caute ake mate skusenosti s nabojovym dynamom na osvetlenie bicykla? je to dobra vec? co som si vsimol tak napriklad v rakusku alebo v nemecku to ma dost bicyklov u nas dost malo. tak pridajte vase nazory dakujem.
25.05.2015 - 22:02:48
00
dynamo stratilo zmysel v den ked sa objavili prve svietidla na baterky. ale ak si hipster alebo ekolog tak asi to musis mat. vyhoda toho nabojoveho je ze nemusis mat navarok na dynamo na rame ale zas vacsinou tam mas rychloupinak tak je potom lahsie prist o cele koleso co je na city bajku vcelku riziko v nasich koncinach. dynamo vyzaduje kabelaz tak s tym rataj ze ti to ospati cely bicygel
26.05.2015 - 09:15:46
00
Pozor, pozor, v Nemecku musí byť za zníženej viditeľnosti bicykel opatrený svetlom (predným aj zadným) nezávislým od batérií - a nesmú blikať. Takže preto v Nemecku fičia dynamá v nábe. Kamarát to jazdí už niekoľko rokov (dochádza do roboty cca 20 km) a ešte sa nesťažoval na nejaké problémy. Vraj na rozdiel od našich bývalých trecích dynám vôbec necítiť väčší odpor, podľa literatúry by sa mal zvýšiť odpor pri plnom výkone akoby išiel o 1%-neho stúpania. Pri vypnutých svetlách je vraj odpor polovičný. No a treba počítať samozrejme vyššou váhou kolesa.
26.05.2015 - 18:33:03
00
Theruck ale aj ruchlo upinak sa da vymenit za matky tam by som problem nevidel
28.05.2015 - 19:00:19
00
tak kupi si dynamo v naboji a hned si vymeni osku aby stratil zaruku?
29.05.2015 - 13:08:27
00
Pozor, pozor, v Nemecku musí byť za zníženej viditeľnosti bicykel opatrený svetlom (predným aj zadným) nezávislým od batérií - a nesmú blikať. Takže preto v Nemecku fičia dynamá v nábe. Kamarát to jazdí už niekoľko rokov (dochádza do roboty cca 20 km) a ešte sa nesťažoval na nejaké problémy. Vraj na rozdiel od našich bývalých trecích dynám vôbec necítiť väčší odpor, podľa literatúry by sa mal zvýšiť odpor pri plnom výkone akoby išiel o 1%-neho stúpania. Pri vypnutých svetlách je vraj odpor polovičný. No a treba počítať samozrejme vyššou váhou kolesa.

to ako fakt nesmu mat svetla na baterky? to je uz na co dobre preboha? ze ked ti dojdu baterky tak si po tme? ved na to je tam daky predpis ze v noci musis byt osvetleny takze ked nebudes nebudes moct jazdit, ta co riesia :). dynamo je nachuja uz len preto ze ked zastanes tak akosi nesvieti :). cize vsade kde bude clovek v noci potrebovat zastat tak odrazu nebude viditelny a moze ho cokolvek prejst :), skvely zakon :D
30.05.2015 - 22:36:41
00
JoKo povedz kamosovi ze uz moze kludne spavat a kupit si aj svetlo na baterky, od roku 2013 aj oficialne ;) (= ten 40 rocny zakon o dynamach, ktory boli nemecki poslanci lenivi zmenit od roku 2013 neplati a baterky su normalne povolene)
ale na pravidelne dochadzanie je nabendynamo samozrejme lepsia volba ako sa neustale starat o baterky hh...
31.05.2015 - 00:01:01
00
to ako fakt nesmu mat svetla na baterky? to je uz na co dobre preboha? ze ked ti dojdu baterky tak si po tme?

Múdro píšeš, keď dôjdu baterky, tak si po tme...

Ten systém má nejakú batériu, ktorá sa jazdou dobíja a pri státí na križovatke sviete.
31.05.2015 - 18:14:48
00
tak to je uz fest divne, zakazu baterky ale v systeme je baterka :))
31.05.2015 - 19:14:37
00
ja som používal nábojove dynamo na favorite. bolo to dobré v tom že som sa nemusel starať o baterky. je to spolahlivé a svietil som stále pokial sa krutilo koleso. nebola tam žiadna batéria, kábliky viedli priamo do svetiel. nevýhoda bola v tom, že odpor bol citelný aj hmotnosť, išlo sa mi tažšie. napokon som si kúpil nabijacie ledky od BBB, vždy po výjazde ich dám nabiť a nemám problém.
31.05.2015 - 20:33:39
00
tak to je uz fest divne, zakazu baterky ale v systeme je baterka :))


1. baterky nikto nezakazal, akurat ich akosi zabudli povolit :) resp si nikto x rokov nevsimol ze existuju (bol to stary zakon)
2. v systeme je kondenzator a nie baterka :)
01.06.2015 - 10:39:36
00
Tak máš pravdu. Podľa informácie z Nemecka sú už batériové svetlá povolené. Obmedzenie je len v tom, že musia svietiť trvale, t. j. žiadne blikačky a musia mať kapacitu svietenia minimálne 2 hodiny.
Akurát neviem, či tá doba svietenia má byť na začiatku večerného výjazdu, alebo pri kontrole skoro na konci výjazdu a prípadne, ako to budú nemeckí žandári kontrolovať...Našťastie mi také niečo nehrozí. V blízkom Rakúsku sa nemôžu používať blikačky, čo je u nás zatiaľ povolené.
02.06.2015 - 21:52:55
00
oni tu vydrz nekontroluju, vtip je v tom ze ine svetla ako tie co dane parametre splnaju sa v DE nesmu vobec predavat :) niektore nemecke eshopy potom maju pri urcitych typoch svetiel uvedene ze ich nezasielaju na nemecke uzemie :)
03.06.2015 - 13:21:07
00
Ako správne zapojiť dynamo? Je rozdiel v zapojení "klasického" dynama a nábojového? Je rozdiel zapojiť dynamo na žiarovkové svetlá a ledkové?
Mne klasické dynamo vždy po čase (asi 10km) vypáli najprv zadnú žiarovku a potom aj prednú... Svietia naraz, kým idú...
06.04.2019 - 21:07:04
00
Existuje pekný alebo aspoň nenápadný úchyt na klasické dynamo keď nemám na ráme navarku? Taký, čo bežne dostať nechcem, to je veľký škaredý kus železa a veľmi to poškodí lak,
26.06.2019 - 23:15:48
00
keyboard_arrow_up