ahojte!

viete mi prosim objasnit rozdiely medzi kategoriami full bicykov?

v minulosti som mal 2 roky HT bicykel GrandCanyon 29”, teraz jazdim na graveli so sirokymi gumami. Do buducna uvazujem aj o fulle - pre zmenu, pre nove moznosti. Skor 27.5” ako 29”, ktore mi prisli privelke.

Hladam obsirnejsie porovanie, ako sa lisia typy full bicyklov pre jednotlive ucely. Teoreticky to viem v kratkosti opisat, ale rad by som bol vernejsiemu opisu - skusenostiam - porovnaniu, ak niekto ma skusenosti skrz tieto typy...

Moj styl jazdy:
- rychlejsie turisticke tempo. Ziadne preteky. Nemam “pretekarske ambicie”.
- vacsinou jazdim cestu, ale rad sa pozriem aj do hory (male karpaty, biele karpaty, strazovske vrchy, stiavnicke vrchy)
- nie technicke jazdenie, nie skoky. (chcem sa naucit bunnyho)

Zoberme si ako priklad varianty z Canyonu:
A) Lux (XC), najlahsi, najmensie zdvihy, 29”
B) Neuron (Trail), tazsi, vacsie zdvihy, 27” S, 29” M
C) Spectral (Trail) este tazsi, dlhsi, este vacsie zdvihy, 27”

a ako priklad vyjazov:
1) lahke traily v okoli kamzik-BK
2) stredne dlhy vylet po dobrom terene: z kamzika na Pezinsku babu a spet
3) este dlhsi vylet, horsi, viac kamenisty teren, hrebenovka
4) pump track

Ako sa budu lisit bicykle A,B,C na ucel 1,2,3,4?
Na kolko bude citit rozdiel medzi najvhodnejsim a najmenej vhodnym na dany ucel?

Diky!
12.10.2020 - 19:33:52
00
1,2,3 = A
12.10.2020 - 19:36:42
00
Neuron... Lux je pomerne nekompromisny XC bicikel. Spectral je na dlhe vyjazdy asi zbytocne tazitko. Na pumptrack pre zabavu mozes jazdit na skoro hocicom.
Pripadne by som pozrel nieco ine z kategorie “downcountry”.
12.10.2020 - 20:13:02
00
140mm na cestu/zvaznice a žiadne technicke jazdenie ? hm hm .preco mu chces zle ? :-)
ja by som povedal ze
100-120mm - klasicke XC, zvaznice, lahke trejly, dlhe vyjazdy
140mm tažšie trejly, narocnejsi teren
160+mm enduro, DH ...
12.10.2020 - 20:25:33
01
Lebo Lux je nekompromisny XC (race) bike s nie zrovna komfortnym posedom. Chlapec nema pretekarske ambicie, tak preco sa neorientovat na pohodlie? Spectral je zasa overkill. Z tychto troch urcite Neuron. Btw, Neuron ma zdvihy “len” 130/130.
12.10.2020 - 21:30:52
00
Jj.. tiez si myslim ze aj lahsie traily ako TBK a blue trail sa mu pojdu lepsie na Neurone a nebude az o tolko pomalsi.
Ale zvazil by som aj nejaky trailovo osadeny XC bike... oiz tr, epic evo, scalpel se, trek topfuel
12.10.2020 - 21:44:42
00
Mondraker f-podium dc, kona hei hei cr/dl, santa cruz blur tr, scott spark, bmc fourstroke lt... Sam by som si nevedel vybrat :-)
12.10.2020 - 21:52:54
00
Pises, ze si chces zlepsit techniku a skusat nove, volil by som B typ s 27,5 a pripadne odlahcil, radost z jazdy bez obmedzeni sa dostavi ;)
12.10.2020 - 21:59:18
00
Uz davno si vravim ze by to chcelo rozhodovaciu appku v ktorej si clovek podla nazornych obrazkov a videii pozaklikava ake tereny chce jazdit, podla dolezitosti urci percenta, podla videii v tom terene zaskrtne rychlost akou ho chce jazdit, zada stupen pozadovaneho pozerstva a appka mu ukaze vhodne modely bikov.
Kategorie bajkov sa rozne prelinaju, nezavisi len od zdvihu ale od plno roznych parametrov. Od geometrie, posedu, nastavenia chodu zadnej stavby, tuhosti, vybavy ale i od fitness a skill levelu jazdca. Dva rozne bicykle s rovnakym zdvihom mozu byt diametralne odlisne. Rovnako mozu byt na rovnakom rame postavene dva zameranim odlisne bajky.

Z tych bajkov co si dal nie je rozdiel len vo zdvihu, ale ako pisem i v geometrii, komponentoch, posede... Napriklad Spectral vs Neuron. Na spectrale mas pevnejsiu vidlicu s sirsimi nohami, tlmic s expanzkou, hrubsie zjazdovejsie plaste, sirsie rajdy, kratsi predstavec, kratsie kluky, dhlsi reach, polozenejsi uhol atd. Proste veci ktore ti voci neuronu pridavaju na istote a pohodli v zjazde, na odolnosti komponentov ale zaroven pridavaju i na hmotnosti a podpisuju sa i na slapatelnosti. Ale tiez nemozeme generalizovat lebo moze sa stat ze s podobne zameranym bajkom ako Spectral vyslapes rozbity korenovo-kamenny vyslap istejsie ako s Neuronom. Na asfalte sa ti ale bude urcite slapat lepsie na Neurone, jednak je to vahou, pouzitymi plastami, nastavenim zadnej stavby atd. A podobne to mas ked porovnas Neuron s Luxom. Lux je komponentami, vahou, nastavenim a geometriou viac slapavy a tuhsi bajk, Neuron naopak zjazdovejsi, viac am bike. Cize priklad, ked na Luxe vbehnes v rychlosti do rozbiteho kamenneho terenu, tak voci Spectralu sa ti bude krutit vidlica (bude uhynat skalam), bude sa ti horsie ovladat bajk (geoska, predstavec, rajdy, plaste, ...), tlmenie a zdvih ti nebude musiet stacit (bude ti to poskakovat a budes dostavat supy do ruk a noh). Naopak na XCO preteku budes na Spectrali bojovat nielen so sebou ale i sbajkom. Pojde to pomalsie, horsie to bude akcelerovat, bude sa ti to proste hupat, siroke a tazke plaste brzdit, zdvih ani nevyuzijes, ...

Ak chces radu tak ja ako amen jazdec by som siel do niecoho ako Transition Spur. Nad agresivnejsim bajkom by som nerozmyslal (aj ked napriek zdvihu si myslim ze ten spur je agresivnejsi ako Neuron). Pisem to preto ze podla toho pumptracku a toho bunny hopu si myslim ze ta to casom zacne bavit jazdit i tazsie veci. Ak nieco viac xc tak podobne ako ti chalani uz pisali, ten Specialized Epic Evo napriklad vyzera dobre. Pripadne potom vyslovene XC bajky ako ten LUX trebars. A osobne by som siel do 29in ak nemerias napriklad pod 1.65.
12.10.2020 - 23:26:56
10
Super, vďaka vrabc0! Aj ostatní!

Dodám že meriam 175cm, 72kg.
13.10.2020 - 08:10:36
00
ak sa chces sviznejsie povozit, pojazdit aj celodenky a popripade aj nieco tazsie, toto je idealny bike, robia sa aj lacnejsie verzie, precitaj si recenzie a sam uvidis, porovnavali to s epicom evo a aj so scalpelom se, sam jazdim tento bike len este vo verzii race so 100/100 zdvihmi
https://www.n1shop.cz/en/2020-hei-hei-cr-dl-md-p1305634/?cid=3506
13.10.2020 - 09:00:29
00
Ahoj, suhlasim s tym, co pise vrabc0. Jedine, by som doplnil, ze zvaz 29 kolesa. 27.5 v tej doporucenej kategorii velmi nie je, resp asi nie velmi pouzitelne (mozno tak Santa 5010). Ja som isiel z 27.5 kategorie Spectral, lebo s tym bola otrava jazdit veci, ktore popisujes (samozrjeme da sa to v pohode ale je to zbytocny overkill). Teraz mam 29 trail bike 130-140mm a je to pre ovela univerzalnejsie a dokonca asi aj lepsie dole kopcom (snad okrem bikeparku). A ta novovzikajuca kategoria 'downcountry' typu Transition Spur, YT Izzo mi pride uplne super. Akurat je tam este maly vyber.
13.10.2020 - 09:36:17
10
Maly vyber? :D Ved snad kazda firma ma XC aj DC verziu. Skor by som povedal, ze je problem si vybrat medzi tolkymi dobrymi volbami. Je len otazka ci chce ist clovek viacej k XC alebo Trailovemu jazdeniu.
13.10.2020 - 09:39:49
02
Velkost kolies: ano, pozvazujem aj 29", zatial moja skusenost:
- mal som HT GC velkost ramu M (172-182cm) na 29" a pripadal mi trochu "neohrabany", pri strmych stupaniach pomedzi stromy.
(neviem ci kolesami, ci privelkym ramom)
- na graveli mam (aj) 27.5" kolesa (sirka 45mm (1,77")) a v lese je mi to fajn: paci sa mi ten nizsi postoj: blizsie k zemi, mensi bicykel
13.10.2020 - 11:20:02
00
Podľa toho čo píšeš by som tiež volil 29 kolesá. Čo sa biku týka tak ten Neuron a jemu podobné by bol pre teba úplný ideál čo sa týka univerzálnosti.
13.10.2020 - 11:29:08
00
keyboard_arrow_up