Kliknutím prejdeš na
www.feltbicykle.sk
Reklama
Podsuchá - Smrekovica - Sidorovo - Hrabovo

Podsuchá - Smrekovica - Sidorovo - Hrabovo

mondzo 02.09.201210 316

Cyklotrasa vhodná pre bajkerov obľubujúcich technické úseky a ktorí pre pekný trail neváhajú hodiť bajk aj na ramená a vystúpať skoro 250m na kopec Sidorovo.

Popis cyklotrasy

Pekná trasa s náročnými časťami a výhľadmi vhodná pre bajkerov obľubujúcich technické úseky a ktorí pre pekný trail neváhajú hodiť bajk na ramená a vystúpať skoro 250 výškových metrov prudkým turistickým chodníkom na kopec. Hodnotenie „ťažká“ si vyslúžila za technické zjazdy v prukých svahoch s točkami (switchbacky), často s koreňmi a kameňmi a za spomínaný namáhavý výnos bajku na kopec Sidorovo. Čo sa týka bicykla, vhodný je tu celo-odpružený so zdvihmi 140 až 180mm, ale netvrdím že to technicky zdatný jazdec nezvládne aj so 120mm. Každý nech zváži predtým než sa na tento malý extrémik dá, či na to má. Nechcem vás ale v žiadnom prípade odradiť, je to trasa na ktorú len tak nezabudnete!


Zahrievačka


Trasa sa začína v obci Podsuchá odkiaľ vedie 9km lesná asfaltka na Smrekovicu ku hotelu Granit. Tento úsek berte ako fajnovú rannú zahrievačku. V hoteli je počas dňa otvorená reštaurácia, kde sa môžete občerstviť a nabrať sily po výstupe. Kvôli šetreniu energie to môžete v rámci možností spraviť aj nasledovne: necháte jedno auto dole a druhým sa vezieme na Smrekovicu ku hotelu Granit - takto sme to riešili my.

lesná asfaltka na Smrekovicu, obr. 01, 01.jpg


Cez sedlá


Od hotela pokračujte po zelenej turistickej značke, ktorá začína napravo od hotela trocha rozbitou zvážnicou.

rozbitá zvážnica napravo od hotela, obr. 02, 02.jpg

Po vystúpaní popod Malú Smrekovicu nás cesta zavedie na peknú otvorenú lúku s výhľadmi na pohorie Nízkych Tatier a pri dobrej viditeľnosti aj Vysokých.

pekné výhľady, obr. 03, 03.jpg

Pri okraji lesa sedlá dolu a až na dva krátke výšľapy prejdete oficiálnou značenou cyklistickou trasou v 5. st.ochrany (NPR Jánošíková Kolkáreň) v zjazdovom režime.

vstup do NPK, obr. 04, 04.jpg

zjazdový režim, obr. 05, 05.jpg

Tu by sme vás chceli vystríhať pred nepríjemne vytŕčajúcimi kameňmi (už viac krát sa mi tam podarilo seknúť dušu). Nasleduje kratší výšľap a sme na križovatke v Nižnom Šiprúnskom sedle, odkiaľ pokračujte vpravo stále po zelenej značke. Akonáhle opustíte les, privíta vás otvorená lúka s výhľadmi na celú severnú stranu krajiny.

výhľad na severnú stranu, obr. 06, 06.jpg

Potom sa cyklotrasa stáča doprava po dvojstopej ceste, vy však pokračujte rovno úzkym turistickým chodníkom s technickými pasážami.

technické pasáže, obr. 07, 07.jpg

Nájdete tu kamene, korene, pár switchbackov a to všetko na uzučkom chodníku v prudkom svahu. Spomínaný technický chodník vás vypľuje znova na pokračujúcu širšiu cyklocestu, po ktorej sa spustite rýchlym zjazdom do Sedla pod Vtáčnikom.

sedlo pod Vtáčnikom, obr. 09, 09.jpg

Ďalej nepokračujte po zelenej značke, ale po modrej - smer Malinné - horná stanica lyžiarskej sedačky, kde sa občerstvujeme a kocháme parádnym výhľadom na celú Ružomberskú kotlinu.

modrá cyklistická značka, obr. 10, 10.jpg

nádherný výhľad, obr. 11, 11.jpg

Ak len nechcete rozjazdiť nové brzdové platničky, tak sa nepúšťajte dolu po modrej (kolmicou priamo po zjazdovke), ale pokračujte po pravej strane lesa, kde po chvíľke s kúskom pozornosti a šťastia nájdete chodníček vnárajúci sa do lesa so zelenou značkou.

vjazd na zelenú, obr. 12, 12.jpg

Ten vás chvíľku povedie lesíkom okolo chatky a stočí sa vpravo na širšiu cestu, ktorá sa znova odbočkou vľavo napojí na zelenú značku, ktorá vedie šotolinovou cestou až do Sedla pod Sidorovom.

sedlo pod Sidorovom, obr. 13, 13.jpg


Zdolávame Sidorovo


Zo Sedla pod Sidorovom môžete pokračovať napr. cyklotrasou Ružomberok - Vlkolínec - Jazierce buď v smere na Vlkolínec, alebo zbehnúť asfaltkou na Kalváriu a do Ružomberka - Hrabovo. Ak ste však odhodlaní zdolať Sidorovo, od príjazdu ku lesu bajky na ramená a pripravte sa na šplhanie nekonečným prudkým červeným značením až na vrchol, kde zdoláte spomínaných 250 metrov výškových.

nosenie biku na Sidorovo, obr. 14, 14.jpg

Konečne vrchol :).

vrchol Sidorovo, obr. 15, 15.jpg tabuľa na vrchole, obr. 16, 16.jpg

Po chvíľke zaslúženého odpočinku a kochaní sa najkrajším výhľadom tohto dňa na Vlkolínsku kotlinu

Vlkolínec a okolie, obr. 17, 17.jpg

preverí vašu techniku pokračovanie chodníka v prudkom teréne s točkami okolo stromov a peknými hrebeňovými prejazdm.

zjazd zo Sidorova, obr. 18, 18.jpg

Po ceste sú asi ešte dva - tri menšie stúpania (čo sa dá od hrebeňa čakať), dva zvalené stromy, ktoré je treba zdolať a nakoniec vás to dostane na lúku nad Ružomberskou Kalváriou.

nad Kalváriou, obr. 19, 19.jpg


Občerstvenie a späť do Podsuchej


Ak vás netlačí čas, môžete zatočiť cez lúku doľava, kde budete križovať asfaltku a žltá značka vás dovedie na štart lanovky bikeparku do Hrabova, kde je možné občerstvenie. Z Hrabova zbehnete už len do centra mesta Ružomberok, kde sa napojíte na značenú cyklotrasu, ktorá vás červeným Céčkom dovedie popri potôčiku a hlavnej ceste luxusným asfaltovým chodníčkom nazad ku príjazdu v Podsuchej.

Hrabovo, obr. 20, 20.jpgčervených C-éčkom luxusne späť do Podsuchej, obr. 21, 21.jpg

Mapa, GPS dáta, prevýšenie

Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Stiahnuť GPX súbor

Prevýšenie

Externý link k cyklotrase: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=102326#pos=49.03629P19.25543P13

Fotogaléria + video

Zaujímavosti alebo čo navštíviť po trase

Jánošíkova kolkáreň

Národná prírodná rezervácia s 5. st. ochrany je pralesová lokalita pod temenom mohutnej Malej Smrekovice (1489 m n. m.), ktorá bola vyhlásená v roku 1964. Jej názov bol vraj odvodený od zvláštne ozývajúcich sa zvukov pri hrmení, ktorá pripomínala zvuk nárazu kolkovej gule do koliek.

Sidorovo

Počas turistického výstupu bola nájdená zarastená cesta na vrchol z východnej strany. Na vrchole Sidorova bola údajne umiestnená nemecká protiletecká batéria, kvôli ktorej bola vybudovaná spomínaná cesta na vrchol. Celý vrchol bol opevnený a vyriešené to bolo tak, aby nemecké jednotky mohli zásobovať svoju jednotku umiestnenú na vrchole. Mali tam protiletecké delo a inú ťažkú vojenskú techniku. Pod vrcholom je údajne aj studnička, ktorá im slúžila ako zdroj a zásobáreň vody. O tom svedčí aj celá séria zákopov nájdených okolo vrcholu. Vlkolínec a jeho ľudia boli však počas vojny evakuovaní do Liptovskej Lúžnej, možno aj preto si na spomínanú cestu nikto z nich nepamätá. Možno iba pár žijúcich ľudí, ktorí boli v SNP a bojovali proti spomínanej nemeckej jednotke. Po skončení vojny cesta a všetko okolo nej upadlo do zabudnutia aj pod vplyvom intenzívneho zalesňovania Sidorova.

Bikepark Malinô Brdo – Hrabovo

Asi naznámejší a najväčší bikepark na Slovensku rôznymi obtiažnosťami tratí, kde si môže každý preveriť svoje schopnosti. Viac info v časti Bikeparky.

Vlkolinec

Vlkolínec je podhorská osada. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu. Od roku 1993 je zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorova (1 099 m n. m.). [zdroj Wikipedia]


MTBIKER zatiaľ nedokázal overiť legálnosť tejto trasy. Vždy sa uistite, že vaše výlety plánujete po cyklotrasách a lesných cestách.

Lokálna predpoveď počasia

10-dňová lokálna predpoveď počasia

Je nám ľúto, ale nevieme zobraziť predpoveď počasia

Predpoveď je čerpaná z www.wunderground.com

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár:

Pridaj komentár