aj tak kupil 20" co som dlho lutoval, na kratsom by som v terene vystrajal este viac), tak tento 29er full s 13,8kg je sice v konkurencii dost, ale to by som zvladol. Bavim sa inac na hobikoch s velkym podielom telesneho tuku ak riesia odlahcene plaste, pumpu atd. Ale chapem, takto je jednoduchsie byt (alebo da sa rychlejsie stat sa) rychlejsim :)

Je Dema Spurr 3.0 moc zly bajk? A v pomere k tej relativne nizkej cene?
Alebo inac: su ine full 29 za ovela lepsie? V com?
Odporucte prosim nejake.


Prilis vela by nemal stat. Terajsiu Meridu za 25tis Sk pred zlavou (Deore, V-brzdy, Santour pruzina) som tak bezstarostne nechaval/am zamknutu kdekolvek pred hypermarketmi apod. a nebal sa prilis o nu. Neviem, od akej cenovej hladiny je full "pouzitelny", ale napr. 2000€ by som uz asi nedal, sa mi to zda vela na to, ze jazdim v priemere rocne len asi 1-2 tis km.

Mam 178cm (ak Spurr, tak zrejme 18" ram...) A 63kg (to hadam ani tuhost ramu teda moc netreba riesit, ci? :)).
10.05.2013 - 21:41:21
00
Systém je 4-čap. Nemyslím si že to bude nejaká húpačka, aj keď možné je všetko a jedine po odskúšaní budeš mať istotu. Možno by Raver vedel poskytnúť nejaké bližšie info.
Inak ak sadne geometria, ak sa páči vzhľad... Tak nevidím problém. Vidlice je tam ozaj fajn, tiež tlmič v prípade že sadne k priebehu stavby poslúži veľmi dobre.

Po nejakej zľave by sa k tvojmu limitu priblížil aj http://www.giant-bicycles.com/sk-sk/bikes/model/anthem.x.29er.4/14008/63951/
10.05.2013 - 21:46:49
00
@PatrikL, dakujem.
Spurr je 4-cap? Aha.. Pozeram lepsie ram Spurr, a okrem hlavneho stredoveho capu je tam aj dalsi pri zadnej osi kolesa. Treti spaja zadnu cast s vahadlom a 4. sa ktory rata?
Ma to cele nejaky specificky nazov? Ked nepoznam nikoho kto na nej jazdi, aspon vseobecne o tom systeme by som kratko nieco pozrel.
Napriklad podla tunajsieho clanku Prehľad systémov pruženia sa to podoba na Optimized Suspension technology od Lapierre (co je vraj licencia systemu Horst link = Future Shock Rear od Specialized).

Porovnavam s Cannondale 29er Scalpel 2 a Cannondale 29er Scalpel 4. Nie ze ich zvazujem ale kvoli komentaru pod tym clankom, ze Cannondale Scalpel (ktory?) je vraj 1-cap. Ci rozumiem tej mechanike. 2jka pri zadnej osi nema cap, 4rka ano. To su teda co?
10.05.2013 - 23:51:53
00
Tu to je jednoduchšie znázornenené:
http://www.bikeradar.com/gear/article/buyers-guide-to-mountain-bike-suspension-part-2-28438/
Prvý je neprepákovaný jednočap, druhý je prepákovaný jednočap (čiže napriek vahadlu a nutkaniu počítať viac čapov je to stále 1-čap keďže na zadnej stavbe medzi hlavným čapom a uchytením kolesa sa nenachádza čap), tretí je 4-čap.

Scalpel je 1-čap, to môže byť jedno či má horná vzpera zadnej stavby v sebe čap alebo sa spolieha na ohyb materiálu. Trošku odlišné by to bolo v prípade 26" scalpela, kde sa ohýbajú aj spodné vzpery zadnej stavby. Rozdiel uvidíš tu http://mtbs.cz/media/2011/07/01/Cannondale2012_scalpel29porov_cl.jpg
11.05.2013 - 08:49:08
00
Zaujimave, ten nazorny opis systemov, dakujem.

Trošku odlišné by to bolo v prípade 26" scalpela, kde sa ohýbajú aj spodné vzpery zadnej stavby. Rozdiel uvidíš tu http://mtbs.cz/media/2011/07/01/Cannondale2012_scalpel29porov_cl.jpg

To Scalpel 26 nema hlavny cap? Ohyb je zabezpeceny len pruzenim k tomu ("pod")dimenzovanej spodnej vzpery? Z akeho materialu vlastne tie vzpery su? A zdvih to da dostatocny?

Ci uz 4-cap alebo toto a vsetky ostatne... som zaspal dobu, nadherne konstrukcne riesenia vsade. Uz sa na nieco take pod zadkom celkom tesim.

Po nejakej zľave by sa k tvojmu limitu priblížil aj http://www.giant-bicycles.com/sk-sk/bikes/model/anthem.x.29er.4/14008/63951/

Ja som pravdu povediac Anthem X 29er 4 uz zvazoval. Mozno je system Maestro v niecom lepsi (mozno konstrukcne menej nachylny na pohupovanie?) ako ten 4-cap u Spurr... Na druhej strane, na moj prvy a amatersky pohlad je zhruba v rovnakej vybave (Deore) a hmotnost neporovnam kedze tu Giant neudal. Tak neviem posudit ci tento o vyse 1/4 drahsi bajk, by bol pre mna lepsi a ak ano, ci adekvatne k tomu rozdielu.
Spurr v lepsej vybave je Spurr 5.0 ale ten robia len 20" ram, kt. je na mna asi velky.
11.05.2013 - 22:11:28
00
Ten zdvih 26" scalpela je nízky, teraz je asi 80mm a dávnejšie bol 100mm. Je to karbón, ten ohyb to zvládne bez problémov pri zachovaní dostatočnej výdrže a tuhosti (v neželaných smeroch ohybu).
Inak ohyb hornej vzpery zadnej stavby je pomerne bežná vec, napríklad z hliníka využíva aktuálne na zdvihu 120mm tento výrobca http://salsacycles.com/bikes/horsethief , tiež yeti 575 to máva/mal zaujímavo riešené http://cdn.media.cyclingnews.com/2011/09/01/2/yeti_575_rear_end_2_600.jpg / http://forums.mtbr.com/attachments/yeti/91896d1122019273-y-575-micro-pivot-picture-carbon-pivot.jpg ...

Hmotnosť kompletu neviem, ale rám giantu anthem 29 má nejakých 2465g vo veľkosti L. :lol: Ten systém by mohol byť lepší, tiež neviem či Dema ponúka aspoň nejakú predĺženú záruku, giant niečo má aj keď nič extra to nie je... Brzdy má giant lepšie, 10-rýchlostná sada je o dosť lepšia v prípade shimano značky - nemôžeš to brať tak že je tam aj tam deore tak to bude podobné :)
11.05.2013 - 22:31:01
00
Aha,.. dam si poradit.
Tak napr. kombinacia 9 stupnova kazeta HG30 + prehadzovac SLX SGS (Dema) je horsia (=lacnejsia) ako 9 stupnova HG62 hoci s prehadzovacom Deore (Giant)?
Zaruka, vdaka to urcite budem zvazovat pri vybere.

Ale asi som nakloneny myslienke prihodit a kupit nieco "zabehanejsie" ine ako ten Spurr. Tak ci tak prave nie su vraj dostupne na sklade.

Niekto iny kto sa vyzna, mozte este nejaky full 29er odporucit, na porovnanie k tomu Anthem X 29er 4? Z tych lacnejsich (vybavou, a hmotnost mi az tak nevadi). Hlavne nech to pruzi co najlepsie.

Z tych lacnejsich napr. SCOTT SPARK 960 29" 2013, bez zlavy vraj za 1700€. Co vy na to?
15.05.2013 - 18:55:52
00
Neviem, ale dat skoro 60 litrov za bike s Aliviom a vidlicou za 120.-€ je trocha moc asi...ale nedavno som tiez riesil takuto nejaku dilemu, ze ci full alebo ht, ja som nakoniec siel do 29" ht, ale podla mna si radsej prisetri, este vydrz na tom ht, ktory mas (ak mas) a potom by som siel tak na Cube AMS :) alebo nieco podobne...proste nieco s dobrou vybavou (ten AMS je komplet na FOXe), resp... teraz je v kurze, aj za solidne ceny CANYON, skus si to kuknut. cheers!

Aha,.. dam si poradit.
Tak napr. kombinacia 9 stupnova kazeta HG30 + prehadzovac SLX SGS (Dema) je horsia (=lacnejsia) ako 9 stupnova HG62 hoci s prehadzovacom Deore (Giant)?
Zaruka, vdaka to urcite budem zvazovat pri vybere.

Ale asi som nakloneny myslienke prihodit a kupit nieco "zabehanejsie" ine ako ten Spurr. Tak ci tak prave nie su vraj dostupne na sklade.

Niekto iny kto sa vyzna, mozte este nejaky full 29er odporucit, na porovnanie k tomu Anthem X 29er 4? Z tych lacnejsich (vybavou, a hmotnost mi az tak nevadi). Hlavne nech to pruzi co najlepsie.

Z tych lacnejsich napr. SCOTT SPARK 960 29" 2013, bez zlavy vraj za 1700€. Co vy na to?
16.05.2013 - 22:44:33
00
danov
- na prehadzovačky ani pozerať nemusíš, pozeraj na celý systém (či je to 9sp alebo 10sp) a na radenie (konkrétnu triedu).
Na tom giante je 10 rýchlostná sada a radenie deore. Na tej deme je 9-rýchlostná sada a tiež radenie deore. 10 rýchlostná shimano sada má tvrdší a presnejší chod, pocitovo je to niekde inde ako 9-rýchlostná, čiže giant by v tomto ohľade vyhral.

Ten spark by sa dal prežiť, ale treba tam nejakú 20% zľavu. Stále má ale výrazne horšiu vidlicu ako ten giant, tiež kľuky a celá sada je citeľne horšia. Systém pruženia a tlmič tiež horší. Takže ako možnosť by som to bral jedine vtedy keby je všetko ostatné vypredané, alebo by bola ešte vyššia zľava ako 20%.
16.05.2013 - 23:09:05
00
Neviem, ale dat skoro 60 litrov za bike s Aliviom a vidlicou za 120.-€ je trocha moc asi...
Dakujem TheSyn
Ten Scott, co? No hej..

teraz je v kurze, aj za solidne ceny CANYON, skus si to kuknut

Myslis napr. z ich full 29 najlacnejsi Canyon Nerve AL 7.9? To hej, slusny. Vybava. Napr. prehadzovacka Shimano XT, packy SLX, pevne osi 12tky. 12,8kg.
Cena 1900€ (zlava predpokladam nemozna) + doprava cca 38€. Tolko uz asi nechcem dat.
17.05.2013 - 13:30:55
00
V porovnani s tym Canyonom, napr. ten Giant Anthem X 29er 4 je sice len s Deore, ale cena 1639€, predpokladam aj zlava by sa nejaka dala. Buduci tyzden som v BA. Skusim sa uvolnit a pozicat testovaci Giant Anthem X 29er, maju nejaky v Sportservise. Len predpokladam, ze to nebude najslabsia verzia 4, nad ktorou uvazujem. Asi nieco lepsie. Myslite ze sa mi to aj tak oplati vyskusat?

Lebo su samozrejme rozdielne, vratane pruzenia/tlmenia, ktore je pre mna asi najpodstatnejsie vyskusat:

Giant Anthem X 29er 4
• RockShox Recon Silver 29" suspension fork
• RockShox Monarch R rear shock
• Shimano Deore 30-speed drivetrain
• Shimano M395 hydr. disc brakes

Napr. Giant Anthem X 29er 1
• Fox 32 FLOAT 29" CTD O/C suspension fork
• Fox FLOAT CTD Evolution rear shock
• Shimano SLX/XT 2x10 speed drivetrain
Inac, presne k tomuto som cital clanok "Dlouhodoby test 29" fullu" v casopise Velo , cislo 5 v roku 2012. Teda zrejme slo o modelovy rok 2012 (ci dokonca 2011?), nie 2013. Neviem. Podrobne tam testovali a porovnali a zhrnuli osem krasavcov v full 29er. Cena 60.000Kc (dnesny prepocet 2307€). Dopadol vyborne, 10 z 10 bodov, + = komplexne vyvazene kolo, - = nenalezeno.

Skratka ci sa oplati otestovat v terene napriklad tu jedinu verziu ktoru maju, nech 1 tku, a podla pocitu sa nakoniec rozhodnem kupit 4 rku?
17.05.2013 - 13:50:07
00
Tá kombinácia recon a monarch nemá výraznejší nedostatok a je to plnohodnotne funkčné. Akurát vidlica bude o dosť ťažšia, čo cítiť bude.
Čiže pokojne aj ten vyšší model môžeš vyskúšať.
A zľavu 10% by mali dať bez problémov všade.
17.05.2013 - 14:21:52
00
Predavac spominal, ze Anthem model 2013 uz neobjednali po zlych skusenostiach s ramom z roku 2011 (mozno aj 2012). Z 10 predanych L a XL bajkov sa im vratili 4 - lebo praskol ram v spoji hornej a sedlovej trubky. Ram 2013 je vraj zial rovnaky, tak mu uz dalsiu sancu nedali.
Naozaj aj ramy 2013 maju taky isty nedostatok?
Zaruka na Giant je 2 roky?
Ked sa niekde zaregistrujem, bude 5 rokov?

Testovaci Anthem 29er v mojej velkosti prave nemali, kratko som si vyskusal aspon na ulici/obrubnikoch trailovejsi Giant Trance X 29er 1 so zdvihom 125mm. Velkost M. Sadol. Zaujimave to teleskopicke sedlo. Ovladane packou na riaditkach.
Tak rozmyslam nad nim, teda jedine nad jeho lacnejsou variantou Giant Trance X 29er 2. Co poviete? Ten zdvih nie je zly mat v rezerve, viem, ale ja som fakt hlavne za XC styl, tak neviem ci by som bol spokojny.


Naposledy upravil danov dňa 26.05.2013 - 11:23:47, celkovo upravené 1 krát.

26.05.2013 - 11:07:56
00
PatrikL
Roman1980
TheSyn

Zhrniem, s hmotnostou a ponukanou aktualnou cenou z webu:
Giant Anthem X 29er 4, 13,3kg, 1639€
Podla testu/recenzie ovela lepsie vybavenej 1-tky zrejme s tymto by som mohol byt spokojny. Az na to praskanie ramu. Neviem kolko predali vo velkosti M, tam sa to mozno tak neprejavuje (predpokladam malo, skor vyssi cyklisti kupuju 29er). Navyse ja som lahky, 63kg. A ak bude zaruka 5 rokov, tak asi by som asi neriesil, co poviete?

Giant Trance X 29er 2, 13,6kg, 125mm, 1800€
Hoci je to trailovejsi bajk, oproti Anthem X 29er 4 je vraj len o 0,3kg tazsi. Podla nemeckej stranky: 13,3kg vs. 13,6kg (neviem pre aku velkost). Mozno to je lahsou vidlou, vybavou, alebo je to adekvatny rozdiel, neviem nevyzanam sa. Akokolvek, v porovnani s Anthem X je drahsi o 160€, tak ak ta vybava nie je adekvatne lepsia, tak radsej by som od Giant kvoli cene a urceniu asi ten Anthem, aj s rizikom tej chybky ramu.

SCOTT SPARK 960 29" 2013, 13,6kg, z 1700€ ponukaju teraz za 1419€
Neodporucali ste za tu povodnu cenu:
Skoro 60 litrov za bike s Aliviom a vidlicou za 120.-€ je trocha moc asi
...
by sa dal prežiť, ale treba tam nejakú 20% zľavu. Stále má ale výrazne horšiu vidlicu ako ten giant, tiež kľuky a celá sada je citeľne horšia. Systém pruženia a tlmič tiež horší.

Za tuto novu cenu 1419€ ako?

Dema Spurr 3.0, 13,8kg, 1400€
Nie, nejdem riskovat novacika firmy v triede full 29er.

Canyon Nerve AL 7.9, 12,8kg, 1900€ + cca 38€ doprava
Slusny, ale cena uz prilis velka pre mna.

Kto poradi?
26.05.2013 - 11:19:29
00
Hej praská ten Anthem, je to známy problém. Predĺžená záruka je u nás na celoodpružené bicykle 3 roky, v iných krajinách asi 5 rokov :D Ono by to do 3 rokov takmer isto stihlo prasknúť ak by si dosť jazdil, potom je nádej že by si dostal rám ktorý to bude mať vyriešené (snáď ročník 2014 :) ).

Ten Trance má ťažší rám len o nejakých 100g, pričom je predpoklad že vydrží o dosť viac. Má pomalšie plášte, sram sadu s dvojprevodníkom - ten rozsah nemusí sadnúť každému, ale je to jednoduchšie a podľa mňa lepšie riešenie. V M-ku ale vyzerá asi dosť divne :) Po 10% zľave sa dostane na cenu ako má ten Anthem v základe, to je akceptovateľné.

Ten spark je mimo, vidlica o dosť horšia ako tá na giantoch, tlmič horší tiež, kľuky a ostatná výbava dosť zlá.
26.05.2013 - 11:34:27
00
keyboard_arrow_up