určite veľa bikerov https://www.aliexpress.com/item/32992360361.html
a počítam, že pozitívnejšie, ako s kotúčmi Shimano :D
04.01.2020 - 22:39:18
00
Aha tak potom asi nič
04.01.2020 - 23:34:15
00
Detský olejček namiesto shimano minerálneho oleja? Why not :D
thumb_up0thumb_down
08.01.2020 - 09:08:01
00
johnson baby 1.75/100ml, shimano mineralny olej 1.45€/100ml
08.01.2020 - 10:05:06
05
Máte už niekto trochu dlhšie skúsenosti s výkonom a prejavom 4-piestových bŕzd BR-M8120 (XT) alebo BR-M7120? Zaujímalo by ma nejaké porovnanie, čo sa chodu, pumpovania a výkonu týka :)
08.01.2020 - 10:27:26
00
BR-7120 jazdím nejak od polovice sezóny (okolo 1000 km), lebo sériovo osadené SRAM Guide R boli na mojich skoro 90 kg a miestne kopčeky poddimenzované. Kotúče som nechal pôvodné SRAM Centerline. Shimaňacké IceTech majú u mňa životnosť okolo 2000 km, potom je oceľová vrstva predratá na hliník. Výkonovo sú úplne inde, prídu mi veľmi podobné ako Zee, ktoré som mal predtým na Yeti-m. Prehriať sa mi ich zatiaľ s origo platňami nepodarilo, brzdný výkon sa v priebehu brzdenia nemení. Chod mne osobne sedí, nemám moc rád tú gumovitosť SRAM bŕzd, lepšie mi sedí ostrý chod Shimana. Pumpovanie sa prejavovalo keď som ich skrátil a neodvzdušnil (moja lenivosť je známa :D). Po poriadnom odvzdušnení sa stratilo. Tvrdnutie v zime, ktoré ľudia pri Shimano brzdách niekedy spomínajú som si zatiaľ nevšimol, ale jazdil som len okolo nuly, v mrazoch zatiaľ nie.

Jazdím ich na 160/150 mm biku, túto sezónu jazdené hlavne Fatry, občas NT a ZT v rámci VKL. Žiadny bikepark, jedinú tohtoročnú návštevu Koutů som si odtrpel ešte na Guide-och. Tie tam úplne plakali a moje predlaktia ešte viac. Za tie prachy som maximálne spokojný.
08.01.2020 - 10:45:46
06
Ahojte, od minulého roka mám problém so zadnou brzdou, strašne slabo brzdí oproti tomu ako brzdila predtým a nemám vôbec pocit istoty v zjazdoch. Teraz musím páčku úplne maximálne stlačiť aby som vôbec cítila dáky brzdný účinok a predtým bola viac citlivejšia, že som vedela tú brzdnú silu pekne regulovať. Samozrejme som s tým bola aj v servise tam mi brzdu odvzdušnili ale brzda ostala stále taká istá a pán mi povedal, že nič viac už nevie spraviť. Tak som si potom ešte vymenila kotúč (lebo aj tak by ho bolo treba za chvíľu vymeniť) spolu s platničkami s nádejou či to nepomôže. Chvíľu to brzdilo tak priemerne, ale teraz som tam zas kde som bola. Tak mi napadlo či by nebolo rozumnejšie rovno kúpiť novú brzdu a ju celú vymeniť. Teraz mám brzdy Shimano BR-M446 a nový kotúč vzadu je RT54 160mm. Ak by ste mi vedeli poradiť pri výbere tak by som chcela podobnú brzdu týmto čo mám teraz, predbežne som pozerala napríklad niečo takéto: https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-br-mt400-zadna-kotucova-brzda-cierna.html, ale neviem či je vôbec možné mať každú brzdu inú? :D Lebo s prednou brzdou nemám žiadne problémy, tak by som chcela vymeniť len tú zadnú ak by to šlo. Prípadne máte iné nápady ako tento problém vyriešiť? Vopred moc ďakujem za všetky rady a odporúčania :).

    11.01.2020 - 11:51:47
    00
    bimjeam napísal:
    Máte už niekto trochu dlhšie skúsenosti s výkonom a prejavom 4-piestových bŕzd BR-M8120 (XT) alebo BR-M7120? Zaujímalo by ma nejaké porovnanie, čo sa chodu, pumpovania a výkonu týka :)

    Ja mam BR-M8120 cca 3 mesiace a mam trochu problem s pumpovanim zadnej brzdy. Kupoval som samostatne strmene, hadice aj paky. Predna funguje dobre, ale zadnu sa mi podla vsetkeho nedari dobre odvzdusnit.
    11.01.2020 - 11:58:59
    00
    paaa_nika napísal:
    Tak som si potom ešte vymenila kotúč (lebo aj tak by ho bolo treba za chvíľu vymeniť) spolu s platničkami s nádejou či to nepomôže. Chvíľu to brzdilo tak priemerne, ale teraz som tam zas kde som bola.

    a nemasti sa ti nahodou kotuc? napr pri mazani retaze? alebo netesnost pri brzdovej hadicke - neunika niekde olej?
    11.01.2020 - 12:41:15
    00
    paaa_nika napísal:
    Ahojte, od minulého roka mám problém so zadnou brzdou, strašne slabo brzdí oproti tomu ako brzdila predtým a nemám vôbec pocit istoty v zjazdoch. Teraz musím páčku úplne maximálne stlačiť aby som vôbec cítila dáky brzdný účinok a predtým bola viac citlivejšia, že som vedela tú brzdnú silu pekne regulovať. Samozrejme som s tým bola aj v servise tam mi brzdu odvzdušnili ale brzda ostala stále taká istá a pán mi povedal, že nič viac už nevie spraviť. Tak som si potom ešte vymenila kotúč (lebo aj tak by ho bolo treba za chvíľu vymeniť) spolu s platničkami s nádejou či to nepomôže. Chvíľu to brzdilo tak priemerne, ale teraz som tam zas kde som bola. Tak mi napadlo či by nebolo rozumnejšie rovno kúpiť novú brzdu a ju celú vymeniť. Teraz mám brzdy Shimano BR-M446 a nový kotúč vzadu je RT54 160mm. Ak by ste mi vedeli poradiť pri výbere tak by som chcela podobnú brzdu týmto čo mám teraz, predbežne som pozerala napríklad niečo takéto: https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-br-mt400-zadna-kotucova-brzda-cierna.html, ale neviem či je vôbec možné mať každú brzdu inú? :D Lebo s prednou brzdou nemám žiadne problémy, tak by som chcela vymeniť len tú zadnú ak by to šlo. Prípadne máte iné nápady ako tento problém vyriešiť? Vopred moc ďakujem za všetky rady a odporúčania :).


    Ak si mala po servise stale ten isty, ale menej sa preukazujuci, problem, tak asi nebola odvzdusnena dobre. Ak sa to od posledneho servisu moc nezhorsilo, tak skus zohnat niekoho v okoli kto ti to odvzdusni poriadne, vyhni sa tomu servisu co si bola.

    druha moznost je, ze brzda ma ozaj problem. Packy zvyknu niekedy slzit. Bohuzial, pri tejto packe neviem ci sa da vela spravit, ak sa nemylim a ak to ide cez packu, nie tesnenie nadrzky, tak je to nalisovane do seba a servis je tam teda dost narocny - nemozny. Ak je ozaj chyba v packe tak mozes vymenit len tu - poobzeraj ju poriadne, aj okolo hadiciek, ci tam nie je mastnota, lahko rozpoznatelne podla mastnych zaprasenych miest, ak ano, tak pohladaj len novu packu a daj si vymenit tu.

    Ale kludne mozes aj kupit novu brzdu. Predpokladam ze mas brzdy a prehadzovacky na samostatnych objimkach, vtedy nieje ziaden problem. Napr. fajn brzdy su shimano slx 7000, alebo 7100
    https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-brzda-hydr-slx-m7100-zadna-cierna-post-mount-1700mm-had--plat-g03s.html

    alebo potom deore m6000 su tusim tiez fajn, za polovicnu cenu, ale chybaju im nastavovatka na packe a aj prasiatko nie je az tak dobre.
    11.01.2020 - 12:53:03
    00
    Ak si mala po servise stale ten isty, ale menej sa preukazujuci, problem, tak asi nebola odvzdusnena dobre. Ak sa to od posledneho servisu moc nezhorsilo, tak skus zohnat niekoho v okoli kto ti to odvzdusni poriadne, vyhni sa tomu servisu co si bola.

    druha moznost je, ze brzda ma ozaj problem. Packy zvyknu niekedy slzit. Bohuzial, pri tejto packe neviem ci sa da vela spravit, ak sa nemylim a ak to ide cez packu, nie tesnenie nadrzky, tak je to nalisovane do seba a servis je tam teda dost narocny - nemozny. Ak je ozaj chyba v packe tak mozes vymenit len tu - poobzeraj ju poriadne, aj okolo hadiciek, ci tam nie je mastnota, lahko rozpoznatelne podla mastnych zaprasenych miest, ak ano, tak pohladaj len novu packu a daj si vymenit tu.

    Ale kludne mozes aj kupit novu brzdu. Predpokladam ze mas brzdy a prehadzovacky na samostatnych objimkach, vtedy nieje ziaden problem. Napr. fajn brzdy su shimano slx 7000, alebo 7100
    https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-brzda-hydr-slx-m7100-zadna-cierna-post-mount-1700mm-had--plat-g03s.html

    alebo potom deore m6000 su tusim tiez fajn, za polovicnu cenu, ale chybaju im nastavovatka na packe a aj prasiatko nie je az tak dobre.


    Práveže po servise som mala pocit, že je to úplne rovnaké ako predtým, bez zmeny. Chcela som s tým ísť teraz aj do iného servisu, ale ak to má dopadnúť zas tak isto tak to radšej tie peniaze investujem do novej brzdy než servisu. Popozerala som všade tú brzdu a nepríde mi, že by niekde vytekal ten olej. Áno brzdy a prehadzovačky mám na samostatných objímkach, takže by bolo v poriadku vymeniť len tú zadnú brzdu? Akurát to bude asi divné mať dve iné páčky :D. Tieto deore https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-brzda-hydr-deore-m6000-zadna-post-mount-1700-mm-had-plat-g02s.html ? Tie by mali byť ešte lepšie než brzdy čo mám teraz však? V budúcnosti si chcem kúpiť aj nový bicykel, ale to je zatiaľ v nedohľadne, tak nech mám dovtedy aspoň funkčnú brzdu.
    11.01.2020 - 17:18:16
    00
    a nemasti sa ti nahodou kotuc? napr pri mazani retaze? alebo netesnost pri brzdovej hadicke - neunika niekde olej?


    Nie, nie kotúč je pekne čistý aj platničky a okolo hadičky som tiež nič zvláštne neobjavila.
    11.01.2020 - 17:20:54
    00
    ano, henta brzda.
    Ako sa to sprava - ked stlacas packu tak kukaj na brzdu ci sa platnicky priblizuju ku kotucu. Ak sa zacinaju priblizovat az skoro ku koncu chodu tak je to znak zavzdusnenia (mozno moze byt aj nejak poskodeny piest v pake? neviem, ma niekto tucha?). Ak je to tak, tak skus velakrat postlacat packu. Popri tom hyb s hadickou - od prasiatka az po packu, sroubovakom alebo niecim troska klepkaj po prasati - tym dosiahnes ze sa vzduch snad troska uvolni a vyde do nardzky v packe a olej zajde do mechanizmu. (Je dost mozne ze v servise to poriadne nespravili, len otvorili nadrzku na packe, doliali olej, zavreli.... zle spravena robota na ani nie minutu, a zoberu penaze....)

    + mozes este skusit otvorit nadrzku a doliat oleja, ak mas lievik/hadicku a olej.

    Mozno aj tuna na fore sa najdu ludia v tvojom okoli co by ti pomohli, za pivo, cokoladu, alebo tak podobne. Pripadne si kupit odvzdusnovaciu sadu a olej a skusit to sama/s pomocou priatela/kamaratky/kamarata, nie je to ziadna veda, akorat piplacka a je mozne ze s novou brzdou to budes musiet spravit tak ci tak.
    11.01.2020 - 17:40:28
    00
    Hej presne tak ako píšeš, keď stláčam páčku, tak až neskôr keď už ju mám pomaly úplne stlačenú sa začnú približovať platničky ku kotúču. Predtým sa pekne zároveň so stláčaním páčky pohybovali. Teraz mi ide páčka aj kúsok viac zmačknúť ku riadítkam než predtým. Aj brzdila rovnako ako aj predná brzda, teraz keď by som primerane rovnako zatlačila na obe brzdy tak asi preletím. Zajtra teda skúsim touto metódou dostať ten vzduch ak tam je preč. Mne aj napadlo, že by som ju skúsila sama odvzdušniť, lebo sa snažím naučiť aspoň takéto základy, len zas či to naozaj je tým hm.
    11.01.2020 - 18:32:47
    00
    Ahojte, chcem sa spýtať ak chcem na cestných brzdách Sh Ultegra 8000 skrátiť hadicu, je jedno či ju skrátim na pake, alebo v zadu pri prasati? Skrátenie pri prasati by bolo praktickejsie, nemusel by som dávať omotavku dolu. ďakujem
    17.01.2020 - 12:46:22
    00
    keyboard_arrow_up