ZDAR všetkým.Vopred sa ospravedlňujem za tému no nič také som tu zatiaľ nenašiel
Moc v zime nejazdim a keďže som mal full bike enduro tak len sem tam som bol na bike aj v zime.
Teraz vlastním Ebike Canyon spectral on cf7 a pozeral som aj videa ako jazdia niektorý v zime tak som si povedal že skúsim.
No nedávno von teplota okolo 0 až -2 tak som si povedal mám nabitú batériu na full tak trochu znejú stiahnem kým ho odložím na zimu.
Všetko ok až kým som sa na asi 20-minut nezastavil pri známom.A tu nastal problém.Ebike sa vypol a viac som ho už nezapol.Tak som si 3 km odslapal za svoje domov.Doma asi hodinka v teple a bike v pohode funguje.
Najprv mi napadlo že kvôli zime sa vypol a chlad spôsobil tento problém.Ale veď videl som niekoľko videi ako jazdia na ebikoch aj v zime po snehu.A dokonca ešte aj čo si obliect.Nikde ani zmienka alebo upozornenie, odporúčanie či škodí ebiku zima, mráz a chlad. Nechapem.
Zašiel som do najbližšieho servisu a pýtal sa čo to môže byť že sa vypol a viac som ho nezapol.
A tu potvrdili moju teóriu .. Zima.
Bolo mi povedané a vysvetlené,že nieje dobré jazdit na ebikoch v zime.
Za prvé preto sa vypol kvôli zime a raz sa mi stalo že som ho ani nemohol vypnúť keď som bol na ňom v takom chlade (bol som 2x v zime na ebiku)
A za druhé mi servis vysvetlil , že ak budem jazdiť na ebiku v zime tak mám počítať stým že za 2-3 roky je po batérií a môžem kúpiť novú.A ešte podotkol že ak klesne teplota von pod 15 stupňov,tým batérie sa rýchlo ničia ak sa jazdí na ebiku.Taktiez mi povedal že nechápe prečo to výrobcovia nikde nepíšu a neupozornuju na to.
Tak ma zaujíma aj váš názor na tento problém keďže je dobré si vypočuť názor aj iných a nie len jedného.
Vopred Dík všetkým a veľa zdaru.
09.12.2022 - 08:32:13
00
Ak si pri známom zastal naozaj na 20 minút, tak problémom bol skôr kondenz na kontaktoch... Jazda v zime na ebajku je v pohode (do určitej teploty), výdaj energie v Li-Ion baterkách je exotermická reakcia, takže baterka "sama seba zahrieva", čím skompenzuje aj mínusovú teplotu...
09.12.2022 - 08:50:40
02
Jazdím aj v mínusových teplotách ale batéria sa mi ešte nikdy nevypla. Na "zimáku" mám síce neoprénový poťah ale z dôvodu aby sa mi pri umývaní wapkou nedostala voda do baterky. Raz sa mi to stalo a problém bol opačný nemohol som ju vypnúť. musela isť dole z biku.
Aj to ničenie pod 15°C sa mi nezdá moja sa dá nabiť už len na 41V ale to je myslím spôsobené nájazdom 14t. km a 4 sezonou.
09.12.2022 - 09:29:23
00
Skladujem bike okolo 11-13°C s baterkou v ráme a malo by to byť lepšie skladovanie ako pri 22°C v byte. Nepočul som o nejakej hranici 15°.
09.12.2022 - 09:36:53
00
Zrovna predvcerom som hladal odpoved na tento "problem". Bosch pise na svojich strankach toto:

"6. What precautions should be taken in winter?
Winter use - During winter use (particularly below 0 °C) we recommend charging and storing the battery at room temperature before inserting the battery in the eBike immediately before riding it. For longer journeys in cold conditions, it is advisable to use thermal protective covers."

A este k prevadzke:

"At what temperatures can, or should, I operate and store the components?
For the drive unit and display components, the operating temperature is - 5°C to +40°C and the storage temperature is +10°C to +40°C.

The ideal storage temperature for the battery is +10°C to +20°C."

Sudiac podla skusenosti z kolobezky, by som sa na jazdu v zime uplne vykaslal. Jednak podstatne mensi dojazd, druhak, myslim ,ze tej baterii to dopomohlo k rychlejsiemu opotrebovaniu sa (oproti kolobezkarom kt. v zime nejazdili). Ja som uz svoj ebike zazimoval, pokial nenapadne sneh, tak sa budem prehanat na klasike :)
09.12.2022 - 12:00:29
01
Mám veľa zákazníkov, ktorí niečo ako sezónnosť cyklistiky nepoznajú a brúsia ebajky celú zimu, a ani u jedného sme nezaregistrovali problém, či výrazné skrátenie životnosti batérie... Len pre zaujímavosť - každý používa originál neoprénový kryt na baterku (aj v prípade integrovanej)... Takže je to skôr na každom jednom človeku, či sa mu chce v nulových teplotách na ebajk, alebo nie... Nesprávne skladovanie dokáže s baterkou zatočiť omnoho horšie, než zimný výjazd...
09.12.2022 - 12:13:14
02
Súhlasím, tiež v zime bez problémov bikujem, keď už je mínus neviem koľko, metelica tak nejdem a je jedno či klasika alebo elektrika
09.12.2022 - 14:11:07
00
Nazgul, možem sa prosím spýtať, čo sa myslí pod pojmom "originál neoprénový kryt" ? To je niečo priamo od výrbcov daných e-bajkov, alebo proste niečo vyrobené priamo pre tento účel? Hľadanie na mt-biker mi nenašlo žiadny výrobok tohto typu (ale možno len neviem hľadať).
09.12.2022 - 14:27:32
00
MTBiker neviem, ale tieto výrobky sú buď od špecializovaných firiem, alebo ich ponúkajú aj niektorí výrobcovia ebajkov:

Prílohy:

IMG_20221209_142929508_HDR.jpg
IMG_20221209_142929508_HDR.jpg 252.87 KiB thumb_up0thumb_down

1.jpg
1.jpg 60.42 KiB thumb_up0thumb_down

09.12.2022 - 14:36:25
01
Na aliexprese tiež https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20221209053902&SearchText=neoprene+battery+cover&spm=a2g0o.cart.1000002.0
09.12.2022 - 14:39:57
00
bob303 Daj do vyhľadávača neopren ... https://www.shopbike.sk/eshop/neoprenovy-obal-na-bateriu-system-bosch-basil-basil-battery-cover/p-4391064.xhtml
09.12.2022 - 14:55:36
00
Bicykel skladujem v byte, jazdím ebajk do práce, ráno býva niekedy aj -1°C a nikdy nebol problém. Bicykel je následne v robote skladovaný v teple a cestou domov v pohode. Po 20k km a 2,5 roku baterka ako nová. Istotne to bolo kondenzáciou.
09.12.2022 - 23:29:33
01
Nazgul napísal:
Mám veľa zákazníkov, ktorí niečo ako sezónnosť cyklistiky nepoznajú a brúsia ebajky celú zimu, a ani u jedného sme nezaregistrovali problém, či výrazné skrátenie životnosti batérie... Len pre zaujímavosť - každý používa originál neoprénový kryt na baterku (aj v prípade integrovanej)... Takže je to skôr na každom jednom človeku, či sa mu chce v nulových teplotách na ebajk, alebo nie... Nesprávne skladovanie dokáže s baterkou zatočiť omnoho horšie, než zimný výjazd...

Ahoj.Ohladne skladovania.Mam plne integrovanu bateriu a bike nemam kde v dome skladovat.
Mam letnu kuchynu v ktorej je priemerne asi 5stupnov.Ale problem je,ze tam kurim nerovnomerne,cize tam kolise teplota z 5 na dajme tomu 15stupnov.
To asi nie je pre tu bateriu v poriadku ze?
Bike som kupil ken pred tyzdnom,tak to este neriesim,ale ak je to takto zle,tak uz dake miesto v dome najdem.
Dik za odpoved.
10.12.2022 - 09:53:21
00
Nazgul napísal:
Len pre zaujímavosť - každý používa originál neoprénový kryt na baterku (aj v prípade integrovanej)

Existuje take aj pre elektromobily?
10.12.2022 - 10:08:49
00
trial Tak podľa výrobcov je 5° tá zlomová hrana... Všetko nad je v pohode... Zatiaľ by som pri skladovaní aspoň obalil miesto s baterkou nejakou dekou, to bude stačiť...

Palo TT Tak to netuším, elektromobily fakt nie sú moja parketa... :-)
10.12.2022 - 10:54:22
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty / Batérie a príslušenstvo k elektrobicyklom / Batérie a nabíjačky)
keyboard_arrow_up