Test: Prilba Alpina Roca – ľahká a priedušná enduro prilba, na ktorú sa rýchlo zvyká

Test: Prilba Alpina Roca – ľahká a priedušná enduro prilba, na ktorú sa rýchlo zvyká

Pri prvej návšteve bikeparku som rýchlo zistil, že klasická prilba nebude dobrý nápad. Preto som začal vyberať svoju prvú full face prilbu.

Doteraz mi na moje jazdenie stačila klasická malá enduro prilba, kde som sa na trailoch cítil bezpečne, no túto sezónu som sa na otváračku vybral do Kálnice, kde som hneď vedel že, bez „poriadnej“ prilby to nebude to pravé. Predsa si chcem užiť v prvom rade jazdenie a nie rozmýšľať nad pádom.Aká prilba bude tá pravá


Zjazdové prilby cez „kilo" sa mi veľmi nepozdávali. Výber padol práve na Alpinu Roca, ktorá mi na prvý šup hneď sadla. Prekvapila ma nízka hmotnosť, ktorá v mojej veľkosti L váži 860 g. Prilba sa vyrába v štyroch veľkostiach od S až po XL, čiže sadnúť by mala väčšine.Spracovanie a dizajn


Prilba sa vyrába v dvoch farebných variantoch, klasická čierna a potom kombinácia čiernej a sivej. Prilba má odolný vonkajší plášť a 3-vrstvovú konštrukciu, optimálna absorpcia nárazov je vďaka Hi-EPS materiálu, ktorý je vyrobený z mikroskopických vzduchových komôr.O tepelný komfort sa stará 15 vetracích otvorov, čo určite oceníte pri letnom jazdení. Spodný okraj prilby je chránený polykarbonátovou škrupinou Edge Protect. A aby som nezabudol... pre každého, kto si rád zdokumentuje svoje jazdenie, prilba je vybavená priestorom pre montáž kamery.Komfort a nosenie


Prvý deň jazdenia som mal prilbu bez krátkych prestávok na hlave od 11:00 do 18:00, čo je sedem hodín a ani po tak dlhej dobe som nikde necítil, že by ma na hlave tlačila.
Prilba má jednoduchý a veľmi príjemný systém zapínania fidlock, na ktorý si veľmi rýchlo zvyknete. Princíp funguje na magnete, kde do seba zapadnú dve časti, čo ide v podstate samo a nemusíte sa presne triafať.Ako bonus vidím otvor v prednej časti prilby, kde keď si chcete dať napr. tyčinku na lanovke, nemusíte si prilbu dávať dole, pri troche cviku sa naučíte cez otvor v prilbe aj piť.Pocity z jazdenia


Tento typ prilby som doteraz nejazdil, čiže ako prvé musím spomenúť zvýšenie sebavedomia, ktoré je spôsobené pocitom väčšieho bezpečia. Tu zasa netreba zabúdať, že prilba z nás nespraví lepšieho jazdca a nepreceňovať svoje schopnosti. Zjazdové okuliare sadnú veľmi dobre. Vypchávky sú príjemné a po chvíľke jazdenia si na prilbu veľmi rýchlo zvyknete. Najprv som si myslel, že veľkú prilbu si budem na hlave stále uvedomovať a bude mi prekážať, opak je pravdou. Nosenie som si pri jazdení ani zvlášť neuvedomoval.


Plusy

 • pocit bezpečia v prilbe
 • odvetranie
 • cena
 • jednoduché zapínanie
 • zaujímavý dizajn

 • Mínusy

 • v balení nie sú vypchávky na výmenu

 • Pre koho by som prilbu odporúčal?


  Ak hľadáš prilbu na občasné jazdenie do bikeparkov alebo chceš posúvať svoje trailové enduro jazdenie na vyšší level, určite by som sa zamyslel nad takýmto typom prilby spolu s chráničmi. Cena cca 200 € je
  Netreba zabúdať, že prilba z nás nespraví lepšieho jazdca a nepreceňovať svoje schopnosti.
  určite prijateľnejšia ako návšteva zubára, alebo prípadné iné zranenia, o ktoré si človek pri agresívnejšom jazdení koleduje a ktoré skôr či neskôr môžu prísť. Pri takomto jazdení môže „plnohodnotná" zjazdová prilba prekážať a napokon viac ostane doma...preto skôr človek siahne po niečom, ako je aj tento model od Alpina. Nájsť ju môžete aj u nás na e-shope.

  Otestuj niečo aj ty


  Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
  info
  Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
  report_problem Našiel si v texte chybu?
  MMone (Martin Mikolášik)
  Páči sa ti tento článok? thumb_up13thumb_down report_problem
  clear
  Prečo sa ti článok nepáči?
  Odoslať spätnú väzbu
  Formulár sa odosiela

  comment Komentáre

  Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

  Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
  Formulár sa odosiela
  Pridaj komentár
  Formulár sa odosiela

  Podobné články

  Test: Prilby KLS Vantage, Sharp a Outrage - cesta, MTB, trail play_arrow

  Test: Prilby KLS Vantage, Sharp a Outrage - cesta, MTB, trail

  Moderný dizajn, prvotriedna bezpečnosť, inovatívne prvky a ešte aj v rozumnej cene? Ako sa s tým popasovala nová línia prilieb Kellys?
  Test: ALPINA STAN Mips - výborný pomer ceny a kvality play_arrow

  Test: ALPINA STAN Mips - výborný pomer ceny a kvality

  To, že ochrana hlavy je to najdôležitejšie pri akomkoľvek športe, je hádam už všetkým jasné. Pozrime sa na test prilby od značky Alpina, ktorý poteší aj ženy bažiace po MTB.
  Test: Lazer Jackal KinetiCore - nižšia hmotnosť neznamená menej ochrany play_arrow

  Test: Lazer Jackal KinetiCore - nižšia hmotnosť neznamená menej ochrany

  Ochrana hlavy je zrejme najdôležitejší aspekt v každom športe. Najmä, ak ide o cyklistiku typu trail alebo enduro, kde sa jazdec preháňa lesom vo vysokej rýchlosti.
  keyboard_arrow_up