Dobrý deň,

v prvom rade sa ospravedlňujem, že zakladám tému, ktorých je tu už kopa, avšak snažil som sa prelustrovať čo najviac z nich aby som získal aspoň nejakú "knowledge" keďže som viac menej úplný laik.

Chcel by som Vás poprosiť o základné informácie teda o rady ako vybrať bike - poprípade nejaké konkrétne modely, značku, a ako hľadať/porovnávať jednotlivé komponenty pokiaľ mám 203cm/115kg (vidlice, rámy, ...) . Videl som tu príspevky v ktorých sa spomínali 23" rámy, vzduchové vidlice, pevné osi, a typy rámov takže ani náhodou nechcem vyberať bike podľa sympatii a farby.
A čo sa týka odporučených konkrétnych modelov, tak som našiel iba Kellys Gate 30 2017.

Takže, mám záujem buď o nový alebo aj používaný bike (pokiaľ používaný načo sa zamerať čo skontrolovať aby som nebol oklamaný) na výšku 203cm a váhu 115kg, na používanie: počas týždňa - cesta do práce po asfalte (cca 5-7km), a vo voľnom čase rekreačne - poľné cesty, lúky, lesy proste záživnú jazdu mimo asfaltu (na asfalte ma to nebaví a nikdy nebavilo). Bude sa jednať o prvý vážnejší bike.

Čo sa týka finančného "budget-u" samozrejme čím menej tým lepšie. Na jednej strane chcem ušetriť ale na druhej strane kúpiť si niečo čo bude mať význam v pomere cena/kvalita, a aby mi bike vydržal nejaký ten čas (za predpokladu správneho servisu a údržby) čiže pre Vás skúsených "ako-tak dobrý" bike. :-)

Za všetky názory, kritiky, odpovede Vám vopred ďakujem a prajem príjemný deň.
28.04.2018 - 00:39:44
00
odmeraj si dlzku noh (vysku rozkroku). ak mas dlhe a zaroven ti vyhovuje vyssi posed (ze nesedis ako na serbli), tak vyber moze by dost problem
ja mam 202cm, 99cm rozkrok a na 23" mam 400mm sedlovku na doraz a este by som kusok potreboval...

v BA ti mozem pozicat svoje HTcko, zistis aky vysoky posed potrebujes, tipujem, ze ten Kellys ti stacit nebude
28.04.2018 - 00:55:13
01
Odporúčam pozrieť na 29" bicykle Specialized a Trek, majú 23" dlhé rámy a ak sa niečo nezmenilo, aj hmotnostné limity sú na dosť vysokej úrovni.

Môže sa stať, že nejaký bicykel sadne cenou/geometriou/celkovým dojmom a nebude tam:
a) pevná os, to by som potom nejako extra neriešil ak bude vidlica aspoň na úrovni RockShox XC30 (pri zdvihu 100 mm bude dostatočne tuhá aj keď nemá pevnú os)
b) vzduchová vidlica, to by sa tiež mohlo dať prežiť za predpokladu, ak bude vidlica aspoň na úrovni RockShox XC30 (tam je možné zmeniť pružinu za extra tvrdú a v predajni by to mali vedieť spraviť)
c) úplne najvhodnejšia kombinácia bŕzd, to by sa časom oplatilo riešiť ak by sa jazdilo v náročnejšom teréne

Celkovo ťažko povedať, kde sa ešte môžu objaviť problémy, kolesá sú lotéria ale väčšinou si overené značky nedovolia dať nejaké úplne zlé na bežné jazdenie. Treba počítať s tým, že nejaké drobnosti bude potrebné meniť skôr či neskôr. Treba skontrolovať, či nedali niekde náhodou len 35 cm sedlovku :)
28.04.2018 - 19:36:10
00
Dakujem pekne za reakciu pani,

mám dosť dlhé nohy lebo som skôr taky typ postavy ze “ruka-noha”.

Nakoľko som úplný laik tak nepoznám ani vidlicu RockShoc XC30 čiže neviem cca., ktoré sú podobne (ekvivalentne) vidlice, a napríklad podľa čoho zistím že je ram pevný?

Sledujem čím ďalej tým viac nejaké inzeráty a bazárové bike, keďže asi bike by som si chcel kúpiť kvalitný ale zas nie veľmi drahý.

Poprípade ak máte nejaký typ, ktorý by bol dobrý. Ja som ešte navyše miesto Kellys Gate 30 nasiel aj Cube Attention SL 2017 ten sa mi páči ale ovsem je dosť drahý.
Vedeli by ste mi sem poslať nejaké ekvivalenty z iných značiek? Ďakujem.

Na MTbiker bazári som nasiel tento inzerát, viete mi pozrieť ja som si len vygooglil že je to ročník 2015.

Otázka znie či vybava je stále aktuálna, či ten ram je fajn a či ta vidlica je dobrá, a či ten bike ešte vydrží nejaký ten čas poprípade čo z vasim odhadom bude treba čo najskôr vymeniť?
Link:
https://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-pevne-a-hardtail/333187/cube-ltd-pro-29-velkost-23.html

Ďakujem pekne a prajem pekný deň.
29.04.2018 - 15:31:07
00
Alebo Trek X Caliber 8 2017? Je tam vzduchová vidlica? V nejakom porovnani/hodnotení aký je tento bike?
29.04.2018 - 16:48:06
00
Ta vidla je pružinová,to radšej niektorý z týchto
https://kubicasport.eu/kellys-spider-90-29-2018
https://kubicasport.eu/ctm-rascal-1-0-29-2017-cervena
https://kubicasport.eu/ctm-rambler-3.0-29-2018-matna-ciernaseda
29.04.2018 - 17:16:47
00
stano3004

Ďakujem za tip, a prosím ta aký máš názor na ten bazárovy bike? Poprípade tie dva (Attention SL, Gate 30 - tiež trebars v bazárovej verzii)
29.04.2018 - 17:22:38
00
Ten bazarovy je asi najlepšie ohadzany,otázka ja v akom je stave a čo sa týka attention a gate tak gate ma o niečo lepšiu výbavu ako attention,ma 2 prevodník,pevné osi,lepšie brzdy a lepšiu cenu.
29.04.2018 - 17:39:05
00
stano3004
Ďakujem za ochotu,

Čiže ten bazarovy aj keď po informovaní sa s majiteľom ročník je 2012 prvym majiteľom takmer nepoužívaný, 2. a terajší majiteľ ho má 2 roky a teraz ešte bude servisovat vidlicu (medzirecou vidlica na tom bazarovom je fajn?) pretože stráca tlak.

A čo týka Attention ja myslím SL 2017 verziu aj od tej je Gate 30 2017 lepšie ohadzany?

Ak áno tak asi nie je nad čím rozmýšľať
29.04.2018 - 17:46:24
00
Resp, majiteľ udáva že vo výbornom, teda až na núdzu servisu tej vidlice.
29.04.2018 - 17:47:57
00
Praveže gate 30 má lepšiu výbavu ako attention,tá reba na bazarovom je vyborna vidla ale už má niečo za sebou keďže je to ročník 2012
29.04.2018 - 17:56:47
00
Pri Cube pozor na dĺžku rámu, mávali dosť krátke rámy a treba si to overiť nech sa nestane, že by si mal vysoký bicykel s takou dĺžkou hornej rámovky akú má teraz L-ko inej značky.

Ten spomínaný Trek by mohol byť fajn, len by bolo potrebné vymeniť pružinu vo vidlici za najtvrdšiu.

Ako som už napísal, pre XXL jazdca by som skôr zvolil značku, ktorá má s podobnými záležitosťami skúsenosti a nemajú obmedzenie hmotnosti jazdca+bicykla na nejakej nízkej hodnote, 110 kg uvádza Kellys ak ešte toto platí https://www.kellysbike.com/f/data/media/kellys_mtbcross.pdf , CTM tiež 110 https://www.ctm.sk/na-stiahnutie/?download=zarucny-list

Trek 136 kg https://trek.scene7.com/is/content/TrekBicycleProducts/Asset%20Library/Bike%20OM_withWeightsAddendum_en-US.pdf
29.04.2018 - 18:26:37
00
stano3004 PatrikL

Ďakujem pani za rady a tipy,
určite si pojdem skúsiť najprv rámy, ktorý mi sedí lepšie lebo podľa uja Google ma ten jazdeny Cube pri 22” 615mm, a Kellys 650mm a to pri L-ku čiže priamoumerne rátam pri 23 cca 670mm a to je 5cm rozdiel čo by mohlo asi byt reálne cítiť. (Ak som to dobre nasiel)

Takze ten Attention vypustam z výberu, otázka teda znie či dať šancu Gate 30 a skúsiť nájsť nový so zárukou alebo ísť do ojazdeného a ušetriť cca 100-150eur, majiteľ tvrdí že síce je to 2012 ročník ale on ho používal 2 roky a predtým bol takmer nejazdený pretože predošlý majiteľ ho z nejakého dôvodu nevyužíval. Momentálne tam je teda problém s tou vidlicou, po servise je to opäť plnohodnotne? Alebo sa to už nedá opraviť tak aby to bolo 100%? V skratke teda otázka či s tým ďalej budú problémy alebo nie.
Lebo ako som písal dost ma to ťahá ísť aj do jazdeného hlavne keď ma kvalitnú výbavu a je v dobrom stave a ešte by som aj čo to ušetril.

Alebo potom riešenie číslo 3 skúsiť nájsť teda Trek so vzduchovou vidlicou (aj keď je to drahšie ako som narýchlo pozrel) keďže ak som pochopil správne pre nás veľkých a ťažkých je ta vzduchová vidlica dobrá voľba.

A ešte jedna otázka mimo, aké by bolo vaše rozhodnutie?

Ďakujem veľmi pekne!
29.04.2018 - 23:15:33
00
Ja by som bral radšej nový aj keď s horšou vybavou,predsa je tam záruka.Môžeš skúsiť ten trek,keď sadne tvrdosť pružiny.Alebo za doplatok nech ti vymenia vidlu za vzduchovú.
30.04.2018 - 06:12:25
00
stano3004

Dakujem pekne za rady. Premyslím si to ešte, ale mna najviac láka ten Kellys, aj keď ten používaný je tiež fajn ale ta vidlica a fakt že má trosku viac rokov má odrádzajú.

Ešte možno jedna otázka poznáte nejaké vyhodnejsie/vypredajove zahraničné eshopy s dopravou na SK? Že by som si pozrel bike na SK v obchode a keď mi sadne tak by som ho objednal.

Ďakujem ešte raz a prajem pekný deň.
30.04.2018 - 07:27:30
00
keyboard_arrow_up