Test: Prilba Alpina Rootage Evo – bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečná prilba na trail s extra ochranou, v ktorej vám nebude teplo ako v integrálke.

Prilieb mi prešlo cez ruky dostatočne veľa na to, aby som zistil, ako má sedieť na hlave, či je poriadne odvetraná ale v prvom rade, či ponúka bezpečie pre jazdca. Nikto predsa nechce pri jazde dole kopcom rozmýšľať nad kvalitou prilby, prípadne sa zaoberať tým, že mu prilba nesedí. V prípade, že si jazdec nevie vybrať prilbu, dôležité sa je poradiť alebo si pozrieť rôzne náučné videá, ktoré vám vedia pomôcť.

Moment prekvapenia

Po doručení balíka som z krabice vybral naozaj masívnu a pevnú prilbu, čo zodpovedalo aj vyššej hmotnosti, ktorá sa mi pripomenula, akonáhle som začal prilbu viac ohmatávať.


Bezpečnosť na prvom mieste

Ako ste už určite postrehli, prilba od značky Alpina je určená pre jazdu v teréne . Povedal by som, že jej kvality ocenia hlavne trailoví nadšenci a enduro jazdci. Chrániče uší ako aj predĺžená zadná časť prilby napovedá tomu, že ju jazdec jednoducho nebude šetriť.

Kvalita prilby

Prilba je vyrobená systémom in-mold (teda vyplnením vrchnej škrupiny materiálom Hi-EPS), čo podľa výrobcu znižuje celkovú hmotnosť prilby. Prilba sa skladá z vrchnej škrupiny, materiálu Hi-EPS, ktorý pokrýva celú hlavu a z materiálu EPP, ktorý pokrýva časť uší a časť zátylku. Tento materiál je na pocit mäkší, čo prispieva aj ku komfortu práve pri miestach, kde sa prilba stretáva s uchom.


Čo sa týka vypchávok prilby, tie z môjho pohľadu nie sú až tak ideálne navrhnuté. Sú samé o sebe z príjemného materiálu, ktorý odvádza pot. Pochválil by som najmä tie na časti prilby, kde sa stretáva s uchom, nakoľko aj po celodennom jazdení ma prilba nikde netlačila a vždy som sa cítil komfortne. Osobne sa mi nepáčilo, že výrobca Alpina použil na uchytenie vypchávok v prilbe veľmi malé kúsky suchého zipsu (niekoľko mm elipsa), ktoré mali tendenciu sa od prilby odliepať a dajú sa veľmi rýchlo stratiť. Pár kvapiek sekundového lepidla a bolo po probléme. Rovnako si myslím, že by lepšie držali, ak by styčná plocha vypchávky a suchého zipsu na prilbe bola väčšia.


Priedušnosť prilby

Prilba je, musím povedať, naozaj priedušná a komfortná aj počas horúcich letných dní, v ktorých som ju testoval. Samozrejme, tým že obopína hlavu aj na zátylku a na bočnej strane hlavy, nemôže byť tak odvetraná a tak komfortná ako prilba, ktorá chráni hlavu iba zvrchu. Na to, aká je masívna, má na sebe dostatok otvorov, cez ktoré prúdi vzduch.


Vychytávky

Prilba ponúka aj rôzne vychytávky, ako napríklad miesto pre úchyt GoPro kamery, ktorý som hneď aj využil. Rovnako ponúka na zátylku aj styčnú plochu s chráničom krku v prípade pádu, no osobne som ešte nikoho nevidel jazdiť s chráničom krku v malej prilbe (bez chrániča brady). Čo by som pochválil, tak to je systém zapínania na plastový klip, ktorý je naozaj jednoduchý na použitie. Častokrát som si zapol prilbu iba jednou rukou. Výhodou takejto prilby v prípade jazdenia na mierne náročných trailoch je, že určite ochráni jazdca viac ako klasická prilba. Avšak pri vyšších rýchlostiach, náročnejších prekážkach a dlhších tratiach by som prijal aj prilbu s integrovaným chráničom brady.


Komfort nosenia

Ako som už písal pri časti priedušnosť prilby, Alpina ju navrhla tak, aby sa v nej dalo jazdiť celý deň. Osobne som sa prvýkrát pri skúšaní zľakol, pretože sa nasadzuje (aspoň na moju hlavu) naozaj ťažko. Prečo? Práve kvôli chráničom uší, ktoré musia jazdcovi doliehať na hlavu, pričom však nesmú tlačiť. Teda nasadzovanie na hlavu je o čosi obtiažnejšie, no má to svoje opodstatnenie.


Dojmy z jazdenia

Zo začiatku to bol celkom veľký nezvyk, nakoľko som ešte v takejto prilbe (ktorá chráni v podstate celú hlavu okrem brady) nejazdil. Prvú jazdu, čo som absolvoval, som si ešte chvíľku zvykal. Samozrejme, že je aj ťažšia ako klasická prilba, avšak nemyslím, si že je to niečo hrozné. Na druhej strane bezpečie, ktoré mi poskytla, mi zatiaľ doteraz neposkytla žiadna iná prilba okrem zjazdovej fullface verzie, z čoho som sa naozaj tešil. Nemusíte sa pri páde báť, že sa vám zošuchne, pretože vždy sedí, ako má. Prilbu som bohužiaľ neotestoval aj s veľkými okuliarmi (goggles), ale myslím si, že nakoľko je v zadnej časti naozaj rozsiahla, nebol by žiadny problém.


Pre koho ju odporúčam?

Prilbu by som určite odporúčal jazdcom, ktorí si užívajú jazdu hlavne dole kopcom. Náročné trate, kde je bezpečnosť na prvom mieste. Taktiež by som odporúčal prilbu aj vzhľadom na jej pomer ceny a kvality, pretože si myslím, že je na vysokej úrovni. Kvalitu prilby potvrdzuje ocenenie Plus X Award, ktoré jej bolo udelené za vysokú kvalitu, dizajn, funkcionalitu a taktiež aj ergonómiu.

Hmotnosť prilby: 510 g
Veľkostnú tabuľku môžete nájsť tu.

Plusy

  • kvalitná konštrukcia a prevedenie prilby
  • masívnosť a pocit bezpečia v prilbe
  • možnosť uchytenia GoPro
  • kvalitné odvetranie
  • dobrý pomer cena/kvalita
  • prilba s ochranou uší sedí lepšie na hlave

Mínusy

  • uchytenie vypchávok by mohlo byť lepšie vyriešené
  • vyššia hmotnosť prilby: 510 g


Ak vás prilba zaujala, viac info a taktiež dostupnosť viete nájsť na našom shope. Jej cena sa pohybuje okolo 140 €.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
tomasmartinak 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Kvalita, nové technológie a jednoduchosť v rámci konvertibilných prilieb. Tieto slová by mohli definovať novinku od Uvexu – model Revolt.
Test: Dainese Linea 01 MIPS - najľahšia DH full face prilba?

Test: Dainese Linea 01 MIPS - najľahšia DH full face prilba?

Celotvárová alebo full face prilba musí bezpochyby spĺňať tie najnáročnejšie bezpečnostné kritériá. Kto by ale čakal vo full face prilbe taký prievan?
Test: Giro Insurgent Spherical - keď ide do tuhého

Test: Giro Insurgent Spherical - keď ide do tuhého

Vedeli ste, že štatisticky sa dá predchádzať až 80 % výjazdom vrtuľníka k zranenému cyklistovi v bikeparkoch? Viac v teste prilby, ktorá s tým veľmi úzko súvisí...
keyboard_arrow_up