Ahojte,prosím vás o radu. Mám doma horský bicykel Specialized Myka ( http://www.dookie.cz/damske-horske-mtb-kolo-specialized-myka-ht-26-2014/d-100851/ ),teraz som na nom dávala meniť plášte za tenšie. Chcela by som ísť na ňom cca o tri mesiace na dlhšiu viacdňovú trasu ,dokopy okolo 1200 km,pôjde nás asi 30 cyklistov, ale neviem či je dobrý nápad ísť na horskom,či si nemám radšej zaobstarať krosový,alebo najlepšie cestný. Celkovo myslím,že táto kúpa bola chyba,jazdím skôr po ceste,niekedy po prašných cestách a preto si myslím,že lepší by bol asi krosový. Myslíte si,že na tomto horskom by som bola vo velkej nevýhode oproti tým,ktorí budú mať krosové a cestné ? Alebo stačí,že mám plášte tenšie a pôjde sa mi dobre ? Dakujem vopred za každú odpoved a radu :)
28.04.2016 - 10:01:49
00
Tazko odpovedat, nepozname tvoju vykonnost ani vykonnost ludi s ktorymi pojdes. Taktiez si neuviedla pocet dni za ktore chcete tu prociu kilometrov prejst. Vybavenie budes mat zo sebou na bajku alebo ti ho bude vozit sprievodne vozidlo?
28.04.2016 - 10:20:17
00
Bude to trvať 8 dní,denne prejdeme v priemere 130 km. Ja zatial kondíciu naberám,trénujem,pretože doteraz som jazdila len rekreačne,občas ked sa mi chcelo :) Preto zvažujem,že by som ho predala a kúpila vhodnejší,aby som si naň zvykla ešte pred cestou. Vybavenie bude viezť sprievodne vozidlo. V popise vybavenia uviedli,že može byť aj horský ale so slik pneumatikami.
28.04.2016 - 10:38:01
00
skor by som to naozaj videl na ten cestak, tam ani tak nejde o pneumatiky ako o velkost kolies, prevody, geometriu. 130km nieje problem ani pre horsky bajk ale neviem co to s tebou spravi urobit ich 8 dni za sebou. Ved si vyskusaj urobit tolko kilometrov v ramic treningu ako sa budes citit bezprostredne po a napr. na druhy den rano ;)
28.04.2016 - 10:46:17
00
Dakujem ti za pomoc :) Kolesá mám 26,ja si tiež myslím,že by som asi mala zvoliť čo najvhodnejši typ bicykla na cesty kedže nie som skúsená a vytrénovaná cyklistka. Tak ho čo najskôr asi predám a kúpim si krosový alebo cestný,nech už trénujem na takom,na akom pojdem aj naostro
28.04.2016 - 10:56:18
00
prípadne fitness ak ti nesedia barany a nemáš rada moc natiahnutý- športový posed, ak budeš jazdiť len asfalt tak je to lepšia voľba ako kros a určite aj trochu ľahší, čo je najmä na ceste a v kopcoch dosť cítiť


Naposledy upravil imro1 dňa 28.04.2016 - 11:02:29, celkovo upravené 1 krát.

28.04.2016 - 11:01:34
00
Ak máš nahodené užšie sliky, neriešil by som to cesťákom alebo krosom. Kros bude mať podobné jazdné vlastnosti ako tvoj. Na rýchlosť 25-30 km/hod. máš vhodné prevody. Cesťák je na rekreačné túry zase "kostitras" a musela by si si aj zvykať na úplne iný posed.
28.04.2016 - 11:01:53
02
raz som si dal za 2 dni cez 300 km na HT so slikami, dalo sa no šiel som si sám vlastným tempom a zastavil som kedy som chcel, otázne je aké to bude vo väčšej skupine, kde bude viac ľudí a aká bude ich výkonnosť a na čom budú jazdiť, ak bude mať väčšina cesťáky, tak na mtb to bude trochu handicap a bude to stáť o dosť viac síl :)
28.04.2016 - 11:08:53
00
No ako neskusena a nevytrenovana cyklistka,by som na tvojom mieste aj zvazil ucast na takomto tripe.Ono dat 1200 kilakov za 8 dni neni len tak "Pod sem klobaska,zjem ta"... Nejde len o ten bajk,ale ci na to vobec mas,aby si to dala.Tym Ta nechcem odradzovat,ale urcite to este nechaj prejst hlavou ;-)
28.04.2016 - 11:24:10
00
Ak jazdíš prevažne cesty a mierny teren - polné, prašné alebo makadamové spevnené cesty, tak určite by ti bol vhodnejší crossový. Všeobecne crossový má predovštkým vačšie kolesá (oproti klasickému 26" horskému, jasné, že to neplatí pre 29" horský), užšie plášte a tak je oveľa menší odpor na cestách ako na horskom. Ak by tvoj horský bol 29", riešenie by bolo jednoducho crossové plášte a hotovo. Jasné, že aj na 26" by užšie plášte pomohli, ale predsa pre menšie kolesá by za crossovým na cestách zaostával. Crossový má aj vačšie prevodníky čo využiješ na rovine a dolu kopcom na vačšiu rýchlosť. Ja som dlhé roky (celú strednú a výšku) jazdil na obyčajnom 26" horskom, potom som nejaký čas mal aj crossový (28") až som nakoniec skončil na 29" horskom. Absolvoval som aj niekoľko dlhších viac dňových výletov na tom starom horskom a crossovom a môžem jednoznačne povedať, že na cestách je to trápenie na 26" horskom. Myslím, že sa ti ho oplatí predať a čo najskôr zohnať nejaký ten crossový za predpokladu, že aj do budúcna budeš naďalej jazdiť cesty a ľahší terén a teda ho využiješ. Jasné, že ho nebudeš kupovať na jeden výlet. Spomínaš aj cestný, to moc neodporúčam. Ano, je rýchly, veľmi ľahko sa na nom šlape na ceste, no je to tvrdý bicykel limitovaný na hladké cesty. Ten nezvláda ani ľahký terén a tak nieje moc všestranný. To je pre tých, ktorých to fakt baví. To je môj názor.
28.04.2016 - 11:48:19
02
Vdaka všetkým za názory :) Rozmýšlala som nad tým dosť dlho či sa na tú trasu dať,ale nakoniec som si povedala,že budem trénovať a pred tým by mala byť testovacia etapa,takže tam už sebakriticky zhodnotím či to zvládam,alebo nie a uvidím ako sú na tom tí ostatní,aj s vybavením aj kondíciou,prípadne z toho odstúpim a pôjdem možno budúci rok. Ten bicykel ale naozaj nekupujem len kvoli jednorazovovemu tripu,uvedomila som si,že do hory na ňom chodím minimálne a ovela viac ho potrebujem na cestách a navyše teraz ked chcem ísť na tu dlhšiu trasu,prinútilo ma to konať,inak by som na ňom jazdila možno ešte nejaký čas kedže na kratšie vzdialenosti je to fajn. Cestný by som asi nechcela kvôli tomu,že mi pripadá velmi obmedzený,navrhnutý len na asfaltové pekné cesty,kdežto ten krosový je asi skôr multifunkčný,pripadá mi praktickejší. Samozrejme viem,že to závisí od človeka,ja osobne súhlasím s tým,že pre mňa by bol asi najvhodnejší krosový,ale chcela som počuť názory skúsenejších,aby som neurobila chybu...unáhlene ho predám a potom budem lutovať,že som sa neporadila
28.04.2016 - 12:06:02
02
Neviem aky mas rozpocet, ale okrem krossoveho by som mozno pozrel aj endurance cestak alebo gravel bike. Je pohodlnejsi ako klasicky cestak, ma vzpriamenejsi posed a zoberie aj hrubsie plaste (ale stale tensie ako na horskom). Tieto biky nie su tak uzko specializovane na cesty a zvladnu aj horsi povrch ci lahky teren. Oproti krossovemu biku budu lahsie. Ale maju barany a kedze je to relativne nova kategoria bikov, ceny mozu byt vyssie ako pri krosske.
28.04.2016 - 12:30:58
00
Kúpiť by som chcela niečo do 400 eur,ak by sa mi ten môj podarilo predať aspoň za 300,pôvodne som ho kúpila za 350... nie som zas taká cyklistka,že by som do bicykla vrážala velké peniaze,i ked kvalitné ( a väčinou teda i drahšie) bicykle obdivujem a príde mi to ako dobrá investícia ked ho človek plne využíva. Čisto nový by som rada kúpila ,ale asi by som naň nemala peniaze,takže ked budem pozerať,tak skôr na bazároch alebo cez známych. Inak je zaujímavý ten edurance cestný čo spomínaš,zrejme by mi vyhovoval ale ako hovoríš,tie ceny asi budú vyššie a to si zatiaľ nemôžem dovoliť. Ibaže by na tejto stranke bolo aj niečo ako Zbierka na bicykle pre chudobných cyklistov :D Ale nie,ak si našetrím tak možno raz vyskúšam aj niečo také :) ale zatiaľ sa musím uskromniť
28.04.2016 - 12:50:16
00
Zbierka na tomto portaly uz jedna bola a myslim ze v celku uspesna.
o-hocicom/financna-zbierka-pre-jozka-orema-t23573.html
28.04.2016 - 12:58:41
00
Tak to klobúk dole za takú ochotu pomôcť ,to je úžasné :) Ale ja nie som v znevýhodnenej situácii,stačí ak si našetrím z brigády a môžem si kúpiť aj drahší,cítila by som sa zle ak by som o to prosila,len som žartovala :) kúpim si drahší bicykel ked sama naň budem mať a rozhodnem sa ,že tie peniaze chcem investovať práve doňho
28.04.2016 - 13:08:38
03
keyboard_arrow_up