Reportáž: Cyklonárez III alebo ako sme jazdili v horách počas snehovej kalamity

Vzhľadom na súčasné počasie resp. kalamitu si zrejme nikto nevedel predstaviť, ako sa bude jazdiť na bicykli v horách vo výške 1 000 m. Nielen cez deň, ale aj v noci...

 

Ono tomu veľmi nepomáhal ani samotný organizátor, keď pravidelne postoval na FB videá ako „bojuje“ so snehom v nejakom zákope, či pri prejazde stopy. Ostávala teda otázka, aký bude pomer behania vedľa bicykla a samotného jazdenia na ňom. Úprimne povedené, bol som zmierený s tým, že si poriadne zabehám, čo je ale na druhej strane výhoda – môže vás to potom už len prekvapiť.

Zaujímavosťou bol aj nový formát, ktorý nakoniec pozostával z piatkového nočného prológu a následného sobotného maratónu. Bonusom navyše bolo osvieženie nočného jazdenia zaradením rôznych prekážok a pod. To bola ďalšia vec, ktorú si veľa ľudí nevedelo predstaviť, a ktorá výrazne zvýšila môj záujem.V piatok teda naberáme autom s Lenkou výškové metre do osady Železnô, pričom prechádzame aj cez Partizánsku Lupču, ktorá bola dejiskom minulých dvoch ročníkov končiacich na chate Magurka. Reporty z nich nájdete samozrejme na našom webe – ročník 2017 a 2018.

Dôležité bolo najmä držať na aute v kopci rýchlosť a nezastavovať, čo sa nakoniec podarilo a do osady sme dorazili okolo 16:00. Našťastie ešte včera sneženie na chvíľu ustalo, ukázalo sa slniečko a piatok mal krásny mrazivý charakter.

Po vynosení vecí som sa šiel trochu rozhliadnuť a keď som uvidel trať a pripravené prekážky, skoro mi spadla sánka. Chalani vykopali doslova zákop, čo som nazval aj ako „prvá svetová na bicykli“. Navyše prejazd cez budovu s príznačným názvom Černobyľ asi tiež veľa bikerov prekvapí...Neskôr nás na peknom „ubytku“ doplnil zvyšok MTBIKER tímu, teda Slavo (Slavo) a Maťo (Boo_boo). Boli sme teda komplet a mohli začať menšie dobrodružstvo, ktoré som nakoniec dal do podoby videoreportu. Možno pomôže trochu lepšie zachytiť celkovú atmosféru.Mapu a záznam jazdy v aplikácii Strava z prológu nájdete tu a sobotný maratón zase tu.

Nakoniec z toho bolo celkové 2. miesto a v cieli som hneď trochu vyspovedal aj víťaza Kristiána Jánošíka (PROefekt team). Keď už bolo po všetkom, odchytil som aj organizátora Maja Iléšša. Výsledky nájdete na tomto odkaze.Zážitkov bolo skutočne viac než dosť a to bol ešte len koniec soboty. V nedeľu sme už ale boli verní klasickým zimným športom a spravili si parádny výlet na lyžiach. Tu nájdete z neho aj krátke videjko.Ako vidíte, pôvodné obavy ohľadom trate sa nakoniec ukázali ako zbytočné. To bol doslova taký malý zázrak podporený naozaj veľkým srdcom a snahou organizátora ponúknuť trochu iný zážitok. Sú akcie, ktoré vám postupne prirastú k srdcu a Cyklonárez je jednou z nich.Nejde ani tak o to, že si dáte naozaj dobre do tela a poriadne pojazdíte na bicykli aj v zime, ide najmä o celkovú pohodovú a priateľskú atmosféru, ktorá sa dá doslova krájať. Sezóna 2019 bola teda úspešne zahájená.

Fotky: autor a Bicyklom po Slovensku

Fotogaléria k článku

 
keyboard_arrow_up