Zdravim,

dopredu by som chcel poprosit o odpovede len skusenych bikerov, co maju svoje odjazdene (idealne odpretekane).

(Mam Epic Evo - vidla 120mm Sid Ultimate, tlmic 110mm Sidluxe Select+)

V akej pozicicii nastavujete sag tlmica? Niekde to robia v stoji s tym ze brada nad urovnou riadidiel, niekde v sede. Niekde sa pohupu, niekde opatrne sadnu. Skusal som rozne postupy ale rozne merania mi davaju rozne cisla (20-30%).
Specialized calculator mi dava odporucany tlak 206psi. Niekde som cital ze na Epic Evo je odporucany sag cca 27%. Ked ale dofukam tlmic na 206psi, tak mam sag cca 35% co je aj pocitovo makke. Aby som dosiahol tych 27% (pri merani v jazdeckej pozicii v sedle), musim dofukat na cca 255psi, s tym ze pri odsrobovani pumpy mi nejaky tlak unikne a po opatovnom nasrobovani tam mam cca 220psi.
Pouzivam tu klasicku Rockshox pumpu s max tlakom 300psi. Len je to dost nafigu, lebo zakazdym mi unikne ine mnozstvo tlaku, cize tazko sa mi presne odhaduje nakolko som nafukal.
Robim niekde chybu?
Nastavujete v zavislosti od trasy rozne tlaky? Napr. prefukany tlmic pre nejaky maraton v menej technickom terene atd?

Dakujem
19.04.2021 - 18:09:07
00
Sag je otazka individualnych preferencii, u XC-pretekarov v drvivej vacsine pripadov mimo odporucanych tabuliek (na XC-race velmi casto tvrdsie tlakovanie aj tlmenie). Sag pre XM ma zmysel merat v obvyklej polohe v sede, Pred usadenim je dobre uplne otvorit tlmenie a prepruzit tlmic.
Ten problem so stratou casti tlaku pri demontazi pumpy som u mojej 20-rocnej RockShox-y vyriesil vymenou o-kruzku v koncovke (D8x2mm).
19.04.2021 - 19:13:42
00
lubo_j napísal:
Pouzivam tu klasicku Rockshox pumpu s max tlakom 300psi. Len je to dost nafigu, lebo zakazdym mi unikne ine mnozstvo tlaku, cize tazko sa mi presne odhaduje nakolko som nafukal.
Robim niekde chybu?


Ak myslis, ze ti unikne tlak pri odpajani pumpy tak to sa nedeje, ten syciaci vzduch je z hadice.
20.04.2021 - 06:29:46
01
Sice nemam odpretekane,ale to nic nemeni na tom,ze sag je len orientacne nastavenie,od ktoreho sa odrazis a uz si fukas a nastavujes podla svojho stylu jazdy a pocitu z priebehu zdvihu.
20.04.2021 - 07:09:37
02
marwek201 napísal:
Ak myslis, ze ti unikne tlak pri odpajani pumpy tak to sa nedeje, ten syciaci vzduch je z hadice.

nie vzdy, zalezi od pumpy

s Kaper -om uplny suhlas, plus ja este doladujem aj podla prednej vidly
... a ano, menim nastavenie podla terenu ci pripadne vahy ruksaku
20.04.2021 - 07:35:18
00
neberte to ofenzivne ale rozmaha sa taky vseobecny nesvar a to je ze citanie s neporozumenim... ak KECINKO napise ze po natlakovani odmontovani a naslednom namontovani pumpy nameria NIZSI TLAK tak to evidentne znamena ze pri demontazi odpusti cast vzduchu aj z tlakovanej komory tlmica / vidlice a to rozhodne normalne nie je. tento jav moze byt sposobeny deformovanym o-kruzkom v koncovke pumpy ked uz nema plnu vysku profilu a teda pri demontazi pumpy prestava tesnit skor. dakujem za pozornost.
20.04.2021 - 08:08:14
00
tuto je vysvetlene aku pumpu si ma kupit ak s tym nevie zit, listovat treba dopredu/dozadu ... https://www.mtbiker.sk/forum/post1388717.html#p1388717
20.04.2021 - 08:13:59
01
DI2F4Y napísal:
neberte to ofenzivne ale rozmaha sa taky vseobecny nesvar a to je ze citanie s neporozumenim... ak KECINKO napise ze po natlakovani odmontovani a naslednom namontovani pumpy nameria NIZSI TLAK tak to evidentne znamena ze pri demontazi odpusti cast vzduchu aj z tlakovanej komory tlmica / vidlice a to rozhodne normalne nie je. tento jav moze byt sposobeny deformovanym o-kruzkom v koncovke pumpy ked uz nema plnu vysku profilu a teda pri demontazi pumpy prestava tesnit skor. dakujem za pozornost.


Odpajas pumpu.V hadicke je rovnaky tlak,ako v komore.Tento vzduch z hadicky vyfuci.Pripojis pumpu,nasledne sa musi tlak v komore a hadicke samozrejme vyrovnat a tym nastane pokles tlaku,kedze hadicka ma tiez nejaky objem.Vies toto precitat s porozumenim?
20.04.2021 - 08:18:52
04
Je to viac menej nova pumpa a s kamosovou robi to iste. Neviem co je to bezne pri tychto zakladnych modeloch ??‍♂️ Kazdopadne je to nafigu, lebo castokrat musim fukat na 3x kym trafim sag ako chcem.
Kazdopadne som si nasiel v manualne odporucany sag 11mm pri pozicii v sedle, ale to pri 206psi nedosiahnem ani nahodou. To musim mat 220-230psi.
Teraz je co zle?
Pumpa? Tlmic? Alebo nesedi kalkulacka od Speslu (ale odchylka mi prijde dost velka)?

Rozumiem, ze si to este kazdy doladuje podla seba ale chcel som si byt isty aspon ze mam referencnu hodnotu spravne.
20.04.2021 - 08:29:36
00
Je to viac menej nova pumpa a s kamosovou robi to iste. Neviem co je to bezne pri tychto zakladnych modeloch ??‍♂️ Kazdopadne je to nafigu, lebo castokrat musim fukat na 3x kym trafim sag ako chcem.
V manuale som si nasiel odporucany sag 11mm pri pozicii v sedle (27,5%), ale to pri 206psi nedosiahnem ani nahodou. To musim mat 220-230psi.
Teraz je co zle?
Pumpa? Tlmic? Alebo nesedi kalkulacka od Speslu (ale odchylka mi prijde dost velka)?

Rozumiem, ze si to este kazdy doladuje podla seba ale chcel som si byt isty aspon ze mam referencnu hodnotu spravne. A keby som si chcel dat na nejaky maraton vyssi tlak, kvoli efektivnehsiemu pedalovaniu a dostat sag na 20% ako niektori odporucaju na XC, tak by som musel ist s tlakom blizko maximalneho tlaku, co sa mi nejak nezda, kedze nie som nejaky tlustoch.
20.04.2021 - 08:31:30
00
prestan fukat presny sag a zacni premyslat, pripadne naopak ... vsetko co k veci je potrebne ti uz napisali v tomto vlakne ...
20.04.2021 - 08:40:02
01
A pumpu si mozes kupit s nezavislym ovladanim ventilu
https://www.mtbiker.sk/forum/post1240415.html#p1240415
20.04.2021 - 08:43:40
00
Kaper napísal:
Odpajas pumpu.V hadicke je rovnaky tlak,ako v komore.Tento vzduch z hadicky vyfuci.Pripojis pumpu,nasledne sa musi tlak v komore a hadicke samozrejme vyrovnat a tym nastane pokles tlaku,kedze hadicka ma tiez nejaky objem.Vies toto precitat s porozumenim?

- ano, je fakt ze nejaky pokles tlaku tam bude ale pokles o 15% pri demontazi pumpy nie je normalny. ciastocne sa da eliminovat predtlakovanim hadicky pri montazi pumpy (v momente ked uz tesnenie dosadlo ale jadro jednosmerneho ventilu este nie je zatlacene do otvorenej polohy)
- hadicka na RockShox pumpe ma maly vnutorny priemer a teda aj maly stratovy objem
- pouzivam pumpu RockShox (celokovova dodavana k vidliciam a tlmicom SID model 2001) a takto signifikantny pokles tlaku nepozorujem, je pravdepodobne ze u tlmica nejaky pokles bude ale tych 15% je privela. pri fukani vidlic je pokles na tej stupnici takmer nepostrehnutelny (aj ked je fakt ze komora vidlice je o cosi vacsia ako komora tlmica a aj tlaky su obvykle cca 2-nasobne).
20.04.2021 - 08:56:18
00
- ako tak pozeram na tu pumpu co asi RockShox dodava momentalne ku vidliciam tak tam predsa bude moznost ze ten tlak sa straca v mrtvom objeme hadice po manometer...
- orientoval som sa podla tej co mam ja a ta vyzera takto cca.: https://www.cyclingdeal.com.au/assets/full/GS-01.jpg?20210318034100
- evidentne sa treba spolahnut a orientovat podla tlaku pri demontazi...
20.04.2021 - 09:15:26
00
kecinko: mas asi klasicky problem s pumpou na tlmic/vidlice .. ten spociva v tom, ze vnutro sroubovacieho adapteru ti zatlaci na vnutornu tycinku ventila skor, ako je dosiahnua tesnost adapter-ventil. Niekto to riesil zbrusenim tycinky /da sa to lahko vysroubovat a nasroubovat/, alebo /ja/ pridanim tenkej podlozky/o-kruzku do vnutra adapteru pumpy. Ale ani jedno ani druhe neni bohvieco, tak nakoniec mam nieco ako toto https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/vidlice-a-tlmice/prislusenstvo/pumpy-na-vidlice/sks-pumpa-na-vidlice-a-tlmice-msp-model-2021.html. Ale starsiu verziu, robil sa aj adapter pre pumpy /asi 15e, neviem ci sa este predava/. Tam to spociva v tom, ze najprv nasroubujes adapter a ked je to tesne, tocis kruzkom a posuvas vnutro az sa zatlaci tycinka a otvori ventil. Pri opatovnom pripojeni, ako pise Kaper sa ti tlak znizi /pretoze objem z komory sa dostane do hadicky/, ale tak to asi vies a pocitas s tym. Cim mensi objem komory, tym vacsi opruz je s tym ufukavanim. S tymto adapterom dosiahnes presny tlak vzdy pri nafukani. Zostane ten, ktory mas na stupnici aj po odpojeni.

Co sa tyka sagu, tak je to individualne, nafukas to orientacne /pocitaj s tym,ze po prifukani/odfuknuti sa vyrovnava negativka, takze sa tlak zmeni, takisto ked je zima/teplo/. Tym, ze mas okruzok na tlmici si mozes pozerat ako chodi tlmic, ci nechodi moc, atd. Tlmic musi fungovat v spolupraci s vidlicou, aby si nemal makky zadok a tvrdy predok /pokial neskaces :D/. Co sa tyka zavodenia, tak stale plati, ze najviac casu ziskavas dupanim do kopca, kde makky tlmic nepomaha :lol: Ale ano, ak si povies, ze ides niekam na vikend jazdit a je tam kadeco rozhadzane po cestickach (korene,kamene), tak obvykle pomoze trosku ufuknut. Takze moja rada je, na tabulky kasli, zober si na vyjazd pumpu a chvilu experimentuj. Jednak tym najskor dosiahnes pocitovo spokojnost a druhak naberies skusenosti, takze casom budes vediet aj odhadnut co a ako. Ale pokial nebyvas pod Fatrou tak s XC bajkom aj tak skoncis na nafukanom tlmici :lol: /ak tam nemas solidny propedalovy system /neviem co tam je/.

    20.04.2021 - 09:17:58
    00
    cron
    keyboard_arrow_up