Kliknutím prejdeš na
skprofibike.sk
Reklama
Magurka - bicyklom do najvyššie položenej osady pod Nízkymi Tatrami

Magurka - bicyklom do najvyššie položenej osady pod Nízkymi Tatrami

mondzo 17.08.20149 186

Históriou dýchajúce dedinky, množstvo kaplniek, prírodné zaujímavosti a nezabudnuteľné výhľady sú neoddeliteľnou súčasťou tejto technicky nenáročnej cyklotrasy do osady Magurka.

Popis cyklotrasy

Banícka osada Magurka je najvyššie položená osada (1050 m n. m.) pod hrebeňom Nízkych Tatier severne od sedla Ďurková. Osada mala kedysi veľký význam, nakoľko v nej boli významné ložiská zlata a sprievodných rúd. Nachádza sa tu mimoriadne vzácny banský kostolík, v ktorého veži sa dodnes zachoval aj obrovský rapkáč, ktorým kedysi zvolávali baníkov do práce a ohlasovali koniec "šichty". Toto romantické miesto a príroda sú cieľom dnešnej cyklotrasy, ktorú sme absolvovali aj s našimi ratolesťami a s cyklovozíkom.

Kostol na Magurke

Trasa je značená a vedie po vedľajších asfaltových, poľných a lesných cestách. Kvôli pomerne veľkému prevýšeniu, dĺžke 60km a množstvu zaujímavých miest na trase, odporúčame vyhradiť si dostatok času na jej absolvovanie. Najlepšie si cyklovýlet rozdeliť na 2 dni s prenocovaním na chate Magurka. Táto cyklotrasa tvorí uzavretý okruh, čiže je možné ju začať v ktoromkoľvek bode.


Začíname v Ružomberku

My sme sa rozhodli začať v Ružomberku. Auto môžete zaparkovať pri STOP SHOPe. Je tu veľké parkovisko a značená cyklotrasa začína neďaleko. Z hlavného ťahu Ružomberok – Banská Bystrica odbočíte vpravo na križovatke pri predajni Opel. Tu sa napojíte na modrú a zelenú cykloznačku, smer Partizánska Ľupča. Asfaltka 2.tr vedie ponad obec Štiavnička do Liptovskej Štiavnice. V zákrute po ľavej strane asi 1km za značkou konca Ružomberka budete prechádzať okolo kostola. V Liptovskej Štiavnici sa asfaltka mení na panelovú cestu (strmšie asi 200m stúpanie) a pozvoľne prechádza do poľnej cesty. Na kopčeku sa nám odkrývajú výhľady na Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry a okolitú liptovskú prírodu.

Výhľady na Veľkú Fatru


Liptovské Sliače a Archa Locus

Na kopci pred Liptovskými Sliačmi vás víta malá kaplnka. Nasleduje strmší krátky zjazd do dediny. Ak máte čas a chuť, tak sa v tejto malebnej historickej dedinke určite pristavte pri niektorom kostole, či zvonici. Je si z čoho vybrať. Obec je rozsiahla a tvoria ju Nižný, Stredný a Vyšný Sliač. Nachádza sa tu aj zaujímavá stavba Kostol dvoch sŕdc - Archa Locus. Menšia 0,7km odbočka zo značenej cyklotrasy určite stojí za to. Ďalšou zaujímavou zastávkou môžu byť Sliačske travertíny.

Kostol dvoch sŕdc - Archa Locus


Ľupčianskou dolinou k Tajchu

Spojnica z Vyšných Sliačov do Partizánskej Ľupče je zo začiatku dosť rozbitá, neskôr kamenistá a slušne strmá. Z kopca sa ale naskytá očarujúci výhľad na všetky svetové strany. Už len krátky zjazd a sme v obci Partizánska Ľupča, kde sledujte cykloznačenie a na križovatke odbočte vpravo. Hneď na rohu sa nachádza pohostinstvo, kde odporúčame spraviť povinnú zastávku.

Prestávka v Partizánskej Ľupči

Oddýchnutí, občerstvení nakladáme deti do vozíka, naskakujeme do sediel a pokračujeme. Ľupčianskou dolinou budete mierne stúpať asfaltovým povrchom po červenom C-éčku, smer Tajch (križovatka cyklotrás) alebo Banská Bystrica. Cestou budete najpr prechádzať okolo píly a neskôr poľovníckych chát Vŕšky a Lovnáč a malej studničky. Les a okolie popri ceste je miestami zničené nedávnou veternou smršťou. Tesne pred odbočkou na Magurku, po pravej strane, je horáreň. Je to ideálne miesto na prestávku, či občerstvenie typu „čo batoh dal“, keďže je tam dostatok drevených stolov a lavíc aj pre mnohopočetnú skupinku.

Asfaltka Ľupčianskou dolinou


Magurka

Na rázcestí cyklotrás pri Tajchu odbočte vľavo. Stará lesná asfaltka pokračuje až do osady Magurka, je značená zelenou cykloznačkou a najprv mierne stúpa. Nad horárňou Kapustisko sa nachádza studnička, ktorej ľadovo svieža pramenistá voda príjemne osvieži aj v najhorúcejších letných dňoch. Sklon stúpania sa od tohto bodu mierne zvýši a nasledujúci 1.5km úsek až do osady dá naozaj zabrať. Hlavne ak ťaháte za sebou deti v cyklovozíku. Za poslednou pravotočivou zákrutou sa vynára kostol. Konečne sme na Magurke. Na konci osady, ktorou vedie len jedna ulica, sa nachádza rovnomenná Chata Magurka, kde sa môžete občerstviť a prípadne aj prenocovať.

Zelená cykloznačka až na Magurku


Nekonečná dedina – Liptovská Lúžna

Z Magurky sa musíte opäť vrátiť ku horárni Kapustisko. Tu máte dve možnosti ako pokračovať ďalej. Buď sa vrátite až ku Tajchu a odtiaľ budete pokračovať po asfalte okolo ozdravovne Železné. Alebo odbočiť vľavo a pokračovať po lesnej zvážnici značenej žltou farbou. My sme sa rozhodli pre zvážnicu. Zvážnica je dobre udržiavaná. Posledné metre tejto žltej spojnice sú pomerne strmšie a zrejme ich budete šliapať s vyplazeným jazykom.

Žltá spojnica


Nakoniec sa napojíte na pôvodnú asfaltku priamo nad ozdravovňou Železné, ktorá vedie Ľupčianskou dolinou a je značená červeným C-éčkom. Ak si myslíte, že už je to len z kopca, sklamem vás. Ešte posledné krátke mierne stúpanie do sedla, odkiaľ na vás čaká naozaj dhý zjazd do Liptovskej Lúžnej a Liptovskej osady. Dych vyrážajúce výhľady vás prinútia (pri opustení lesného porastu) aspoň na pár okamihov zastaviť a pokochať sa okolitou prírodou. Dlhý zjazd pokračuje ešte dlhšou obcou Liptovská Lúžna. Dedina sa zdá byť nekonečná, ale keďže idete z kopca, vôbec to nevadí.

Výhľady pri zjazde do obce Liptovská Lúžna


Donovalskou cyklomagistrálov až do Ružomberka

Z Liptovskej Osady pokračujte červeným C-éčkom (Donovalskou cyklomagistrálou) v smere Podsuchá, Ružomberok. Cykloznačenie tu však troška mýli. Ak budete pokračovať vedľajšou poľnou cestičkou po ľavej strane rieky Revúca, tak ste správne. Dostanete sa na ňu tak, že na konci obce budete križovať hlavný cestný ťah Ružomberok – Banská Bystrica priamo pri priemyselnom objekte.

Križujeme hlavný ťah v Lipt. Osade

Tento značený cyklochodník pokračuje priamo do Ružomberka. Zo začiatku je povrch poľná (lesná) cesta, miestami len chodníček prechádzajúci tunelom vytvoreným zo stromov. Neskôr tento rozmanitý povrch vystrieda asfalt. Cyklochodník na dvoch miestach križuje hlavnú cestu, takže opatrne. Autá tu jazdia veľmi rýchlo. Krátky oddych si môžete dať pri návšteve unikátnych Brankovských vodopádov, ktorých značenie určite neminiete. Tesne pred Ružomberkom si môžete urobiť ešte poslednú prestávku v penzióne Sidorovo, ktoré je ideálnym miesto pre rodinky s deťmi, keďže tu majú veľmi pekné detské ihrisko. Od penziónu je to už len na skok do Ružomberka.

Donovalská cyklomagistrála


Mapa, GPS dáta, prevýšenie

Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Stiahnuť GPX súbor

Fotogaléria + video

Zaujímavosti alebo čo navštíviť po trase

Osada Magurka

Osada Magurka je najvyššie položená osada (1050 m n. m.) pod hrebeňom Nízkych Tatier severne od sedla Ďurková. Založili ju baníci v 13. storočí. Osada mala kedysi počas monarchie celoplošný význam, nakoľko v nej boli významné ložiská zlata a sprievodných rúd. Najväčší rozkvet v ťažbe zlata, asi 25 kg ročne, zažila Magurka pred 1. svetovou vojnou. Mimoriadne vzácny je banský kostolík, v ktorého veži sa zachoval dodnes aj obrovský rapkáč, ktorým kedysi zvolávali baníkov do práce a ohlasovali koniec "šichty". Magurka je výborným štartom pre vysokohorské túry na Latiborskú hoľu 1648 m.n.m., Ďurkovú 1749 m.n.m., Chabenec 1955 m.n.m., ale dá sa z nej dôjsť aj na Donovaly.

Kostol Dvoch sŕdc - Archa Locus – Stredný Sliač

Kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho a Nepoškvrneného srdca Panny Márie zvaný aj Archa Locus alebo Kostol dvoch sŕdc je kostol v Liptovských Sliačoch. Jeho autormi sú Ing. arch. Peter Abonyi, Ing. arch. Jozef Hýravý a Ing. Vladimír Konfál. Kostol má zvonka tri vlastné tváre. Tri štýly, každý s autonómnou výpoveďou. Idúc cez dolnú bránu privíta nás prvá tvár tvarovou a materiálnou bohatosťou. V eklektike sa objavuje „bok archy“. Pestrosť objemov a tvarov, priamkových, či krivkových mierne potiera dva vstupy s bežnými dverami. Pred nimi je vytvorené celkom príjemné miesto na pobudnutie. Južná modrá tvár kostola je striedma. Dominuje farba a najväčší pokoj tvarov a významov na tomto objekte. Tretia biela tvár, tvorená ako kompozičná hra línií a plôch nás vovedie opäť do bohatstva materiálov, povrchov, tvarov, ale aj rôznych znakov a ich významov. Za zmienku tiež stojí vstupná brána, akýsi portál, zhotovený z masívneho dreva a kováčskej ocele, ktorý významovo(ako jediný prvok aj kompozične) oddeľuje areál kostola od okolitej prírody. Celá stavba bola postavená svojpomocne z prostriedkov občanov a darcov. Občianske a cirkevné spoločenstvo je teda zároveň investorom, dodávateľom, aj užívateľom stavby. Na vstupné zoznamovacie stretnutie v lete roku 1999 prijali pozvanie aj umelci zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Česka, Talianska a Francúzska. Podobných stavieb, akou je sliačanská ARCHA, na Slovensku nie je veľa, ak vôbec sú. Už dávno nie je regionálnou záležitosťou.

Brankovský vodopád

Brankovský vodopád je svojimi 55-timi metrami najvyšším vodopádom Nízkych Tatier a zároveň patrí medzi päticu najvyšších na Slovensku.

Trasu overil Jozef Mašura, vedie po značených cyklotrasách (17.08.2014)

Lokálna predpoveď počasia

10-dňová lokálna predpoveď počasia

Je nám ľúto, ale nevieme zobraziť predpoveď počasia

Predpoveď je čerpaná z www.wunderground.com

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár:

Pridaj komentár