Caute chlapi,

riesim novy bike, cena v rozmedzi 1300-1800 euro. Vyska 184-185, vaha 87 v zime, 81 v lete :), teda ram velkosti L vyzera ako jasna volba. Pouzitie Male Karpaty okolo Bratislavy - znacene trasy. Neplanujem velmi tazke zjazdy - prisposobim trasu vyberu bicykla. Kolesa preferujem 29 vs 27,5. Preferujem Shimano pred Sram. Fox pred Rockshox. Zdvih 100-120 vpredu.

Stary bike som mal Scott scale 50 2010 model - 2x mi ho ukradli z garaze, prvykrat sa nasiel, druhy krat uz nie :).

Troska som si robil prehlad na internete - pozdava sa mi znacka Canyon co sa tyka internetovej ponuky, ci uz model Nerve alebo Grand Canyon. Nevyhodu vidim dostupnost, pripadnu reklamaciu. Na internetovej fotke sa mi velmi paci, ale mam pocit, ze nazivo bude taky nevyrazny, nie az tak pekny ako na internete...

HT:
https://www.canyon.com/sk/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-slx-7-9.html (dostupnost 2. jun) (1450 euro) 29er
https://www.canyon.com/sk/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-slx-8-9.html (vypredane :O) (1650 euro) 29er
https://www.canyon.com/sk/mtb/grand-canyon/grand-canyon-cf-5-9.html (dostupnost skladom) (1650 euro) 29er

FS:
https://www.canyon.com/sk/mtb/nerve/nerve-al-6-0.html (dostupnost august :D) (1550 euro) 27,5er
https://www.canyon.com/sk/mtb/nerve/nerve-al-7-9.html (dostupnost 13-18 jun) (1850 euro) 29er

Ponuky z kamennych obchodov:

Scott scale 930 model z roku 2015: zlava z 2300 na 1800
http://www.bikestore.cz/cela-kola/horska-kola/predni-odpruzeni/348/scott-scale-930-horske-kolo-2015-l-45816.htm

+ brutalny dizajn, 29er, najviac sa mi paci zo vsetkych bicyklov, farebna kombinacia biela cierna cervena, vsetko perfektne zladene!, doma mam tretry scott, helmu scott, oblecenie cerveno cierne scott, carbonovy ram, vaha 10,7-10,8kg merane v obchode bez pedalov. Vybava xt/slx, predna vidla Fox 32 Float Evolution CTD Air, 3 kamaratom sa paci dizajn viac tohto biku ako anthemu :))

- chcem hardtail alebo full suspension?

Giant anthem 3 model z roku 2014: zlava z 1800 na 1400
https://www.giant-bicycles.com/en-us/bikes/model/anthem.27.5.3/14824/66144/#specifications

+ dizajn sa mi paci, maestro pruzenie sa mi velmi paci, farebna kombinacia biela cierna cervena, RockShox Reba asi bude stacit, vaha 13,1kg velkost XL merany v obchode bez pedalov (vaha primerana cenovej triede myslim si)

- slabsia vybava, 27,5er, chcel by som slx kluky kvoli dizajnu (nemusi byt), trebalo by asi vymenit brzdy za slx (zdravie je len jedno), velky problem je tlmic zadny, nema lockout - to povazujem za nutnost!! Je tam RockShox Monarch R. ponukli mi to zadarmo nahradit SUNTOUR EPICON LORP - s lockoutom (vraj je fajn celkom - povedal predavac :) ). Co si myslite o tejto zamene? Nemam moc chut na suntour, aky je to tlmic podla vas (este som recenzie nestihol nastudovat ohladom tlmicov...)? Nepaci sa mi dizajn kotucov, tiez asi zamenit za krajsie - agresivnejsie :P.

Najradsej by som sa rozhodol medzi tymito dvoma bikami - carbonovy HT Scott scale 930 kde netreba nic upravovat, alebo FS Giant anthem 3 preinvestovat 400 euro rozdiel - zohnat lepsi tlmic s lockoutom / propedalom, stary predat - alebo co s nim?, SLX brzdy, SLX kotuce, pripadne este nieco viem upravit co by spravilo prijemny rozdiel? :)
Pripadne tlmic zobrat ten suntour zadarmo a vymenit iba brzdy m395 za SLX. Usetrim tak 300 euro oproti carbonovemu Scottu...

Rychlost hore kopcom? Alebo rychlost dole kopcom - to je asi hlavny problem :)

Vopred dakujem za akukolvek pomoc :)!
28.05.2016 - 14:48:22
00
Tak z toho co pises si myslim ze chces full a ak si ho nekupis tak nan radsej ani nikdy nesadaj, posledna veta je trochu mimo lebo sluny full je rychlejsi ako HT aj hore aj dole kopcom kedze zadne koleso ti neodskakuje ako na HT kostitrase(a moze byt aj karbonovy na XTRku ).

S tvojim budgetom do 1800€ by som siel do https://www.canyon.com/sk/mtb/nerve/nerve-al-7-0.html 10kove slx + vidla a tlmic fox 2016. Alebo ak sa ti nechce cakat tak do 1800 sa da kupit napr http://www.ghost-bikes.com/sk/modely-2014/bike-detail/5325/ , vyhoda je pohon a radenie na novom XT 2x11, deore brzdy stacia v pohode a tiez nova vidla fox fit4 + tlmic evol. Riesis lockout ale vedz ze aj tak ho nakoniec pouzivat nebudes, lebo to pohupovanie je minimalne na tychto 4capoch(nerve, kato FS)
29.05.2016 - 01:45:26
00
Dakujem za radu, premyslim si to :)). Zajtra rano sa pozriem na ten ghost.

Co sa tyka giantu anthem 3. Pride mi tam sympaticka geometria mojmu pouzitiu.
Neviem este presne ako budu ustretovy v obchode, ze ci by som si platil iba rozdiel ceny komponentov lepsie vs tie co su na biku, alebo by mi stare komponenty ostali a potom by som ich predal sam... Ide mi aj o to, ze ten nerve uz je viac trailovy styl mam pocit, troska zjazdarskejsi s tou 120 vidlou, aj ten posed mi taky pride - oproti anthemu. Vynechal by som viac menej celu sezonu... Len ked je tam tak krasna vybava :(. Cital som uz tiez na internete ze ten anthem bez lockoutu by mohol fungovat aj v stupani. Takze tlmic by som nechal asi ten monarch R - bez uzamykania.

Este nazor na tu Rebu co je v tom giante?

Ohladom tej myslienky na konci co som zadelil :D to som si iba pri pisani predstavoval krasnu hladku vyjazdenu lesnu cesticku, bez strku, tak tam mi prisiel ten carbonovy scott scale rychlejsi :D.
29.05.2016 - 02:45:43
00
Mam HT a jedine co mi na nom odskakuje je odskok ma prednej vidle.A kosti tiez netrasie. Nemam pocit , ze by som mohol byt na akomkolvek fulle rychlejsi hore kopcom nez na HT.Leda bych jezdil jenom praseci stezky.
29.05.2016 - 11:48:26
02
kajto ked som jazdil na Ht tak som rozmyslal rovnako, az teraz viem ako ukrutne sa clovek dokaze mylit. Pokial to nieje bajk na preteky, tak budem radsej jazdit na hlinikovom fulle s acerou/deore ako na karbovom HT na XTcku, keby som nemal isnie na vyber. Prechod na full je najvacsi skok aky moze clovek spravit co sa tyka bajkov a ak full este neskusal tak je to az tazko popisatelne ako sa zmeny komfort jazdy . Na fulle sa kdekolvek jazdi lepsie ako na HT, to je moja skusenost ako cloveka ktory jazdi pre radost. Nevratim sa domov vysileny a vydrncany ako po svihu na HTcku. Ale kym ten full nejazdis tak nepochopis uplne o com hovorim.
29.05.2016 - 18:42:48
01
no vidíš, ja som jazdil niekolko rokov fulla (Anthem) a vrátil som sa k HT:)
29.05.2016 - 20:47:04
00
Presne si to vystihol,ako sa prechodom na full zmeni komfort jazdy.Lenze nejazdime vsetci kvoli komfortu.Mal som len dva fully,Treka Top fuela 08,na ktorom da mi najlepsie jazdilo na ceste, bo bol v lese ubohy.A potom fsr enduro,lenze to mi pripadalo ako bike na lano,ked som na tom slapal akoby som tlacil kapustu...A praveze som z toho super komfortneho biku som rozbity na maderu,lebo to zo mna vycucalo vsetku energiu.Ale na dobrom HT si uzijes kazde slapnutie(efektivita),co si on na fulle za 1,8k€ rozhodne neuzije.
29.05.2016 - 20:52:04
01
Ja riesim na buducu sezonu presne to iste. Mam vacsi rozpocet, ale aj tak pojdem asi do HT. Skusal som spickovy HT 29 a aj full a ten full bol sice komfortom lepsi, ale bol trosku taky tarbavy, a to vazil cca 12,5kg.
29.05.2016 - 21:29:03
00
Dobre mi motate hlavu :D! Som ale rad, ze tu prebieha vymena nazorov, pokracujte kludne, vsetko priebezne sledujem :))
29.05.2016 - 22:38:28
00
kajto možno keby skúsiš nejaký novší full, tak by si zmenil názor (no ak si pretekár, tak možno nie :) ), tie 2 bajky čo si uviedol sú dosť rozdielne...ja som tiež za full a HT si viem predstaviť snáď len ako záložak, prípadne na ľahšie trate, no verím tomu že aj tak bude HT stále jasnou voľbou pre (niektorých) maratóncov ktorí hľadajú u bajku čo najnižšiu hmotnosť a najlepší prenos energie a radšej obetujú komfort, no pre nás ostatných - hobbykov a "nepretekárov" bude full asi vždy lepšou voľbou, teda pokiaľ sa nejedná o nejaký ťažký lowend :) Takže jednoznačná odpoveď určite neexistuje, HT aj full majú výhody aj nevýhody a každý si musí určiť priority a vybrať podľa toho :)
30.05.2016 - 00:32:20
00
Vyskusam si asi pojazdit anthem 26er co mame v rodine, uvidim ake pocity mi to spravi :).

Keby som si mal doplatit za tlmic s lockoutom, co bude najlepsia volba vzhladom k cene biku? Rockshox rl uz ma lockout, ci mylim sa? Ide len o to, ze dnes som videl trance na parkovisku ako sa dost pohupuje, co ma dost znepokojilo, a to nebol ani v pedaloch. Snad mal iba malo nafukany tlmic po zime.

Aj ked teraz rozmyslam co sa mi oplati otestovat viac, moznosti su: obchod - trance 27.5 alebo rodina - anthem 26... Anthem 27,5 myslim, ze nemaju ako testovacku v predajni :/. V stredu budem mat ale cas, tak ich pojdem omrknut detailnejsie. Urobim si prehlad moznosti upgradu komponentov na tom antheme aj s presnejsou cenovou ponukou.
30.05.2016 - 02:18:04
00
ja som tiez presiel z fulla na HTcko, najprv som tiez riesil dilemu, ci opat full alebo HT, rozpocet som mal do 2000. nakoniec vyhralo karbonove HTcko a mozem povedat, ze teraz by som do fullu uz asi nesiel a ak ano, tak iba do takeho, na ktory momentalne nemam rozpocet :) 29 by som osobne nechcel (mam 27.5), vidim, ako sa kamosi trapia v kopcoch ktore jazdime. full ma samozrejme svoje vyhody ako je pohodlie, ale aj karbon toho vie celkom dost pofiltrovat. v 95% pripadov mi full nebolo treba a tych 5% prezijem. S HT vyslapem vsetko, co aj s fullom a zidem tiez. obcas to pohodlie chyba, ale pokial budes jazdit hlavne xc trasy, ako zvaznice a lesne cesty, tak ti to nebude treba. hovorim z vlastnej skusenosti.
a kto jazdi tu po okoli, tak vie, ze tu mame taky teren, ktory volame xc-ckovy, no niekto by povedal, ze tu treba minimalne 120 full trailbike :) a co sa tyka rychlosti a lahkosti HT oproti fullu, ani nehovorim
30.05.2016 - 13:22:56
01
Skoda, tento vikend si premarnil moznost spravit si vlastny nazor a otestovat si vsetky vyhody a nevyhody sam na sebe. Za mna inak jednoznacne full a to mam aj aj. HT mam len na preteky kvoly pomeru hmotnost/cena. Pokial by mi peniaze rastli doma v kochliku tak by som volil karbonovy XC full a k tomu nejaky AM full. Keby som sa netvaril, ze pretekam tak len ten AM :-) Moje konkretne odporucanie by bol Nerve 7.0 + teleskopka.
30.05.2016 - 14:09:44
01
Ako sa vam pozdava Scott Spark 940 29er 2013? V porovnani s giant anthem, ktory som riesil vyssie v prispevku. Hlavne geometria - pruzenie - twinlock.


Weight 12.5kg / 27.53lbs
Frame SCOTT Spark 29 Alloy 6061 Custom Butted Hydroformed tubes, Tapered headtube, Replaceable derailleur hanger, 135mm U-Mono Link, rear 160PM BB height adj., 100mm rear travel
Fork FOX 32 Float 29 Evolution CTD, Air CTD damper with 3 modes, 15mm QR axle, tapered steerer, reb. Adj. / 100 mm travel
Shock SCOTT DT Nude2 / 3 modes Lockout-TC-D Ball joints / 165 x 38mm / reb. Adj.
Remote System SCOTT LTD suspension technology, Lock - Traction (travel / geo adj) - Descend activate by Twinloc Remote Lever, Lockout - 70 - 100mm
Headset Ritchey Comp Tapered 1.5" - 1 1/8" semi integrated 50 / 61mm
Derailleur (Rear) Shimano XT RD-M781 SGS Shadow Type / 30 Speed
Derailleur (Front) Shimano SLX FD-M670-E / DM
Shifters Shimano SLX SL-M670 Rapidfire Plus / 2 way release
Brake Levers Shimano BL-M596 Disc
Brakes Shimano BR-M596 Disc 180/F and 160/R mm SM-RT66 IT Rotor
Crankset Shimano XT FC-M780 Hollowtech 2
Handlebar Syncros FL2.0 Tbar Alloy 6061D.B. / T shape Flat / 9° / 700mm Syncros Pro lockon grips
Stem Syncros FL1.5 7050 Alloy / oversize 31.8mm 1-1/8" / 6° angle
Pedals Shimano PD-M505 Clipless pedal Seatpost Syncros FL2.5 / 31.6mm
Saddle Syncros XR2.0 / CROM rails
Chain Shimano CN-HG54
Cassette Shimano CS-HG62-10 11-36 T
Hub (Front) Formula CL81
Hub (Rear) Shimano FH-M629 Disc CL
Spokes DT Swiss Champion Black 1.8mm
Rims Syncros XC-49 Disc 32H / Eyelets
Tyres Schwalbe Rocket Ron 29 x 2.25

+ 29er
+ twinlock system
+ cenovo dobra ponuka

- modra farba (musim sa naladit na nu - zvyknut si :)) )
- pruzenie horsie asi ako na antheme - ako velmi by ma otravovalo prepinat rezimy v stupani/klesani?
- twinlock system
01.06.2016 - 17:52:52
00
Nic si nemyslite o tom sparku? Cena je 1800 euro...
03.06.2016 - 16:45:52
00
keyboard_arrow_up