Ahojte! Chcel by som sa medzi vami odborníkmi poradiť! Kúpil som nový bike z predajne uvedený v názve vlákna, po zabehnutí 500km - po prvých troch týždňoch a prvom riadnom čistení mi začal bike pri silnom ťahu vydávať hnusné ocelové zvuky, na porovnanie je to asi taký zvuk ako keď drie režaz do prešmykovača. Bol som s tým na garančnej prehliadle, samozrejme mi s tým nič nespravili, pretože mechanik tvrdil že tomu nič nie je. Skúsil som vymeniť pedále, rozobral som celý stred ložisko samozrejme zapúzdrené, všetko prečistil, namazal, no absolutne to nepomohlo, zvuk ide niekde od stredového zloženia či prevodníka. Viete mi prosím niekto poradiť čo s tým mám už robiť.. moja radosť z biku po 500km skončila... a absolutne ma nenapadá čo s tým ďalej, žeby sa vyťahala reťaz? robí to len pri silnom ťahu /prudkom rozbehu či ťahaní vo vyššej rýchlosti/ a na všetkých prevodoch...

Rozmýšlam či skúsiť vymeniť reťaz, alebo budem musieť prevodníky... viete mi poradiť komponenty ktoré by mi vydržali najviac?

Ďakujem pekne!
17.07.2010 - 17:25:09
00
Takže vyťahaná reťaz to určite nebude, po 500km sa to nemôže opotrebovať! Nič sa nemôže opotrebovať. Môže sa pokaziť kvôli vade komponentu. Máš dobre nastavený prešmyk a prehadzovač? Skús dotiahnuť všetko v okolí prehadzovača, prešmyka. A nemôžu to robiť aj brzdy?
17.07.2010 - 20:05:39
00
vyčistiť reťaz a potom ju namazať. O tom, čím čistiť a mazať tu nájdeš niekoľko dosť rozsiahlych tém.
18.07.2010 - 08:49:45
00
a tá reťaz do prešmýkača to nieje určite?
18.07.2010 - 10:21:31
00
a neradis neake prevody ked dochadza ku krizeniu retaze? a potom sa moze pri silnom slapani kluka trosku ohybat a retaz sucha o presmyk lebo nema taky rozsah ..
18.07.2010 - 10:46:56
00
Ahojte, Ďakujem za odpovede, takže:

Ad MaRCy: už som skúsil podoťahovať všetko a som bezradný, už ma nič nenapadá. Brzdy to určite nerobia , lebo ako vravím zvuk sa prejavuje iba vtedy ak mám silný ťah a kľuky sa točia... vo výbehu ani pri pomaličkom šlapaní bez sily to nerobí, respektíve ak áno tak to nie je tak počuť.

Genyus: No dávalo by to logiku... v podstate mi to robí približne odvtedy ako som robil velké čistenie cca.... reťaz som čistil priamo na biku čističkou reťaze, ale namiesto špeci prípravku som ju čistil technickým benzínom, potom utrel do sucha, a namazal shimmano prípravkom na reťaze... no odvtedy som mazal ešte 2x a robí to stále... žeby ten benzín odmastil aj to kam sa olej nedostane?...

CraObs: Prešmyk som si nastavoval 2x sám až kým som neprišiel na to že to prešmyk nerobí. servisák si tiež myslel že to robí prešmyk nastavoval ho tiež viac krát a neúspešne...

large: prevody do kríža určite neradím a ako som písal, robí to na úplne všetkých prevodoch pri ťahu. Bicykel je síce v záruke ale ak mi to nepomôže asi budem hladať kvalitné kluky ak ani to tak asi aj prevodník, ak nepomôže ani to tak budem úplne v.... kľuky a prevodník sú Shimano M442 44-32-22, reťaz tam mám Shimano CN-HG53.

Ako vravím prvé dva týždne som bol happy ako malé decko ako krásne ten bike ide... a zrazu závada ktorá sa mi na starom bike ani za 15 rokov prevádzky nikdy neprejavila... a to bol prvý horák na trhu od shimana.
18.07.2010 - 11:13:51
00
tak ono sa to takto ťažko rieši, nikto netuší aký zvuk, odkial presne..
možno blbosť ale ak máš rýchlospojku skontroluj si správne nahodenie reťaze cez menič pomedzi kladky..
robí to na hoc akom prevode alebo len niektorých?
18.07.2010 - 11:20:30
00
CraObs: robí to na všetkých na niektorých menej na niektorých viac ale ako vravím len pri silnom ťahu... neviem či by prehýbaním kľuky dokázali vytvárať také pazvuky ale celé stredové zloženie som premazal tak tú možnosť som vylúčil... a zúbky na prevodníkoch tiež nestrhnem naraz na všetkých takže asi to bude niečo s reťazou ale neviem čo mám spraviť aby som to vyskúšal alebo odstránil...
18.07.2010 - 11:51:22
00
no ak to robí na všetkých s prešmykom to nebude.. skús pozrieť tie kladky prehadzovača, alebo reťaz si dolu nedával?
to ohýbanie klúk, resp krútenie rámu by sa prejavilo len v určitých prevodoch kedy je reťaz blízko prešmyku, ale keď to robí všade tak problém bude inde teda..

a je to vyslovene "šúchavý" zvuk?
18.07.2010 - 12:00:16
00
aj prevodníky máš dotiahnuté?
18.07.2010 - 12:01:22
00
všetko čo ma napadlo som zhodil, namastil, dotiahol... prevodníky tiež... so zadnými kladkami som nerobil nič... pochybujem že problém je tam ale ešte poskúšam čo ma napadne...
18.07.2010 - 12:07:43
00
Ďakujem všetkým za rady, už som prišiel kde to je a konečne si môžem plne vychutnať ostrú jazdu s bikovaním Pri odmasťovaní bordelu z reťaze cez čističku som použil technický benzín čo bola chyba, ten odmastil aj spojovacie časti kam sa olej zo spreja pri mazaní nedostal. Reťaz som na 5 minút ponoril do oleja a krásne premazalo všetky časti, potom utrel do sucha a bike ide krásne ako hodinky :-) biku zdar! \o/
18.07.2010 - 16:18:43
00
nie to že si to čistil tech benzínom nebola chyba, ja tak vždy čistím reťaz. Skôr by som povedal, že olej si naniesol na reťaz skôr ako sa ten benzín stihol odpariť a teda si to mal slabo naolejované.
18.07.2010 - 19:50:37
00
...alebo si mal retaz zle prevlecenu cez kladky prehadzovaca, ako tu bolo spomenute
18.07.2010 - 20:08:56
00
Teraz je to uz jedno, hlavne si uzivaj jazdenie na biku xD ked uz konecne ide ako ma
18.07.2010 - 21:59:42
00
keyboard_arrow_up