KLOPTAŇ 1153 m, pohorie: Volovské vrchy – cyklovrchol 24

Kloptaň je výrazný a špicatý kopec, ktorý leží na zlome hrebeňa Volovských vrchov v podcelku Kojšovská hoľa nad Hnileckou a Smolníckou dolinou (je ženského rodu, čiže tá hora – Kloptaň; na starších mapách sa uvádzal aj názov Kloptaňa). Okolie kopca má pralesovitý charakter. Vrcholové partie sú prírodnou rezerváciou pre vzácne živočíšstvo (najmä vtáctvo: orol, sova a hlucháň, špacíruje tu aj macko) a rastlinstvo (kosatec sibírsky a.i.). Na vrcholovej čistinke stojí pekná drevená rozhľadňa (bola postavená KST Prakovce v roku 1999 na počesť vstupu do 3.tisícročia), rázcestník, drevený posed a stojan s peknou skrinkou v ktorom je umiestnená vrcholová kniha (v júli 2012 to bola už X. vrcholová kniha, založená v septembri 2011).
Z vrcholu sú pekné výhľady na Volovské vrchy a Hnileckú dolinu, za dobrého počasia vidno aj Kráľovu hoľu (vzdialená 54 km) a Vysoké Tatry (69 km).

Na Kloptaň sa dá dostať z troch strán. Najrýchlejší prístup je zo severnej strany od Hnileckej doliny cez lokalitu Pod Kloptaňou, (medzi Hutnou Hoľou a Kloptaňou). Tu vedú dobré lesné cesty z troch miest: zo Smolníckej Píly (začiatok dolinou Smolníckeho potoka - Tinesgrunda cez Manderlu), Helcmanoviec (dolinou Veľkého Hutného potoka-Malo a cez Harvaň) a Prakoviec(dolinou Hrelikovho potoka cez Ňochovú a Vlčkovú) - viď mapa. Záverečný úsek po zelenej turistickej značke v dĺžke asi 400 metrov je však hodne strmý a znamená aj občasné nosenie cez popadané stromy. Z Prakoviec na Kloptaň je 7,5 km pri prevýšení 760m, priemerné stúpanie 10,1%.
Druhá možnosť výšľapu na Kloptaň je od východu po červenej hrebeňovej značke (Cesta hrdinov SNP) od Trohánky (Tri studne). Je tiež náročný a strmý, avšak vzhľadom k lepšiemu povrchu ho špičkoví bajkeri možno zvládnu aj v sedle. Na Tri studne sa dá vyjsť lesnými cestami od chaty Erika (červená TZ), z Perlovej doliny alebo z Vyšného Medzeva.
Tretia možnosť je po červenej "hrdinskej“ značke od juhu zo sedla Jedľovec cez Zbojnícku skalu. Cesta či chodník je však strmý a zarastený a ako výstupovú trasu ju možno odporučiť len vášnivým dobrodruhom.

Jednou vetou: Divoká hora s peknými výhľadmi, krásnou vrcholovou atmosférou a náročným prístupom.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 7

Fotky z trasy Prakovce - Kloptaň - smer Trohanka

comment Komentáre ku fotografii

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Ďalšie fotky z tejto témy

Zobraziť všetky
keyboard_arrow_up