Čaute všetci chcel by som sa opýtať, či by mi niekto nevedel poradiť
Nedávno som kúpil nový bicykel Scott scale 965 Shimano 1x12
Najazdil som nejakých 150 km, jediné problémy boli s popukávaním z pohonu a trochu pomalším radením (asi ako si sadlo lanko radenia v bowdene) a šiel na garančnú prehliadku. Na garančke mi ešte docentrovali zadné koleso, doladili prehadzovačku, a kedže na zdroj popukávania asi nevedeli prísť ešte mi vymenil pôvodnú reťaz od výrobcu (myslím KMC) za originál shimano HG CN m6100.
Keď som ale začal na bicykli jazdiť začalo sa ozývať úplne nepravidelné pukanie pripomínajúce klikanie myšou len hlasnejšie alebo ťukanie niekde od zadného kolesa.
-Na servisnom stojane bicykel radí úplne hladko pukanie sa neozýva.
-Pukanie je nezávislé od toho či sedím na sedle alebo nie napriek tomu som vyčistil sedlovku a namazal vazelínou bez úspechu.
-Zdá sa mi horšie pri pedálovaní ale ozýva sa aj na voľnobehu, takisto sa mi zdá trochu horšie na rozbitom teréne, ale pravidelne sa ozýva aj na novom asfalte
-Nezdá sa mi že by išlo zo stredu, skúšal som aj na stojacom bicykli silno zaťažiť jeden aj druhý pedál pokývať s nimi zo strany na stranu, bez výsledku, pri prudkom šliapnutí to tiež neviem vyprovokovať
-kazeta vyzerá dobre dotiahnutá nekýve sa
-zvuky sú rovnako časté na všetkých prevodoch nezávislé od radenia, radenie je bezchybné a hladké
-zvuky sa niekedy ozývajú pri každom otočení pedála, niekedy aj 2-3 minúty nie
-skúsil som lepšie upevniť alebo zložiť aj iné príslušenstvo (košík, podsedlovku) či náhodou neklepe bezvýsledne
-drôty výpletu vyzerajú rovnako napnuté (sú čerstvo centrované) keď ich stlačím ozýva sa mierny zvuk skôr škrípanie v mieste kríženia, to pukanie však pripomína len vzdialene, skúšal som do miesta kríženia dať kvapku oleja na reťaz a prebytočný utrieť znova bez efektu
-bowdeny sú vedené vnútrom rámu, keď nimi pokývem neklepú
-dokonca som už pozeral či neklepe závlačka brzdových doštičiek :-), a dotiahnuť poistné matice galúzkových ventilov, skontrolovať či lanko radenia nekoliduje s pohyblivými časťami, nevzdá sa že to bol problém
-Reťaz je čistá a namazaná
-Praskliny na ráme, ráfiku, či nábojoch nevidím, pätka prehadzovačky prasknutá alebo krivá nie je (aj vzhľadom na bezchybné radenie)

Ak by niekoho ešte niečo napadlo bol by som rád ak by mi poradil
Viem že to možno vyznieva ako blbosť ale po 20-30 km to nepravidelné pukanie vie byť pekne otravné.
20.05.2022 - 19:23:51
00
Vyčisti a skontroluj ci je dobre dotiahnuta pätka (ale to puká iba pri sliapani).
Keď to stále puká, tak trošku pootoč každým niplom a vráť späť (štvrť otáčky doľava a štvrť naspäť doprava.)
21.05.2022 - 17:02:37
00
Pätka je dotiahnutá, niplami som pohýbal bez výsledku
23.05.2022 - 17:24:40
00
Ak mas moznost, pozicaj si od niekoho zadne koleso a vyskusaj pojazdit. Zuzilo by to okruh hladania "pukacich" problemov. (naboj, orech, kazeta)
24.05.2022 - 22:35:24
00
keyboard_arrow_up