Iste viete, že náš úžasný parlament schválil nový cestný zákon, podľa ktorého bude povinnosť nosiť na biku prilbu.
Prečítal som pár článkov v novinách a diskusie a trochu popísal s jedným človekom s nickom perun01.

Nedá mi to nezacitovať niekoľko jeho názorov:

- ešte dodám, že ja som z bicykla padol viackrát, raz to skončilo aj sadrou na nohe, ale nikdy nie na hlavu, ani o nikom takom neviem. Reálne prilba na hlave je čistá buzerácia, nechcete prikázať ludom nosenie plynovej masky a plášťenky JVP

- iba cyklista histerik môže dobrovolne nosiť helmu, ešte trochu pochopím cykloklosárov a cyklotrialistov, ale cestný?

- riadim sa podla zákona pravdepodobnosti, nie že som apriori nezodpovedný.
Napr. ver tomu, že ako cyklist apatrím k tým opatrnšjším a ked idem dole kopcom, tak brzdím vždy medzi prvými, aby som v každom okamihu mal bicykle pod kontrolou, lebo od určitého momentu sa bicykel vymkne kontrole a chvílu trvá, ked sa za skrotí.

- ak už by cyklista mermomoci chcel niečo robiť pre svoju bezpečnosť v prípad pádov, tak 100x užitočnejšie by boli chrániče na kolenách a lakťoch.

- Cyklista, čo niečo také na sebe pri jazde nemá, ale helmu áno, je čistá ovečka, stádovitý magúrek, ktorý vôbec nerozmýšla.

- takže chceš povedať, že nenosíš chrániče na lakťoch a prilbu áno ? :-)

- Priznaj si, že je to len imidžová záležistosť a z "bezpečnosťou" to nemám de facto nič spoločné.

Mimochodom, z hladiska % pravdepodobnosti by som tie nákolenníky predsa len nosil... nohu v sadre som mal po páde na asfaltke, a rozbité koleno tiež!

Naopak, pri "downhille", teda po slovensky jazde dole kopcom (rôzne kopce s rôznym povrchom), som ešte nikdy nepadol.


Čo vy na to? :lol:
04.07.2008 - 11:07:03
00
kasli na prilbu ... tu aj tak nosi skoro kazdy ;-] ale taka reflexna vesta .. to tiez preslo no nie?
04.07.2008 - 11:13:54
00
Ja som padol na hlavu za rok jazdenia jediny krat aj to do metra listia - cize sa to nerata. Typek perun01 zabuda ze na kolana mozes padnut X krat a nic vazne sa nestane na rozdiel od hlavy kde jeden tuk o asfalt moze znamenat koniec ...
Btw: nesmiete od oktobra ako chodec telefonovat a pocuvat hudbu ked prechadzate cez prechod 8)
04.07.2008 - 11:18:30
00
akoze pred kazdym prechodom si mam vybrat sluchatka hej?
:lol: :lol: :lol: :lol:
04.07.2008 - 11:19:52
00
Btw: nesmiete od oktobra ako chodec telefonovat a pocuvat hudbu ked prechadzate cez prechod 8)


z toho vyplyva, ze na kazdom prechode bude stat policajt a kontrolovat. ides si tak po meste a potom poviest do telefonu: pockaj, zavolam ti o 10 sekund, prejdem cez prechod :lol:
04.07.2008 - 11:20:08
00
Z tym prechodom je dost velka kravina :lol:
Ale prilbu nosit nieje zle. Ja som dlhe roky nenosil prilbu a vzdy si to po pade odniesly koncatiny. Zacal som nosit prilbu a raz som sa pri zjazde v lese zdrbal do jarku plneho listia a kamenov a padol som rovno na zadnu cast hlavy. Nemat prilbu asi by to bolelo :wink:. Preto ma prilba u mna velke + . Koncatiny sa zahoja ale vyteceny mozog nee :idea:
04.07.2008 - 11:35:49
00
...mozno ma tu ukamenujete ale je uplne suhlasim s perun01.

Som spadol na biku uz X-krat, no skoro vzdy si to odniesli kolena. Hlava nikdy ak neratam sanku. Mal som dokonca aj jednu vaznu nehodu kedy ma zrazila jedna slepa <> na aute a pri dopade na sfalt sa mi zlomilo jablko v kolene. Niekedy vyfotim to co ostalo z mojho biku a dam do temy"demolacie"

Urcite by som radsej nosil z povinnosti inline chranice na kolena a lakte ako nejaku otravnu prilbu.

..statisticky je zanedpatelna pravdepodobnost ze ked spadnem tak mi "vytecie mozog"....to potom uz radsej neprechadzajme cez cestu lebo nas moze zrazit auto...alebo radsej ani nenastupujme do auta lebo mozme mat nehodu ktora moze byt smrtelna.

A pokial viem tak hlavu tvora najpevnejsie kosti ludseho tela a take zvasty typu "Prilba mi zachranila zivot!" by sa aj tak v skutocnosti nekoncili smrtou ale len nejakou hrcou, odreninou alebo maximalne par stehmi. :twisted:

Myslite ze by tomu malemu decku co zrazil RZ prilba pomohla? 8)


Naposledy upravil duracer dňa 04.07.2008 - 11:54:52, celkovo upravené 2 krát.

04.07.2008 - 11:42:23
00
takze podla perun01 by mali cestny cyklisti nosit kolenne a laktove chranice ale prilbu,nie...to by vyzeralo pekne :lol:
Inac povinne nosenie prilby je podla mna ok,aj ked by si to mal kazdy zvazit v prvom rade sam,teda skor by mala nasa vlada zainvestovat do nejakej osvety-preco nosit prilbu,ale naco by sa pani unuvali ked to mozu urobit prikazom :?
Nosenie vesty?To je uz len pekna blbost,aspon by to mohlo byt nejak limitovane pri jazde po ceste,aj tak by mali prihliadat na to,ze samotne cyklo oblecenie a doplny zvyknu byt z reflexnymi prvkami...
A tie sluchatka a telefonovanie...ach boze kde som sa to narodil :roll:
04.07.2008 - 11:43:31
00
:D :D :D duracer, nič iné ako toto som od teba nečakal.... :roll:
04.07.2008 - 11:45:56
00
duracer Ty ma posledne prekvapujes...
Poriadny "klinec"na hlavu,ci vlastne chvalabohu na prilbu sa mi podarilo hodit raz a to na XC vyjazde,nic extremne,normalny prejazd cez cestu a poviem Vam,aj s prilbou som sedel na mieste rozdychaval to,rozhybaval krk,utieral si krv z nosa a dakoval svojej vernej prilbicke :)
04.07.2008 - 11:48:03
00
...mozno ma tu ukamenujete ale je uplne suhlasim s perun01.



Urcite by som radsej nosil z povinnosti inline chranice na kolena a lakte ako nejaku otravnu prilbu.

Môžeš začať.
Nechal by som Vás zo stojaceho bicykla padnúť rovno na hlavu, a ak by ste to rozchodili, pomaly by som zvyšoval rýchlosť. :wink:
Potom by Vám to možno došlo :D
04.07.2008 - 11:48:49
00
Samozrejme, pretože keď nemáš prilbu, tak menej riskuješ, ideš opatrnejšie. Ak máš prilbu, myslíš si, že sa ti nič nemôže stať... a viac riskuješ.
04.07.2008 - 11:54:53
00
:shock:....a to som si myslel, ze teraz su vsetci na obede :)
04.07.2008 - 12:02:58
00
S tou Reflexnou vestou to neni az tak ako pisete...Je tam povedane(napisane) ze cyklista musi mat mimo obce na sebe reflexne prvky (pasik na ruke, drese, batohu atd, atd...)
04.07.2008 - 12:07:58
00
Samozrejme, pretože keď nemáš prilbu, tak menej riskuješ, ideš opatrnejšie. Ak máš prilbu, myslíš si, že sa ti nič nemôže stať... a viac riskuješ.


to si myslí kto?
04.07.2008 - 12:08:26
00
keyboard_arrow_up