Včera som bol na túre Rakytov,zapol som si v hodinkách iba výškomer.Išiel som z teplej doliny Hájovňa ,ručne nastavil nadmorskú výšku 633m.Pri chate Limba som mal viac o 20 m,miesto 1198 mne ukázalo 1218m.Zase som ručne nastavil a potom už to bolo presné aj na vrchole aj pri klesaní ku Hájovni.Kamoš mal hodinky Fenix 7,zapnuté aj výškomer aj barometer režim auto.Menšie odchýlky o pár metrov,ale nastavoval tiež ručne nadmorskú výšku na zač túry aj pri Limbe.Tak neviem ako ukazujú iné lacnejšie modely iných značiek,nikdy som nemal hodinky.Je to také na oštaru to nastavovať pri každom rozcestníku,aby to bolo čo najpresnejšie.Vám to ukazuje presne výškové metre +- 5m?Obidvaja GPS+Galileo.Nabudúce skúsim GPS+Glonass
20.03.2022 - 14:35:37
00
GPS, Galileo ani Glonass nemá s barometrickým výškomerom nič spoločné. Rsp všetky satelitné merania výšky sú tak nepresné, že sú na presné meranie nepoužiteľné. Garmin by to mohol mať vyriešené lepšie a kalibrovať výšku pomocou DEM máp a uložených bodov s presne zadanou nadmorskou výškou, ale tiež si treba uvedomiť, ako barometer funguje a aké je to miniatúrne zariadenie v tých hodinkách. Proste to treba brať s rezervou.
21.03.2022 - 00:03:18
00
Coros ukazuje nadmorsku vysku relativne presne na +-1m. Su miesta kde to nesedi aj o 50m ale tu vysku to zmeria vzdy rovnaku tak bude problem nespravna hodnota na smerovniku. Co je problem su namerane prevysenia ktore pri niektorych aktivitach nesedia. Napriklad skialp ked slapem viac zlabov s lyzami na chrbte - ale to je skor nejaky problem algoritmu. Povodne som myslel ze je problem rozsah pohybu ktory robim rukou, ked na jeden krok moze ist vyssie takmer meter, lenze uz nizsie nejde. Moze to byt tou kalibraciou pomocou gps ak to skusa v zlabe kde chyta menej satelitov.
21.03.2022 - 08:42:36
00
Toto píšu v návode.-Aktuálnu nadmorskú výšku pomocou digitálneho modelu nadmorskej výšky zadáte výberom položiek Kalibrovať > Použiť model DEM.
POZNÁMKA: niektoré zariadenia vyžadujú telefónne pripojenie, aby mohli používať DEM na kalibráciu.
Mám tam tú možnosť pomocou DEM,ale keď vídem pred dom a dal som kalibrovať pomocou DEM,tak nič nenašlo.Ale píšu,že treba možno tel pripojenie a to som neskúšal,môžete mi ešte toto vysvetliť,to znamená,že treba mať zapnuté data alebo vopred nahratú trasu... ? Ďakujem
21.03.2022 - 17:55:11
00
No Garmin Edge 1030+ musí byť pripojený na internet aby navigácia dokázala prepočítavať trasu a spočítať výškový profil. Takže je možné, že aj Fenixy musia mať pripojenie na net.
Je to proste Garmin.
21.03.2022 - 23:47:53
00
mas len Fenix 6 tak asi treba internet, ja na mojich 6x pro , DEM si taha z internych map, ale treba gps aby ta naslo kde si, mne to ukazuje najpresnejsie z DEM, gps je mimo 5+ metrov, ale aj tak ma stve , ked beham po dome hore dole na konci dna su vyskove metre uplne vedla.
22.03.2022 - 08:04:58
00
Chalani už x krát sa tu riešilo "meranie výšky". Takže výškomer, barometer ... v hodinkách máte barometrický výškomer tj výškomer ktorý na základe zmeny atmosférického tlaku zisti zmenu výšky. Áno je to barometer ktorý meria atmosférický tlak. Pri stúpaní nadmorskej výšky atmosférický tlak klesá a naopak. Bohužiaľ to nie je také jednoduché a atmosférický tlak sa mení aj vplyvom počasia. Takže ak chceme aby atmosférický výškomer fungoval presne je potrebné ho pri zmene tlaku kalibrovať. Buď pri známej nadmorskej výške alebo pri známom atmosférickom tlaku. Keďže tejto bohumilej aktivite sa asi nikto z nás nechce venovať viac ako je potrebné Garmin to robí tak, že pri dobrom GPS signály to kalibruje za nás automaticky. Že to nie je dokonalé je na kopec premenných pochopiteľné. Komu na tom strašne záleží má možnosť výšku kalibrovať ručne - zvyšok sa asi na to vykašle lebo automatiku väčšinou funguje na naše potreby dostačujúco.
K možnostiam aké sú asi najviac pomôže automatická kalibrácia pri známej výške na začiatku výjazdu - to sa hodí ak štartujeme z toho istého miesta.
Čo to môže pokaziť je hneď po zapnutí štartnúť aktivitu (radšej zapnite hodinky alebo cyklopočítač skôr aby chytil viac družíc), prudké zmeny počasia, zle fixovaná poloha...

Nastúpané a naklesané výškové metre to je ďalšia kapitola lebo tam záleží na algoritme ako to kto počíta.
29.03.2022 - 13:16:53
00
X krat sa to riesilo a uz sa to len dookola opakuje. V manualy je k tomu toho viac - ako nastavit, kedy kalibrovat, ako to funguje, ... kto chce najde si to tam. Napriklad vedeli ste ze garmin odporuca kalibrovat vysku aj po jazde v hustej premavke?
29.03.2022 - 13:56:29
00
Zdravím ,prosím Vas mam Gramin 6x saphire, a nejako divne mi rátajú nestúpane metre pri bicyklovaní. Ked ideme s kamarátmi tak oproti nim hocikedy aj dvojnásobok, pritom nadmorskú výšku nám ukazuju približne rovnakú. Vedel by niekto poradit ?
13.07.2023 - 10:51:30
00
Dôvodov môže byť veľa - začal by som tým v čom pozeráte tie nastúpané metre? Hodinky / Garmin Connect / Strava ??? Samozrejme aj rôzny výrobcovia hodiniek to môžu počítať rôzne. Zariadenie s barometrom vs zariadenie bez barometra... No a samozrejme nedá sa vylúčiť chyba v tvojich hodinkách...
13.07.2023 - 13:26:54
00
Ked to pozeram na hodinkach je tam to hrozne cislo ktore mi nesedi ,ked to potom pozrem na Strava tam je to normalne realne co na malinke rozdiely sedi aj s chalanmi a v garmin connect musim zapnut tu korekciu a potom to ukaze normalne len v hodinkach aj po synchronizacii ostane to strasne cislo.
13.07.2023 - 14:31:12
00
tým si vylúčil veľa možnosti - a teraz vieš, že je to v hodinkách ;-)
Skús továrensky reset
13.07.2023 - 14:36:54
00
Uz sa stalo nepomohlo ,ale robil som ten co nevymaze data a hudbu.
13.07.2023 - 14:38:40
00
Belovs Zálohovať hudbu a potom ju znova nahrať je najmenej. Mapy ti ostanú. Vymaže ti karty z Garmin Pay, asi budeš musieť pridať znova doplnky z CIQ. Dokonca je možnosť zálohovať nastavenia skopirovaním nejakých priečinkov ale neviem či to nie je kontraproduktívne a neobnovíš si práve nejaké nesprávne nastavenia - ja som si to radšej nastavil nanovo.
14.07.2023 - 08:37:06
00
Dal som to urobit znova ,tak ako vraviš všetko vymazat a nanovo. Uvidim ako to bude zase ratat . Pojdem to vyskušať a dam vedieť.
14.07.2023 - 08:40:52
00
keyboard_arrow_up