Video: Ako si odhadnúť počasie na horách?

Schopnosť vedieť si odhadnúť počasie a podľa toho prispôsobiť túru, je základom bezpečnosti a môžete tak eliminovať množstvo problémov. A je jedno, či sa chystáte na turistiku, lyže či bicykel...

Ak by som to mal uviesť na pravú mieru, pozrieť si v nejakom piktograme, či bude slniečko, prípadne obláčik, nie je v skutočnosti žiadna veda. Najmä ak sú „tutové“ dni, kedy vie pomaly celé Slovensko, že bude pekne . Ale nie každý môže chodiť do prírody, alebo do hôr vtedy, keď je dokonalé počasie. Šanca, že ho trafíte napríklad na víkend, je pomerne dosť mizivá, výsledkom čoho vám môže uniknúť množstvo príležitostí niekam vyraziť a stráviť čas vonku.

Čo odlišuje tých skúsených je schopnosť posúdiť viacero faktorov a nielen to, či bude pekne alebo nie. A hlavne myslieť dopredu a vedieť sa pripraviť, resp. vybrať flexibilne podľa predpovede vhodnú túru. Teda nie vždy tvrdohlavo trvať na dopredu stanovenom pláne a jedno či sa bavíme o skialpe, turistike, behu alebo MTB.Je mi jasné, že je tu množstvo z vás, ktorí sa hýbu v horách roky a majú už svoj zabehnutý systém, stránky ktoré sledujú a hlavne odlišné vnímanie toho, čo je vlastne „vhodné počasie“. Vo videu som predstavil spôsob, ako si predpoveď sledujem ja, na čo si dávam pozor a čo sa mi osvedčilo. Asi najlepším dôkazom u mňa je fakt, že za tie roky som sa vždy vrátil bezpečne domov a pritom v horách strávil skvelé dni v rôznych podmienkach. Pokojne do komentára napíšte, ktoré servery používate vy, prípadne ako ich kombinujete .
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti toto video? thumb_up36thumb_down comments 32 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné videá

Video: Skialp a časté chyby začiatočníkov - šetrenie energie a efektivita play_arrow

Video: Skialp a časté chyby začiatočníkov - šetrenie energie a efektivita

Tento šport zažíva v poslednom čase poriadny boom a venuje sa mu aj množstvo cyklistov. Na čo si dať pozor pri prvých túrach?
Video: Bežkovanie klasickým štýlom - jednoduchý a dostupný šport play_arrow

Video: Bežkovanie klasickým štýlom - jednoduchý a dostupný šport

Prečo je klasické bežkovanie ideálny zimný šport aj pre začiatočníkov, kde všade sa dá robiť a aká výbava v začiatkoch stačí? Poradíme pri výbere prvých bežiek.
Video: Spoznajte nášho kameramana a editora - Adam Milo play_arrow

Video: Spoznajte nášho kameramana a editora - Adam Milo

Kameraman, fotograf, editor ale rovnako športovec, ktorý kombinuje cyklistiku a ďalšie outdoorové aktivity. Aj vďaka nemu sme mohli rozbehnúť projekt MTHIKER.
keyboard_arrow_up