Zdravím
chcel by som sa opýtať, či existuje nejaký ekvivalent alebo ako zistiť rozdiel vy vydanom výkone, keď urobím 50-60 km na xcčku a 50-60 km na cesťáku.
Ďakujem
03.04.2019 - 12:12:13
00
Skús si položiť otázku trochu inak: Koľko km urobíš za hodinu na cestaku/ na xc?
03.04.2019 - 12:18:15
00
to je jasne, ale urobil som ten istý počet km na ceste za oveľa kratší čas ale po xc som nenormálne rozbitý, unavený.
Raz ktosi spomínal, že cca 50 km xc je ako cca 75 na ceste ale nejak sa mi to nezdá
03.04.2019 - 12:26:40
01
Noo treba zohľadniť plášte, veľosť kolies. tlaky, prevody, povrch, stúpania a klesania... to je na vedeckú prácu :D
03.04.2019 - 12:36:22
00
myslel som priblizne, nie dopodrobna
03.04.2019 - 12:40:05
00
asi ani priblizne lebo nieje xc ako xc. ked si planujem vyjazd po ceste viem si ho naplanovat - cas/km no mimo asfalt bez sance - v lese nikdy nevies co "stretnes". mozes prejst 50 km a si v poho ale mozes sa statocne znicit aj na 20 km.
03.04.2019 - 12:47:40
03
asi ani priblizne lebo nieje xc ako xc. ked si planujem vyjazd po ceste viem si ho naplanovat - cas/km no mimo asfalt bez sance - v lese nikdy nevies co "stretnes". mozes prejst 50 km a si v poho ale mozes sa statocne znicit aj na 20 km.

to je pravda, xc je náročnejšie oveľa
03.04.2019 - 13:23:16
00
Jediny sposob je powermeter, ale mozes skusit stravu, len priblizne, tusim nieco namerat vie. Inak je velky rozdiel vo valivom odpore prostredia ... asfalt ma najnizsi, taka dobra horska trava vie spomalit na polovicu .. slusne blato/sneh aj na patinu a menej. A pokial jazdis v terene, je mozne, ze dostavas vibracie do tela, striedas prudke vykony s vysadenim. To vsetko ked pocitam rovnake prevysenie. Posed, drzanie rajdov v terene, brzdenie, to vsetko dava zataz na dalsie casti tela.
03.04.2019 - 13:41:01
00
thomason... ak by si to chcel asi exaktnejšie vyjadriť, budeš potrebovať také tie šikovné hodinky na ruku, ktoré sledujú pulz a wattmeter do pedálov,... proste nastavíš si tep povedzme na 150 a ideš ako na rovine tak v kopci a uvidíš aké watty si od teba "terén" vypýta... no a potom už to bude len o watt x hodinách - čo bude predstavovať vydanú energiu

ale aj tak to nebude presné... nie je kopec ako kopec, nie je cesta ako cesta... napríklad tu u nás dosť fúka vietor po rovine... ideš tam, si rád že máš na tachometri 25 kmh a naspäť ti fúka do chrbta a ideš 45 ani nevieš ako a tomu zodpovedá aj vynaložená energia... takže ani ten čas, či rýchlosť, či vzdialenosť nie sú moc relevantné...

ide skôr o to, že na ceste - rovine sa zapájajú väčšinou len nohy a ideš konštatnú rýchlosť... v horách častokrát ide celé telo zo sedla a šlapeš viac silovo, pri zjazdoch zasa treba zosadnúť a tak a dokola...
03.04.2019 - 13:43:18
01
Ďakujem za odpovede, aké hodinky resp. aplikácia by to zvládli?
03.04.2019 - 14:03:35
00
madbugie napísal:
thomason...
ale aj tak to nebude presné... nie je kopec ako kopec, nie je cesta ako cesta... napríklad tu u nás dosť fúka vietor po rovine... ideš tam, si rád že máš na tachometri 25 kmh a naspäť ti fúka do chrbta a ideš 45 ani nevieš ako a tomu zodpovedá aj vynaložená energia... ...


Niekomu je sveta žiť... ja idem na výjazd a fúka protivietor, vraciam sa rovnakou trasou a zas protivietor :D
03.04.2019 - 14:12:26
00
Niekomu je sveta žiť... ja idem na výjazd a fúka protivietor, vraciam sa rovnakou trasou a zas protivietor :D

U nás to je tiež stále proti vetru, aj keď kamarát stále hovorí, že niet lepší tréning ako proti vetru
03.04.2019 - 14:24:41
00
Thomason napísal:
Ďakujem za odpovede, aké hodinky resp. aplikácia by to zvládli?


tak totok ti závisí od množstva peňez, čo by si za to dal...

jednoduché náramky stoja 30€, potom máš strednú kategóriu "hodiniek" 150-300 €, a keď nevieš čo s peniazmi tak nejaké Garmin, Suunto za 500 a viac...

ale poviem tak, ja som si teraz na skúšku zohnal Amazfit Bip za 60€ a za tú cenu paráda, nie je čo riešiť...

okrem tepu majú aj GPS sledovanie, vďaka reflexnému displeju majú veľkú výdrž 1-3 týždne (v porovnaní s hodinkami, ktoré potrebujú podsvietenie - 2-3 dni), displeje si môžeš stiahnuť aké chceš, prípadne už som si nejaké aj upravoval, ale na to treba byť trošku pc zručnejší... nevýhodou je chýbajúca diakritika, ale údajne už sú na ceste Bip 2, kde by to malo byť poriešené... dá sa to tam aj nahrať, ale zasa až tak sa mi s tým babrať nechce... samozrejme je to informatívne, ak by si chcel nejaké tie športtestery, tak to máš aj s hrudným pásom, ale tak pre nás amatérov stačí aj orientačne...

PS: k temu trnafskému vétru... tuším to aj písali v propozíciách majstrovstiev, že dúfajú že zamieša poradím... ;-)

PSS: a wattmetre sa dajú kúpiť aj tu, to máš tak cca 500 €, ale tak to je už pre top-športovcov... a jak hovorí Faganisko, týmito kalkulačkami sa stráca z cyklistiky tá človečina...
04.04.2019 - 07:54:18
00
Ak chceš hodinky, tak skús pozrieť Huawei GT alebo Xiaomi Stratos.

Ja mám Stratos a sú výborné. Beh, cyklistika.
04.04.2019 - 08:27:02
00
PSS: a wattmetre sa dajú kúpiť aj tu, to máš tak cca 500 €, ale tak to je už pre top-športovcov... a jak hovorí Faganisko, týmito kalkulačkami sa stráca z cyklistiky tá človečina...

kupovať to nebudem, len ma zaujímalo aký je to približne rozdiel. Podľa môjho tela dosť značný :)
04.04.2019 - 08:28:15
00
keyboard_arrow_up