Smolník

Cyklovrchol HEKEROVÁ 1260 m (Volovské vrchy)

Prevažne hôľnatý rozložitý kopec na bočnom chrbte hlavného hrebeňa Volovských vrchov. Názov je odvodený z nemčiny a znamená „hraničná“ či "uzatvárajúca". Súvisí s tým, že Hekerová na západe výrazne uzatvára dolinu Úhornej. V jej západnom a južnom okolí sa nachádzajú široké náhorné pláne, porastené kosodrevinou, čučoriedkami a ojedinelými stromami. Severná časť je prevažne holá s pahýľmi stromov a východná časť je zalesnená. Z kopca je pekný rozhľad, vidieť aj Kráľovu hoľu a Tatry.
Vrchol je bicyklom dostupný po lesných a lúčnych cestách zo všetkých svetových strán. Zo severu dolinou Bystrého potoka, zo západu zo sedla Krivé, z juhu od Úhornianskeho sedla (najlepší prístup), zo západu od Smolníka Starou dolinou a potom po žltej značke.

V piatok (2.10.) som vyšiel na Hekerovú zo Smolníka cez Starú dolinu. Po dosiahnutí bočnej rázsochy hlavného hrebeňa Volovských vrchov pod Vtáčím hrbom som nešiel po žltej značke, ale pokračoval cik-cak lesnými cestami, hľadajúc optimálnu „cyklotrasu“. S pomocou GPS som sa trochu zamotal, ale vrchol som dosiahol. Počas túry som si vychutnával krásne počasie, pestré výhľady na značný kus Slovenska i nádhernú vrcholovú planinu, Pred Úhornianskym sedlom som sa otočil a cez vrchol som šiel späť - tentoraz po žltej značke a potom opäť po horskej asfaltke Starou dolnou (nádherný zjazd!) do Smolníka s cieľom v kúpeľoch Štós. (gpx.záznam trasy v prílohe).
Hekerová je veľmi pekný vrchol s dobrým prístupom na bicykli a pekným okolím. Myslím, že patrí medzi 50 najkrajších cykovrcholov Slovenska

comment Komentáre ku fotografii

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Ďalšie fotky z tejto témy

Zobraziť všetky
keyboard_arrow_up