Reportáž: 1. kolo SPDH Mraznica - bez blata by to už nešlo

Prvé kolo Slovenského pohára v downhille sa odohralo tento víkend na východe pri obci Hnilčík v lyžiarskom stredisku Mraznica, kde to na úvod sezóny nemali bikeri najjednoduchšie a počasie potrápilo aj ostrieľaných jazdcov.

Sobota - tréning “na sucho”

Sobotné tréningy boli už od rána na blate a jazdci si aspoň mohli zvyknúť na klzký povrch a zradné korene. Samozrejme počas dňa nepadla ani kvapka a tak sa trať pomaly a isto menila na rýchlejšiu a presychala. Jazdci si najazdili “najlepšie” stopy a vyjazdili sa drážky, do ktorých to nemilosrdne každý napálil. Mraznica za sucha je už skôr rarita, preto sa ani nik nečudoval a bol slušne pripravený na také podmienky. Natrénované, môže sa ísť dať dokopy bicykel a pripraviť na nedeľné preteky. Hlásia dážď a zrejme každý večer hodil aspoň jeden “otčenáš”, až nezaprší.

Nedeľa - nepomohlo ani modlenie…

Ráno prišlo s výdatným dažďom, po ktorom trať zmenila svoj charakter a najazdené stopy takisto. Prvé preteky sezóny a hneď takýto “mordor”. Nevadí, na toto sú jazdci viac menej zvyknutí a dokonca niektorým viac sedia takéto podmienky. Ráno ešte pár tréningových jázd a mohlo sa ísť na semifinále. Drážky sa prehĺbili a bol problém držať bicykel v stope. Po semifinále v elite dominoval Adam Rojček s časom 2:36.14.

Na finálku trať opäť pomenila svoj charakter, blato presychalo a začalo sa meniť na husté, ktoré zrovna nie je obľúbené u zjazdárov, keďže dosť spomaľuje. To ale neodradilo jazdcov ešte svoje časy vylepšiť a nakoniec sa víťazom v elitnej kategórií stal Rastislav Baránek s časom 2:34.44. Tesne za ním jeho tímový kolega Adam Rojček so stratou 0.96 stotín sekuny. Po zverejnení Adamovho videa na instagrame nám bolo jasné, že by zvíťazil so značným náskokom, ale taký je už tento šport a chyby sa neodpúšťajú...trojicu elity uzatváral Luboš Staňo.

V junioroch jasne dominoval Oliver Gombala s náskokom 5 sekúnd a v ženách Vanesa Petrovska. V novej kategórii Enduro zvíťazil Oliver Drábik a u najstarších Mastersov Lukáš Plátek s časom 2:45.87.