Kliknutím prejdeš na
www.cannondalebikes.sk
Reklama
Donovaly - Ružomberok mimo hlavný cestný ťah (offroad verzia aj so singlíkmi)

Donovaly - Ružomberok mimo hlavný cestný ťah (offroad verzia aj so singlíkmi)

3 komentáre

smidik 21.09.201411 674

Ak si danú trasu prešiel a máš k nej doplňujúce údaje, fotky, GPX dáta alebo ak je už neaktuálna/nezjazdná, daj nám prosím o tom vedieť na redakcia@mtbiker.sk. Ďakujeme!

Cyklotrasa vedie z Donovál do Ružomberka a jej podstatou je, že vedie mimo hlavný cestný ťah. Nie je problém ju absolvovať aj opačne, avšak s vyšším číslom pri nastúpaných metroch. Trasa je z väčšej časti značená, až na úsek Korytnica - Lipt. Lúžna.

Popis cyklotrasy

Lyžiarom netreba Donovaly predstavovať, určite sa tu chodia v zime poriadne vyšantiť, ale cyklisti si tu môžu užiť tiež. Viac krát som o tom počul, ale lepšie je raz skúsiť ako stokrát pozerať na mape. V sedle, ktoré je akýmsi centrom, začína hneď niekoľko cyklotrás.

Pohľad na Donovaly


Z centra až na hrebeň

Z centra Donovál sa napojte na zelenú cykloznačku, smer Hiadeľské sedlo. Zo začiatku cyklotrasa kopíruje červenú, žltú aj zelenú turistickú značku a vedie po asfalte až na Polianku. Za Poliankou už kopíruje len červenú značku. Asfalt sa vytratil a zmenil sa na lesnú cestu. Po poslednej víchrici tu zrejme budete musieť podliezť a obísť pár popadaných stromov až sa dostanete k prvému náročnému úseku - strmšej kamenistej ceste, pred ktorou musíte zosadnúť z bicyklov a  pár metrov aj potlačiť.

Strmší kamenistý úsek, tlačenie bicykla

Po dvesto metroch tlačenia znova sadáte na bicykle a užívate si pomerne úzky zjazd po lesnom chodníčku do malého sedla odkiaľ cyklotrasa začína opäť stúpať na vrchol Kečka. Miestami kamenistý singlík sa dá do polovice vyšliapať, potom znovu treba pár metrov potlačiť. Tento úsek je určite zaujímavejší v opačnom smere. Po chvíľke však opúšťate les a ocitáte sa priamo pod hrebeňom a ku vrcholu Kečka už nie je ďaleko.

Posledné stúpanie na hrebeň a vrchol Kečka

Pomerne ťažké stúpanie dá zabrať a preto je čas na prvú prestávku, pri ktorej si môžete vychutnať tristošesdesiat-stupňový výhľad na Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Kremnické Vrchy, ktoré máte z vrcholu Kečka ako na dlani. Vo výhľade len trošku zavadzia neďaleký Kozí chrbát [1330]. Naozaj sa oplatilo potrápiť a dostať sa až sem.

Výhľady


Najkrajší úsek cyklotrasy

Po krátkom občerstvení pokračujte po zelenej cykloznačke a zároveň červenej turistickej značke dole lúčnym singlom smerom na Kozí chrbát.

Nádherný chodníček hrebeňom

Našťastie sa v sedle Hadianka cesty rozdeľujú. Červená turistická pokračuje naozaj prudko hore na Kozí chrbát, zelená cykloznačka ho z ľavej strany obchádza nádherným singlovitým traverzom.

Singel okolo Kozieho chrbta

Pokračujte teda vľavo cez akúsi "kosodrevinu" a vysokú trávu, ktorá v miernom zjazde oprašuje bicykle i nohy z oboch strán. Následne vchádzate do lesa, kde začína krásny hravý úsek. Sedlo najnižšie ako to len ide a zábava môže začať.

Singel okolo Kozieho chrbta

Asi kilometrový singlovitý zjazdík vás dovedie na križovatku pod Hiadeľským sedlom [1099]. Krátkym kopčekom z odbočky prídete až do sedla, kde okrem pekných výhľadov môžete "obdivovať" aj stĺp vysokého napätia a pásy vyrúbaného lesa.

Hiadeľské sedlo


Zo značenej na neznačenú


Sedlo je ďalšou veľkou križovatkou v tejto oblasti. Turisti môžu ísť na Prašivú, alebo opačným smerom na Kozí chrbát, ktorý ste práve elegantne obišli. Je tu jedna jednosmerná cykloznačka, ktorá naznačuje, že v jej smere sa skrýva parádny zjazd na Prostredný grúň a obec Hiadeľ, ktorý popíšeme niekedy nabudúce. Zo sedla pokračujte smerom na Kúpele Korytnica. Najprv pekne po vrstevnici, potom parádny zjazd lesnou zvážnicou. V zjazde dávajte pozor na úrazy, turistov a hlavne na križovatku asi 900m nad Korytnicou. Cyklotrasa tu totiž pokračuje zjazdom priamo do kúpeľov. Vy však pokračujte vpravo po zvážnici (ktorá zatiaľ značená nie je) smerom na Liptovskú Lúžnu.

Zvážnicou smerom na Kyritnica kúpele

Asi 3km mierne stúpanie sa dá hravo zvládnuť. A o to viac, ak viete, že za ním nasleduje asi 7km zjazd, najprv okolo vrchu Magurka, odkiaľ sú miestami naozaj nádherné výhľady, a neskôr lesným porastom.

Zjazd okolo vrchu Magurka

Zvážnica nakoniec vyústi na lesnej asfaltke, kde odbočte vpravo a pokračujte. Ak budete prechádzať okolo pastierskej ohrady a cez brod, tak ste správne. Ešte jeden malý kopček okolo kaplnky a ste v Liptovskej Lúžnej (momentálne by tento úsek mal byť už aj značený žltým C-éčkom).

Cez kopček do Lipt. Lúžnej

Z Liptovskej Lúžnej pokračujte hlavnou asfaltovou cestou smerom na Liptovskú Osadu. Ak budete mať šťastie, tak sa počas jazdy započúvate do správ v miestnom rozhlase, ktoré vám možno pripomenú detstvo: "V nedeľu o desiatej hodine budú na tržnici predávať uhorky... Od pondelka do piatku doktor neordinuje, zastúpi ho doktor z  Ružomberka...".

Hlavnou asfaltkou z Lipt. Lúžnej do Lipt. Osady


Do Ružomberka Donovalskou cyklomagistrálou


V Lipt. Osade budete prechádzať okolo pár miestnych občerstvení a určite vám neunikne ani červená cykloznačka, ktorá naviguje smer Podsuchá a Ružomberok. Tu sa nedajte pomýliť. Ak budete pokračovať vedľajšou poľnou cestičkou po ľavej strane rieky Revúca, tak ste správne. Dostanete sa na ňu tak, že na konci obce budete križovať hlavný cestný ťah Ružomberok - Banská Bystrica priamo pri priemyselnom objekte. Značenie je tu značne nedokončené.

Prechod cez hlavný ťah a napojenie sa na Donovalskú cyklomagistrálu

Z Liptovskej Osady do Ružomberka vedie príjemný cyklochodník s miernym spádom. Táto trasa je priam stvorená pre deti. Treba však dávať pozor, pretože cyklochodník ešte dvakrát križuje hlavnú cestu, ktorá je hlavne počas týždňa dosť vyťažená.

Donovalská cyklomagistrála

Pri prvej križovatke s hlavnou cestou môžete odbočiť na Brankovský Vodopád, ale určite nie s bicyklami. Len pár metrov nižšie po hlavnej ceste je výborný motorest Bodega, ktorý kvalitou jedla prekvapí aj náročných. Za druhou križovatkou s hlavnou cestou si môžete trasu predĺžiť a odbočiť na Jazierske travertíny - parádnu cyklotrasu. Ak nechcete ísť na okruh popri travertínoch, môžete navštíviť Vlkolínec alebo môžete pokračovať červenou Donovalskou cyklotrasou až do Ružomberka.

Donovalská cyklomagistrála

Mapa, GPS dáta, prevýšenie

Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Stiahnuť GPX súbor

Fotogaléria + video

Zaujímavosti alebo čo navštíviť po trase

Donovalské kaplnky

Na Donovaloch nájdete 3 kaplnky, v troch osadách: Bully, Mistríky a Polianka. Najstaršia je kaplnka Svätej Anny na Bulloch, z roku 1886. Kaplnka Svätého Jozefa v Mistríkoch bola postavená v roku 1893, no a kaplnka Narodenia Panny Márie v Polianke bola postavená v roku 1894.

Habakuky

Všetkých, ktorí chcú zažiť atmosféru slovenských ľudových rozprávok pozývame do netradičnej dedinky, ktorá od r. 2009 víta svojich návštevníkov na Donovaloch pod Novou Hoľou pri apartmánovom komplexe Šafran. Tvoria ju domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry, ktorým dominuje Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou cca 200 osôb či obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER. Okrem spomenutých nájdete v areáli ďalšie čarovné domčeky rôznych tvarov a mien: zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, Slnečník, domček Proroka Raka... Návšteva rozprávkovej dediny HABAKUKY na Donovaloch, ktorá je ideálna pre rodinný výlet, vás vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok.

Kúpele Korytnica

Na severozápadnom svahu hrebeňa Nízkych Tatier, na severnom úbočí vrchu Baba, vyvierajú pramene minerálnych vôd, ktoré tvoria prírodné liečivé zdroje žriedlových kúpeľov Korytnica. Tieto horské minerálne kúpele ležia v úzkom údolí uprostred vrchov, ktoré sa strmo dvíhajú na všetky strany a sú pokryté stále zelenými ihličnatými lesmi. Táto hradba hôr kúpele čiastočne chráni pred nežiadúcimi vpádmi studeného vzduchu zo severu. Svojím indikačným zameraním a dosahovanými liečebnými výsledkami sa môže Korytnica radiť medzi popredné kúpele ako sú Karlove Vary, francúzske Vichy alebo talianske Monte Catini.

Kozí chrbát

Kozí chrbát je ostrý vrchol ležiaci na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, v časti Starohorské hory, na západ od Hiadeľského sedla. Jeho vrchol, z ktorého je otvorený výhľad na sever a juh, dosahuje výšku 1330 m. Na území Kozieho chrbta môžeme nájsť krasové javy ako puklinové škrapy a závrty, ktoré patria k Ďumbierskemu krasu. Kozí vrchol je ľahko prístupný z obcí Korytnica, Donovaly, Moštenica a Hiadeľ.

Koliba Bodega

Po náročnej trase si svoje pýta aj žalúdok. Občerstvenie a príjemnú atmosféru ponúka koliba Bodega v obci Podsuchá.

Brankovský vodopád

Brankovský vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. Výškou 55 m je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách. Vodopád bol vytvorený prepadom horského potôčika na vápencovom skalnom stupni, ktorý je výrazne viditeľný. Jeho prietok je relatívne stabilný, približne 3 l/s. Vodnatosť toku je však ovplyvnená výdatnosťou zrážok v jednotlivých ročných obdobiach. Povrch skalnej steny vodopádu je mierne členitý, čo vytvára mnoho menších plošiniek (tzv. políc) a kaskád. V roku 1980 bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.

Jazierske travertíny

Neďaleko ružomberskej miestnej časti Jazierce sa nachádza zaujímavá prírodná pamiatka, Jazierske travertíny. Ide o zriedkavú formu travertínovej terasy s mimoriadnou pestrosťou povrchových tvarov, ktorá vznikla vnorením sa miestneho potoka do vápencového podkladu na úseku dlhom asi 250 m. V lokalite, v ktorej stále prebieha tvorba vzácneho travertínu, možno obdivovať zaujímavé prízemné kamenné útvary, malé travertínové jazierka (tzv. okná), vodopád i jaskynný otvor, z ktorého počuť hukot pod zemou tečúcej vody. Na území Jazierskych travertínov sa vyskytuje vzácna vlhkomilná vegetácia, možno tu nájsť napríklad jednu z mála na Slovensku rastúcich mäsožravých rastlín, tučnicu obyčajnú.

Vlkolínec

Vlkolínec je podhorská osada, miestna časť okresného mesta Ružomberok v Žilinskom kraji. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu, je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorova (1 099 m n. m.).

Trasu overil Jozef Mašura, vedie po značených cyklotrasách alebo lesných zvážniciach (21.09.2014)

Lokálna predpoveď počasia

10-dňová lokálna predpoveď počasia

Je nám ľúto, ale nevieme zobraziť predpoveď počasia

Predpoveď je čerpaná z www.wunderground.com

Komentáre

Boomer 02.10.2014 (22:53)

Len doplnim, ze v L. Osade sa da napojit na cyklo chodnik aj priamo v obci pokial nechcete na konci L. Osady ist po hlavnej ceste. Treba ist na odbocku smerom na L. Revuce. Hned za mostom do prava na strkovu cestu popri rieke. Prechadza sa cez byvaly zeleznicny most, trochu po lesnej a panelovej ceste.

 
mondzo Boomer 02.10.2014 (23:02)

super vdaka, toto som nevedel, ale na koniec L. Osady netreba ist po hlavnej ceste, ale da sa bocnou rovnobeznou ulickou popri bytovkach a potom pri stlpe elektrickeho vedenia dole na kratky zarastenejsi usek, kde sa uz potom krizuje s hlavnym tahom a prechadza sa na cyklochodnik, avsak co pises je urcite lepsie a asi aj bezpecnejsie...

 
FreedomSVK 16.09.2017 (17:29)

isiel som túto trasu dnes. avšak predlžil som si to o 15km trasou Šachtička - Donovaly, kde som sa potom napojil na GPSko uvedené tu.
Mojim dnešným zážitkom okrem toho ako príjemná trasa to je, že zo začiatku dost lialo, čiže kamene, korene boli fajne klzke a potom v okolí kečky brutal hmla, oblaky. Blato som mal asi aj pod prilbou, ale stalo to za to. Určite si pôjdem dať túto trasu aj niekedy na jar, alebo v lete pri peknom počasí, lebo príroda tam je nádherná.

 
Pridaj komentár

Detail cyklotrasy

  • Liptov, Horehronie (Žilinský kraj, Banskobystrický kraj)
  • Ružomberok, Banská Bystrica
  • 45.55km
  • 05:00:00min (07:00:00min)
  • Čiastočne značená cyklotrasa
  • Náročná cyklotrasa
  • Horský / MTB
  • 15% asfalt, 60% lesné cesty, 10% trail, 10% chodník, 5% skaly
  • 1068.80m    1563.00m
  • 1213m    480m

Sekcie

Páči sa Ti táto cyklotrasa?

Tvoje hodnotenie:

Najbližšie trasy