Je to treba ? Expandér má ešte zo 2-3 mm na vrchu taký priemer ako je vonkajší na krku vidlice , aby neprepadol nižšie a to si myslím, že tiež prispieva k celkovému spevneniu v danej oblasti. Ja to mám bez podložky nad predstavcom , ale budem ho meniť a ten nový je cca 2mm nižší, tak by mi tá informácia tiež prišla vhod, či ešte tie 2 mm skrátim krk, alebo len nad predstavec dám podložku , teda by som mal aj o trošku menej roboty :-)
04.01.2020 - 10:21:56
00
Ja to mám bez vrchnej podložky, už 3 roky takto a žiadny problém,podľa mňa úplna zbytočnosť.
04.01.2020 - 11:04:06
02
Kristina napísal:
Ak máš karbónový krk tak je odporúčané nechať presah krku nad predstavec cca 2mm. Potom namontovať 5 mm podložku.


To odporúča FSA: Upozornenie: Pre správne rozloženie tlaku medzi predstavcom a karbónovým stĺpikom vidlice je potrebné mať presah stĺpika 2mm nad predstavec a použiť 5mm podložku.

Ale písal som si teraz priamo s technikom od výrobcu môjho rámu a napísal mi že to nieje potrebne a jediná výhoda je keď chcete do budúcna bicykle predať nech je možnosť nastaviť inak posed.
A keď chcem stačí to urobiť takto:

Prílohy:

1_image.png
1_image.png 176.78 KiB thumb_up0thumb_down

04.01.2020 - 12:37:02
00
B-rh-positivo napísal:
Je to treba ? Expandér má ešte zo 2-3 mm na vrchu taký priemer ako je vonkajší na krku vidlice , aby neprepadol nižšie a to si myslím, že tiež prispieva k celkovému spevneniu v danej oblasti. Ja to mám bez podložky nad predstavcom , ale budem ho meniť a ten nový je cca 2mm nižší, tak by mi tá informácia tiež prišla vhod, či ešte tie 2 mm skrátim krk, alebo len nad predstavec dám podložku , teda by som mal aj o trošku menej roboty :-)

Niektore expandre maju lem, aby neprepadli, ine nemaju, vtedy je dobre nechat presah krku nad predstavec - odporuca to viac vyrobcov, nie len FSA (co som sa stretol). Ale napr. pri integrovanych riaditkach casto presah ani nie je mozne nechat (vyplyva z konstrukcie a montaze riaditok na krk).
04.01.2020 - 12:52:45
01
peterg napísal:
Niektore expandre maju lem, aby neprepadli, ine nemaju, vtedy je dobre nechat presah krku nad predstavec - odporuca to viac vyrobcov, nie len FSA (co som sa stretol). Ale napr. pri integrovanych riaditkach casto presah ani nie je mozne nechat (vyplyva z konstrukcie a montaze riaditok na krk).


Tak je to možne že to bude ohľadom toho expanderu či ma alebo nemá presah.
Ale my sme to skoro vždy mali bez podložky nad predstavcom - a zatiaľ bez problému.
04.01.2020 - 12:58:49
00
Jasne, ked je dost hruby krk, horna skrutka predstavca nie je blizko kraja a neprezenie sa jej utiahnutie ... ale stejne by som sa nespoliehal, ze to doteraz bolo vzdy bez problemov, lebo vsetko je raz po prvy krat ...
04.01.2020 - 14:37:45
04
Aj Enve odporúča minimálne 1mm presah ich vidlíc nad vrchnú hranu predstavca. Aj napriek tomu, že majú compresor / expander s presahom a dorazom.
"ENVE recommends that the steerer tube extend 1mm past the top of the stem, and that a 5mm spacer be placed on top to ensure proper compression from the top cap."
https://www.enve.com/en/general-fork-installation-and-care-instructions/
04.01.2020 - 16:46:40
00
2x meraj 1x rez je v tomto pripade velmi dolezite
04.01.2020 - 18:13:10
00
Alberto Contador to maval takto (montaz a odrezanie vidlice od 0:13), ziadna podlozka nad predstavcom:

04.01.2020 - 21:29:31
02
Uprimne povedane, je mi uplne jedno, ale fakt jedno, ci si Alberto Contador rozbije pysky alebo nie ... ;)
04.01.2020 - 22:55:02
00
Aj povieš aspoň jeden rozumný dôvod prečo by si mal rozbiť pysky? Na vidlici a predstavci nevidím nič čo by malo byť aspoň teoreticky spôsobiť pád.
05.01.2020 - 00:46:39
06
Podľa mňa ide len o väčšiu styčnú plochu predstavca a krku vidlice a ak by sa krk zarovnal presne s vrchom predstavca , tak by viečko opieralo o vidlu a nie o predstavec.
Ak sa dá presah cca 2mm a podložka 5mm tak si všetko pekne sadne a dá sa to dotiahnuť tak aby tam nebola vôľa. Ak tam sú drahé superlight komponenty , tak pri malých uťahovacích momentoch väčšia styčná plocha o 1-2 cm2 môže dosť zavážiť. Teda aspoň tak som to pochopil ja :-)
05.01.2020 - 07:02:00
02
je tu ešte jeden dôvod. Pri skrátení vidlice nemusí byť odrezaný koniec tak štrukturálne pevný ako zakončenie vidlice robené vo fabrike. Výrobcovia sa takto chránia pred prípadným rozštiepením konca krku vidlice. A taktiež nie všetky predstavce majú výšku montážnej objímky 40 - 41mm. Niektoré nové predstavce majú iba 28 - 30mm.
05.01.2020 - 09:13:38
04
Ja som na cesťáku menil len pos**té ložiská hlavového zloženia + "crown race" za nové a už mi po skompletovaní vidlice a predstavca chýbalo na vrchu takmer 2mm . Keby som mal krk vidlice zrezaný presne na milimetre a bez podložiek, tak vrchná skrutka na predstavci by už objímala len časť krku vidlice. A mám problém . Ak si niekto chce do budúcna podobný problém sám vytvoriť, nech sa páči ;) .
05.01.2020 - 09:37:55
00
Kedže ja som "puntičkár" a toto je môj 1 bicykel čo si skladám sám oslovil som ohľadom toho skracovania krku niekoľko ľudí či už tu na fóre.
Ale hlavne aj cez mail (sú to pretekári, mechanici, predajcovia, tréneri atď...).

Zatiaľ to môžem zhrnúť asi takto:
- 60% je za bez podložky nad predstavcom
- 40% odporúča dať 5-2mm podložku nad predstavec (ale asi 30% stoho to nepovažuje za nutnosť)

Dokonca aj vo World Tour keď nechávajú podložku nad je to len stoho dôvodu lebo často sa bicykle posúvajú ešte ďalším záujemcom.

Inak ĎAKUJEM všetkým za odpovede.
05.01.2020 - 10:38:58
00
keyboard_arrow_up