Testujeme bike 29ku - Felt Virtue Nine 3

Testujeme bike 29ku - Felt Virtue Nine 3

20 komentárov

quidoo 30.05.2014 24 fotografií   Test Bike Felt 29tky

Zabudnite na 20 kilometrové výjazdy okolo vašej bytovky s rapkáčom z jogurtového téglika v špicoch! Tento Feltík potrebuje dospelácke hory a priam kričí po celodenných expedičných výjazdoch. V dobách, o ktorých naše staré mamy nechyrovali, keď kamenisté pasáže v Malých Karpatoch boli zrovnané zbíjačkami a mostíky potiahnuté protišmykovou sieťovinou, je škoda drať plášte na vyjazdených lesných diaľniciach. Tento bajk patrí do divočiny.

 

Prvýkrát som mal možnosť dlhšie sedieť na 29ine. Počas testu som spravil 250 km. Z počiatku som mal rešpekt pred veľkosťou bicykla. Čo si len počnem s takým hebedom? Tieto pocity trvali presne kilometer a hneď som si zvykol. Prirovnal by som to k presadnutiu z Deawoo Tico do Landcruisera. Na dobré sa rýchlo zvyká. Posed si vás hneď získa. Neviem, či ma v noci inžinieri z Feltu obkreslili a tento bajk navrhli presne na mňa, ale sedí mi ako uliaty (veľkosť L , 185/70). Môj vlastný bajk po rôznych špekuláciach a upgrejdoch mi nesedí lepšie ako táto novinka.

Sedlo

S posedom ide ruka v ruke pocit bezpečia a kontroly. Neviem si predstaviť, za akých okolností sa dá z tohto bajku spadnúť. Možno to bol len pocit a fúra šťastia, ale za ostatný týždeň si nespomeniem na jednu kritickú chvíľu. Fantastická geometria plus XKing 2.4, ktorý držal na suchu ako ozajstný kráľ - nie je čo vytknúť. Jediné, čo by mohlo tento bajk zastaviť je vyslovene nepredvídaná prekážka, ale musí to byť niečo fakt veľké, cez čo sa kolesá nedokážu prevaliť. S bezpečnosťou sa trošku stráca hravosť a adrenalín ako som zvyknutý z 26tky. Ak sa chcete zabaviť na tomto Felte, potrebujete rozbitejší terén. Keď som jazdil moje klasiky v blízkom okolí a známe úseky, ktoré som dovtedy nazýval technické pasáže, jazda na Felte s prstom v nose nebolo to pravé orechové. Zlom nastal až keď som ho vytiahol do poriadnych kopcov.

Do kopca

V podstate som od tohto bajku aj čakal, že pôjde svižne vďaka svojej váhe hore kopcom, o zjazde sa nedalo pochybovať od prvého pohľadu, že to bude jeho silná stránka, ale čo mňa najviac dostalo, bola prejazdnosť klasickou lesnou cestou po víchrici s popadanými konármi, voľnými kameňmi a podobným bordelom, ktorý k lesu patrí. Veľké kolesá + Equilink = veľká spokojnosť. Ak aj bol väčší strom cez cestu a včas som ho zbadal, vedel som si spraviť vlastnú cestu lesom. Takisto to bolo pri blate, ktoré som cez les vždy vedel s troškou šikovnosti obísť. Začal som to robiť najprv podvedome. Nejako mám mozog nastavený, aby eliminoval počet zosadnutí počas výjazdu na nevyhnutné minimum. Uvedomil som si, že idem inak ako moji parťáci, až keď som ich videl ako prenášajú cez stromy, alebo hrešia v diaľke. Priznávam, trošku škodoradosti v tom bolo. Treba ale uviesť na správnu mieru, že tento Felt nie je ruský tank a sú prekážky, keď pomôže iba motorová píla, alebo nosenie bajku na chrbte.

Píla na biku

Väčšina špekulácií je o tom aké to je prejsť z 26iek na 29iny, ale skúste to presne naopak. Skúste v polovici zjazdu vymeniť 29inu za 26tku, tak ako ja počas tohto testu, a vtedy najlepšie pochopíte celý rozdiel. Myslím, že nová generácia, ktorá bude poznať iba 29iny, po presadnutí na 26tku si bude pekne prstom ťukať na čelo, že čo to je za stroj podobný bajku.
Okrem skvelého karbónového rámu, je najsilnejšou súčasťou tohto bajku zadný systém pruženia postavený na základe virtuálneho čapu – Equilink. Equilink zabezpečuje čo najvertikálnejší pohyb zadného kolesa hore a dole oproti banánovým jednočapovým klasikám, ktoré citlivejšie povahy môžu kopať do pedálov. Najlepšie odpozorujete podstatu Equilinku na obyčajnom asfalte. Stačí len v ktoromkoľvek bode prudko zadupať do pedálov v sede a zadná stavba sa ani nehne. Podnety od pedálov proste ignoruje. Termín „pohupovanie“ si týmto pádom môžete odložiť do archívu vedľa toho rizlingu, čo si šanujete na výnimočnú príležitosť. Malou nevýhodou môže byť vyšší počet kĺbov, za ktoré sa hromadí blato. Určite si to pýta nejakú formu blatníka, pretože následné umývanie je práca nadlho. Pripravte si množstvo vatových tyčiniek a Cyklostar. Keď už sme pri očiste, na bielu farbu odporúčam Cif Cream. Ak vás zaujal tento produkt bajkerského blaha, neváhajte a zabookujte si testovačku na Bikefeste už tento víkend.

Zjazd

Podstatné zhrnutie


Skvelý posed, geometria a karbónový rám. Nadčasový Equilink + veľké kolesá = famózna priechodnosť. Zjazdy sú zábavné, ak sú rozbité – žľaby, rigoly, korene, šutre a popadané konáre sú odteraz vašimi novými kamarátmi.

Menej podstatné pozorovania


Veľmi potešila teleskopka s diaľkovým ovládaním na rajdách, len si na ňu pripravte v prípade potreby doštelovania lanka najmenší imbus (1.5 mm). Moje obe sady imbusov obsahujú ako najmenší dvojmilimetrový. Sedlo hodnotím ako veľmi pohodlné. Jazdil som na ňom aj v starších nohaviciach s vysedenou plienkou, ktoré normálne používam už len na kratšie výjazdy, ale tu to bolo úplne bez problémov.

Čo sa týka prednej vidlice Sektor od Rockshox so 140 mm zdvihom, je to taká predvídateľná klasika, ktorá nekompromisne odvádza svoju robotu. Uzamykanie je vyvedené na rajdy, čo poteší hlavne počas jazdných situácií, keď sa treba zdvihnúť z pohodlného posedu a trošku zadupať.
Skúsený jazdec, ktorý má toho odjazdené bude asi rozmýšľať nad výmenou bŕzd (MT2 od Magury), poprípade radiacej sústavy. Sram X9 vzadu a X7 vpredu si robia svoju robotu poctivo, ale sú ľudia, ktorí ich vymenia kvôli návykom z iných systémov.
Vpredu sú iba dve píly 24 a 38 zubov, ale nemal som s rozsahom najmenší problém. Pravdou je, že sám jazdím na dvojprevodníku, čiže som zvyknutý. Vzadu tradičná kazeta s rozsahom 11 až 36 zubov.

Nepodstatné pozorovania


Vo vlaku netreba zdvíhať bajk zo zeme na hák, stačí ho postaviť na zadné. Od stropu má tak 5 centi – platí pre poschodový osobák
Ak ste boli zvyknutý pri preprave odmontovať predné koleso a sklopiť zadné sedadlá vo vašom úspornom hatchbacku, berte na vedomie, že s týmto bajkom bude treba dať dole obe kolesá
Tvarovanie hornej rámovej trubky tvorí pohodlné sedadlo, keď si nie je kde v lese sadnúť. V prípade, keď sa len tak kocháte výhľadom, alebo čakáte na parťákov, ktorí ešte bojujú v stúpaní, túto vychytávku určite oceníte.

Pohodička


Výbava


  Materiál rámu: Felt Virtue Nine Trail, UHC Performance karbón
  Vidlica: RockShox Sektor Gold, vzduchová, lockout
  Zdvih: 140 mm
  Tlmič: RockShox Monarch R
  Radenie: Sram X7, 2x10 rýchlostí
  Prešmykovač: Sram X7, 2x10
  Prehadzovačka: Sram X9, 2x10
  Kazeta: Sram, 10 rýchl., 11-36 zubov
  Kľuky: Sram S100, 2x10, (XS/SM - 170mm, MD/LG/XL - 175mm)
  Hlavové zloženie: FSA semi- integrované
  Predstavec: Felt MTB, (SM - 70mm, MD/LG - 80mm, XL - 90mm)
  Riadidlá: Felt MTB 6061 alu, 720mm
  Brzdy: Magura MT2, 180/180mm
  Kolesá: WTB
  Plášte: Continental X-King
  Sedlovka: KS eTen 30.9x385mm
  Sedadlo: Felt
  Farba: matný karbón
  Veľkosti: S(16"), M(18"), L(20"), XL(22")

Cena: €2750.00


Viac info na http://www.feltbicykle.sk/katalog/virtue-nine-full-130/felt-virtue-nine3

Video výrobcu
Na záver to najdôležitejšie. Ako je to s pivom po výjazde? Malé krčmy môžu mať problém s akceptáciou tak veľkého bajku. Zaberie presne 3 barové stoličky, preto je terasa jasná voľba. 8)
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Zďieľaj ho:
Buď naším fanúšikom:

Podobné články

Komentáre

hurmikak 30.05.2014 (18:32)

Hm. Za tie prachy asi radsej Canyon Spectral. O kilo lahsi. V X0.

 
chistos 30.05.2014 (14:59)

Karbonová raketa , recenzia tiež dobrá, trošku odvážne je povedať, že 29 sú budúcnosť a 26 sa prestanú používať, 26-ky určite zostanú v DH/FR.

 
Tom333 chistos 25.06.2014 (12:30)

Ja som zasa pocul od predajcu bicyklov, ze najviac idu 27,5 a 29 mu ostalo plno nepredaných.

 
romet 30.05.2014 (16:01)

Jednoducho a výstižne napísané. Plne súhlasím s autorom, presne to vystihol, mal som tie isté pocity pri prechode na 29 full. Z lesnej cesty je zrazu diaľnica a toto je stroj do terénu.
A to isté s posedom, už sa nejako neviem poskladať na svoje staré 26 HT.

 
hurmikak 30.05.2014 (16:09)

OK, tak aka je ta hmotnost? Tipujem, ze to bude cez 13,5 kg. Gratulujem testerovi k hmotnosti: 70kg pri 185 cm!

 
Dano5 30.05.2014 (16:36)

hmotnosť je dosť vysoká,predsa len pri tej cene bolo treba ušetriť,najmä kolesá sú ťažítka,teleskop je tiež riadne závažie-váha bez pedálov tak ako je na fotkách vo velkosti L na závesnej váhe 13,8 kg

 
identity78 30.05.2014 (20:08)

...aj ja musím len súhlasiť ...po prechode z 26" HT na 29" full sa stalo jazdenie neskutočným zážitkom. Ja mám síce iný stroj, ale okamžite mi bike sadol po všetkých stránkach a už by som nemenil... tie popisované pocity po zmene biku quidoo presne vystihol.

 
Laro22 30.05.2014 (14:20)

Krásny bike !

 
Dano5 30.05.2014 (15:36)

Dobre a výstižne napísané,ja mám presne na takom odjazdené síce len cca 150 km,ale môžem potvrdiť,že posed-geometria mi sadla okamžite (mám 184 cm a 78 kg) systém pruženia vysoko vyčnieva zo šedého priemeru.Páčka Lock na tlmiči je len na ozdobu,nepotreboval som ju ani raz-dokonca aj pri asfaltovom stúpaní v stoji zo sedla je pohupovanie minimálne,v sedle žiadne.
Systém Equilink je momentálne niečo ako svätý grál konštruktérov-pri šliapaní ani najmenej nepohupuje a pritom je pekne citlivý-žehlička ako sa patrí.Celý bajk je tak skvele vyladený,že sa môže rovnať aj takej kultovke,akou je Yeti SB 95 C.Na dovolenke pred pár dňami som skúšal aj ten,pocity pri jazde terénom boli prakticky zhodné,obidva biky sú úplná špička v kategórii 29-er full carbónov.
Ešte doplním,že Felt má zdvih vzadu 130 mm,vpredu 140 mm,Yeti má vzadu 127 mm,vpredu 140 mm.

 
vitki1 Dano5 30.05.2014 (22:17)

sorry ale tvrdit, ze equilink je momentalne najlepsi system odpruzenia je velmi smele tvrdenie.

 
chistos 30.05.2014 (20:19)

keď som si skúsil 29 kolesá, tak som bol na jednej strane nadšený a na druhej sklamaný, ľahšie sa na tom prekonávali prekážky, ale v prudkých klopenkách a zákrutách som sa necítil isto a to mi prekážalo, aj keď tie ostatné vlastnosti boli super.

 
lto 02.06.2014 (08:38)

Quido, dobre si to napisal

 
Lavega 19.06.2014 (12:34)

Reklama ako vyšitá!!

 
Lavega 19.06.2014 (12:36)

Keď na to ideme logicky, nikdy nebudu 29-ky pohodlne a prakticke pre ludí s menším vzrastom.

 
Strenki Lavega 19.06.2014 (17:10)

pre nizsich tu je 27,5

 
smitty 31.07.2014 (10:44)

U takého bicykla by som sa nebál ani jednej píly.

 
Tom333 30.05.2014 (15:29)

Krásny bajk, ale ako si mohol neuviesť V Á H U ????????????

 
iron.hide 31.05.2014 (04:07)

"nová generácia, ktorá bude poznať iba 29iny". to ako naozaj? nemusel si tam pisat take hovadiny

 
xfce4 iron.hide 01.06.2014 (13:30)

Tiež si myslím ako reklama nie test toho kola

 
Pridaj komentár