Ahojte,
mozno blba otazka ale mne snad pomoze. Ohladom velkosti ramu aku vybrat. Ak som mal predtym XC bike s vyskou sedlovej trubky 470 mm a teraz chcem Trail bike, mozem si vybrat taku velkost kde ma sedlova trubka rovnaku vysku? Mozem sa podla toho orientovat alebo nie?
Dalsia otazka na tom Trail biku je teleskopicka sedlovka takze ta cast ktora sa zasuva do ramu, zase urobi nejaky rozdiel a predlzi kvazi sedlovu trubku neviem o 3-4 cm, takze uz nebudem na 470 mm ale viac. Ci zle to pocitam? Nevadi to?
Diky moc

Prílohy:

354100_light.jpg
354100_light.jpg 125.17 KiB thumb_up1thumb_down

26.06.2020 - 09:32:35
00
Dlzka sedlovej trubky je len zakladne cislo, od ktoreho sa mozes odpichnut pri vybere. Zohladnit musis este aj ostatne parametre ramu.
Teleskopicka sedlovka ti nepredlzi sedlovu trubku. Teda okrem pripadu, ze teraz mas sedlovku vysunutu X cm a na novom biku bude sedlovka s X cm zdvihom. Lebo vtedy bude minimalne vysunutie sedlovky cca X+3 cm.
26.06.2020 - 10:14:38
00
Je to len jeden z udajov ktory ti vie pomoct pri vybere biku. Dolezity je hlavne aby si predisiel situacii ze jazdis na biku s prilis vysunutou sedlovkou. Ta by mala byt ponorena do urcitej hlbky aby si si jednak neposkodil sedlovku samotnu ale hlavne aby ti nepraskol ram (mam skusenost). S fullmi nemam skusenost ale co mam HTcko tak teleskopku mam ponorenu jemne pod uroven ako sa stretava horna ramova a sedlova trubka. Vyrobca mi pisal, ze odporuca cca 1 inch (2,54cm) pod touto urovnou.

Treba pozerat aj aky ma bike reach a stack. Ostatok ako hlavovy uhol, uhol sedlovky, dlzka zadnej stavby, razvor..to uz podla toho co chces na tom biku jazdit a co od neho ocakavas.
26.06.2020 - 11:20:12
00
Ahojte. Len dodam na upresnenie ze podla velkosti sedlovej trubky sa uz velkost mtb ramov davno nedefinuje a ta velkost ani nie je ani hlavny udaj pri vybere spravnej velkosti. Aktualne geometrie hlavne trailovych a enduro bicyklov su usposobene prave tomu aby si clovek mohol vybrat dlzku bicykla podla seba = cize maju napr kratsiu sedlovu trubku. Nie je potom problem kupit si o cislo vacsi ram pretoze ma vhodnejsiu velkost TT a reachu, a stale sadne i dlzka sedlovej trubky. Treba ale dat pozor na vysku hlavy, ta sa sa tiez meni a nie kazdemu to moze potom sadnut.
26.06.2020 - 13:36:11
00
Tak teraz ste ma zmiatli uz uplne :-)) Kedze prechadzam z XC na trail a neviem urcite velkost ramu. Navyse ten posed na Trai lbiku je uplne iny s tou predkopnutou vydlou. Velkosti maju delene M a L. Mam 178 cm, 82 inseam. Rozdiely medzi M a L su max 2 cm v Reache a v TT, vyska hlavy je rozdiel 1 cm. Velky rozdiel je prave pri sedlovej trubke, kde je rozdiel 5 cm.
V predajni aj na webe mi k tomu konkretnemu CUBE STEREO 140 odporucia raz 18 a raz 20 asi pol na pol. Sedel som na obidvoch a kedze asi nemam cit pre vnimanie a vyhodnocovanie tak to neviem urcit. Potreboval by som asi mat kazdy z nich pozicany na vikend, jendoducho na dlhsiu dobu. Svoj XC bike mam 10 rokov a doteraz neviem ci mi je maly alebo nie. Jednoducho na asflate by asi mohol byt vacsi, ale naopak v terene je velmi hravy.
26.06.2020 - 13:54:11
00
To znie tak ze vacsi bude lepsi. Teda ak si na nom sedel a necitil si sa neprijemne a pri maximalnom znizeni sedla si mal dost priestoru. A ak sla sedlovka este aspon 2-3 cm zasunut do ramu pri spravne nastavenej vyske sedla tak to je na vacsiu velkost takmer urcite (budes mat rezervu na sedlovku s vyssim zdvihom ak by si do buducnosti potreboval).
26.06.2020 - 14:30:36
01
Tiez by som tipol skor L. Podla fotky meridy v profile mas teraz 18,5'' sedlovu tubku, pomerne velky predstavec a aj sedlovku s offsetom.
26.06.2020 - 14:52:17
01
Asi mate pravdu asi skor to L-ko. Ano Merida je teraz velkost 18, sedlova truba ma tych 470 mm. Cube by mal 420 pri M a 470 pri velkosti L.
26.06.2020 - 14:57:25
00
keyboard_arrow_up