čauko chcel by som sa spytat mate niekto skusenosti so stavaním trailov ?? popripade ako staviate atd :D
09.04.2023 - 13:24:04
00
Ahoj síce mám 13 ale dal by som ti nejaké typi. Väčšinou robím dh/ednuro traili tak neviem, či ti to pomôže ale tak nevadí. Vždy predtým než idem dačo stavať si pozrem okolie aby som mal prehľad kde by čo mohlo byť. Tadiaľ kadiaľ trail pôjde tak to celé vyčistím aby bol terén/povrch čo najlepší. Potom sa pustím do stavania, radšej s viacerými ľuďmi aby som nemal sám veľa roboty. Keď to je dokončené tak to otestujem aby som vedel či to je bezpečné. Ak to je bezpečné tak hurá jazdiť! :)
06.05.2024 - 20:18:05
00
O tejto teme najdes na nete strasne vela veci. Brozurky, videa, blogy, skupiny na fb/reddit-e/..., knihy, prednasky, atd. Zaklady su totozne s tvorbou turistickych chodnikov cize opat viac zdrojov ktore si mozes dohladat. Pri prekazkach vies nastudovat veci aj zo zdrojov ohladom stavby bmx trati a pumptrackov.
Vseobecne najskor volis oblast kde by si chcel nieco mat, ideal na mieste ktore nema vela roznych majitelov pozemkov a nema hospodarske vyuzitie. Prejdes si to aspon priblizne. Nakontaktujes majitelov pozemkov s tvojim planom a ak to v tomto bode nestroskota tak najskor to s majitelmi prejdes a ukazes aku mas asi predstavu. Potom nasleduju povolovacky a zmluvy ktore musis povybavovat a ked to nestroskota ani v tomto bode a mas same suhlasne stanoviska tak mozes zacat stavat. Obcas sa najde dobra dusa ktora ma hobby z toho ze napada podobne povolovacie procesy cim sa ti to moze cela natiahnut alebo uplne zakapat. Detailnejsie si vytycis kadial to chces viest, tak aby si dodrzal vsetky podmienky v zmluvach a zaroven aj nejaku tu zabavnost a flow. Potom uz len stavias podla toho aku mas predstavu, ci to mam byt prirodne a staci to len odhrabat alebo uz riesis aj nejake umele prvky, odvodnovacky, dusitka, ... Pocitat ale mozes i s tym ze sa zmeni vyuzitie toho lesa, zmeni sa nalada majitela alebo podobne nepredvidatelne udalosti kvoli ktorym ti bude vypovedana zmluva a pozemky na ktorych stavias budes musiet vratit do povodneho stavu. Podla poctu majitelov a dotknutych organov pocitaj povolovacky tak cca rok i viac ak tam bude treba riesit nejake problemy, pretrasovavanie atd, stavba potom opat podla narocnosti, dostupnosti, skusenosti a poctu ludi, hustoty prekazok atd cca rok i viac. Ak nemas ziadne skusenosti je dobre sa na zaciatok nakontaktovat na niekoho v blizkosti danej lokality co uz s niecim takym skusenosti ma, moze ti dat dobre tipy, navody a asi uz bude mat predstavu i o lokalnych pomeroch. U nas to je asi najjednoduchsie vybavit v obecnych/mestskych lesoch ktore su urcene na rekreaciu - vid napriklad KECY a TBK. Ak sa nemas na koho obratit tak stale mozes skusit Slombu ci je este ziva.
A pocitaj s tym ze trail bude taky dobry aky je jeho stavitel dobry jazdec. Kolko ma toho najazdene, na kolkych roznych miestach jazdil, ako rychlo vie jazdit, ako dobre vie skakat atd Ak stavitel jazdit nevie tak moze nastudovat tonu materialov ale dobry trail nepostavi.
06.05.2024 - 21:05:00
01
neviem aky dobry biker bol digger, ale viac sa vie o jeho trailoch :)
06.05.2024 - 21:21:28
01
RobitussinRider napísal:
čauko chcel by som sa spytat mate niekto skusenosti so stavaním trailov ?? popripade ako staviate atd :D

Prvé čo treba je vybaviť povolenia, čiže "papiere"
20.05.2024 - 06:45:14
01
pri papieroch to aj zvačša skončí. Ked sa ide do takého niečoho podstatná je aj komunita lebo trail treba aj udržiavať a jazdiŤ nielen postavit. Sam alebo aj dvaja je málo.
20.05.2024 - 09:05:43
01
keyboard_arrow_up