Neznalcov sprievodca návštevou v servise

Návšteva servisu môže byť pre začiatočníkov či menej technicky zdatných cyklistov stresujúca. Pretože v servise nejde len o bicykel, ale aj o tvoje sebavedomie!

Priznajme si to, nie každý z nás si skladal svoj bicykel sám a pozná každý jeho starostlivo zvolený parameter. Niektorí sme si jednoducho nechali poradiť od skúsenejších a posledné slovo pri výbere mala farba rámu…

Ruku na srdce – kto si priplatil za vyšší model netušiac, aký je rozdiel medzi modelmi vidlíc Reba a FOX? Zato rozdiel v jazde na krikľavo zelenom versus smaragdovo zelenom biku by sme spoznali bez zaváhania!

Niekto si doma sám vypletá kolesá a iný so sebou na výjazd nenosí ani len základné náradie, lebo mu je jasné, že by ho v prípade defektu nedokázal použiť. Nech už patríš k jednej alebo druhej sorte, čítaj ďalej, lebo tento návod platí univerzálne.

Poznám hneď niekoľko cyklistov, ktorí bez hanby priznávajú, že si radšej priplatia za servis, než aby si špinili ruky mazivom. Žijeme v krásnej dobe, keď si takýto luxus môžeme dovoliť. Zájsť s defektom do servisu nie je o nič väčšia charakterová vada, ako jazdiť na e-biku. A vôbec – každý nech si spraví svoj život krásnym po svojom, najlepšie ako vie!

A aj keď to nie je hanba, návšteva v servise môže začiatočníkom a neznalcom remesla občas spôsobovať istú nervozitu. V hre nie je len obava z toho, že by nám ľahko predali hoc aj „zimnú zmes do letných pneumatík“, ale niečo oveľa, oveľa krehkejšie – naše ego.

Najmä, ak sme návštevu servisu odkladali tak dlho, že reťaz nerozpohybuje ani naše obľúbené WD-40. Nedajbože prebehol pod rúškom tmy aj nejaký ten pokus opraviť si bicykel vlastnými rukami. Presne tými rukami, ktoré vedia neúnavne klepať do klávesnice dlhé hodiny, ale v oblasti mechaniky pôsobia ako dokrútka z Teleshopingu pred nákupom nového spotrebiča.


Chceš naozaj prísť k mechanikovi a povedať mu, že tvoj bicykel vydával divné zvuky, tak si sa pokúsil vyčistiť pohon podľa návodu na YouTube? Hlavne keď po tomto tvojom zásahu bicykel naďalej vydáva čudné zvuky, ale okrem toho ešte aj prestal radiť na malú pílu?

Človeče, už počujem, ako sa ti smejú za chrbtom skôr, než tvoj chrbát opustí miestnosť… Neboj sa, sme tu pre teba. Stačí, ak budeš dodržiavať týchto 6 zásad a tvoje ego už v servise nikdy nezažije debakel!

Takže, ako na to, aby si vyzeral profi, aj keď v skutočnosti sotva vieš, ktorá strana pumpy patrí na ventil?

Krok 1: Nikdy neukáž svoju slabosť

Ak je na našom biku niečo pokazené, našou hlavnou taktikou v servise je predstierať, že presne vieme, kde je chyba. Ale prečo to neposunúť ešte o level vyššie? My nielen že vieme, kde je problém, čo ho spôsobilo (rozhodne nie my), ale vieme aj to, ako to opraviť!

Jediný dôvod, prečo sme prišli vyhľadať odbornú pomoc, je, že nám chýba digitálny momentový kľúč, bič na kazetu či iný kus špeciálneho náradia. Áno ten, ktorý sme svojho času požičali bratrancovi z Komárna a ešte sa nám nevrátil. Následný nechápavý pohľad mechanika na bicykel s prázdnou pneumatikou je dobrý začiatok – máme ho presne tam, kde sme ho chceli mať.

Krok 2: Zmiasť mechanika protiotázkou

Možno sa preberajúci mechanik nevzdá bez boja a bude ďalej vyzvedať, čo je s bicyklom v neporiadku. Možno po tebe začne dokonca hádzať odborné výrazy ako „pressfit“, „pastorky“ alebo „chainring“. Najlepšia obrana je útok a ty máš v zálohe tajnú zbraň: protiotázku!

Využijeme tu známy fyzikálny fakt, takzvaný „zákon zachovania otázok“. V praxi to znamená, že na každú otázku existuje minimálne jedna protiotázka. Tu je hneď niekoľko príkladov, ako zareagovať, ak nepoznáš odpoveď:

„Kedy ste naposledy menili tmel v bezdušákoch?"
„Chcete povedať, že môj bicykel nemá dušu, len preto lebo je hrdzavý?"

„Kedy sa menili brzdové platničky alebo odvzdušňovali brzdy?"
„No podľa toho, či tie brzdy treba odvzdušňovať vo vákuu, alebo stačí, ak to je ponorené pod vodou. A môže sa použiť aj minerálka, ak je bez bubliniek?"

„Pravdepodobne máte ohnutú pätku a bude treba aj vycentrovať kolesá, nemali ste problém s radením?"
„A nemôže za to Shimano Di2?"

Je jedno, že Shimano Di2 sa na tvojom bicykli nenachádza. Mechanik už v tejto chvíli očami blúdi po nejakom záchytnom bode v miestnosti, a to ti dá cenné sekundy na premyslenie ďalšieho kroku.


Krok 3: Vybav sa pojmami

Aby si definitívne potvrdil svoju dominanciu a ukázal, že vieš, o čom hovoríš, máš dve možnosti: Po prvé – používaj univerzálne slová ako „komponent“, „systém“ alebo „mechanika“. Napríklad: „Zdá sa mi, že komponent na pohone nie je úplne optimálne nastavený.“ Prípadne: „Pri bežnej prevádzke to nič nerobí, ale v záťaži sa systém správa neoptimálne, takže pre istotu treba skontrolovať aj mechaniku.“

Nič nepovie „Som drsný biker“ lepšie ako ílovitá zmes v ložiskách.

Druhou osvedčenou stratégiou je nazvať veci nesprávnym menom, ale s maximálnou sebadôverou. Bowdeny sú „hadičky“, kotúče sú „placky“, ramienko prehadzovačky je „prevodovka“ a tie malé kolieska, cez ktoré si nevedel naspäť natiahnuť reťaz ani s pomocou obrázkov, to je „hriadeľ“.

Ideálne, ak je medzi tebou a preberajúcim mechanikom vekový rozdiel aspoň jednu či dve dekády. Ak si starší, tak mu budeš svätosväte prisahať, že takto ste to predsa volali za vašich čias, keď on ešte len šúchal nožičkami na odrážadle. Ak si zásadne mladší, podčiarkni svoj power move ďalšími, aktuálne trendovými výrazmi. Daj tomu main character energy. V oboch prípadoch nezabudni ukazovať rukami do oblastí, o ktorých práve rozprávaš. Len tak pre istotu, nech aspoň vizuálne nestráca kontakt s realitou. Chceš predsa, aby tvoj bicykel nakoniec dostal, čo potrebuje (nech už to znamená čokoľvek).

Krok 4: Bicykel má byť správne špinavý

Skúsení machri jazdia vo všetkých poveternostných podmienkach a ani intenzívny trojdňový monzún ich neodradí od sobotnej „long ride“. Ak nechceš prísť do servisu ako „cyklopanic“, ktorému steká mliečko po ráfiku, treba ukázať, že patríš k tým, ktorí sa nezľaknú matky prírody. Ak by si sa niekoho snažil ohurovať vymyslenými historkami o zjazdovaní „double black diamond“ trailov, asi by ťa aj s tvojou Emondou rýchlo prekukli.

Stačí však, ak prídeš s tak akurát špinavým bicyklom. Ideálne, ak je na už zaschnutej vrstve ešte trochu čerstvého blata navyše. Nič nepovie „Som drsný biker“ lepšie ako ílovitá zmes v ložiskách.


Krok 5: Ako skrátiť čas čakania na servis z týždňov na niekoľko hodín

Každý, kto niekedy prerábal byt, vie, že steny v paneláku sú najmäkšie v nedeľu o 7:00 ráno. Rovnako aj pri návšteve servisu platí, že si treba počkať na ten správny moment. Ak sa objednáš na kompletný predsezónny servis už v marci, pravdepodobne zastihneš mechanikov nepripravených.

Servisovanie je delikátna manuálna práca, ktorá si vyžaduje cvik. Nechceš predsa, aby sa na tvojom milovanom bicykli precvičovali mechanici s prstami ešte stuhnutými po jarnej lyžovačke! Nehovoriac o čerstvo najatých brigádnikoch, ktorí práve ukončili „vysokú mechanickú“ s diplomom z YouTube a karbónový kokpit videli len v časopise.


Počkaj si, kým sa sezóna trochu rozbehne a nech ti ani nenapadne objednávať sa vopred! Inak riskuješ termín o týždeň či o dva, pričom tvoj bicykel bude väčšinu z toho času len niekde opretý o stenu a aj tak sa do práce pustia až deň pred odovzdaním.

Ideálny čas na kompletnú prehliadku je preto v piatok poobede, najlepšie začiatkom leta. Trik je v tom, že v lete sa takmer každý víkend konajú nejaké preteky a ty si predsa ich najhorúcejší favorit! Mechanici majú slabosť pre pretekárov a nedokážu im povedať nie. Kto by si vzal na tričko, že kvôli jeho neochote lokálny borec neobhájil tretie miesto vo svojej vekovej kategórii? Tušíš správne! Nikto! Všetko pôjde bokom a tvoj bicykel bude hotový raz-dva.


Pri tejto metóde je ale dobré prejaviť aj istú dávku pochopenia. Predsa len by sa krehká duša mechanikov mohla dostať do priveľkého stresu, a to by nebolo v záujme nikoho. Nechaj preto prehovoriť aj svoju veľkodušnosť. Ak sa budú v servise vykrúcať, že momentálne fakt nič nestíhajú, uisti ich, že to zas až tak veľmi nesúri. Napríklad povedz, že si zatiaľ skočíš nakúpiť do potravín. Určite im padne kameň zo srdca.

Krok 6: Zahraj na city a vypýtaj si zľavu

Ak už nič nepomáha, obráť situáciu vo svoj prospech tak, že preukážeš obdiv k ich práci. „Keď vidím, ako pracuješ, ja by som ti fakticky zveril aj svoje auto! Toto nie je servis, toto je čistá chirurgia! Ale vážne, neopravíš mi auto? Ja už budem chodiť len za tebou. Normálne, ak tu nebudeš, ja nedovolím nikomu, aby sa dotkol môjho bicykla, kým neprídeš ty. Vážne!

Ja mám pocit, že mi tu nikto okrem teba nerozumie, človeče. Vieš, koľkokrát som si dal opraviť bike a ani nie po 300 kilometroch mi zas začala vŕzgať reťaz? Aj defekt som dostal hneď za rohom. To nie ako keď mi opravíš bike ty… A vážne, čo to auto? V stredu môžeš? A keď za tebou pošlem aj kamaráta, nedala by sa nejaká zľavička? Množstevná…“



Priznaj sa so štýlom

Napokon, ak všetko zlyhá, priznaj farbu. Máš rád jazdenie a pohodlie servisu. Mechanik si tiež nevŕta zuby sám, ale príde za tebou, lebo ty si odborník. Stačí nepredstierať, že sme s tým bicyklom jazdili len po meste, keď z kazety ešte trčí chvost z veveričky…

Ak sa ti nechce tráviť pol dňa s niečím, na čo profesionálovi stačia tri minúty (a tým nemyslím umývanie rámu), zver sa do rúk odborníkom aj ty. Takto môžeš odísť zo servisu so zdvihnutou hlavou a hlavne s funkčným bicyklom. Ale ak sa ťa nabudúce niekto opýta niečo, na čo nemáš odpoveď, vieš, čo povedať!

„A nemôže za to Shimano Di2?“
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
Bianka_byb 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Pracuj menej, jazdi viac? Ja som za, a čo vy? (rozhovor)
Priateľstvá, spoločné zážitky a hlavne jedna spoločná vášeň – to je to, čo spája ľudí z cyklistického klubu WLRMcc.
Poď na bike: hliník vs. karbón – toto sú rozhodujúce faktory
Hliníkový alebo karbónový rám? Jednoznačná odpoveď zrejme neexistuje.
Nový Kärcher OC4 – vylepšené takmer všetko
Popredné miesta medzi najviac užitočnými produktmi si u mnohých získavajú mobilné nízkotlakové čističe. A novinka znovu posúva latku o kúsok vyššie.
keyboard_arrow_up