Trek vždy vymyslí nejaký nový spôsob ako pazvukmi znepokojovať jazdu. Dnešný zdroj pukania bol naozaj bizarný.
Už druhú jazdu som počul zvláštne nie moc hlasné pukanie. Problém s kolesami som hneď vylúčil, lebo to nesúviselo s otáčkami. Sedlovku aj prehadzovačku som tiež vylúčil, tie pukajú ináč. Moc som to neriešil, nebolo to hlasné. Stačilo by namazať reťaz squirtom a jej škripot by to prehlušil :-)
Nakoniec to bol magnet na zadnom kolese. Medzi nim a Bontrager senzorom nie je veľa priestoru. Pri otáčaní nezaťaženého kolesa to neškrtalo. Ale za jazdy pri šlapaní sa to koleso aj keď má asymetrický výplet, ktorý by mal eliminovať kmitanie, predsa len sa máličko krúti. A to spôsobovalo nepravidelné pukanie. Stačilo posunúť magnet o 1 mm dozadu a zvyšok jazdy som si užíval iba tradičný škripot tretier/pedálov.
18.09.2021 - 23:48:38
00
Čaute, pripájam sa do témy :D Moje problémy začali, keď som vymenil celý pohon - teda kazetu, radenie, prehadzovačku a reťaz. Odvtedy mi niečo puká vzadu. Mám 1x11 systém LinkGlide XT. Pukanie sa objaví len pri silnom šliapaní, keď tlačím do pedálov. Vždy od začiatku tlačenia do pedálu mi párkrát niečo popuká vzadu a potom to hneď prestane. Viem to simulovať napr. keď mám stlačené brzdy a tak vyvíjam tlak do pohonu.

Myslel som si najprv, že mám zle nastavené indexovanie na prehadzovačke, keďže nezáležalo na tom, aký som mal prevod a tak som skúšal postupne povoľovať a napínať lanko. Toto na to nemalo vplyv. Orech som mal rozobratý v zime, to by malo byť OK. Takisto nepuká ani sedlovka, keďže to puká ako v stoji tak aj v sede. Špice sú podoťahované, navyše tie pukajú iným zvukom. Nie je to ani krížením reťaze.

Rozhodol som sa to teda rozobrať znovu. Dotiahol som prehadzovačku na požadovaný moment. Pätka neviem koľko by mala mať (?) Skúsil som tiež dať na orech jemný film vazelíny a na to nahodil kazetu (moc ľudí to nerobí, ale skúsil som - LinkGlide je oceľ a orech je tuším z hliníkovej zliatiny, to si možno moc nerozumie). Kazetu som dotiahol na požadovaný moment. Znova som nastavil prehadzovačku a indexovanie. Pevnú os som neriešil, možno tam bola špina, to neviem...

A sčasti to pomohlo - prestalo to robiť na väčšine prevodov. Aktuálne to však robí hlavne na 4ke a vyššie. Teda paradoxne nejde o najťažšie prevody. Čo podľa vás z toho, čo som urobil pomohlo? Predsa 4ka je bližšie ku kolesu takže reťaz má menšiu páku ako na 11tom prevode a teda nejaké napínanie celého kolesa reťazou tam nebude.
07.05.2024 - 13:39:20
00
11. Prevod označuješ najťažší alebo najľahší?
07.05.2024 - 13:45:07
00
Najťažší, najmenší pastorok.
07.05.2024 - 13:46:07
01
Mne pri slapani tiez nieco stale pukalo, dal som vyservisovat bike, premazat, vycistit vsetko ale pukanie ostalo. Nakoniec stacilo vymenit pedale kde boli vymlatene loziska :D
08.05.2024 - 18:40:43
01
No stále som nezistil, čím to je, ťažko sa to určí keď sedím na biku. Skúsil som ešte vyčistiť osku aj ju premazať, rovnako ako aj patku, ale stále rovnaký problém. Vylúčil som všetky spomenuté problémy. Skúsim to nakamerovať. Možno to tak má byť, ale irituje ma to pri rýchlom a silovom šľapaní.
13.05.2024 - 07:50:58
00
Pozicaj si koleso od niekoho a vyskusaj to , takto aspon budes vediet ci koleso , alebo bajk . A vazelina sa dava na orech ?
13.05.2024 - 08:59:12
01
Mne na Trek FuelEx pukala kotvicka, ktora je na druhej strane ako prevodnik, cast je kov a cast plast, ten plast bol prasknuty. Chalani v servise to vymenili, a este zistili znicene loziska v sodnom uchyteni zadneho tlmica. Teraz uz je konecne ticho pri slapani ?
13.05.2024 - 16:35:32
00
bezotn: Dík za tip, to mi nenapadlo. A práve to som doteraz nemohol vyskúšať, ale v sobotu budem skladať nový bike, kde našťastie všetko bude pasovať ako má. Tak hneď to skúsim vymeniť a dám echo. Lebo už fakt neviem, že čo s tým :D .

Caba29: No ja mám HTčko. A prevodník som doťahoval na momenty tiež preventívne. Ono to všetko začalo po výmene pohonu teda kazeta + radenie + reťaz, doteraz 1000km nič :D Takže neviem, ale podľa mňa len tam čosi začalo blbnúť. Ak by čosi bolo na reklamáciu, tak najprv musím zistiť, že čo vlastne puká :D

Mne to príde ako zvuk ako keby sa napínala reťaz a šúchala po pastorku vedľa, ale indexovanie mám OK, všetko radí pekne plynulo. Niekoľkokrát som to šteľoval aj počas jazdy a toto nemalo na to vplyv. Okrem toho to tuším robí aj na najľahšom pastorku. Hodím kameru na zadnú stavbu a skúsim to nahrať.
13.05.2024 - 17:01:35
00
keyboard_arrow_up