Ahojte, poradí mi niekto aké koleso dať na 29" horský aby ma udržalo? Moja váha je približne 145 kg.
Som tu nováčik a vôbec sa nevyznám.
Značka biku je:

SCOTT ASPECT 950
váha: 14.6 kg
RÁM: Aspect 29 alloy 6061 DB
TLUMENÍ: Vidlice: Suntour XCT-M,
Lockout, 100 mm zdvih
KOMPONENTY: Shimano Acera,
24 rychlostí, Shimano BR-M375
L mechanické diskové brzdy
KOLA: Formula CL-51 / Shimano
FH-RM35-CL náboje, Alex Ace
24 ráfky, Impac Ridgepac pláště

Odjazdil som na ňom približne 500 km bez problémov, na konci sezóny som tam dal na pôvodné ráfky crossové plášte, odjazdil som ešte cca 100km a tiež bez problémov. Teraz po zime som začal znovu jazdiť no po cca 50 km sa mi zlomil špic na zadnom kolese, dal som to hneď opraviť, (som myslel že okrem vysokej váhy k tomu dopomohlo hlavne to, že som posledných 30 km šiel po teréne, no po výmene špicu a vycentrovaní oboch kolies, som prešiel 25 km a na rovnej ceste sa zlomil druhý, zase oprava, odjazdil som 50 km v kuse a nič. Na druhy deň po 2 km praskol už tretí špic (všetko na zadnom kolese).
Tretia Výmena špicu už neprichádza do úvahy. Potrebujem nejaké trvácnejšie riešenie. Zdvojený rám kolesa je podľa predavača dosť odolný, tak asi budú stačiť pevnejšie špice alebo celé koleso?
PROSÍM PORADTE MI!
Po vážnom zranení členka na basketbale som sa po roku bez pohybu dostal na takúto hroznú váhu, teraz sa snažím dostať spať do pôvodnej váhy. Za dva týždne na biku som dal dole už cez 6 kilov, no teraz mám tento problém a každým dňom zaostávam za svojím plánom v počte najazdených kilometrov :(

Myslíte že by pomohlo vymeniť všetky špice za nové a dať pôvodné plášte a zase by ma to povozilo nejakých 600km?


Naposledy upravil insomniac dňa 15.04.2014 - 13:06:47, celkovo upravené 1 krát.

15.04.2014 - 08:52:59
00
Nech Ti vymenia cely vyplet za DT Alpine + DT Pro Head. Odolnejsie riesenie asi nie je.

A daj tam radsej balonovejsi plast (2"), nie crossovy. Plast s väcsim objemom pomaha lepsie tlmit razy a teda trochu znizuje spickove zatazenie vypletu.
15.04.2014 - 09:22:26
02
Super, ďakujem za radu.
Tak dám tam späť tie pôvodné plášte a zavolám do predajne, že či mi vedia tie DT veci objednať. A mám tak vypliesť aj predné koleso?
15.04.2014 - 12:44:09
00
Predne je zatazene omnoho menej, takze pochybujem, ze na prednom zacne ten vyplet praskat. Ale ak ano, tak potom uz budes vediet co robit. Zatial je podla mna zbytocne vrazat peniaze aj do predneho kolesa.

A samozrejme plati, ze pri Tvojej hmotnosti treba opatrne volit stopu a vyhybat sa zatial terenu, lebo kazde trafenie jamy, kamena a pod. je velmi velka zataz na tie kolesa aj na ram. Bajkove komponenty aj ramy su väcsinou dimenzovane do 120 kg, len obcas na viac. Ked zhodis na 120 kg, tak uz si mozes dovolit uvazovat aj o lahsom nerozbitom terene, ale zatial potrebujes kvoli chudnutiu aj tak hlavne aerobnu aktivitu po rovine a nie kopce a teren.

Drzim palce. Kamos zacal pred rokom na este vyssej hmotnosti a uz sa dostal pod 100.
15.04.2014 - 12:55:38
01
ďakujem za cenné rady a podporu, terénu som sa vyhýbal až na jednu výnimku, vedel som že do terénu nemôžem :-P...
Dúfam len že mi to v budú vedieť objednať a pomôže to. Koľko môže približne stáť ten jeden výplet s DT + robota? Za jeden normálny špic a vycentrovanie som platil 4€
Aj ja som mal trochu cez 150, ale stravou som to dal trochu dole, no teraz je už počasie aj na pohyb, tak sa snažím...
Ten kamarát klobúk dole, čo všetko robil?
Ja som schudol za 4 mesiace 25 kg a potom v priebehu ďalšieho roka roka 15 a zo 135 som sa dostal na 95 a držal som sa, no potom prišla zmena zamestnania, menej pohybu, tak som zase začal trochu športovať a prišlo zranenie a skončil som ešte horšie ako som bol pred 4 rokmi :/
15.04.2014 - 13:38:28
00
Objednat to samozrejme vie kazdy predajca. A odporucane MOC mas priamo na tych odkazoch. Cena materialu (32 ks striebornych DT Alpine spicov + 32 ks 14 mm dlhych DT Pro Head mosadznych niplov) je cca 25 € a prepletenie kolesa by malo byt max. 15 €, cize dokopy by to malo byt do 40 €.

Kamos vyrazne upravil stravu, kupil bajk a zacal jazdit a plavat. Vzdy je to iba o rovnici prijem vs. vydaj. Teraz uz zacal aj behat, ale beh nie je az tak o chudnuti ako o zvysovani vykonnosti. A vzhladom na Tvoju hmotnost je cokolvek ako beh, basketbal, futbal, tenis, squash a pod. nevhodne z pohladu klbov. Bajk, plavanie, celodenna turistika a dlhe prechadzky rychlou chodzou je smer, ktorym by si sa mal uberat. A po schodoch smerom hore chodit pesi a nie vytahom (dole vytahom) a nevyvazat sa autom do obchodu ale ist peso/bajkom atd. atd.
15.04.2014 - 14:06:01
00
Dík, dám vedieť ako som dopadol, dúfam že im to do Veľkej noci príde a stihnú to spraviť a cez voľno môžem začať v boji. To o tom behaní a podobných športoch spojené s rizikom poškodenia kĺbov som vedel. Preto som kúpil teraz bike + rýchla chôdza, skúšal som aj schody, (takže dolu schodmi nemám chodiť peší ale na výťahu zase za kĺby? ) plávanie mám rád ale verejná plaváreň nie je pre mňa, hanbím sa za to ako vyzerám :-P
15.04.2014 - 14:23:37
00
No neviem ci to stihnu do konca tyzdna, skor to asi bude az po Velkej noci. Takze cez Velku noc mozes turistikovat. :)

P.S. Ano, dolu schodmi nechodit kvoli kolenam. A ak su zle schody, tak aj kvoli bezpecnosti - raz clovek zle doslapne a leti. A okrem toho cestou dole clovek vela nespali, takze nevyhody prevazuju nad vyhodami.
15.04.2014 - 16:50:16
00
už len donútiť sa, tak sa dobre teraz spalo, a teraz mám ísť šliapať po schodoch? chcelo by to niekoho kto ma dokope k tomu :-P

Volal som s pánom z obchodu, najprv som sa ho spýtal čo by mi doporučil, povedal že ono sú silnejšie špice 2 mm ale že on tam hrubšie nemohol dať, lebo náboj na kolese ho nepustil, potom som mu povedal o tom čo si mi odporučil a povedal mi že sa nato pozrie a objedná to, ale až v utorok príde ten díler, takže skôr to nebude. Ale tie DT sú tiež 2 mm tak teraz neviem či budem musieť meniť aj náboj kolesa, lebo potom už náboj nespomínal.

No zatiaľ dám prehodiť plášte a nech vymenia ten jeden špic aby som cez sviatky mohol vybehnúť aspoň na deň dva na bike a zvyšok skombinujem dlhou prechádzkou.
15.04.2014 - 19:31:55
00
treba menej žrať to je jednoduchá vec.Všetko je v hlave.Držím palce.
15.04.2014 - 20:04:48
00
Volal som s pánom z obchodu, najprv som sa ho spýtal čo by mi doporučil, povedal že ono sú silnejšie špice 2 mm ale že on tam hrubšie nemohol dať, lebo náboj na kolese ho nepustil

No ak ho nepustil ten basic Shimano naboj dat tam ani standardne 2 mm hrube spice tak to je akoze co? Ved je to zakladny naboj, do ktoreho sa ine ako 2 mm spice bezne ani nepouzivaju. Tie DT Alpine maju pri zahnuti hrubku az 2,3 mm a aj tie by tam mali vojst. Mozno ste si nerozumeli...
16.04.2014 - 00:54:21
00
Je možné, že sme si nerozumeli, ja sa v tom nevyznám. Neviem ani načo slúži ten nipel :$
Ale povedal že náboj ho nepustil dať tam hrubšie...tak neviem možno som to zle počul, pochopil, dnes alebo zajtra tam idem vymeniť aspoň plášte a ten špic.

A pri mojej váhe, ak mám na tom pôvodnom MTB plášti (trekovom, neviem rozdiel) tak ak tam je príklad 2,4 - 4,4 BAR tak by som sa mal držať tej spodnej hranice?
A pri crossovom (keď budem už trochu ľahší :D )tiež spodnej?
16.04.2014 - 08:25:09
00
Tak ked tam pojdes, tak si to ujasnite (ze ake hrubsie spice tam chcel dat a nesli). Lebo ak tam nevedel dat spice hrube 2 mm, tak budete zbytocne objednavat DT Alpine spice s hrubkou 2,34 mm...

Pri vyssej vahe musis pouzivat vyssi tlak. Zaklady fyziky hadam ovladas. ;) Uplne minimum je pre Teba asi okolo tych 3,5 baru pre sirsie plaste, ale skor bude asi treba aj 4. A cim uzsi plast, tym treba vyssi tlak...
16.04.2014 - 09:13:02
00
jasne to chápem že treba vyšší tlak, ale zase ja som extrém, a myslel som že keď nebudú jak kameň, tak aj viac znesú špice a bude to trochu tlmiť nárazy :-)

Volal mi obchodník, nepotešil ma, z ich dodávateľov to nikto neobjednáva, tak mi to nevie objednať, jedine že si to odniekiaľ objednám a oni mi to vymenia.
Ohľadne náboja sme si asi nerozumeli, asi myslel že sú hrubšie, lebo teraz povedal že tieto DT Alpine 2,3 mm sa tam vmestia, že mi napíše dĺžku a počet koľko mám objednať, lebo že polka musi byť kratšia kvôli ozubenému koliesku...
a teraz otázka?

Viem si to objednať z tej stránky? Alebo kde to zoženiem? (už mám sklz skoro 200 km :( )

A chlapík mi ešte hovoril, že jeden pán si objednal aj nejaké špeciálne 3 mm, a diery na náboji si dal niekde vysústružiť a dali mu tam 3 mm a že to koleso drží doteraz, ale ja neviem komu to dať. Dúfam že toto vydrží..pre istotu objednám zopár špicov do zásoby..a ten nipel je načo? :$
16.04.2014 - 10:07:01
00
Ten tvoj obchod asi nepozna Liberty trade. Oni totizto dovazaju DT na Slovensko.
16.04.2014 - 10:24:16
00
keyboard_arrow_up