
Ešte nikdy ste neskúsili bikepark? Napravte to v tejto sezóne – 9 rád, ako na to
To, že bikeparky sú určené iba pre extrémistov a zjazdárov, už dávno neplatí.
Cyklistické centrá s lanovkou sa čoraz viac zameriavajú na využitie pre čo najširšiu skupinu cyklistov – začiatočníkov, mierne pokročilých, prípadne celé rodiny s deťmi. Ak ste ešte nikdy neboli v bikeparku, v tomto článku sa dozviete, prečo ho navštíviť a na čo sa treba pripraviť.
Prečo ísť do bikeparku?
1. Zlepšenie v bikeparku vs. na traile
Každý máme určitú dávku talentu. Niekto sa zlepšuje rýchlejšie, iný pomalšie. Progres však závisí najmä od toho, ako často a dlho jazdíte z kopca (koľko času nazjazdujete). Práve pri zjazdoch si zlepšujete techniku, začínate vnímať rýchlosť, časovať úkony a dokážete predvídať rôzne situácie.Vezmime si príklad: jeden celodenný lokálny trailový výjazd môže znamenať nazjazdovanie 20 až 30 minút čistého času. V bikeparku však dokážete tento čas nazbierať oveľa rýchlejšie. Ak nebudú rady na lanovku, tak pokojne aj za jednu až dve hodiny. Čas strávený zjazdovaním neoklamete.
2. Umelé prekážky
Budovanie trailov nie je vôbec jednoduchou záležitosťou. Môžeme za to ďakovať dobrovoľníkom a občianskym združeniam. V bikeparku však nájdete viac prvkov rôznych obtiažností. Vy si vyberiete práve takú trať, kde sa bude nachádzať množstvo špecifických prvkov, na ktorých môžete trénovať.Umelé prekážky v bikeparkoch sú vytvorené profesionálmi, čo znamená, že tam je taktiež menšie riziko pádu kvôli zle vybudovanej prekážke.

3. Využitie energie iba na zjazd
V bikeparku iba zjazdujete. Neriešite výšľap, ostane vám teda viac energie na zlepšovanie techniky pri jazde z kopca. Pozor, ani to nie je jednoduché – to ľahko zistíte na druhý deň vďaka svalovici.
Nezabúdajte, že jazdiť na bicykli celý deň z kopca je veľmi náročné, dbajte preto na dostatočný počet páuz, ako aj na dopĺňanie energie. Najčastejšie pády sa dejú na konci dňa, keď je biker síce rozjazdený, ale unavený. Ako sa vraví: v najlepšom treba prestať.

4. Viac nacítite bicykel – zlepšíte si nastavenia
My, neprofesionáli, máme niekedy problém s cítením, ak je na bicykli niečo zle. Nevieme si nastaviť bicykel tak ako profíci a práve preto pomáha bikepark. Ak to chcete vyšperkovať, jazdite stále dookola jednu trať a všímajte si malé zmeny počas ladenia odskoku, kompresie alebo SAG-u.Na bežných trailoch to môže byť niekedy za ten krátky čas ťažké spozorovať, najmä ak nejazdíte často. Ak budete jazdiť v bikeparku častejšie, je väčšia šanca, že si váš bicykel naladíte správne.

Na čo sa pripraviť?
1. „Sem nepatrím“
Pri prvej návšteve bikeparku uvidíte množstvo zjazdárov či „hrotičov“. Od toho sa musíte odosobniť. Ste tu len vy a bikepark. Prišli ste si užiť deň a zatrénovať si. Aj tí top zjazdári raz začínali. Na druhej strane uvidíte možno aj nejaké pády, sanitku a ošetrovanie. Aj to k tomu patrí. Netreba sa zľaknúť, no treba mať pokoru a rešpekt aj pred najľahším trailom.2. Lanovka
Veľký rešpekt majú cyklisti z lanovky, ale tiež z klasických vlekov a kotiev. Treba si uvedomiť, že ide o komerčné strediská, ktoré na ľuďoch zarábajú. Preto sú radi, ak ich navštívia aj začínajúci bikeri a určite vám páni z personálu radi pomôžu nasadnúť na vlek, prípadne ho spomalia.
3. Široká škála trailov
Ako začať s jazdou v bikeparku? Odjazdiť všetky traily a pozrieť si aj tie ťažké? Odporúčam ísť práve od tých najľahších a postúpiť na vyššiu úroveň iba vtedy, ak máte bicykel pod kontrolou a veríte si. Jazda v bikeparku, najmä v začiatkoch, vám vie dodať falošné sebavedomie. Vidíte, že vám to ide, chcete stále viac a viac a zvyčajne sa to končí pádom. Ak si s nejakým prvkom na náročnejšom traile neviete dať rady, pokojne sa opýtajte bikerov, ktorí to už zvládli – nie je to žiadna hanba.Pred prvou jazdou v bikeparku
Skontrolujte si bicykel – Celodenná jazda v bikeparku dáva bicyklu poriadne zabrať. Skontrolujte si všetko – od tlmenia, cez kolesá až po brzdy. Všetko musí byť v perfektnom stave a dotiahnuté, v žiadnom prípade nič uvoľnené. Odporúčam bicykel kontrolovať aj párkrát v priebehu dňa. Nezabudnite si so sebou vziať najpotrebnejšie náradie a náhradné diely.
Zaobstarajte si nevyhnutnú výbavu – Ideálne integrálna prilba, chrániče kolien a lakťov, prípadne chránič chrbtice sú veci, ktoré vám môžu zachrániť sezónu. Nemusíte mať najnovší dizajn dresu od Leattu, no zainvestujte radšej do chráničov.

Poistite sa na adrenalínové športy – Nikdy neviete, kedy sa môže stať nejaký pád. Poistenie na extrémne športy je nevyhnutnosťou.
V neposlednom rade musíte v bikeparku vždy predvídať. Každý jazdec na trati musí dávať pozor, no nikdy nestojte priamo na traile. Častokrát jazdia skúsení cyklisti extrémne rýchlo a nestihli by ubrzdiť. Určite si pred jazdou naštudujte aj pravidlá správania sa v danom bikeparku.