Náročné chodníky, technické traily
Náročné traily sú extrapoláciou rekreačných lesných trailov, v technickom slova zmysle. V princípe by mal dobrý náročný trail splňovať ideály tzv. AM.ENu (All Mountain / ENduro). Tieto technické singletracky sú koncipované výhradne pre horské bicykle, respektíve pešiu turistiku; nepostrádajú aj náročnejší terén ako korenisté, resp. kamenisté pasáže, prípadne občasné malé dropy a drobné skoky, strmé sklony, alebo zákerné zatáčky a iné prírodné útvary náročnejšie na prejdenie.
Napriek ich náročnosti sú zdolateľné na XC mountainbikeu, ale pre ich najlepšie využitie je potrebná vyššia dávka skúseností s technickým jazdením pri dobrej rýchlosti (inak povedané flow – princíp, že keď sa jazdí po väčších prekážkach vyššiou rychlostou, tak má jazdec paradoxne vyššiu mieru stability ako pri jazde pomalej, pretože cez prekážky „prepláva“), a to ideálne na bicykloch s vyššími zdvihmi tlmenia. Svojou náročnosťou sú predurčené na zjazdovanie, aj keď krátke úseky takéhoto terénu môžu byť krátkodobo zdolateľné (v stojke).
Príklad: Slánske vrchy, časť Šimonka (žltá turistická značka, Čierna Hora - Sigord); Malá Fatra (červená turistická značka po hrebeni Veľká Lúka – Minčol - Sedlo Javorina); úseky singletracku vedúceho z Schattberg-West do Hinterglemmu (Rakúsko).
Stojí za poznamenanie, že tieto definície terénov sú do značnej miery "šité na mieru" hlavne pre účely výjazdov. Je samozrejmé, že sme sa nimi snažili čo najpresnejšie kopírovať reálne podmienky, ale nie je možné od nich očakávať 100% kompatibilitu so všetkými možnými terénmi na ktoré môže človek naraziť, ako napríklad legendárny (a veľmi špecifický) "slick rock" v Moab, USA, alebo napríklad drevené lavičky "North Shore", ktoré sa v niektorých zemiach začínajú extenzívne implementovať aj do XC trailov (Kanada, Spojené Kráľovstvo).