A ja sa snažím písať že si povedal nesprávnu vec, nemám rád ak niekto v diskusii rozširuje nesprávne informácie. Pekne píšeš, percentá HR a tak, vyzerá že to má logiku ale výsledný efekt je že trénovať podľa tepov nie je oveľa oveľa lepšie ale oveľa oveľa horšie ako podľa záťaže - témp.
21.11.2021 - 19:23:47
00
Kua a ja si chcem len zabehnúť 10 km a spáliť nejaké kalórie
21.11.2021 - 19:59:30
08
srekac napísal:
Vidim, ze ty si naladeny ovela utocnejsie ;)

ivan je tak naladeny absolutne vzdy, ak mas iny nazor :lol:
21.11.2021 - 20:01:43
03
tak v tom pripade si to nemal pisat sem
21.11.2021 - 20:02:22
00
a dodám, ze dostať sa na tych 85-90% osobneho maxima je pre mnohých z nas uuuplne postacujuce (=nie sme pretekari)
21.11.2021 - 20:04:41
00
ennio napísal:
ivan je tak naladeny absolutne vzdy, ak mas iny nazor :lol:


naladený oponentsky a nie vždy ked máš iný názor ale vtedy ked šíriš nesprávne informácie, dosť rozdielne dve veci
21.11.2021 - 20:06:36
00
A ak si este aj myslis, ze jediny tu si "majitel pravdy" tak drzim palce v diskusnych forach..
21.11.2021 - 20:11:23
00
Marli napísal:
a dodám, ze dostať sa na tych 85-90% osobneho maxima je pre mnohých z nas uuuplne postacujuce (=nie sme pretekari)


Len v tomto oponovaní sa jednalo o niečom inom ako o tom čo komu stačí. O tom či je trénovať podľa tepov oveľa oveľa lepšie alebo horšie.
21.11.2021 - 20:12:07
00
srekac napísal:
A ak si este aj myslis, ze jediny tu si tak drzim palce v diskusnych forach..


Ak si myslíš že si "majitel pravdy" ak tvrdíš že trénovať podľa pulzov je oveľa oveľa lepšie ako podľa záťaže tak môžeš touto nesprávnou informáciou znížiť úroveň aj iného diskusného fóra.
21.11.2021 - 20:18:21
00
Uvedomujes si, ivan, ze mozno si to ty, co siri nespravne informacie. Aj ked v dobrej viere na zaklade svojich vedomosti a skusenosti, to proste moze byt inak. Aj o tom je diskusne forum

Ja napr som v ramci pripravy na maraton mal v plane 3 hodiny si lazo plazo pobehovat lesom v sobotu a dnes tak hodinu na asfalte uz stabilnym tempom. No a pre lenivost a rodinne povinosti som nakoniec len vcera na vecer bol asi 45 minut pobezkat v pomalom tempe na nizkych tepoch, cize vlastne treningovy efekt minus patsto :)

A napriek tomu som mal z behu radost
21.11.2021 - 20:29:42
01
ivan občas šíri nesprávne informácie, ale aj keď mu to dokážeš, tak si bude ďalej "točiť" svoje, až dokedy ťa diskusia neomrzí.......ale netvrdím, že to je tento prípad ;)
21.11.2021 - 20:35:48
02
Možno to chápem zle, ale Ivan píše že:
Ak chcem zabehnúť 20km tempom (4:15, čisto príklad), tak sa musím naučiť behať tempom 4:15.
Zbytočne budem behať 10-tky hodín tempom 6:00, keď neviem kilometer udržať tempo 4:15.
Ak to je tak, tak logiku to má.
21.11.2021 - 20:38:32
00
lapaloma napísal:
Uvedomujes si, ivan, ze mozno si to ty, co siri nespravne informacie. Aj ked v dobrej viere na zaklade svojich vedomosti a skusenosti, to proste moze byt inak. Aj o tom je diskusne forum

Ja napr som v ramci pripravy na maraton mal v plane 3 hodiny si lazo plazo pobehovat lesom v sobotu a dnes tak hodinu na asfalte uz stabilnym tempom. No a pre lenivost a rodinne povinosti som nakoniec len vcera na vecer bol asi 45 minut pobezkat v pomalom tempe na nizkych tepoch, cize vlastne treningovy efekt minus patsto :)

A napriek tomu som mal z behu radost


Ale ved o tom že je vhodnejšie trénovať nie podľa pulzov ale podľa záťaže o tom sme sa bavili už asi dva roky do zadu, trénujú tak fóristi úspešní na pretekoch v rámci Slovenska /Matej Burian, .../neviem že sa tu o tom vôbec ešte bavíme. Furt sa tu zamotá amatér co tomu nerzumie a potom sa tu dokola kvoli tomu hádame dementi.

bladerunner: s konširáciami chod do Koronavirus :D
21.11.2021 - 20:53:54
00
Trochu to tu odľahčím :)

scontent.fbts8-1.fna.fbcdn.net
21.11.2021 - 23:14:16
05
No s pánom b...m. Takto som si to nepredstavoval, keď som tu chcel trošku rozvíriť diskusiu o tréningu. Nechcem sa tu hrať na žiadneho odborníka, ale možno mi Ivan v kľude odpovie na moje ďalšie otázky. A možno jeho odpovede pomôžu aj niekomu inému.

1. Ja trénujem podľa tréningov čo dal Garmin. Aj pre bike a aj pre beh. Som si to spojil. Ja sa v tom nevyznám a vôbec som nevedel ako trénovať. Tak som sa spoľahol na Garmin. Povedal som si, že prvé tréningy počas zimy môžem kľudne skúsiť aj podľa toho. Na jar pôjdem na test kondície a potom si skúsim nájsť nejakého trénera (Ivan máš čas? :) ).

Kúpil som si k tomu zariadenia. Na bike Edge 530 a dal si namontovať power meter. K behu som si kúpil hodinky. (Pripadám si ako panáčik na obrázku, ktorý dávala pred časom Kristína do vtipkára :) ).

Predtým som jazdil podľa nálady. Väčšinou v zóne 3 a viac. Iba občas pomaly a to isté pre beh. Tréningy od Garminu ma mierne zaskočili. Je tam veľa jazdenia a behania v zóne 2.
Po prvých jazdách som zistil, že ma to moc nebaví, ale asi to má efekt lebo mi to príliš nechutilo. Nie som proste zvyknutý v tej zóne jazdiť. Jazdieval som aj predtým výjazdy čo mali 3 hodiny intenzívnej jazdy, ale po 3 hodinách v zóne 2 som bol unudený a zmorený :)
Tak som si prečítal na čo mi to ten Garmin dal. Podľa mnohých článkov takto jazdia aj profíci v zime. Malo by to slúžiť na zvyšovanie základnej vytrvalosti.

Prvá otázka pre Ivana. Takže podľa teba je pre mňa lepšie jazdiť nie v zóne 2 podľa tepov, ale ísť v zóne 2 podľa výkonu? Dnes som to skúšal a to pôjdem asi veľkú časť výjazdu v zóne 3 tepov a niečo asi aj v zóne 2. Môj odhad je 70-30% alebo 65-35% (možno sa to jazdením zlepší). Ale môžem to samozrejme skúsiť. Mňa by to dokonca aj viac bavilo. Len všade čo som čítal práve odhovárajú k jazdeniu v zóne 3. Takže ako to je?

2. Ak by som chcel behať podľa tempa a nie podľa tepu, tak ako zistím aké je to správne tempo pre tie "kľudné" hodinové behy? Alebo to nemám vôbec behať? Podľa teba sú tieto behy zbytočné? Mám radšej iba behať vyššie tempo a intervaly? A dať si miesto tých dlhých behov voľno?
22.11.2021 - 02:30:31
00
keyboard_arrow_up