Test: Insert Rival - keď chceš ísť na istotku

Drsnejší terén so skalami, koreňmi a šmykľavým povrchom dáva jazdcovi, plášťom a kolesám zabrať. Ale už existuje pomerne efektívne riešenie, ako predchádzať „katastrofe"...

Pre úplnú istotu dojazdu v teréne je stále potrebné nosiť so sebou náhradnú dušu alebo náradie na opravu defektov (pumpa, knôty, lepiace sady a pod.). V každom prípade je vždy potrebný minimálne taký tlak v plášti, aby ste mohli bezpečne dojazdiť a nezničiť samotný plášť alebo ráfik. Na túto „slabinu” a prípadné poškodenie materiálu z toho plynúce existuje ale riešenie v podobe vložky do plášťa. Dnes sa pozrieme na produkt vyrobený na Slovensku - Insert Rival.


Ochráni a ušetri materiál

Myslím, že každý nadšenec enduro, či aj bežného jazdenia (a určite aj XC) zažil, že rozsekol plášť pri bezdušáku aj napriek použitiu vyššieho tlaku... Skrátka občas sa ostré kamene neuhnú . Najhoršie, ak toto zažijete na nejakých pretekoch a potrebujete dôjsť do cieľa.

Do testu som už mal niekoľko typov vložiek do plášťa, no Rival je robený troška na iný spôsob a princíp. Začnem ale najskôr tým, že sa vyrába ručne na Slovensku a to konkrétne v Žiline. Insert Rival som poznal už dlhšie a viem, že trvalo naozaj dlho jeho testovanie, kým sa dostal do predaja. Testovalo ho mnoho jazdcov slovenskej špičky v DH či EN, keď spomeniem známe mená, ako napríklad Rasťo Baránek, Adam Rojček, Ľuboš Staňo alebo Vanesa Petrovská.


Materiál a prevedenie

Insert Rival je správna voľba a rovnako aj prevencia pred zničením ráfika, či prerazením gumy.
Materiál Insertu je vyrobený z akejsi špeciálnej technickej peny s uzavretou bunečnou štruktúrou, ktorá zabraňuje nasiakavosti bezdušového tmelu. Materiál je vyvinutý na mieru a nakombinovaný takým spôsobom, aby bol dostatočne pružný, odolný a schopný absorbovať veľký rozsah nárazových síl. Celkový tvar, rozmery a uhly sú navrhnuté tak, aby Insert držal stabilne nacvaknutý v ráfiku a v plášti. Keďže jazdím šírku plášťa 2,5 palca a šírka ráfika je 30 mm na 29-palcovom kolese, podla tohto aspektu sa presne vyberal aj konkrétny Insert. Pri tejto veľkosti som navážil cca 200 g jedného, čo bolo pomerne veľa, no pripisujem to jeho lepšej odolnosti.


Montáž - chce to troška cviku

Z tohoto som mal celkom obavy, keďže som kvôli tomu kúpil aj nové plášte, ktoré nie sú zo začiatku veľmi poddajné. Vďaka rade od Vlada (výrobca Insert Rival) a použitiu mydlovej vody bolo obúvanie relatívne jednoduché a prišiel som pri tom len o jednu plastovú montpáku . V zásade je dôležité osadiť Insert do ráfika do presne určeného výstupku a potom pätky plášťa ešte zasunúť pod Insert. Samozrejme, keby to má človek v ruke alebo je šikovnejší, nemal by byť žiadny problém. K Insertu dostanete aj špeciálny ventil, ktorý je na výber v rôznych farebných prevedeniach. Sú prispôsobené, aby neblokovali prísun vzduchu, keď sa o ne oprie vložka na ráfiku.


Po nahodení plášťa som najprv vyskúšal nafúkať plášť bez mlieka. Plášť pekne chytil, tak som následne vypustil a nalial som mlieko cez ventil. Za spomenutie určite stojí, že aj vyfučané koleso bolo relatívne tvrdé, čo značí, že je možné prejsť nevyhnutnú časť na prázdnom, bez poškodenia ráfika.


Ako to teda bolo v praxi?

V tomto prípade som hmotnosť absolútne neriešil, keďže som Inserty použil na ebiku. Sústredil som sa na grip a do akých tlakov budem môcť ísť. Pre začiatok som zvolil okolo 1,5 baru. Bežne jazdím 2 bary, čo je „choroba" ešte z DH pretekov, kedy sme sekali duše jedna radosť, tak sme to radšej prifukovali. Pri tlaku 1,5 baru som nebadal veľkú zmenu, preto som šiel na 1,2 baru. Tu už bolo cítiť ďaleko lepší grip, nehovoriac o tom, že bolo dosť prašno a plášte nemali tendenciu odskakovať. Párkrát som si to odvážne „nasolil” do kameňov a vtedy som naozaj cítil, že tu Insert Rival hral veľkú rolu...predsa len po tých rokoch si viete odhadnúť, kde by to človek už sekol.

Vďaka absorbcii nárazov vám poskytne Rival Insert citeľnú oporu, istotu a plynulú jazdu v náročnejšom teréne po ostrých skalách, kameňoch, korenistých sekciách ale taktiež aj na mokrom klzkom povrchu, odklopených traverzov alebo v hrabanke. Jednoducho koleso vám neodskakuje od kameňov a koreňov, máte lepší grip a celý bicykel je stabilnejší.


V minulosti sa mi stalo, že som pri plášti aj s ochranou bočníc „cvakol" plášť o ráfik presne pri pätke. Takýto defekt je prakticky neopraviteľný. Keďže Insert kvázi izoluje plášť od ráfika, malo by sa práve takémuto druhu defektu vyvarovať. Zvlášť, ak ste ťažší jazdec, alebo máte ebike. Rovnako je to aj prevencia pred zničením ráfikov a pokiaľ máte nejaké drahšie či karbonové kolesá, odporúčam si tento Insert zadovážiť.

Je to teda potrebné?

Insert Rival je správna voľba a rovnako aj prevencia pred zničením ráfika, či prerazenia gumy. Najmä v prípade technického jazdenia, ebikov alebo pri ťažších jazdcoch, kde ich vyššia hmotnosť nehrá takú úlohu. Pokiaľ vás limituje len strach z prerazenia plášťa, alebo chcete jazdiť s väčšou istotou, tak cena 45 € za Insert Rival nie je až taká horibilná. Zároveň môžete podporiť aj kúsok našej slovenskej produkcie. Viac info už na stránke výrobcu.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
adam.milo111 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Maxxis Minion DHF x Aggressor - ideálne kombo na suché traily

Test: Maxxis Minion DHF x Aggressor - ideálne kombo na suché traily

Plášte patria medzi najdôležitejšie komponenty na bicykli. Sú jediným kontaktným bodom bicykla s terénom, a preto treba dbať na ich výber.
Všetko o insertoch a gravel jazdení - test Vittoria Air-Liner Gravel

Všetko o insertoch a gravel jazdení - test Vittoria Air-Liner Gravel

Komu sa inserty na gravel hodia, aké sú ich plusy a mínusy a ako sa vyznať vo veľkostiach? Ako sa osvedčilo riešenie od značky Vittoria?
Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Je možné mať jeden stroj, ktorý bude „raketou" na maratónoch a zároveň schopnou alternatívou k trailbiku? V tejto sezóne som skúsil nájsť odpoveď na bicykli, ktorého cena sa radšej nehovorí.
keyboard_arrow_up